Zajimavosti chovu

Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

Jamarov, máte vlastně pravdu, jen mi nešlo do hlavy, jestli to nemají zvířata jinak.
Vidíte, a ani dnes nepomůže, že to víme. Mastnacek se vyjadřuje jasně :vytlem: . On za nic nemůže, to jeho žena.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Jamarov »

No jo...pani tvorstva :)) bylo jim to dano do rukou,tedy jinam ale odpovednost odmitaj stale :341:
znam jednoho blazna ktery to nevedel,s prvni zenou 4dcery pak s druhou zenou 5dceru...snad uz to vzdal.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

To musi byt snad v genech. Manzel je ze 4 deti a babicka ma 9 vnoucat a z toho je jen jeden kluk... :udiv:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Jamarov »

Ty si mastnacku uplne vzorovej :souhlas: :vytlem:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od minie »

tak pokud by bylo pohlaví dle výživnéhpo stavu, tak by se roky před tím měly moje holky dobře a letos musí trpět jako psi a při tom vypadají nejlíp ze všech let. :smutek: DLe mě je to blbost. Kdyby to byla pravda, víte, jak by s tím chovatelé kalkulovali? To větší pravděpodobnost je, že spermie s chromozomem Y jsou rychlejší,ale nevydrží tolik a "X" jsou naopak pomalejší, ale vytrvalejší. Takže záleží na době styku versus ovulace (a je jedno zda je to u lidí nebo u ovcí)...ale jen můj názor :usmev:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

minie, máte pravdu, je to blbost :usmev: .
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Janina »

Byly jsme dvě sestry, každá máme dva kluky, synové mojí sestry mají jeden dva kluky, druhý s první ženou dva kluky, s druhou ženou jednoho kluka, s třetí ženou jednoho kluka. Moji synové zatím děti nemají, tak uvidíme.
2017 jsme měli 7 beranů, jednu jehničku, 2018 8 beranů a 4 jehničky, a letos s jiným otcem 6 beranů a 2 jehničky.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

mastnacku, myslím, že teď jste to trefil :souhlas: . Sice rozhoduje samec, ale jsou i vlivy, které na něho a na spermie působí. Ale těžko to asi prozkoumat, když nejsme v kůži toho zvířete (kožešina nestačí). Když se třeba koukne beran na ovci a vidí, že je pěkně tlustá, má to na něj možná nějaký vliv.
U nás se taky dlouho rodilo víc kozlíků a bylo mi to divné- Zdůvodňovala jsem si to tím, že když kozlíci pořád mizí (porážejí se), nějak si stádo přirozeně doplňuje jejich stav, aby jich bylo víc než jen dva tři dospělí. Ale teď už dva roky máme skoro samé kozičky a jinak se podmínky nezměnily. Takže tím to nebude :usmev: .
U lidí je jasně prokázané, že pohlaví určuje muž, ale třeba tam jsou taky vlivy, které neznáme jako ta tloušťka a jiné znaky partnerky, které donutí muže ke zplození určitého pohlaví. Ale to asi nikdy nikdo nebude moct prozkoumat.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Jamarov »

Minie mate pravdu ,chtela jsem to napsat s tou ovulaci.tim si myslim ze se to da ovlivnit.ze dve praxe vim presne :))
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od minie »

a nakonec milý beran řekne: " Fuj, ovce, ty se mi nelíbíš" a jaká koliv teorie selže kvůli praxi. :vytlem:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Jamarov »

No jo kdyz mu :jakoby: nevoni ......

Premyslim kdyz je to naopak.Beran i kozel si nakonec vzdy prosadil sve...
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od MalyNomad »

Samec ze rozhoduje o pohlavi? :vtipalek: :otraveny: :udiv:

tady hned jeden z prvnich vysledku na googlu, tyka se to obecne savcu

https://academic.oup.com/biolreprod/art ... 63/2666975
Maternal Nutrition and Sex Ratio of Offspring in Various Species

This section will discuss what is known about how nutrition of the mother can affect the sex ratio of her progeny, first in the large artiodactyl species, second in rodents, especially mice, and finally in other animals.

Large ruminants

The prediction that females in better body condition would produce more male than female progeny has been observed in red deer [14, 22, 23], roe deer [24], mature ewes [25], reindeer [26], Barbary sheep [27], domestic pigs [28], and a number of other species, although there are exceptions [13, 29]. Dairy cows, but not heifers, on a high plane of nutrition give birth to proportionately more bull than female calves than cows on a poorer diet [30]. Repeat breeder cows, i.e., ones that have problems becoming pregnant by artificial insemination, also tend to produce more males [31]. The data on roe deer [24] were obtained with farmed animals on a diet controlled for low- and high-energy intake by varying the oil content. In that study, 75% of the calves born to the high-energy does were male, while the low-energy group produced only 46% males. Most other studies have been performed on wild populations, which are less well-controlled.
Think out of the box!
Profesor1
Příspěvky: 8382
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od Profesor1 »

Netvrdím že u mne ve finále je poměr pohlaví u mláďat 50 : 50, ale nějaký extra nepoměr si nepamatuji. Podle mne pohlaví narozenéhop jedince ovlivňuje měsíc -lůůůůna, v jaké je fázi při zplození. U lidí to prý taky ovlivňuje dominance konkrétního jedince, což u vnímavých jedinců taky ovlivňuje fáze měsíce. Dominantnější muž = zplození dcery a opačně. Tohle usuzuji podle toho, že otec přenáší více genů na dcery a matka na syny.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

MalyNomad, je fajn, že čtete anglicky, ale třeba pro mě je ten Váš příspěvek do diskuse k ničemu. Někteří tady zase nerozumějí německy, někdo umí nebo neumí jiné řeči. Bylo by dobré článek buď přeložit nebo popsat, co je podle něho ten argument, který chcete uvést. Je možné dát si článek do překladače a přeložit, ale jako argument pro diskusi se máte snažit Vy někoho přesvědčit nebo přispět do diskuse něčím novým, tudíž by bylo dobré, kdyby tu byl, pokud chcete i ten originál, taky jeho překlad. Hned by to bylo jiné :usmev: .
Uživatelský avatar
MalyNomad
Příspěvky: 96
Registrován: 08 úno 2019 11:34
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od MalyNomad »

Oreb: ono ve zkratce jen rika to same co jsem psal drive

Jde o srovnavaci studii, zamerenou obecne na savce. Zkopiroval jsem vam odstavec o velkych prezvykavcich.

Pisou zhruba: Predikce ze samice v dobre telesne kondici produkuji vic muzskych potomku byla pozorovana u jelenu[citace 14,22,24], srnciho[24], ovcich bahnic[25], sobu[26], barbadoskych ovci[27], domestikovanych prasat[28] a na mnozstvi dalsich druhu, prestoze existuji vyjimky [13,29].
Dojne kravy, ale ne prvotelky, na bohatem krmeni davaji pomerove vice bycku, nez jalovic, nez kravy na chudsich dietach[30]. Vicenasobne pripoustene kravy, msleno ty ktere mely problem zabreznout pri umele inseminaci, maji take tendenci mit vice bycku[31]. Data sebrana na srnci zveri[24] byla ziskana na farmovych chovech s kontrolovanymi dietami pro nizko a vysoko energeticke prijmy s variabilnimy obsahy mastnych kyselin. Na te studii, 75% mladych narozenych matkam na vysoce enregeticke diete, byli samecci. Zatimco ve skupine krmene nizkoenergeticky bylo samecku jen 46%. Vetsina ostatnich studii byla provadena na divoce zijicich populacich, ktere byly vyrazne mene dobre kontrolovane.
Think out of the box!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

MalyNomad, děkuji za vysvětlení. A vlastně si uvědouju, že jsem něco takového taky četla před asi rokem nebo dvěma na stránkách www.asz.cz, kde to bylo o krávách. Určitě to nepopírá to, že samice nemůže předat samčí chromozom, ale je asi fakt, že má i ona svůj podíl na tom, jaké pohlaví bude potomstvo mít. Takže se asi dá říct, že samec je prvotní určovatel pohlaví a samice ho určuje druhotně svými podmínkami jako je tělesná kondice a vnitrotělní prostředí apod.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od minie »

zajímavost k porodům. Všude se píše, že si zvířata vybírají k porodu noc či brzo nad ránem. Letos mě ovce opět utvrdily v tom, že zvíře rodí v dobu, kdy se cítí bezpečně. Ze 14-ti porodů 1 porodila v noci (kolem 2. hod) a 1 později večer (někdy těsně po 22.hod). Všechny ostatní v průběhu dne. :souhlas:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

minie, Vy mi čtete myšlenky. Už jsem se totiž nad tím taky pozastavovala. Letos i vloni mi kozy rodí pozdě ráno nebo přes den, jedna jediná večer, ale v noci žádná. A dřív jsem to moc nesledovala, ale uprostřed noci to myslím nebylo snad nikdy.
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od minie »

Já to už pozoruji několikátý rok, ale letos to byl extrém. Mě to vyhovovalo, jen my to mohly ovce říct dřív, mohla jsem se vyspat :vytlem:
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Zajimavosti chovu

Nový příspěvek od minie »

Dnes mi při zavírání stáda chyběla 2 jehňata. Šla jsem se mrknout za horyzont. Na rychlo jsem opravdu neměla představu, která to jsou. No a úplně vzadu koukám, že jehnička někde prolezla plot a beránek ji nechtěl opustit a dělal ji společnost z pozaplotu. Vždycky odběhl směrem za stádem a zase se vrátil k jehničce. Až když jsem došla k nim, jako by si řekl: "OK holka, už jsi zachráněná, já letím" A pelášil za ostatníma. Jehnička se najednou zastavila a čekala, až přelezu plot, chytnu ji a přendám do správného výběhu. Pak taky pelášila. Co bylo zajímavé? Chování těch dvou, plus, že to ani nebyli sourozenci :souhlas: Asi nějaký gentleman :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti