Lůj a jeho využití

Co se kam nevešlo
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Profesor1 »

Koblihy na ovčím - byly cítit, jako děti jsme remcali. Na hovězím úplně v pohodě.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Františka. »

Skopová a sladká chuť se podle našich chutí trochu bijí, ale na slané smažení už to jde dobře. Placky apod.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od jupik »

PavelIV píše: 02 lis 2020 07:35 Už jsem o hovězím loji taky četl, že na smažení nemá chybu.
Jupíku, studený nebo teplý? Jestli teplý, tak to já bych nemohl :vytlem: (Švejk u Dr. Grűnsteina)
Ty játra? Jedině teplý ;)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od PavelIV »

Ty lojový škvarky :))
:PavelIV:
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Vedra »

To co psi nestihnou sežrat přikládám do ohně když pálím syrové větve.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Profesor1 »

Dřív hovězí lůj vykupovala tady vedle strojařská firma na mazání strojních pilek nebo čeho všeho. Já mám vyškvařeného
hovězího loje dvě velké kostky a mažu s ním věci, které přijdou do styku s pitnou vodou, potravinami, nebo kde se nechci pak ušpinit. I boty si s tím mažu.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Jana P. »

Miluju čaj s mlíkem, jsem prakticky Skotka. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od jupik »

Pavle, škvarky ochutnávám teplé, ale radši studené. A nejradši ve škvarkové placce. Teplý nafukujou, mimochodem. Na kanárech mají specialitu, za tepla je smíchají s gofiem a moučkovým cukrem, lahoda

http://www.el-gofio.cz/co-je-gofio/historie-gofia/
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Jana P. »

Jupíku rozšířilas mi obzory díky :ruzicka:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od irčan »

Hovězí lůj
Pro dnešní příspěvek se vracíme zpět do historie, abychom se naučili možná banální, ale užitečnou dovednost vyškvaření hovězího loje, který se hojně používal při vaření, na smažení nebo pečení. Použitelný je také lojový tuk na výrobu svíček, mýdla, výrobu kosmetiky, udržování litinových hrnců a jiných kovových předmětů před korozí a dokonce i na hydroizolaci kůže.
Co je lůj?
"Lůj je vyškvařený tuk přežvýkavců jako krav, ovcí, jelenů etc." Je velmi pevný a voskovitý při pokojové teplotě jej lze uchovávat po delší dobu bez nutnosti chlazení.
Škvaření je proces jemného zahřívání vnitřní tukové tkáně, zvaný „lůj“, který způsobuje, že se čisté oleje roztaví od zbytku tkáně. “
Lůj je při pokojové teplotě pevný, s texturou tvrdší a voskovitější než sádlo. Ve skutečnosti jsou loj a sádlo vyškvařené stejným způsobem, ale sádlo je vepřový tuk, který se pomalu taví a je měkčí jako třeba máslo.
Hovězí lůj je zdravý tuk, který byl bohužel vytlačen z polic, jakmile se objevily rostlinné oleje.
Před provedením tohoto pokusu, jsem se upřímně o lůj nikdy nezajímal. Když jsem se zeptal svých přátel a rodiny, jestli s tím mají zkušenosti, až na pár teorií a použití z doslechu, také nic. Není to úžasné, jak se něco, co bylo před sto lety, v podstatě základem v domovech zdánlivě ztratilo nebo zapomnělo? Po prozkoumání jsem zjistil, že hovězí lůj je ve skutečnosti velmi zdravý tuk plný vitamínů a je pro vás ve skutečnosti lepší než některé z hydrogenovaných olejů, které kupujeme v obchodech.
"Lůj je vynikajícím zdrojem niacinu, vitamínů B6, B12, K2, selenu, železa, fosforu, draslíku a riboflavinu." Hovězí lůj pasoucích se zvířat, obsahuje vysoký podíl konjugované kyseliny linolové (CLA), což je látka rezistentní vůči rakovině. Na rozdíl od populární koncepce je loj zdravý pro zdraví, protože lojový tuk je podobný tuku / svalům v srdci. Nedávné studie ukázaly, že lidské tělo potřebuje alespoň 50% nasycených tuků, jako je lůj a sádlo, aby udržovalo srdce v ideální kondici. Loj z krav chovaných na pastvinách také obsahuje malé množství vitaminu D, podobně jako sádlo. Je také dobrým zdrojem K2. “
Výroba loje
První věc, kterou potřebujete, je nějaký hovězí tuk. U mě je tu možnost obstarat si jej prakticky zdarma, jelikož je to odpadní produkt v jednom hotelu, ale předpokládám že sehnat to levně v místním řeznictví, by měla být hračka. Takže když budete objednávat, nejlepší a nejzdravější hovězí lůj je z okolí ledvin a nejlépe z krav krmených trávou. Já byl vděčný za to co mám.
Hovězí tuk, který jsem si donesl, byl zmražený, takže jsem ho nechal dostatečně rozmrazit, aby byl stále tvrdý, ale dalo se s ním pohodlně pracovat. Pokud nevlastníte jako já, kuchyňský robot, použijte nůž a nakrájejte tuk na co nejmenší kousky. Pokud existují nějaké kousky masa, můžete je také v této fázi vyříznout.
Veškerý můj hovězí tuk, asi 4 kila jsem přesypal do hrnce, který jsem zvolil, tak abych ho akorát naplnil po okraj.
Můžeme, ale není to pravidlem, trochu podlít vodou.
Při zprvu nízké teplotě 80℃ jsem zakryl poklicí a nechal ho pomalu vařit. Samozřejmě, pokud byste měli jen 1 kilo tuku, vypadalo by to v počátcích, mnohem roztavenější, ale protože mám 4 kila, pomalu se vaří odspodu.
Jakmile se začne vařit, vezmeme vařečku a tuk mícháme, aby se nám nepřištvařil. Před koncem, pro urychlení vyškvaření, vezmu vždy mačkač na brambory a trochu škvarky pomačkám. Nenechte to nikdy vařit na moc velkém plameni, protože pokud to shoří, všechno bude ztraceno.
Po chvíli začíná být kuchyň cítit tukem.
Otevřel jsem všechna okna a zapnul digestoř naplno. V této fázi jsem si přál, aby už celý tento proces skončil. Jsem rád že nebyla žena doma.
Asi po asi 2 hodinách bylo vše hotovo. Poznáte to podle všech těch hnědých kousků škvarků, vařených do křupava. V plánu bylo škvarky posypat trochou soli a pěkně se přežrat. Když jsem však ve vzduchu cítil jejich škvaření,situaci jsem trochu přehodnotil. Ve skutečnosti jsem ztratil chuť k jídlu díky smradu v kuchyni.
Dále je čas vypustit veškerý kapalný olej a vymačkat jej i ze škvarků. Můžete použít jemné sítko, papírový ručník, sýrový hadřík nebo to, co jsem použil já.
Olej je velmi horký, používejte chňapky a nezapomeňte být opatrní.
Když se vše podaří jak má, lůj by měl mít hezkou žlutou barvu.
Pro skladování jsem to nalil do čistých sklenic se širokými hrdly a nechal chladit celou noc.
Ráno bylo tvrdé a voskové.
Skladování loje
Hovězí lůj je úžasný, protože pokud jej skladujete ve vzduchotěsné nádobě, abyste zabránili oxidaci, může být při pokojové teplotě až rok nebo déle. Moje mám v ledničce, protože tam vydrží ještě déle. Lze také zamrazit v mrazáku.
Mýdlo a svíčky bych chtěl vyrobit, s použitím právě vlastního hovězího loje. Slyšel jsem, že domácí lojové mýdlo je silné, tvrdé a pěkně pění. Navíc si myslím, že by mohlo být hezké zkusit také vyrobit i nějaké svíčky, i když jich mám už přes 500 kilo.
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Františka. »

Dostala jsem chuť na ty škvarečky, kterými autor opovrhl. Zaujalo mě, že hovězí lůj je žlutý. Kozí je bílý a žluté se to ani neblíží. Jaký je ovčí, to netuším, ale zajímalo by mě to.
Obalované medailonk ze svíčkové smažené na loji, to je dobrota taky.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Hhippie »

Dobrý tip. Až budeme na konci léta porážet, loje mám většinou minimálně přepravku, tak mohu zkusit něco zpracovat… :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Savarka »

Františka. píše: 24 čer 2021 13:50 Dostala jsem chuť na ty škvarečky, kterými autor opovrhl. Zaujalo mě, že hovězí lůj je žlutý. Kozí je bílý a žluté se to ani neblíží. Jaký je ovčí, to netuším, ale zajímalo by mě to.
Obalované medailonk ze svíčkové smažené na loji, to je dobrota taky.
Ovčí je také bílý. Používám do kynutého pečiva, většinou v kombinaci s jiným tukem, sádlo do slaného, máslo do sladkého. Mám s tím dobrou zkušenost, nejhorší tuk do kynutého těsta mi přijde samotné máslo, pečivo sice voní, ale postrádá vláčnost a trvanlivost. Na to jsou lůj nebo sádlo dobré. Jedinou nevýhodu loje vidím v té jeho tuhosti, ale někde na začátku této diskuze je nápad smíchat s olejem. Asi vyzkouším. U nás se škvaří málokdy, protože na to zkrátka už nejsou síly, ale je to škoda. Článek mě inspiroval tím, že pán škvařil ze zmrazeného tuku. To by se dalo, po porážce zamrazit a vyškvařit později, když je na to čas.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Profesor1 »

Hovězí je taky bílý.
Žlutou barvu mohlo způsobit zbytečně dlouhé škvaření - až přepálení.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Savarka »

Poráželi jsme nějaká jehňata, tak jsem na základě inspirace z tohoto vlákna vyškvařila lůj. Ale tentokrát v troubě a bylo to bez práce. :usmev: Jen jsem lehce podlila, nastavila 150 stupňů a když bylo hotovo, slila do sklenic, škvarky zvlášť. Že mě to nenapadlo dřív, kolik hodin míchání u sporáku jsem si mohla za ten svůj život ušetřit! :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Františka. »

Savsrko, nezaprskalo Vám to troubu? Nebo jste škvařila pod pokličkou?
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Savarka »

Nezaprskalo. Dělala jsem bez pokličky, v nízkém pekáčku, nebylo toho moc.

Jinak jsem našla další využití loje. Namazala jsem si jím dřevěná prkénka a vály. Dezinfikuji je octem, když dělám s masem nebo sýry a dostávají tím zabrat. Občas je mažu normálním rostlinným olejem, ale lůj je na to taky fajn.
Bohuš
Příspěvky: 1
Registrován: 10 pro 2021 18:04
Dostal poděkování: 8 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Bohuš »

Inspiroval mě diskutovaný problém s barvou hovězího loje, postupem jeho získávání a chci na to reagovat. Topený h. lůj vyrábím již několik let, teplý, ještě tekutý míchám se zobáním pro drobné ptactvo a celou zimu klasickými způsoby přikrmuju ptáčky v zahradě. V kuchyni jsem ho zatím nevyžíval a jelikož jsem se o to začal zajímat, vstoupil jsem se tohoto fóra. Zpět k barvě hovězího loje. V tekutém stavu je žlutý a po ztuhnutí krásně bílý, voskovitý. Pro doplnění uvádím, že lůj topím obvykle v množství asi 50l a dávám víc vody, asi 1/4 objemu loje. Po vytopení nechám zchladnout, pak odeberu pevný "koláč" s téměř čistým lojem. Ve vodě zůstane zbytek tkání, nečistot a kalů. Lojový "koláč" mechanicky očistím od usazených kalů a zbytků tkání. Dám do hrnce s čistou vodou, přidám lůj a znovu roztopím. Sesbírám pěnu a čistý tekutý lůj je již možno stáčet. Jakmile se mi do naběračky začne tlačit i spodní "polévka", přestanu. Nechám znova ztuhnout a proces opakuju. Větší množství vody brání přepálení, dochází k vytopení tuku "jen" při 100°C. Necedím a manipulace s tekutým lojem je taky bezpečnější! Říkám tomu rafinace. Lůj tak není vyškvařený, nedej bože přepálený. Čím vícekrát se proces rafinace opakuje, tím je lůj čistější ale pro sýkory atd. stačí takto 2x opakovat. Do kuchyně bych proces adekvátně krát opakoval. Na závěr uvádím, že výrobu loje praktikuju venku a nejlépe za mrazivého počasí. Ztuhlý lojový koláč je dostatečně tvrdý pro pohodlnou manipulaci. O využití "polévky" a ostatních zbytků se nezmiňuju. Chovatelé všelikého zvířectva využití zcela jistě najdou.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od Františka. »

Bohuši, Váš postup je promyšlený a výhodný k získání čistého tuku. Pak už ho můžete využít, jak Vás napadne. Je to fakt dobrý nápad.
Ale přiznávám, že já mám ráda ten škvařený tuk, sice kozí nebo ovčí, ale to asi proti hovězímu není velký rozdíl. Osolené teplé škvarečky jsou výborné. Nebo i vychladlé. Ten na vodě usazený tuk je určitě lepší na další vaření a smažení, ale samotný dobrý není. (Sýkorky říkaly, že nemám pravdu :usmev: .)
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Lůj a jeho využití

Nový příspěvek od irčan »

Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů