Zajimavosti chovu

oreb1
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 183 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

MalyNomad, děkuji za vysvětlení. A vlastně si uvědouju, že jsem něco takového taky četla před asi rokem nebo dvěma na stránkách www.asz.cz, kde to bylo o krávách. Určitě to nepopírá to, že samice nemůže předat samčí chromozom, ale je asi fakt, že má i ona svůj podíl na tom, jaké pohlaví bude potomstvo mít. Takže se asi dá říct, že samec je prvotní určovatel pohlaví a samice ho určuje druhotně svými podmínkami jako je tělesná kondice a vnitrotělní prostředí apod.

minie
Dal poděkování: 98 poděkování
Dostal poděkování: 235 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od minie »

zajímavost k porodům. Všude se píše, že si zvířata vybírají k porodu noc či brzo nad ránem. Letos mě ovce opět utvrdily v tom, že zvíře rodí v dobu, kdy se cítí bezpečně. Ze 14-ti porodů 1 porodila v noci (kolem 2. hod) a 1 později večer (někdy těsně po 22.hod). Všechny ostatní v průběhu dne. :souhlas:

oreb1
Kontaktovat uživatele:

minie, Vy mi čtete myšlenky. Už jsem se totiž nad tím taky pozastavovala. Letos i vloni mi kozy rodí pozdě ráno nebo přes den, jedna jediná večer, ale v noci žádná. A dřív jsem to moc nesledovala, ale uprostřed noci to myslím nebylo snad nikdy.

minie
Kontaktovat uživatele:

Já to už pozoruji několikátý rok, ale letos to byl extrém. Mě to vyhovovalo, jen my to mohly ovce říct dřív, mohla jsem se vyspat :vytlem:

minie
Kontaktovat uživatele:

Dnes mi při zavírání stáda chyběla 2 jehňata. Šla jsem se mrknout za horyzont. Na rychlo jsem opravdu neměla představu, která to jsou. No a úplně vzadu koukám, že jehnička někde prolezla plot a beránek ji nechtěl opustit a dělal ji společnost z pozaplotu. Vždycky odběhl směrem za stádem a zase se vrátil k jehničce. Až když jsem došla k nim, jako by si řekl: "OK holka, už jsi zachráněná, já letím" A pelášil za ostatníma. Jehnička se najednou zastavila a čekala, až přelezu plot, chytnu ji a přendám do správného výběhu. Pak taky pelášila. Co bylo zajímavé? Chování těch dvou, plus, že to ani nebyli sourozenci :souhlas: Asi nějaký gentleman :vytlem:

oreb1
Kontaktovat uživatele:

Já měla kozla, který chodil vzadu za stádem poslední a kontroloval, jestli jsou všechna kůzlata v pořádku před ním. Kozla už nemám a na jeho místo dobrovolně postoupili jiní dva dospělí kozlové. Taky chodí poslední a čekají, dokud nejsou všichni v pořádku u stáda.

Jana P.
Dal poděkování: 1838 poděkování
Dostal poděkování: 2216 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Nový příspěvek od Jana P. »

Janina píše:
13 bře 2019 21:06
Hhippie, to je také moje téma. Černá měla jako prvotelka jednoho beránka. Vloni měla dvojčata, jehničku, letošní Prvotelku, a beránka, měl překloubenou nožku, nechtěla mu postát, zpočátku, v choulu, pil, pak musel ukrádat zezadu, bylo to pro něj jako pro kulhánka obtížné, krmila jsem ho sušákem nakonec dorostl, ale byl drobnější, nožka se mu spravila. Říkala jsem si, ano, ovce ví, je to kulhánek tak mu nechce dát. Jehnička, kterou krmila prvotřídně, vyrostla krásně, a letos v roce porodila dvojčata.
Letos Černá porodila dva krásné beránky. Bezchybné oba, porod rychlý, lehký. Všechno v naprostém pořádku, první týden v choulu ok. Jak jsem ji pustila, tak Flíčkovi zas odpírala, musel krást zezadu a měl málo. Zavřela jsem ji s jehnaty na další týden, přidržovala ji Flíčkovi, ale prostě ne a ne. Nyní se může napít jen když pije druhé jehně, a jen zezadu. A nebo když ovci držím. Jeho bratr je větší, statnější a pije ze strany. Flíček nechce přijmout sušák, ani z lahve ani z misky. Chjo.
Zřejmě Černou letos porazíme. Aby porodila dvě jehnata a pak krmila jen jedno na to nemám nervy.
Podívejme se, co jsem našla při hledání překloubení nožek u jehnat. :vytlem:
“Černá” ovce, nyní tedy spíše šedá, zatím vždy dochovala v pořádku jen jedno jehně , jak píšu výše. V roce 2020 jen jednu jehničku porodila, takže i tak jen jedno. Krásnou jehnici.
A letos, pozor! Už v těhu měla fakt velké vemeno, až ke kolenům jí viselo. Tuhle o víkendu nebo kdy vlastně, nemoc mi zatemnila dny, porodila dvojčata. Kluka a holku. Sama bez okukování a rušení. Dvě krásná bílá jehnátka. A co prosím? Stará se vzorně o obě. :vytlem: Kojí obě a také je hlídá jak ostříž. To jsou věci. Jsem jí vděčná, obzvláště letos, kdy nemám sebemenší sílu se jim do toho míchat. :vytlem:
:bosorka:

Odpovědět