Jak naučit slepici hřadovat?

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Hhippie »

Lze naučit slepici, aby spala na hřadu místo “na zemi”?
Koupila jsem - nevědouc - slepice z drůbežárny, které v noci zalezou do snáškových kukaní, které každou noc znečistí a ráno, když do nich jdou jiné slepice snášet, mám pak celá vejce od výkalů :cert: Nemám jak jinak řešit. Nelze každý večer znepřístupňovat kukaně, které jsou součástí kurníku a ráno dostatečně včas je zas otvírat. Jediná možnost by byla dát jim hnízda ven. Ale já nemám zastřešení, takže by zas byla špinavá od nohou, když by tam vlezly z venku :zed:
Fakt nevím, jak řešit!
Nemáte prosím někdo nápad? Děkuji.
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Františka. »

Já vím, že píšete nelze, ale nešlo by to pár dnů zkusit a kukaně jim zavřít? Moje slepice ze začátku byly polovina na bidýlku, kohout taky, zbytek na zemi v seně. Myslela jsem, že jsem třeba udělala špatný tvar bidýlek, ale asi ne, trvalo jim to skoro měsíc, ale už spí na hřadu všichni. Taky ty moje slepice nesnášejí ráno. Obvykle tak od 11 hodin dál, spíš brzy odpoledne. Nevím proč. Opravdu ty Vaše snášejí ráno? Omlouvám se, není v mém příspěvku žádná věcná rada :stydim: .
Přečetla jsem si to po sobě a vidím: Ty moje slepice nesnášejí ráno. Napadlo mě, že takových je nejen mezi slepicemi :vytlem: .
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od arus »

Hipí,mám to samé. V hnízdě přespává hybridka. Ostatní hřadujou. Zkoušela jsem ji večer vypuzovat, ale vrací se tam. Nechala jsem ji být, bo je to marné. Snášedlo se snažím držet v čistotě, ale občas to nevychytám. No a co? Jí se vnitřek vejce a skořápku dostanou zpět slepice, že se neskví čistotou je jejich problém. Už to neřeším. Když někomu vejce dávám, tak dávám ty čisté. :promin:
:arus:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, je to jak kdy. Podle toho, která snáší.. bojím se zas, kdyby neměly kde, aby se nenaučily snášet do slámy po kurníku i ty, co snášejí do hnízda…
Když jsem ty nové před měsícem přivezla, tak jsem je vysazovala na hřad, ale vždycky hned seskočily. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Františka. »

Když jsem chodila sousedovi krmit slepice, viděla jsem, jaká hnízda na snášení má. Takový hrozný plastový výrobek, odpuzovalo mě to. Tam by si slepice pohodlí neudělala. Ale snášely do toho, jinam ne. Při snášení pohodlí nepotřebuje, spíš soukromí. Na spaní se to určitě nehodí. Třeba by je to odradilo.
https://www.eshop-zemedelske-potreby.cz ... aun-p2137/
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Jana P. »

Slepice jsou svéhlavé vynalézavé potvory. Snášejí různě, tu i tam. Spí tedy na hřadech, ale jinak…
A kohout , který má opravdu hodně zkrácené jedno křídlo, tak ten přeletuje a rozhrabuje. Dnes jsem ho přistihla, potvoru. :cert:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, to si nedovedu představit, že by tam dobrovolně chodily snášet. Já myslela, že také hledají pohodlí = do slámy snesou raději než na plastový prefabrikát.. :nevim: tak bych se bála, že přestanou snášet do hnízd a že budu hledat vejce po výběhu, v listí lísek, v popelišti a tak… ale člověk do nich nevidí. Spíš je to o tom to vyzkoušet. Jenže já se “bojím”, abych si nerozbila i to, co funguje.. :otraveny:
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Profesor1 »

Zkus tam pár nocí dávat misky s vodou
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Františka. »

Snášejí do toho úplně normálně. Tak třeba zkuste jedno.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Františka. »

Nepotřebuju slepice naučit hřadovat, spíš mám jeden poznatek. Když přišly slepice s kohoutem k nám, spali všichni na bidlech. Mám dvě řady bidel za sebou, všichni se tam pohodlně vejdou a ještě je místo. Kohout spával na předním směrem k dvířkům a někdy nějaká slepice vedle něho. Poslední měsíc to změnil. Spí na zemi před slepicemi a všechny slepice na zadním, snad bezpečnějším bidle. Je tam minimální výškový rozdíl, bidla jsou asi jen 30 cm nad zemí, výš být nemůžou. Říkala jsem si, že asi on jako bojovník chrání vchod před vetřelci a na zemi je připravenější. Nebo by to mohlo mít jiný důvod?
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od arus »

Třeba je mu horko, to mě jen tak napadlo
:arus:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Františka. »

Leží na podestýlce z pilin a slámy, bidla jsou asi jen o 25-30 cm výš, jsou u země a kurník je zděný a ve stínu. Asi jinde by to klidně mohlo být, ale zrovna tady se mi to nezdá. Otlaky taky žádné nemá, že by se mu nějak špatně sedělo na hřadě. Škoda, že se ho nemůžu zeptat. Vlastně můžu, ale ještě mu tak dobře nerozumím :usmev: .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Františka. »

Někde jsem nedávno četla, že chovatelka brahmanek večer usazuje slepice na bidla, protože tam samy nevyletí a obává se o vývoj jejich kostry. Jsou dospělé. Je na tom něco nebo ne? Brahmanky jsou těžké, nelítají, předpokládám, že mají silně vyvinuté svalstvo a měly by je jejich nohy udržet a nedeformovat se jako u masných hybridů. Je tedy nutné takové slepice vysazovat na hřad? Moc se mi to nezdá a určitě to nechci dělat, až budu mít velké slepice.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Františka. »

Tak co si o tom kdo myslíte? Já jsem svůj příspěvek myslela jako otázku. Ostatní slepice u mě taky nespí na hřadě, radši jsou zavrtané do slámy. Ale ty jsou lehké, deformace kostí asi nehrozí.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, já si myslím, že je to prostě jen rozmar chovatele. Třeba to zvířatům udělá nějakou službu, ale obejdou se i bez toho..
Stejně jako jsme zaznamenali v Čechách chovatelku walliserských ovcí, která odchovává jehňata v říjnu pod infralampou… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od PavelIV »

Zvířata ví líp než lidi, co je pro ně dobrý. Pokud tam už není, udělal bych něco aby na hřad mohly napochodovat. Víc bych se tím nezabýval
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Františka. »

Díky za názory. Moje slepice si můžou vybrat, ale nechtějí. Takže se tím nebudu zabývat a obavu, že musí nutně spát na hřadě, i když tam nevyletí, pustím z hlavy jako zbytečný výmysl. Někteří jiní ptáci taky vlastně spí na zemi a nic se jim neděje.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Jana P. »

Deformace kostí dle mne hrozí, když jsou slepice nuceny, myšleno tak, že prostě nutně hřadovat musí, chtějí, mají to v sobě apod., hřadovat na bydlech špatného tvaru a uhlu přidělání. Něco jako špatná židle na které lidé sedí a škodí jim to. To si myslím já.
Hřad by měla tvořit vodorovně připevněná hoblovaná lať o šířce 5,5 cm se sraženými hranami. Setkáváme se většinou s hřady o menší než potřebné šířce, hřady tvořenými z násad od košťat či větví nedostatečného průměru. To je velký problém. Hřad musí slepici umožnit stabilní usazení pro odpočinek a spánek.
Nebo
Kruh. Hrubé chyby se dopustíte, pokud vyrobíte nebo si pořídíte do kurníku hřady z kulatiny. Pokud by totiž slepička na kulatém hřadu spala nebo seděla dennodeně, bude na její hrudní koš vyvíjen příliš velký tlak. Hrudní kost se jí tak deformuje, kur trpí otlaky a zvyšuje se tím riziko promáčknutí nebo pohmoždění.
Hranaté. Ani tento tvar není pro slípky ideální. Při každodenním sezením na hřadu tohoto tvaru se kuřici deformuje hlavně prsní kost.
Prkénko. Řada chovatelů drůbeže se neřídí tradiční představou, že slepice v noci pohodlně hřadují na bidle, které svým kruhovým průřezem kopíruje tvar větví. Dávají přednost prkénku o šířce 10 cm se zaoblenými hranami. Na něm si drůbež odpočine lépe. Tento tvar byste tedy měli zvolit i vy.

Jedním z účinků, jak slepicím zabránit slétávání z hřadu, je montáž vyrobeného žebříku na hřad, po kterém lehnce slípky jednoduše slezou a nebudou mít tendenci létat. Žebřík si lehce vyrobíte sami, a to z dřevěných latí, na které nabijete ve vzdálenosti zhruba 10 cm od sebe příčky jako schůdky, za vhodný úhel doporučujeme 125 stupňů vnějšího úhlu mezi hřadem a tělem žebříku.

Když je bidlo na nic

Správná volba bidýlka pro vaše pipinky bude mít vliv na celou řadu chovatelských úspěchů a počet snesených vajíček. Zde je výčet věcí, které správný tvar bidýlka ovlivní.

Ztráta bodů při posuzovaní na výstavách,
snížení snášky nosnic,
uvíznutí vajíčka ve slepici,
poškození pernatých ozdob slepic.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Dena »

Před několika lety jsem měla brahmanky. I když měly hřad nízko nad zemí, dostatečně široký se zaoblenými hranami podle předpisu stejně spaly v seně.
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1131 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak naučit slepici hřadovat?

Nový příspěvek od Dena »

Další slepice, maransky a potom hybridky vždycky seděly na hřadě, lať se skosenými hranami.
Nevhodný hřad myslím opravdu deformuje hrudní kost.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Google [Bot] a 8 hostů