Když se nedaří, tak se nedaří

O všem možném i nemožném
Bosorka Jana
Dal poděkování: 176 poděkování
Dostal poděkování: 69 poděkování

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od Bosorka Jana »

:udiv:
KLDR na rozdíl od svých sousedů nehlásí ani jeden případ koronaviru. Jihokorejský deník Dong-a Ilbo informoval o přísných opatřeních, která v zemi tamní diktátor Kim Čong-un zavedl. Bylo vyhlášeno stanné právo a Kim ukázal, že to skutečně myslí vážně. Jednoho z vládních úředníků, který porušil karanténní opatření, nechal popravit.

Úředník byl od svého návratu z Číny v izolaci, tu ale porušil a vyšel si do městských lázní. Policie ho zadržela a okamžitě popravila zastřelením, píší jihokorejští novináři. Další vládní zaměstnanec, zřejmě člen tajných služeb, skončil v exilu na farmě na severokorejském venkově, také on se před časem vrátil z Číny.
Tykání vítáno.

DAD David Abrahám
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 82 poděkování

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

No jo, přísnost musí bejt.
A lidí je dost, půdy ubývá.
Až na chleba nebude bude hůř.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě

Jamarov
Dal poděkování: 29 poděkování
Dostal poděkování: 48 poděkování

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak jsem aktivně ráno v domě vystříkala všechny fleky s plísní :cert: ..protože bych chtěla postupně začít malovat....no je to síla,obávám se ,že manžel začne brečet už ve dveřích :))

Jan
Dal poděkování: 7 poděkování
Dostal poděkování: 8 poděkování

Nový příspěvek od Jan »

s tim chlebem, jak jsem psal o tom krmivu - tak z 0,5 ha je asi 3t pšenice a teď kolik mouky může byt z 3t pšenice ?
nebylo by to na super život s večírkama (i když se z obilí dá vařit i pivo a pálit kořalka) , ale rozhodně by 0.5 ha na čistý přežití stačilo. A půdy bohužel ubývá nejen ve vztahu k lidem, ale i k její likvidaci. Je "fajn" , jak kolem Prahy vyrůstaj ty sklady na nejlepších půdách.

Bosorka Jana

Na přežití stačí i mnohem menší pozemek. https://www.potravinovezahrady.cz/potra ... na-465-m2/
Tykání vítáno.

oreb1
Dal poděkování: 49 poděkování
Dostal poděkování: 54 poděkování

Nový příspěvek od oreb1 »

Ale v těch necelých 500 m2 není krmivo pro zvířata, která produkují hnůj. Nebo ano? Četla jsem to už dřív a možná jsem ses pletla. Každopádně intenzívní zahradnické pěstování dá úplně jiné výsledky než lány, které jsou kolem nás. I kdyby to bylo víc metrů na uživení, pořád je tam rozdíl i ve výživnosti plodin. Viz porovnání současné a dřívější pšenice, obsah vitamínu B12 dnes v potravinách apod.

Jan

Nový příspěvek od Jan »

už to bude asi trochu mimo téma , ale tyhle teoretiky miluju. Ano možná to jednomu jde , ale pokud bude mít ženu, děti , platit socialni a zdravotní ..... tak bych ho chtěl vidět. A zrovna tady ten zdroj koblížků to má možná on, ale pokud jich bude 200 na chovatele koní, už to nedostane zadarmo. Osobně nic proti ekologickýmu zemědělství nemám, ale boj s plevelem jako je beraní chvost a lebedy plus loni rmen , to bych chtěl vidět. Tyhle pohádky jsou fajn, ale to je jako , což asi hodně chovatelů ví , před rokem 89 stál metrák pšenice kolem 400-500 (pokud jse nebyly členem družstva, ale tam zas nebyly moc výplaty / nemluvim o Slušovicích/) no a dnes ? a cena nafty, půdy, pozemků, výplat je úplně někde jinde. A cena obilí furt +- stejná , jen je všechno skoro 10x dražší . Ale jak jsem psal , já tomu poli dávam max. 20 hodin za rok (a to možná přehánim) , pokud sleduju dokumenty třeba z Tibetu, tam jsou každý den s motykou celý den i u obilí - jakou by to pak mělo cenu to obili , pokud by si účtovali aspoň 60 kč / hod ? Nebo to je jako s těma elektromobilama - jako výstřelek zbohatlíků fajn, ale ekologicky bude lepší kůň / vůl / vodní buvol. Ale to nikdo provozovat nebude. A pokud ano, bude se masově řešit týrání, ustájení , seno .....

Jan

Nový příspěvek od Jan »

oreb1 píše:
14 úno 2020 08:58
Viz porovnání současné a dřívější pšenice, obsah vitamínu B12 dnes v potravinách apod.
jj, cena a "kvalita" pšenice se dnes určuje podle obsahu lepku , no a lepek se zvyšuje s dusíkem. tedy laicky , pokud to chápu čim víc dusíku , tim víc adidas. No ale jakto, že moc dusíku v zelenině (řeší to vůbec dneska někdo v marketu odběrem a rozbory?) je špatně a v pšenici to naopak zvyšuje potravinářskou kvalitu výkupní cenu ?

Lisbeth
Dostal poděkování: 35 poděkování

Nový příspěvek od Lisbeth »

Do puntíku souhlasím s Janem! Né snad, že by takovéto články a lidé je píšící byli neužiteční, to vůbec ne, ale docházím k závěru, že čím více takovýchto informací čtu, tím víc mě to frustruje :stydim: A myslím tím přesně to, co Jan, já prostě nevím, jak to skloubit s "civilním" životem, přestože bych velmi ráda, ale můj čas není nafukovací a nemám 10 rukou, které by mohly pracovat. Nevím, jak mám zařídit to, že musím cirka 9-10 hodin 5 dnů v týdnu strávit v zaměstnání (jako asi 90% z nás tady) a zároveň mít pěknou udržovanou a smysluplnou zahradu, která mi dá plodiny ke konzumaci, pak mít nějaké ty slepičky na vajíčko, králíky na maso, ráda bych měla i ovce na maso, příp. kozu na mléko, ano koně mám jen pro radost to je fakt a protože už je stará, dožije u mne, ale i v případě, že bych spala hodinu denně, se tohle prostě nedá stihnout, protože, kde je rodina, domácnost a takové ty běžné "blbosti" všedního života? Poslední dva roky, kdy jsme přestavovali dům, mě to hodně užíralo a myslela jsem si, že až rekonstrukce skončí, že to jako přejde. No nepřešlo a po prodělaných zdravotních komplikacích (loni na podzim) je vše ještě horší, tak nevím, kde udělali soudruzi chybu...Asi dám výpověď v práci, koupím si stan, založím perma zahradu, nebudu platit sociální, zdravotní a budu žít jako bezdomovec, že by tohle bylo řešení problému??
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.

růžička

Nový příspěvek od růžička »

Ten exot,co to psal si zřejmě žije sám pro sebe a své experimenty a určitě nežije v mírném podnebním pásu,kde je půl roku zima a zeleniny mu moc neporoste.

Lisbeth

Add výkup pšenice, alespoň jak to chodí u nás na mlýně:
Pšenici dělíme na krmnou a potravinářskou. Krmnou pšenici my jakožto mlýn nevykupujeme, ta je určena na výkrm zvířat a jako podklad pro výrobu krmných směsí, její cena za tunu je nižší. Má také nižší hodnoty dusíku, lepku, popelovin, pádového čísla a podobně.
Potravinářská pšenice se dělí na skupiny A, B, C a Elita. Tyto skupiny jsou od sebe odstupňovány výše uvedenými parametry od nejhoršího (typ C), po nejlepší (typ Elita), která má právě nejvíc dusíku, lepku, atd. Cenově to v těchto kategoriích rozlišeno není, alespoň na našem mlýně, jinde to může být jinak.

oreb1

Nedokážu odpovědět na hodnocení množství dusíku v zelenině a pšenici.
Ale vím z vlastní zkušenosti na vlastním těle, že když vypiju mléko, které mám od našich koz nebo sním vlastní sýr nebo tvaroh, nemám hlad. Když sním doma uvařené jídlo z vlastního masa a zeleniny, nemám hlad. Vypiju mléko a sním sýr koupený, a třeba je ho i víc než toho mého a mám hlad strašně brzy a žádnou sílu a výdrž.
Nejde mít všechno vlastní a pěstované organicky a zároveň chodit do práce a nechat se táhnout spotřebním kolotočem. Člověk musí buď volit jedno nebo druhé anebo i kompromis, ale v každém případě je něco za něco. Vždycky musíme pracovat, buď někde jinde a máme peníze na naše "marnosti" (někdy potřebné :usmev: ) a zahradu spíš na okraj, protože se nedá stihnout. Nebo si odřekneme civilizační pohodlí a zvyky, bude míň peněz, ale vydatnější jídlo a asi pevnější zdraví. S tím druhým ale souvisí i občasný pocit vyvrhele společnosti :stydim: a taky spousta práce. A když se dělá hospodářství při práci, je trochu peněz a trochu jídla a hodně práce, jako všude. Každá rada drahá.

Hhippie
Administrátor fóra
Dal poděkování: 10 poděkování
Dostal poděkování: 48 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Hhippie »

A to jsme vcera jeste narazili s manzelem na otazku, jestli je vazne potreba chodit do zamestnani kvuli duchodu, ktery ode vsad slysime, ze zadny nase generace nedostane...?
Takze je nekolik moznosti, v jake je clovek skupine, zda
Zamestnec - vse je spravne, naplaci se mu duchod
Osvc - naplaci si na duchod
+ mozna jeste nejake skupiny s povinnou socialni platbou jsou,
ale pak je druha velka skupina tech, co si socialni neplati...takze ti pak nemaji narok na zabezpeceni.. ale ti, co budou celi zivot platit statu navic a budou na tom stejne jako ti, co si nenaplaceli... moc se neumim rozhodnout. Na jednu stranu mam z toho trochu vycitky, ze “si neplatim” socku a ze bych mela jit do prace, ale na druhou stranu mi to nedava smysl.
Vse mam v ramci zakona, platim, odvadim.. a v tomhle se v tom rozhodnuti porad placam.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!

Lisbeth

Oreb krásně jste to vystihla, zvlášť poslední větou - trocha peněz, trocha jídla a hodně práce, pod to bych se podepsala! A s kvalitou domácích x kupovaných potravin to mám obdobně, po těch kupovaných je dříve hlad a jak já říkám vlčí hlad, po těch domácích to tak není!
Začarovaný kruh a opravdu každá rada drahá!!

Lisbeth

Hhippie, jedna z mých kamarádek je také OSVČ a zrovna nedávno jsme probíraly téma důchody, přestože máme obě do důchodu přes třicet let :vytlem: ! Její názor je takový, že žádný důchod jí nezajímá (soc. neodvádí), protože stejně žádný nebude a že já, jakožto zaměstnanec jsem kokot, když tolik odvádím do systému, protože systém se stejně jednou zhroutí nebo ho někdo rozkrade a že ona si prostě za svůj aktivní život musí vydělat tolik, aby sama sebe na důchod zabezpečila a nebyla na krku např. svým vlastním dětem, apod. Což je velice šlechetná myšlenka a ona ji rozhodně naplňuje, ale toto není pro každého...Upřímně, mě taky dost štve kolik mi z výplaty sežere tenhle pseudostát, zvlášť při pomyšlení, že až budu stará a na kolenou, tak se mi vložené peníze ani nevrátí, ale já jakožto zaměstnanec s tím stejně kulový udělám!!Tady je taky každá rada drahá...

oreb1

Lisbeth, vlčí hlad znám moc dobře, trápil mě celé roky, dokud jsem nezačala chovat kozy a mít vlastní mléko a sýr. Občas jsem i omdlela, když jsem se nemohla hned najíst, přitom jsem nejedla skoro žádné sladkosti a bílkovin by mělo být taky dost. Ale třeba byly špatně stravitelné nebo co. Chyba asi nebyla na mé straně :usmev: .

Bosorka Jana

Moji milí zapálení diskutéři povšimněte si, že Jan napsal “ ale rozhodne by 0,5 ha na čistý přežití stačilo” a moje reakce byla na tuto větu. :usmev: a spojení čistý přežití.
Jinak můžeme polemizovat samozřejmě různě ve vláknech o samozásobení. A nezapomeňte , že každý má jiné preference, a jsou pro něj důležité. Tak asi tak. :usmev:
Tykání vítáno.

xchipsy
Dal poděkování: 41 poděkování
Dostal poděkování: 41 poděkování

Nový příspěvek od xchipsy »

Lisbeth, jak může jako OSVČ neplatit sociální?
Jinak mě osobně teda mnohem víc štve pojištění zdravotní, protože těch peněz, co jim člověk za rok nasype a nic po nich nechce není zrovna málo. Pak potřebuju jednou za pět let razítko na papír kvůli obnovení zbrojáku a - 600 korun prosím... :smutek:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...

Lisbeth

Xchipsy, popravdě nevím, neptala jsem se, byla to dosti zapálená diskuse :)) ale za týden se zase uvidíme, tak to můžu zkusit znovu, pokud přežiju její slovní smršť :)) O zdravotku si myslím totéž, člověk odvádí jak mourovatej a pak, když se něco stane a skončí v okresním špitále, tak je to na :soufl: Stejně jsem si všechny svoje důležité zdravotní zákroky (krom jednoho) hradila na soukromé klinice ze svého, protože mi bylo jasné, jak bych dopadla v tom okresním špitále...Tže mnou vložené peníze na zdrav. se mi fakt nevrací...

Bosorka Jana

Zdravotní považuji za OK. Protože si myslím, že nějaké choroby se dočká každý z nás. A ceny léčby jsou pak astronomické.
Je ovšem otázkou, zda zdravotnictví zůstane “bezplatné” zatím je to snad garantováno ústavou.
Pokud je někdo OSVČ a má to jako hlavní činnost, pak platit musí. Pokud jsou příjmy pouze z nájmu, pak se soc a zdráv platit nemusí, pokud ovšem není jiný příjem a důvod, musí si platit alespoň zdrav, to je povinné. A také kolem péče o děti snad do sedmi let, se při nízkém příjmu soc neplatí, že? Tak nějak.
Pokud je člověk osoba bez zdanitelných příjmů, musí platit zdravotní, soc ne.
Tykání vítáno.

Odpovědět