Brojler chov

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Jan »

Ok, styrodur by šel hůř, oni tyhle kuřata zas tak klovat nemusí. Pro tyto účely stačí dovnitř dát třeba karton, když to má být dočasné. A přes den uklidit
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Profesor1 »

Jan píše: 29 dub 2023 10:19 uplne by stacila boudicka z 5 -10 polystyrenu a vecer je tam nahazet.
To je vlastně příprava na pobyt v mrazáku :))
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Františka. »

Jano, mám z chovu drůbeže na maso podobné pocity. Už jsem si ten odstrašující způsob kdysi vyzkoušela, aniž bych ho mohla ovlivnit k lepšímu, a odpor mi vydržel mnoho let. Teď jsem se odhodlala vrátit se ke slepicím, ale chovat je způsobem, který je jim i mně opravdu příjemný. Jestli někdy v životě budu mít kuřecí nebo slepičí maso, bude to určitě superbiohalakošer :vytlem: z vlastních pasených ptáků. Nebo nic. Nebýt tehdejší zkušenosti, asi bych tak zásadová dnes nebyla.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Lisbeth »

Já jsem Hhippie nechtěla nějak deprivovat, stejně už má to hejno doma, tak to musí nějak doválčit, ale na chov brojlerů mám obdobný názor jako Jana s Františkou. Chovali jsme je tak před 25 lety a už teda nikdy více! Jsou to ta nejtupější a nejchoulostivěší ehm "zvířata "? Co jsme kdy měli. Měli jsme je jak od jednodenních kuřat, což byla asi ta nejhorší varianta, protože na ten puch v kuchyni po nich do smrti nezapomenu, tak i od měsíčních kuřat na dokrm. Vzhledem ke klimatickým podmínkám v našem kraji, je možné mít tu brojlery ve venkovním chovu pouze v letních měsících červen-srpen. Jindy to není možné. Jsou extrémně choulostiví na výkyvy teplot. Chovali jsme je přes noc v kralíkárně a přes den byli v ohrádce na dvorku. Museli jsme je přenášet, protože byli tak tupí, že ty dva metry nezvládli dojít po svých. Když dorostli do jateční váhy, někteří jedinci dostali přes noc infarkt nebo mrtvici a ráno tam byli tuhý. :nesouhlas: Taky si občas zlomili nohu. Jak byli těžcí, neunesli se. Tohle snad ani nejsou zvířata, nechtěla bych to ani zadarmo. Zvlášť
když to člověk musí krmit směsí pro ně určenou, jinak blbě rostou. Koukám, že od té doby, co je nemáme, se nic nezměnilo. Hhippie hlavně ať jsou v teplých a stálých podmínkách, jsou už velcí, mohli by to dát, jen se jim zbrzdí růst. Jinak maso mají dobré, ale kdo na ně nemá vhodné podmínky, tak si dost "užije ". Držím palce!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Jan »

S tim pohybem 2 metry. Kvůli tomu je chovají tak, že jsou v místnosti se stálou teplotou a k pití a jídlu to nemají dál než metr.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jane, tak to by sedělo! Oni se velmi špatně pohybovali. Tohle prostě jsou zvířata určená do hal, no... :nevim: Doma to samozřejmě taky jde, všechno jde, ale je to opruz, musí k tomu být podmínky.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Všechno jde, když se chce :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tady se v domácích chovech, i brojlerů vždy do krmení přidávají řezané kopřivy. To postaví na nohy i brojlera z výkrmu.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jsem se včera konečně dostala k tomu, abych děckám vyrobila domeček, jaký jsem si představovala.
Samozřejmě to není to optimum podle příruček, každopádně začínají pookřávat a migrují po “výběhu”. Jídlo mají blíž i dál (do 2 m), vodu do metru. Takže toho moc nenachodí. Ale když je slušné počasí, rádi vyjdou na sluníčko.
Zatím jsme nevážili, ale od oka je vidět, že dál přibírají. Tak snad dobré. Zatím krmíme ty výkrm.granule a dnes jsem prvně přidala trochu šrotu s vitamixem do těch granulí. Tak uvidíme, jak to budou brát.
Manžel semtam přidá trochu čerstvé trávy, tak si semtam zobnou i do čerstvého.
Tak se tak nějak oťukáváme… :promin:
Přílohy
IMG_9093.jpeg
IMG_9094.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jsem ráda,že ti to frčí! Všichni to přežili a bude kupa dobrého masa :souhlas:
Já když je tam vidím takhle na kupě, tak bych to nechtěla ani za nic :)) ale moc ti to přeju, ať to s nima doválčíte a pak se nadlábnete! :grilovacka:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Františka. »

Veátím se k těm kopřivám, o kterých psal Profesor. Jsou skvělé, ale jak je dostat do kuřat nebo slepic? I když řezané, pokud nebudou spařené a navíc, když má drůbež výběr, kopřivy si nevybere. Leda v zimě sušené.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nyní už na kopřivy nechodíme, ani už na ně nemáme řezačku, ale dříve jsme toto dělali a míchali je slepicím do brambor, mohli se po tom utlouct! Z řezačky byly pěkně na jemno, tže dát je jako součást brambor se šrotem, na to kyšku, hotový slepičí kulinářský zážitek :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, četla jsem v odborném textu, že nejhodnotnější domácí výkrm drůbeže je brambory, kopřivy, kukuřičná mouka a kysané mléko.
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Jan »

do ekologického okénka jsem jednu řezačku posílal. Slepice teda jedí i normální kopřivy, ale stejně jako třeba ovce je raději zavadlé. když není krouhačka, v množství pro tuhle drobotinu stačí špalek a velký ostrý nůž.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, moje slepice na to mají jiný názor. Mají všeho možného tolik, že brambory nežerou, na ty jim chodí psi. Žerou všemožné zelené, ze zeleniny nic kromě nakrouhaného zelí. Nežerou ani maso, tvaroh a podobné věci ano. Takže jsem teď došla k názoru, že je pro ně zbytečné jim kopřivy dávat teď. Nasuším něco na zimu, jako to dělám kozám. Teď ať se obslouží samy. Ale mít je zavřené v ohrádce, dala bych jim je tedy spařené nebo zvadlé nasekané do míchanice a nejspíš by je žraly, už to chápu.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Odkoukali lítání od kuřat
20230506_113514.jpg
a taky se derou ven, jen se neprotáhnou
20230506_113935.jpg
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

Jsou krásní! To se nedá srovnávat oproti těm z drůbežárny :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

No jo no, domácí chov :souhlas:
Tak jsem je taky otestoval, jak vyrostli, tři kohoutci od 2,5 do 3,2 kg bez drobů , slepičky jsou ale menší
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od Hhippie »

A jak byli teď staří? Ti naši mají teď myslím měsíc. Cca přes 2 kil v živém. Odhadem. Nevážila jsem. Kupovali jsme je před týdnem a měli cca 1700 g.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Brojler chov

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Vylíhli se 14.3. 2023 :usmev: ještě musí trochu vyrůst :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 9 hostů