Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Co se kam nevešlo
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od Augenblick »

Dnešní konfrontace s firmou která smluvně zajišťuje opravy sloupů mě donutila k zamyšlení o svých právech.. vím samozřejmě prd, páč nejsem právník a prachy na právníka nemám 😀. Celý problém je velmi jednoduchý. Na mém pozemku jsou 3 sloupy VN, v katastru nemovitostí nemám žádné zapsané břemeno, ani s nikým nemám žádnou smlouvu. Jsem pobíračem dotací, tak že v LPisu při platbě na plochu mě na ouřadě odečtou plochu na kterých stojý ty sloupy.
Tohle přeci není normální. Někdo na mým pozemku provozuje a servisuje svoje zařízení za zřejmým účelem zisku. Má někdo nějaký zkušenosti ?
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od Hhippie »

My máme skrz pozemek (TTP) “ve školce” vedeno napětí od ČEZu. Naposled když tu něco předělávali (jen tahali silnější nadzemní dráty), tak švára vyjednal nějakou kompenzaci za to, že nám stojí jejich sloupy na našem. Už si nepamatuji, zda jednorázově, nebo ročně.
Myslím, že je to taky o drzosti majitele. Když si neřekne, nic nedostane.
Dobře, žes s tou firmou vyběhl. Byl jsi naprosto v právu! :souhlas:
Přesně jak říkáš - člověk vyjde vstříc, ale při korektní jednání. Jsem alergická na tohleto arogantní jednání (a je jedno, zda jsou to zástupci nějaké velké firmy, nebo jen bohatý jednotlivec), kteří jsou zvyklí, že protože mají peníze, tak si mohou dělat co chtějí a když udělají průser, tak se z toho holt vyplatí...co už. :vztek:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od Jan »

pravděpodobně tam jsou ty sloupy už z před rokem 1989 - tedy i když v katastru není zapsané břemeno, je tam.
Pochopitelně, pokud servisní firma zrajtuje louku a dělá jakoby nic, je potřeba jednat, ideálně napsat doporučeně na ČEZ (nejdřív třeba volat, ale pokud nezareagují napsat) a chtít nějakou logickou kompenzaci - třeba 500 traktor, 150 nové osivo trávy, podle toho, jak to zničej.

Pokud, jak už napsala Hippie, jsou staré , tak vyčkávat. Jakmile by je chtěli vyměnit (natření je málo) , nebo aspoň měnit dráty, i když budou tvrdit, že je to údržba, není. Pak se dá vyjednávat , ale určitě to neodstraní. A bez rozmyslu jim nic nepodepisovat. Pokud by se nechtěli domluvit , tak, ač to může být nepříjemné, volat policii, stavební úřad a chtít od všeho písemné zápisy.

Ohledně dotace - kolik to dělá v penězích ? Předpokládám, že zabírají tak 16 m2 a otázka zní , neplatí dotaci proto, že tam je pod sloupama křoví , nebo proto, že tam jsou sloupy? Pokud křoví, ČEZ snad najímá firmy na ořezávaní větví. Tady po cca 40 letech pokáceli celý aleje ořešáků pod dráty. Do teď to nevadilo. Takže pokud je brzdou na dotace křoví, napsal bych jim, ať si ho ukliděj - nebo to za x peněz udělam já a nebo to nejde kvůli stavbě , tak pak jim napsat, vlivem stavby přicházím o x kč - žádám Vás jako vlastníka o kompenzaci v této výši.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

ČEZ předělává v obci el.vedení, sundává sloupy a ukládá do země, za každý bm platí 200,- podle místní vyhlášky při zápisu do KN za vložení věcného břemene
Jinak když chtěl projektant Čezu umístit sloup NN na náš pozemek nabízel za souhlas 5000,- , poslal jsem ho k šípku, že mi bude stačit když šoupnou sloup co dali jinde na naše orné 4 m od meze na mez, od té doby jsem o něm neslyšel a NN stavěli na obecním třikrát přes cestu
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
hodek
Příspěvky: 70
Registrován: 10 dub 2019 21:50
Dal poděkování: 37 poděkování
Dostal poděkování: 148 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od hodek »

Přesně jak píše Jan, pokud tam sloupy byly před r.89, vznikalo břemeno ve prospěch energetického podniku přímo ze zákona a do KN se nezapisovalo, platí stále, dokud stavba existuje v původní podobě, jakmile sloupy vymění třeba za vyšší, břemeno zaniká.
Pro zákres v LPISu křoví není podstatné, tam vadí trvalý prvek.
honzauta
Příspěvky: 124
Registrován: 02 kvě 2019 23:32
Dostal poděkování: 228 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od honzauta »

Mě taky mrzáci lezli na louky, tak jsem je vyhnal. Přišli s prosíkem, že chtějí vyměnit sloupy a co za to. Já, že nic sepíšeme dohodu, zadokumentujeme současný stav, oni poté uvedou do původního stavu, dohodli jsme termín do kdy ( dělali v listopadu, dal jsem jim termín do konce března), stanovili smluvní pokutu. Do dohody jsme speciálně vyjmenoval věci co v průběhu výměny nemohou dělat - poškozovat stromy, přibližovat se k uskladněnému krmivu, atd.. Jako podmínku jsem jim stanovil přemístění dvou sloupů více k okraji pozemku, aby nepřekáželi při sekání, dále odstranění betonových hrud u sloupů, které již byly vyměněny, abych si neničil sekačku.V listopadu zprasili louku, do konce března se nic nedělo, posledního března se snažili odstranit vyjeté koleje, vzhledem k mokru jim to moc nešlo, odmítnul jsem převzít. Odjel jsem do zahraničí. Za 10 dnů jim to žena převzala, když odstranili závady. A tak platili smluvní pokutu - počet dnů * dohodnutá částka za den. Když mi vezli peníze ještě jsem ji řekl, že žena byla moc měkká, že kdyby bylo na mě, tak by z jejich smluvní pokuty ze mne již byl milionář. Zakouleli očima a řekli, že jsem je pěkně vyškolil. Já jim odpověděl, že doufám, že tam jsou nové sloupy a dráty, už ji nikdy neuvidím. :hura:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od Jan »

Obrázek

jestli to má souvislost s dotazem, tak to už bych neřek, že se jedná o běžnou údržbu. To možná bude pokračovat betonovánim, nebo proč jinak by to takhle odkopali ?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od Františka. »

Nevím, jak se to dělá u vedení, ale můžu napsat, jak je to u trafostanice na cizím pozemku. Majitel pozemku, na kterém stojí trafačka, dostane na vybranou. Buď uzavře smlouvu o tom, že energetická společnost může opravit nebo udržovat a obsluhovat apod. stanici, a domluví se na nějakém odstupném (tak do 5.000) nebo se nedomluví a energetika stejně má právo obsluhovat své zařízení. Viděla jsem několik takových smluv, ale už si nepamatuju, jaké paragrafy tam vyjmenovávali. Je to v energetickém zákoně. Snad by se dalo jednat s energetickou společností o nějakých pravidlech, aby majitel pozemku neměl škody. Zvlášť když by uprchlá zvířata mohla ohrozit dopravu apod.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od Hhippie »

Honzauta: krásně jsi se s tím popasoval! Chápu, že mají nesnadnou práci, převážně pracovat na soukromých pozemcích, které nemohou využívat jak se jim zlíbí, ale bylo by korektní, kdyby začli respektovat, že ty pozemky prostě nemohou ničit, jak se jim zlíbí a že není samozřejmost, že si mohou dělat kdekoli cokoli... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od Vedra »

Energetický zákon
§ 24
(3) Provozovatel přenosové soustavy má právo
f) vstupovat a vjíždět na cizí nemovitosti v souvislosti se zřizováním, obnovou a provozováním přenosové soustavy,
(8) Provozovatel přenosové soustavy je povinen při výkonu oprávnění podle odstavce 3 písm. e) až g) co nejvíce šetřit práv vlastníků dotčených nemovitostí a vstup na jejich nemovitosti jim oznámit. Po skončení prací je povinen uvést nemovitosti do předchozího stavu, a není-li to možné s ohledem na povahu provedených prací, do stavu odpovídajícímu předchozímu účelu nebo užívání dotčené nemovitosti a bezprostředně oznámit tuto skutečnost vlastníku nemovitosti. Po provedení odstranění nebo okleštění stromoví je povinen na svůj náklad provést likvidaci vzniklého klestu a zbytků po těžbě.

Bez oznámení tam nemají co dělat (samozřejmě z vyjímkou ohrožení života atd.) ´
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Sloupy VN ČEZu na soukromém pozemku

Nový příspěvek od čobanak »

u nás externí firma najatá českejma drahama jezďila lidem traktorem po loukách,čisťili kolem traťi.viřezané rošťí pak házeli na ruzné neudržované okraje luk,ke strouze potoka,všude,gde viďeli,že se nehospodaří a zarústá to křovím. velke firmi to musí vjeďet,jak to funguje,pro ňe je to víhodné -nezamňestnávat,ale najímat.a ten s ťim traktorem si k sobje vzal 4ukrajince.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti