Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Nojo, tak to je jako u hinduistů. Odchází do hor jeden z rodiny a postí se 40 dní. Taky léčba rakoviny půstem trvá 40 dní. Ale máte pravdu, to by nešlo, to jsem nedomyslela. To by se nedalo vydržet při kočování.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Tak v té diplomce jsou sice zajímavé věci, ale hodně se věnuje spíš podvýživě a hladovění, což je trochu mimo naše téma.
Ještě k těm 40 dnům půstu. Taky Sidhártha se postil tak dlouho, Ježíš taky.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4929 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od PavelIV »

Mongolové jsou z velký většiny budhisti, ale maso jedí normálně. Ale nejedí ptáky ani ryby - vůbec, třeba jako muslimové vepřový nebo my kočky. Snad říkali, že nejí nic, co nechodí po zemi (to je třeba u slepice diskutabilní :vytlem: ), ale nejedí.

Už dost let na štědrý den nejíme až do večeře. Káva, čaj a mně nikotin dovoleno. I když se vaří na večeři a ochutnává, tak se to vyplivne - to jsou největší muka :))
Když na ten prázdnej žaludek člověk nemyslí, tak je to v pohodě a opravdu je mysl trochu klidnější a sedí to k atmosféře Vánoc. Samozřejmě je na hlad taky spousta vtipů. Děti jísto mohly, ale tak od těch 12 let starší a mladší od loňska (11) drží dobrovolně taky.
Jediný špatný je, jak je pak člověku těžko, protože se k večeři a po ní samozřejmě přežere :))
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Takto ale taki samozŕejmňe vipadá ten ramadán.Celej den půst a po západu slunce žraňice.Jisťe to souvisí s ťím,že aláh už na to neviďí. :))
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 01 pro 2021 21:56 Musela jsem si najít, co je manicheismus :usmev: . Zanikl.
Nevidím, kde by měl být problém u půstu u kočovníků? Když je půst, tak se nejí a basta. Jaképak vynechám mléko, vynechám maso a co budu jíst? Přece nic. Kočovníci jsou dodnes a pokud jsou muslimové, půst mají i tak. U Mongolů nevím, v těch se moc nevyznám.
LIDÉ OD ČADSKÉHO JEZERA-VIKTOR ČERNÝ-str.127-náboźenství:...Tradičňí animistické kulti jsou rozšířeni u menších etnickích skupin.Ťem v přijeťí islámu bráňí požíváňí alkoholu,kterí je obsažen v jejich tradičňím domácím pivu.Pastevecké skupini k islámu naopak konvertují snáze,neboť piťí mléka pro ňe v tomto ohledu neňí omezujícím faktorem.....Říkám si,že ten manicheismus ve stepi nemňel příliš dobré podmínki.Opjet to ukazuje,že náboženství neňí jen osobňí spiritualita.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Souhlasím, že náboženství není jen osobní spiritualita. Tam, kde nemá podmínky určité náboženství, projeví se spitŕitualita jinak, rozšíří se jiné náboženství. Nebo se změní podmínky, protože lidé jsou natolik přesvědčeni o správnosti oné cesty, že kvůli tomu náboženství přestanou něco dělat nebo naopak začnou něco jiného. Alkohol je dobrý příklad. V islámských zemích se alkohol pil, ale přestal kvůli náboženství. Ne jen jako příkaz, ale vysvětlením toho, co špatného alkohol ve společnosti páchá. Stejně drogy. Kdo pochopil smysl, alkohol vynechá, ale kdo to bere jen jako zákaz, tajně si ho sežene. To je jako s tím tajným ujídáním při půstu.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Savarka »

Souhlasím s Františkou. Myslím, že náboženství má obě polohy, i osobní i společenskou, a chce to vyváženost. Tam, kde se zdůrazňuje společenský aspekt, náboženství má tendenci stávat se mrtvým souborem zvyklostí, nařízení apod. Tam, kde se zdůrazňuje osobní aspekt, lehko vznikají různé extremistické ideologie, protože chybí zdravé usměrňování osobní víry od spoluvěrců. Ale osobně jsem vděčná za to, že žiju v ČR, kde je přeci jen víc zdůrazňovaná osobní víra, než slepá oddanost nějakému náboženství či ideologii. To se nedá říct třeba o zemích s převahou islámu a už vůbec nemluvím o Severní Koreji.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Každé společenství může na někoho vyvíjet příliš velký tlak, který se pak projeví opačně, než mělo. To je vlastně taky to, jak čobanak psal, že někdo třeba dodržuje půst, aby vydržel s ostatními lidmi. Je to škoda, veškeré úsilí na obou stranách jde vniveč. Pokud někdo nedělá něco z vnitřního přesvědčení, je to na nic. Třeba u mladých přílišný tlak vyvolává odpor na celý život. Jen mírný tlak a příklad starších a vysvětlení má lepší účinek.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Vňiveč to uplňe jít nemusí.Třeba zrovna ten chlast.Pokud se neopíjíte jen abi liďi neřekli,tak jste pořád aspoň střízlivá!I to odříkáňí si jídla má kladné stránki,liďi se tak navzájem drží v laťi.Pokud okázale obdarujete žebráka,abi liďi viďeli,tak ten žebrák na tom i tak viďelal!
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Savarka »

Františka. píše: 02 pro 2021 13:45 Každé společenství může na někoho vyvíjet příliš velký tlak, který se pak projeví opačně, než mělo. To je vlastně taky to, jak čobanak psal, že někdo třeba dodržuje půst, aby vydržel s ostatními lidmi. Je to škoda, veškeré úsilí na obou stranách jde vniveč. Pokud někdo nedělá něco z vnitřního přesvědčení, je to na nic. Třeba u mladých přílišný tlak vyvolává odpor na celý život. Jen mírný tlak a příklad starších a vysvětlení má lepší účinek.
Souhlasím, akorát myslím, že ten příklad nemusí nutně dávat jen starší mladším, ale i naopak. Prostě učíme se od sebe zároveň. Spíš než slovo "tlak", které má blbé konotace, se mi líbí novozákonní řecké slovo "paraklésis", které znamená zároveň "povzbuzovat" a "napomínat". V NZ se překládá někdy tak, někdy tak, ale vždycky bych tam hledala oba aspekty ve smyslu "ovlivňování" druhých.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Savarka »

Samozřejmě zase jinak to bude v tradičních společnostech, tam ten vliv bude jednostranný - starší vůči mladším. Ale myslím, že to je škoda pro obě strany.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Teď jsem poslouchala rozhovor s doktorem Vojáčkem (mám na stole rozložené papíry do práce, momentálně spíš s automatickou prací, u toho něco poslouchám) a řekl něco o otužování. Je to adrenalinová záležitost, když si někdo dá studenou sprchu nebo skočí do bazénku se studenou vodou. Musí na to mít energetickou rezervu. Nemůže čekat, že ho to postaví na nohy, když bude úplně vyčerpaný, naopak. Něco podobného platí i u půstu. Před započetím půstu se člověk musí psychicky připravit, odhodlat se. Udělat předsevzetí. Je to určitý druh smlouvy, kterou porušíte, když půst nedodržíte. A při tomhle počátečním odhodlání získá člověk svou energetickou zásobu pro půst. Ne sice fyzicky, ale psychicky. Bez toho začátku je půst velmi těžký a jakoby nemá smysl.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Profesor1 »

Františko zase máte pravdu, ale já bych v tom "sebetrapení" zas takovou vědu nehledal. Hlavně s rozumem. Jak zpívá jedna nejmenovaná SK skupina - "Moja zavislosť je NEzavislisť"
Tak že jestli cítím že něco jím, dělám . . . . nějak nezdravě moc, často . . . zavislácky, tak si prostě hodím stopku a zjistím jestli to mám ještě pod kontrolou. = Odepřít si čokoládu, kafe, alkohol, diskuze na PC, fotbal, seriál . . . Čím víc mě to dělá problém se něčeho vzdát, tím dýl se od toho oprostím. Trápit se hladem nebo zimou je třeba pro mě nezdravá blbost. Jsem hubený, přebytečnou energií spalují průběžně, tak že újmu musím hledat jinde :vytlem:
Třeba na ty Vánoce už zlaté prasátko nevyhlížím. Tak jako Pavel jsem se pak při večeři přežral, bylo mě zle, na půlnoční jsem jenom přemýšlel jestli v kostele vydržím, nebo ne . . Tak že mě ten plný půst akorát Vánoce kazil. Raději si teď odepřu třeba Mrazíka nebo Popelku :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Já s Vámi, Profesore, souhlasím, nemyslím, že by se měl člověk trápit. Jde spíš o odhodlání, to není trápení. Já taky rozhodně nemám nadváhu, spíš naopak. Trpívala jsem hypoglykemií, prostě jsem musela jíst skoro pořád, bez toho mi bývalo špatně a slabo. Nejdřív jsem se ptala lékaře, jestli se pro mě půst jakožto nejezení hodí. Jasná odpověď byla ne, neměla bych. Ale já jsem měla pocit, že ho chci. Tak už spoustu roků pravidelně držím půst i bez jídla. Nepřišla jsem na to, co by pro mě bylo pro sebepřemožení těžší, protože nepiji,nekouřím, na ničem nejsem závislá, ale rozhodla jsem se to zvládnout. A jde to. Hypoglykemii už vůbec nemívám, prostě je tohle pryč už od prvního roku. A to i když u toho fyzicky pracuju. Navíc mám velkou radost i jen tak, když půst s úspěchem dokončím, můžu se najíst, najednou můžu dělat cokoliv. To je jiný druh energie, kterou za to dostanu jako odměnu.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

To jsou zajímavé zkušenosťi!A vzpomínáte na ďevčátko se sirkami?
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Ne, nevím, povězte.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Co že?Vi neznáte andersenovu pohádku z luteránského prostřeďí o holčičce,která zmrzla o šťedrém dnu při prodeji sirek?
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Ne, přečetla jsem si ji teprve teď. Andersenovy pohádky nejsou pohádky a jsou příliš smutné, aby je člověk mohl číst s potěšením.
Ale stejně jsem nepochopila, proč jste se o ní zmínil.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od Františka. »

Překvapilo me, jak přesně odpovídá Duškovo vyjádření v tomto videu mému postoji ke spiritualitě. Nedokázala bych to říct líp. Je to mezi 9,40 a 10,30 min.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pastevectvî/zemňeďelství-zvikové právo

Nový příspěvek od čobanak »

Františka. píše: 04 pro 2021 16:46 Ne, přečetla jsem si ji teprve teď. Andersenovy pohádky nejsou pohádky a jsou příliš smutné, aby je člověk mohl číst s potěšením.
Ale stejně jsem nepochopila, proč jste se o ní zmínil.
Zmíňil jsem to proto,že to taki může bejt tak,že ňegdo si nemůže odpírat,protože nemá z čeho.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů