maloCHOV.cz

fórum pro hospodáře všeho druhu

Výhřez pochvy ovce

Popis: Porod ovce s výhřezem pochvy

Kategorie: Ovce

Odkaz na článek: Vybrat vše

[url=https://malochov.cz/kb/viewarticle?a=41&sid=017f9264c07688e7d9d235d4f487e215]Články - Výhřez pochvy ovce[/url]

Posílal mi v osm ráno kamarád fotku ovce, že rodí, ale vypadá to divně, krvavě. Už dopředu mi to bylo jasné… výhřez jak blázen! Bylo potřeba jednat co nejrychleji.
Informace byly takové: večer jsem se na ně šel podívat a ovce si přidřepávala jakoby čůrala a viděl jsem, že něco červeného vylezlo, ale zase zalezlo, tak jsem si říkal, že porodí a ráno to zkontroluji… mno… co na to říct…

Doma jsem tedy rychle zabalila košík: teplou vodu, ručník, žínku, hypermangan, olej, jednorázové rukavice, CalGel.
A mazala jsem.
Ovci jsem našla ležící na boku, vyčerpanou, s výhřezem velikosti pomela. Pochva byla olepená listím, již z části přischlého. Občas měla ještě kontrakce a tlačila.
Připravila jsem si vodu s hypermanganem, žínkou dobře omyla a rukami se snažila zatlačit vše ovnitř. Moc dobře to nešlo. Když jsem trochu změnila tlak na otvor, ovečka několik minut čůrala – měla úplně plný močový měchýř, který také tlačil zevnitř na vnější rodidla a podporoval vytlačování pochvy. Po vyprázdnění měchýře se mi podařilo snáz zatlačit vše potřebné dovnitř. Namazala jsem si ruku olejem, abych se do ní snáz dostala, jednou rukou jsem musela přidržovat vevnitř výhřez a druhou rukou jsem se snažila uvnitř zorientovat. Po chvíli jsem byla schopná nahmatat nožky a hlavu a po vyndání ruky se vyvalil balonek s plodovou vodou, takže jsem věděla, že je třeba hlavně srovnat polohu jehněte, abych ho mohla dostat do porodních cest. To mi ale vůbec nešlo. Ikdyž jsem měla přední nožky narovnané a hlavu mezi nimi, pořád se mi tam blokovalo a nedařilo se vytáhnout. Bylo veliké. Navíc se mi zdálo, že s tekutinami vytéká dost krve a bála se, že jsem něco poškodila. Ovce už byla „placatá“ a já ztrácela naději. Byla jsem domluvená s majitelem (přihlížel), že tomu dám poslední šanci a pak jí holt porazíme, protože by tak jako tak pošla, kdybychom mladé nezvládli vytahat. Žádný veterinář nebyl k dispozici, resp. ochotný pomoci.
Nakonec se povedlo jehně napolohovat a velkou silou vytáhnout (nahmatala jsem levý loket, za který se mi povedlo lépe „zaháknout“ prsty a jehně vytáhnout.
Ihned jsem mu vytřela nos a tlamičku ručníkem a trochu ho osušila. Bylo živé, ale málo aktivní. Jeho hlava, díky dlouhodobému tlaku matky na jeho tělo, byla nateklá (hydrocefalitická?).
Vrátila jsem se k matce a ještě zkusila, jestli nenajdu druhé. Menší jehně šlo vyndat v pohodě. Taktéž jsem mu očistila nos a tlamičku a trochu otřela. To hned začlo třepat hlavou a zajímat se o svět kolem sebe. Taky si po chvilce kníklo a matka na to reagovala zvednutím hlavy a beknutím, tak jsem jí nakonec přenesla jehňata pod nos a ona si trochu přizvedla hlavu, aby jehňata mohla očistit. Tak jsme jí po chvíli odpočinku pomohli na nohy a už zůstala stát. Chvíli ošetřovala jehňata, okousala pupeční šňůry a pak si odešla kousek požrat rohlíky, které tam zůstaly z večera…vypadala slušně, na ten záběr, co prodělala.

Ještě jsme jí převedli za jehňaty do domečku a zavřeli jí, aby měla klid na rekonvalescenci. Odstříkla jsem zátky ze struku, abych si byla jistá, že když se mládě bude chtít přisát, tak že se napije. Malý měl zájem, velký byl spíš placatý… malý to dal, velký zemřel po dvou dnech.

Péče o matku při problematickém porodu:
Matka dostala ještě týž den antibiotickou tabletu do rodidel Utrolette – je velmi důležité, aby pokaždé, když se do ovce sahá při větším zásahu, byla podána tato tableta. Nejlépe ihned po porodu podat ½ tablety a po 12 h druhou půlku.
Někdo doporučuje spíš napíchat antibiotika a oxytocin pro správné stažení rodidel.
Je důležité kontrolovat stav matky. Rodidla se nejspíš přirozeně stáhnou, ale může se stát, že výhřez bude dál trvat. Pak je třeba uhnat veta a ovci nechat zašít.
Také je nutné hlídat, jestli se správně sčistí – vyloučí plodové obaly – a pak jestli náhodou nedostává zánět. Ten se projeví zapáchající zahnědlým výtokem z rodidel.
Dál ovce dostala CalGel – dodá ovci vápník v jí nejoptimálněji vstřebatelné formě. Je to prevence poporodní parézy, která vzniká právě po náročných porodech nedostatkem vápníku (více dohledejte na internetu, nejsem vet :) ).
Dál se dá ovci pomoct dodat „rychlou energii“ např. nalitím lahve piva do huby. Aplikuje se to dobře – hrdlo se dá zastrčit až dozadu do huby a pomalu lít. Pozor, ať stíhá polykat – můžete si jí „utopit“. Pivo v sobě má dobře vstřebatelné cukry, které pomohou ovci se zvetit.
Samozřejmě vet by mohl píchnout vitaminy řady B a nebo podat další preparáty pro rychlejší rekonvalescenci. U nás ale veti hospodářská zvířata „nedělají“ a neumí, takže si musí pomoci chovatel svépomocí…

Výhřez se může při následujících březostech opakovat. Některé bahnice jsou na něj choulostivější – jedná se častěji o zvířata žravá (při pokročilé březosti se již do ovce vše „nevejde“ a je možné, že se začne vytlačovat pochva), nebo při přijímání potravy z výšky (ovce se staví na zadní a vnitřnosti se vytlačují zadem).
Zkušenější chovatelé ovce s výhřezy vyřazují.