Krmná směs pro nosnice

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Hhippie »

Ráda bych se zeptala, jaká krmiva kdo používáte. Vím, že se to někde zmiňovalo, ale už nevím kde.
Co teď řeším je, že ve všech tradičních krmeních je nacpaná GMO soja a řepka... nemluvě o barvivech, konzervantech, někdy i kokcidiostatikách... to si můžu kupovat vajíčka z Lidlu.. :nene:

Na internetu jsem našla (při zběžném hledání) pouze jedno krmivo bez těchto sajrajtů... :mrzimeto:
Máte někdo tip na žrádlo pro nosnice v “BIOkvalitě”, které nestojí majlant? V tomto případě přeci nejde o něco specielního, jen vynechat složky, které nejsou žádoucí... :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Tada »

Hhippie jestli chcete krmit bez GMO a bez těhlech sr.č.k tak krmte zbytky z kuchyně (třeba uvařené sloupky od brambor,prošlé mléčné výrobky) pšenici, skořápky,trávu,vařené brambory,strouhanou mrkev,kysane mléko . A nekupujte směsi ja uz pro slepice taky nekupují směsi. Oni jenom zdražovali tak si raději nastrotuji pšenici hrách sòju a to dostanou. :souhlas:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Lisbeth »

Souhlasím se vším, co napsala Tada. Krmné směsi jsme nekrmili nikdy, ale taky bylo období, kdy jsme to chtěli zkusit, abychom zjistili, co je teda na tom. Mňóó, tak jsme to asi před 5ti lety zkusili a krmili s tím zhruba rok - dva. Chováme pouze hybridky, žádné čistokrevné okrasy dvora tu nemáme, a toto krmivo je prezentováno právě hlavně pro hybridky, no tak co bychom pokazili, že? No, dosáhli jsme pouze toho, že slepice nesly o 106, každý den vejce, v létě v zimě, v jakýmkoliv počasí, nestíhali jsme ta vejce ani prodávat, no a za dva roky byly slepice úplně zhuntovaný! Vynešený a když jsem je vzala do ruky, byly lehoučké, jak pírko. Zařízla jsem je, protože po těch dvou letech prostě nést skoro přestaly. Když jsem je pak otevřela, tak vaječníky byly kaput. Prostě slepice z venku i zevnitř vypadala, že "co měla, to dala" a konec. Nyní máme slepičky už 2,5 roku, také hybridky, nesou sice méně a přes zimu skoro nic, ale jsou pěkné, opeřené, neklovou se a při potěžkání jsou normálně těžké, jak slepice má být! Krmíme podobně jako Tada, pšenice, vařený brambor i šlupky s kukuřičným šrotem a do toho kyslé mléko, jogurty, sýry, cokoliv, čemu projde trvanlivost a samozřejmě veškerý domovní odpad, zejm. živočišného původu. Ovozel většinou sežerou králici.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Tada »

Oni hybridky jsou vyslechtene na to aby se cpali směsi a nesli jeden rok o 106 to je ekonomičtější než když budou nést třetinu a budou to nést 3 roky
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, a taky máte přece někdy mláto.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Lisbeth »

No právě! Ekonomické je to pro drůbežárny, ne pro mě jako pro malochovatele! Jsme doma tři dospělí, vejce máme pouze pro sebe, tže pro mě je daleko výhodnější mít slepici, co nese méně a delší dobu vydrží, abych nemusela co dva roky obměňovat chov, páč to mě vážně neba. Nehledě na to, že takové množství vajec jsme ani při nejlepším úmyslu nebyli schopní zpracovat a chovat slepice pro to, abych furt jen někomu tlačila vejce, mě prostě nebavilo. Teď vajíčka zpracováváme s přehledem a přebytky nosím do práce kolegyni, není to pravidelně, ale ona má radost a je to pro ni fajn zpestření oproti Lidlu :vytlem: Nám prostě takováto snůška stačí!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Františka. »

Pšenici, vařené brambory se šrotem, rozmočený chleba (někdo ho nedává), krmná rýže (když má dobrou cenu), cokoliv, co se sežene za dobrou cenu. Zbytky z jídelen a kuchyní. Co si nahrabou, pokud můžou, to jim stačí. Když jsou volně, potřebují málo, jen to zrní, zbytek si seženou. Slepice sežere i myš, i ji vyhrabe :usmev: . A vydrží několik let. Slepice.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Hhippie »

Já mám zbytků mraky. Vozím to tetě pro slepice. Od 8 slepic 2-4 vajíčka denně, co mám teď, je pro mě žalostně málo :nene: Já radši jedu na ekonomiku chovu. Slepice je pro mě čistě užitkové zvíře, takže když o něj pečuji, očekávám užitek. Vajíček bych prodala každý den klidně 50, takže o odbyt se nebojím... ale víc než 10 slepic mít nechci.
Jen řeším právě čím krmit. Loňské mladé začly nést před Vánoci, nesly celou zimu - každý den většinou všechny, až teď k jaru je vajíček pomálu. Ale začala jsem jim přidávat ke krmné směsi i zbytky... a chci od toho zas ustoupit, protože takhle mě to fakt nebaví.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, takže směřujete k tomu, abyste si sama namíchala nějakou směs bez látek, které tam nechcete. Jinak asi nic tak dokonalého, aby to bylo úplně přírodní, není.
Ale o tom mlátu uvažujte, zlevní to chov, zlepší kondici slepic, může se dávat až polovina krmné dávky v mlátu. Jestli třeba nemá Váš muž ještě nějaké kontakty, když právě nevaří sám. Zajímala jsem se o to, k čemu všemu se mláto hodí.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Hhippie »

Dobře, Františko, děkuji za tip! Ono u toho mláta je to těžké skrze jeho kazivost. V létě nevydrží ani dva dny.. :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Lisbeth »

Joj, co já bych dala za víc zbytků! Nám pořád nějak nic nezbývá! Koukám, že to máš nastavené přesně obráceně, nežli já, tak to se ti směs jistě vyplatí, ale přiznám se, že znám jen hotovou, tže bych šla asi cestou, že bych koukla co je na pytli za složení a dle toho bych se pokusila namíchat sama a vyloučila bych právě ty věci, co tam nechci, ale jestli by to pak ve finále nebylo dražší? Nevím?
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Františka. »

Já vím, ale když s ním budete krmit ty dva dny a pak nebudete mít a počkáte, až bude další, pořád je to dobré. Chystám se zkusit to zasypání solí v kbelíkách, jak tu někdo plsal, jestli pak mláto vydrží déle. Mělo by aspoň trochu. Ale nikdy nemám navíc, vždycky ho sežerou dřív, než bych potřebovala něco uskladnit, takže jsem to ještě nezkusila. Tu posolenou část bych před krmením promíchala se zbytkem a moc slaná by nebyla. U slepic bych asi neřešila ani trochu plísně navrchu, ale jen trochu. Všimněte si, co všechno samy od sebe sežerou, když k tomu mají přístup. Kolikrát sežerou mršinu a jen se po ní zapráší. Shnilé ovoce, zeleninu... Ne že by se jim to mělo cíleně dávat, ale zvládnou to.
A ještě něco: možná to, co považujete za zkažené, ještě zkažené není, zeptejte se slepic :vytlem: . Teplé mláto v kbelíkách, udusané, by mělo vydržet i v teple aspoň týden, pokud v něm není voda, teda spíš pivo, protože to pak kvasí a nafukuje kbelíky. Po týdnu není jako čerstvé, ale zkažené taky ne. Aspoň podle mé zkušenosti. Vím, že máte zatím jinou, ale třeba na to přijdete.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Jana P. »

Zbytky z kuchyně prakticky nemám. I když vařím denně. Ani pečivo.
Krmím nyní toto https://eshop.zsdyn.cz/n1 Je v tom GMO sója. Konzervanty nevidím.
Zde máš směs bez GMO https://zea.cz/eshop/krmiva/735109/25/S
Ještě k večeru přidávám pšenici. A drcené skořápky. Cca dvakrát týdně tvaroh, nebo konzervu pro psy či kočky. Velkou, máme akční od Jardy z práce. Výběh mají 1500 metrů i s velikým kompostem. Jsou to kříženky čistokrevných plemen.
Pokud se podíváš na složení, mohla bys koupit jednotlivé složky a nadrtit, mají to radši než šrotované. Nebo tak něco.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Františka. »

Zbytky z vlastní kuchyně tu asi má málokdo. Jinak bychom byli na jiném fóru :usmev: .
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Jana P. »

:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Hhippie »

Nakonec jsem objednala odsud:
https://zea.cz/drobne-chovy
Škoda, že pak vyjde tak draze to dopravné.
Já tu umím nakoupit jen Energys a Sehnoutka. Sehnoutka mi nežerou, protože je moc sypký a obojí je s chemií. O kvalitě Energisu se vedou debaty napříč zvířecími druhy :nevim:
Tak vyzkouším ZEA a uvidíme. Objednala jsem rovnou i pro králíky na výkrm.

Já nemám kapacitu vyvařovat slípkám brambory a mačkat a drtit kdeco... když vidím ve zbytkách něco, co se mi líbí nebo vím, že mají rády, tak jim to vylovím. Jinak chci krmit kompletní směsí a mít vejce :jakoby:
Dávám ze zbytků kuskus, bulgur, občas trochu těstoviny, rýži, maso mají rády. Zeleninu nežerou. Nazobou si ve výběhu co hrdlo ráčí a nahrabou v lese hmyz... taky si nazobou z koňských bobků zbytky zrní... ona je otázka, kolik moc toho potřebují “mít v misce” ode mě, jestli jen nejsou dostatečně nažrané z toho všeho a prostě ze směsi vyberou ty větší kousky a jemné nechají...
:Hhippie: Bubáci forever!
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Tada »

Ano ten drobný šrot opravdu rádi nemají. U nás se po zbytkach vždy jen zapráši :souhlas: a letos si dělám KU každý den zápisu počet vajec a jsem zvedav kolik jich na konci roku vyjde průměrně na slepici. :cert:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Hhippie »

To je dobrý nápad! Já teď byla překvapená propočty na stranách výrobce směsí. Slepice za rok sežere 50-60 kg směsi. Tzn. 2-3 balení. Podle výrobce. To stojí 200-300 kč. Plus minimálně za 200 Kč slepice. Když by to byly jediné náklady, pak je stejně ekonomika chovu v zádi. Náklady tedy cca 800-1000 Kč první rok, kdy vyprodukují cca 150 vajec (pár týdnů než se roznesou a pak nějaká nepravidelná snůška...). Když bych to všechno průměrovala, pak jsem při prodeji vajec po 6 Kč na nule. Bez nákladů na vybavení, nemoce, podestýlku. Čas samozřejmě nepočítám. :vytlem:
Prostě stejně “výnosné” zvíře jako každé jiné v hobby chovu. Člověk je rád, že má doma zdravější potraviny a baví ho to a víc se tím nesmí zabývat. Hlavně nepočítat :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Jana P. »

Hhippie já to nepočítám vůbec a mám klid. :vytlem:
Mnoho směsi i zrna ještě šlohne ptactvo a myšky. :usmev:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná směs pro nosnice

Nový příspěvek od Jan »

ohledně drobného šrotu doporučuju zalít vařící vodou. Slepice nemusí stát 200 , kupuju kuřátka jednodenní sexovaná za asi 30 kč. A ekonomika asi každého chovu je podle mě o tom mít vlastní krmivo. V zimě vařený brambory , spařený pšeničný a kukuřičný šrot (letos budou mít i ječmen, doufám), v létě navíc tráva. deál taky jsou , pokud máte možnost levných vnitřností/kůže/nožičky a pod. z jatek. Slepice jsou dravci a nejlíp se jim bílkovina vyrábí z bílkoviny :)
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů