Chov drůbeže na maso

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Hhippie »

Profesore, ale přeci u menších zvířat to tak je! Je rozdíl, jestli porazím kachnu 4měsíční nebo roční. To samé u králíka. Tak se radši ptám, když nevim, ne? :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od andre.marek »

U králíka to teda minimálně do dvou let věku prakticky nepoznám.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Hhippie »

Fakt? Tak to jsem měla nějaký natvrdlý :blazen:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od andre.marek »

Je to poznat možná u řízků - ty jsou nejlepší z úplně mladých zvířat, jinak fakt nepoznám rozdíl.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Profesor1 »

No, ......
Já nemám potřebu, ale tuhost masa dokáže ovlivnit příprava.
Já jsem gastroburan, mě stačí ke štěstí pořádná flákota ...... :vytlem:
Když si chci pochutnat na starém cca čtyřletém kačerovi, tak ho povařím a pak dám pomalu péct. Dá se s masem pohrát i jinak, aby nebylo tuhé. Obávat se tuhosti u osmiměsíční drůbeže je mě, opakuji MĚ k smíchu. Bez urážky, protože... vysvětlení výše :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Františka. »

Nemusí se ani povařit, stačí ho péct dlouho s podléváním. Vlastně dusit a až když je maso měkké, otevřít pekáč, nechat šťávu opéct a maso taky. Takhle dosáhnete rozpadání masa u čehokoliv.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Jana P. »

Na nízkou teplotu, tzv pomalé pečení, az 12 hod např, i bez podlévání. Podleje se na začátku.
Husa taky roste od jara do listopadu.
MNĚ to k smíchu není, nikdo neví vsechno a tak je dobré se optat.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Hhippie »

Mám “divný”, pro někoho směšný, dotaz - asi hlavně na ženy, ty jsou “v tom” hloubš srdcem…

Potřebuji vyměnit původní kmen pižmovek.
Ještě stále snášejí, ale už jsou starší, takže se bude snižovat jejich užitkovost.
Včera jsem porážela poslední letošní mladé, vytřídila 3 nové kačenky (k nim seženu letošního kačera) a … staré jsem tam taky nechala. Potřebuji je už “dostat z chovu”, ale mám vždycky výčitky, když mám zabít zvíře, které nám přinášelo mnoho užitku po několik let (nosnice, teď kachny)…
Jak to máte, ženy, vnitřně zpracováno…? Když porážím (nikdo jiný to tu za mě neudělá, přestože mi je to dost nepříjemné..), zvířeti se omluvím a poděkuji za maso, kterým nakrmí lidi, ale přestože je to u těchhle jakoby stejné, je to přeci jiné… :mrzimeto: tuhletu součást chovatelství fakt nesnáším… :plac:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od andre.marek »

Není to divný dotaz.
Stejně to mám já u chovných králíků - třeba samci jsou v chovu 3,4 někdy i 5 let, za tu dobu se, i když člověk nechce s člověkem trochu sblíží. Stejně tak dobré samice, také nechávám klidně 3 roky. Občas je člověk pohladí, podrbe a tak.
Nelze všechny chovná zvířata nechat "dožít", navíc se mnohdy potom už trápí jak přicházejí zdravotní potíže. Já to dělám tak, že když vím, že se jejich konec blíží, říkám jim, jak byli fajn, že ještě poslouží na talíři, že z nich bude dobrá sekaná, nebo klobásky, nebo že se už nebudou trápit.
Ale i tak je to vždy takové horší zabíjení, než mladé kusy na maso. :plac:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Jana P. »

Veru mám to stejně. A to nemusím zvířata porážet, dělá to manžel a jsem mu za to moc vděčná.
Je to vždy pro mne náročné, musím si to vnitřně přijmout. Nejvíce nám záleží na tom, aby zvíře bylo poraženo co nejvíce humánně jak jen to je možné. Stejně jako během života jim tvoříme co nejvíce přirozené podmínky co můžeme a staráme se o ně co nejlépe.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Františka. »

Pochybuju, že by to někdo dělal rád, až na nějaké vyvrhele. Tak, jak to děláte, Hhippie, k tomu přistupujete dobře. Promluvit, vysvětlit, omluvit se. Bude to trvat jen chviličku. Nejlíp se mně porážejí staré, pro které je to vysvobození, ale taky se musím hodně odhodlávat. Mladé dělám vyloženě nerada. Celkově ale na mě chování zvířat při porážce dělá dojem, že s tím ve svém životě nějak počítají a že problém máme spíš my než oni.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Františka. »

Jsem velice překvapená. Když jsem neúspěšné kvočně na konci května koupila kuřátka, ne brojlery, ale křížence dvou plemen, aby si užila mateřství, byla jsem velice nezkušená. Všechna kuřata jsou kohouti :vytlem: . Nevadí, krmila jsem je stejně jako slepice, v syrovátce máčenou pšenicí nebo bílým pečivem, ostatní si našli. Dva z nich byli nějací jiní, rostli rychleji. Dnes jsme jednoho zabili a byl to obr. Byl velký jako kachna a měl spoustu tuku. Nezvážila jsem ho, ale takové kuře jsem ještě neviděla. Kdysi jsem dostala vykrmeného brojlera, kterého nechali moc dlouho, který byl skoro tak velký, ale nemohl ani chodit a nohy měl celé zkřivené. Tenhle kohout byl úplně čilý, běhal jako o závod. Chci tím vším říct, že pokud se někomu podaří podložit pod slepici brojlery nebo kuřata masného plemene, ušetří si mnoho práce. Když čtu Hhippie, jak se o ně stará, krmí speciálním krmivem, mají vlastní voliéru atd., zdá se mi, že je to zbytečná práce. Úplně stejně a skoro bezpracně by ta kuřata vyrostla pod kvočnou.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Taky jsem začal probírat jarní kohoutky :souhlas: jak zakokrhá má to zpečetěný :usmev: dnes 4 a 4 brojlery, zítra pokračuju :mrzimeto: ale kokrhají další mladíci
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, koho krmím speciálním krmivem? Já to právě moc nehrotím.. :promin:
Máme pro novorozená kachňata zob, který déle než 14 dní nežerou, protože radši jedí s dospělými.
To stejné u kuřat, když něco nechám pod kvočnou nalíhnout.
Kuřata ani kachňata pro výkrm nekupuji, nechce se mi s tím prdět.
Brojlery jsem koupila až 3týdenní, abych nemusela piplat mimina. Těm jsme na začátku dávali krmení, co byli zvyklí, ale asi do 14 dnů přešli na to, co dáváme i kachnám. A taky vyrostli.
Pšeničný šrot, bílkovinný koncentrát a nějaké vitamíny. Jinak nic speciálního nedostávají.
A slepice - nosnice - mají k dispozici granule pro nosnice. Ale k tomu dostávají stejnou směs jako kachny, pokud mám čas se s tím matlat. Nebo něco navíc občas. Ale nejsem ten typ, co by vydával hromady peněz za umělou stravu :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Františka. »

Tak jsem to nejspíš popletla, omlouvám se za zmatky, četla jsem o míchanicích, o pochybách, jestli jim nebude zima možná i v jiné souvislosti a asi to nic zvláštního není. Taky jste neměla kvočnu, ale kdybyste ji měla a místo 3týdenních koupila 3denní brojlery, bylo by to úplně bez starosti. Žádný speciální prostor, společně s kvočnou a ostatními slepicemi.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od čobanak »

Franťiško,já ale nemůžu mít kvočnu s kuřatama bez volijéri,sežrali bi je dravci.Kamarádka tadi kousek mňela od kvočni 9kuřat a zůstalo jeďiné.Hippie,a co dceri?Ďeťi jsou maličké,kuřata pro ňe tak malá nejsou.Mohli bi se starat o kuřata holki.Moje skorodcera teda strašňe nerada pracovala,bila opravdu hrozivje líná,ald sinovec má rád kočki a opravdu se stará,abi moh kočku mít.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Lisbeth »

K likvidaci chovných kusů, hezky to vystihl André! U králíků jsem to měla podobně jako on. Já mám velkou výhodu v tom, že jsem u toho byla od velmi raného dětství, tže mi to vždycky přišlo normální a jako bonus k tomu všemu, jsem si nikdy nedokázala vytvořit nějaký zásadní vztah k pernaté zvěři,tže zabít slepici či kachnu je pro mě rutina bez emocí, bez ohledu na stáří zvířete. Cílem je drůbež rychle chytit a rychle říznout, tak rychle, že si ani neuvědomí, že je o hlavu kratší. Což se mi naštěstí daří. U chlupatých zvířat je to horší,zvlášt mi tohle vadilo více u samic než u samců. Dělala jsem to stejně jako André, poděkovat jim za služby, naposledy pohladit a pak to hlavně sfouknout rychle. U mladých kusů určených od začátku na porážku mi to bylo jedno vždycky, spíš naopak jsem byla ráda, že směřují do mrazáku a já už k nim nebudu muset!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Jana P. »

Františko měla byste své tvrzení ohledně malých kuřátek brojlerů ověřit zkušeností. Dle mých informací se jedná o choulostivé a náročné tvory.
Samozřejmě pokud bude teplé léto, zadaří se to lépe než v ostatních ročních obdobích. Ale pokud budou mít jen to co si nahledají budou tomu přiměřeně i přirůstat.
Kuře nosného typu a brojlerové kuře je rozdíl.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Františka. »

Je dobře, že na můj příspěvek reagujete, protože moji kohouti jsou kříženci s hempšírkou, ne brojleři, takže co jsem napsala, byl nápad, který se třeba uskutečnit nedá. Každopádně vidím, že z podložených kuřat masného typu pod kvočnou bezpracně vyroste opravdový kohout obr. Takže je to možná lepší než ti brojleři. Jedno kuře stálo 25 Kč. K tomu pšenice. Další náklady nebyly.
Původně jsem byla otrávená, že jsou to všechno kohouti, ale vidím, že to špatné není. Neměla jsem v plánu mít víc slepic, kuřata byla vysvobození kvočny a vlastně se to takhle vyřešilo nejlíp.
Ale stejně se mi nezdá, že by kuřata brojleři byla tak náchylná, že by je kvočna nezahřála a bylo lepší je zahřívat a chránit lidskou mocí. Přece snad slepice to všechno umí líp. Nebo ne?
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov drůbeže na maso

Nový příspěvek od Jana P. »

Také jsem ráda, když mám kohouty, je to moc dobré jídlo. Brojlerové kuře je jiné. Také vynikající.
Jak píšu Františko, vyzkoušejte to. Budte průkopnice.
Ještě ke krmení. Málokdo z populace chovatelů má takový prostor, aby si tam drůbež nahledala vše co potřebuje a aby stačilo krmit jen pšenicí.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů