Napaječka pro drůbež

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jsem se tu u kachen rozplývala, jak je super napáječka napůl zaplátovaný kýbl... ale už jsem vystřízlivěla.
Jak mají ptáci na zobácích mnoho bordelu, tak to zůstává na dně kýble a postupně to hnije. V létě dost rychle. A děsně blbě se to čistí. Vlastně se to vyčistit úplně nedá, protože tam prostě člověk ničím nedosáhne, jak je to jakoby do "S" ten vchod (viz první obrázek).
Takže vymýšlím novou napáječku, která by byla praktická. Nejsem moc pro různé misky s vodou - drůbež do nich vstupuje, zvrhává je, atp... nesnáším bajonetové uzávěry a naprosto nesmyslné napaječky, které se musejí plnit demontáží a otočením při tom, že se nedají postavit "na hlavu", protože mají třeba ouško k závěsu... to mě chytá běs!! Takže určitě chci shora plnitelnou, na cca 10-15 l optimum a dobře čistitelnou... a aby do ní nemohla zvířata lézt... zatím jediné, co mi z toho vyplynulo, jsou drahé barelové (stojanové) na trojnožkách (tam ale nevím, jak dobře se čistí ta spodní picí miska, když je to celé v rámci konstrukce, a nebo něco jako napáječka misková, přidělatelná na jakoukoli nádobu... ta mě asi zaujala nejvíc.
Z čeho pijí vaši opeřenci? Co se vám nejvíc osvědčilo? Za tipy děkuji.
Obrázek je bez dovolení zapůjčen z webu: www.vetvlcek.cz :andel:
Přílohy
kyblik.jpg
automaticka-napajecka-pro-drubez-a-ptactvo-hladinova-2.jpg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Jan »

Obrázek
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Jana P. »

Pro slepice mám na zimu plastové misky a na léto zmiňovaný kýbl. Ale slepice se nekoupou.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Františka. »

Obrázek od Jana vypadá prakticky i pro kachny na pití, špatně by se jim v tom stálo, tak tam asi nepolezou.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, myslím, že pro kachny by to nebylo použitelné vůbec. Možná jsou tedy různé průměry, ale co mám tuhle já, tak ta mistička má nahoře tak sotva 2 cm průměr. Je to fakt na zobáček. Aby si nabrala kachna, musí být nějaká hladina… pro ně by mi právě vycházel nejlíp ten zelený nástavec na kýbl.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, tak kdyby to bylo velké jako na obrázku, to by asi šlo. Nenapadlo mě, že by to bylo zvětšené, to je teda finta jako u lahví s mlékem :usmev: . Skleněné lahve tradičního tvaru mají dnes i velikost 0,75 l. Málokterého zákazníka v obchodě napadne, že nekupuje litr :vytlem: . Dokonalé zmenšení.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Jan »

Pokud bude zelený nástavec tak, jako na obrázku, tak to moc fungovat nebude. A když bude správně, pokud je kýbl 5-20 l tak to zašpinění stejně.
Ano, těch niplovych napájecí je celá řada,jsou i cca 5 cm průměr. Ony se naučí i na ten nipl bez misky . S kachna a husama je problém, že se tam nechtěj jen napít, ale i umejt .
To vědro s přepážkou nahoře je pro slepice a jiné hrabavé, vodní to zašpiní.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Jana P. »


Něco tak?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Jan »

To je pro slepice, ale ne pro prasata jako jsou kachny.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak s nějakým odstupem opět řeším téma voda pro drůbež.
U kachen jsem to už vzdala. Těm je evidentně úplně jedno z čeho pijí. Mají několik vodních ploch, tak si mohou vybrat.
Horší je to u slepic. Tam jsme vyzkoušeli mnoho různých druhů kupovaných napáječek a nakonec jsme skončili u starého hrnce a každodenní výměny vody :nevim:
I ty slepice, jak hrabou a ryjí v zemi a ve žrádle a mají špinavé zobáky, tak prostě nanosí děsně moc bordelu do té vody, když pijí a ty zobáky si v tom máchají… nejspíš by opravdu jediná možnost byl ten nipl… ale já se ho “bojím”, aby se z něj naučily pít… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Napaječka pro drůbež

Nový příspěvek od Jana P. »

Deset slepic má vodu v nádobě od lizu, hranaté , jak jsem dávala tuhle fotku, pak v tůnce, pak v odvodnovací stružce, a nejvíc pijí vodu z velkého kýble od lizu , který je tam pro ovce. 🙈
Prostě pijí kde co a z různých louží. Vodu pro ovce denně vyměnujeme a doléváme i přes den. Kýbl je na dvacet litrů. Už nic neřeším. Jsou tříleté a vypadají opravdu zdravě. Odmítám se s nima moc crcat.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů