Krmná dávka

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od čobanak »

Šrotovanej maj asi radši :nevim:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Nebo neviděj co všechno žerou :vytlem:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Hhippie »

Jsem absolutní laik, co se týče chovu slepic.
První rok jsem pořídila 2 mladé moravie, 1 maransku a 3 hempšírky. Bydlely v (dle příruček) nevyhovujícím prostředí, měly neomezený výběh v koňsko-ovčím výběhu s přilehlým habrovým lesíkem a k jídlu granule pro nosnice na příděl a občas pšenici na chuť. Někdy trochu zbytků ze školky. Vodu pily od koní z kalfasu. Nesly dobře, vejcí denně v počtu 2/3 slepic, celoročně bez výkyvů, i přes zimu stále stejně. Maranska odchovala 5 kuřat.
Na podzim k nim přibyly 3 mladé a jedna stará. Snášely také dobře.
Před asi 3 měsíci jsem postavila velký kurník dle příruček, s 2 snůškovými hnízdy uvnitř kurníku. Převezla jsem slepice v celkovém počtu 10 ks plus zakrslý kohoutek. Začaly mít neomezené množství granulí pro nosnice (automatické krmítko), vodu z napájecího kýble, k tomu odpolední příkrm pšenice s troškou kukuřičného šrotu a slunečnice přes zimu (dle příručky). Šrot posýpám vitamíny pro nosnice. Mají skořápky a vápenný grit. Kryté popeliště s dřevěným popelem. Omezený výběh cca 1000 m2 v zahradě se stromy.
Slepice přestaly snášet.
Jednu mi zabil jestřáb. Jednu - tu nejstarší - jsem zabila já. Měla neuvěřitelné množství tuku. Předpokládám, že to je důvod, proč přestaly staré snášet.
V současné době mám 3 hempšírky - které nejspíš nesnášejí téměř vůbec (těm by měly být teprv dva roky), jednu moravii a pak 3 mladé od kamarádky, které snášejí plus jedna stará amrokska od kamaráda, která také snáší. Celkově denně stabilně 4 vejce od těchto čtyř slepic.
K tomu jsem přikoupila 4 mladé, které už by měly být přes snůškou. Ty mám asi 3 týdny. Nejspíš zatím stále nesnášejí. Již spí v kurníku na hřadech s ostatními, ale hnízdo využívají málo. Nevím, jestli je odtamtud nevyhánějí ty starší. Ze starších slepic mají stále paniku :smutek:
Také se mi teď stává, že některé ze slepic zůstávají v hnízdě na snesení vajec třeba 3 hodiny - což mi pak zabírá hnízdo a další nemohou snášet. A úplně nevím, co s tím. Mohu snížit stávající hnízda a nasadit na ně ještě dvě stejná hnízda. Jestli to pomůže ale nevím :smutek:
Už jsem z nich dost zoufalá :smutek:
Foto je nově příchozí slepice z odchovny, jak jí zřezaly stávající slepice. Je to takový otloukánek. Stále má paniku a vůbec nevím, co s ní… snaží se nacházet útočiště i u mě. Když jsem je třeba krmila a sedla si k nim na bobek, ona mi vyskočila na ruku a nechtěla slézt… někdy je chráním násadou odkoštěte proti starým, aby se mladé nažraly z oddělené misky v odděleném prostoru, když tam jsem. Protože jinak jen dožírají zbytky, až staré odejdou (granule tam samozřejmě mají všechny stále k dispozici).
Přílohy
AA3EC994-45EA-49C0-A7AE-473649387C1C.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Jana P. »

Slepičí hejno má pevnou hierarchii a každé narušení snášejí těžce. Možná bys měla pořídit velkého kohouta. Trošku třeba slípky srovná.
Já krmím směs pro nosnice, pšenici s trochou slunečnice, a luskoobilní směs pro holuby, pokud mám. Drcené skořápky. Vodu pijí od ovcí nebo různě, na léto mají kýbl slepičí. Chodí volně po 1500 metrech.
Nejlépe vždy snášejí kuřata, která se toho roku narodí a na podzim jdou do snůšky. Snášejí pak až do příštího podzima, kdy vypelichají, přepeří, a pak snáší třeba na Vánoce, po Vánocích, nebo až na jaře. Jsou také nejzdravější.
Už pár let mám svoje kříženky, prostě co vysedí kvočna.
Slepic je 12, většina z loňského jara, pár starších. Snášejí cca 9 vajec denně, na různá místa tedy. :vytlem:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Agresivita slepic je známá. Nemám problémy se začleněním nových nosnic. Těm jen musím dát pár dní na adaptaci. Mají jen doma dělanou směs z mačkané pšenice, drcené kukuřice, minerálů od Mikrosu a zbytky z domu když jsou. Taky zelené když je. Mimo platební sezónu mají celou zahradu.
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Mizerný automatický opravy :nesouhlas: na zahradě sezóna není platební ale pěstební :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Já to pochopila tak, že dokud tam pěstujete něco na prodej a lidi platí, slepice tam nemůžou.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

I tak se to dá říct :vytlem: jen zahrada není na prodej :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od čobanak »

Zde u nás jsme museli přikrmit včeli!Ňejak je to jaro pomalí.3 podbjele jaro neďelaj :vytlem: .A to jsem jim dával 21kg cukru na úl! :nevim:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Stromy u Vás ještě nekvetou?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Profesor1 »

Není důležité jestli už stromy kvetou, ale aby bylo nad 10°C a včely mohly létat.
U nás teprve dva dny zpátky rozkvetly mirabelky - myrobalán. V úterý mě začala rozkvétat meruňka, pomalu začínají pampelišky. Z kočiček toho moc včely nepobraly, protože stále zima a mráz. Kdo má včely ve stínu, tam ani nevyletěly, možná tak třikrát.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od čobanak »

Jó,čmel.Ten létá,igdiž leží sňíh.To je živočich!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Jelikož je to už dost dlouho, co jsem měla slepice, nepamatuju si dobře, kolik jim toho mám dát. Moje dočasné krmení trvá a nerada bych, aby majitel, který onemocněl a kterého zastupuju, přišel jen ke kostrám slepic. Jsou teda hrozně vypelichané, všechny mají holá místa na zádech, což se mi zdá moc, i když přepeřují. Ale to nevyřeším, já jsem na krmení. Je jich asi 18. Stačí jim litrový kbelíček ganulí a to samé v pšenici a k tomu nějaká zelenina? Nebo by měly dostat víc? Dnes dostaly asi 4kilovou dýni. Nechci jim tam dávat moc, aby se tam nenaučily chodit myši. Tohle zrní mají vždycky všechno sežrané, je to akorát nebo jim mám přidat?
čobanak
Příspěvky: 7665
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od čobanak »

5 litrů scela jisťe,gdiž zbide,tak uberte
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od přezdívka »

U hybridek se počítá asi 120 g směsi na kus a den. U středně těžkých asi 150 g. Záleží také , jestli mají možnost si někde něco sehnat sami. Jo a taky trochu odežerou vrabci, popřípadě myšky. S těmi je taky potřeba počítat. Jestli je v hejnu kohout, tak za ta holá místa může on.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Aha, takže musím přidat. Litr pšenice je asi 80 dkg. Granule asi taky tak nějak. Jsou to menší slepice, mají kohouta. Naštěstí jsem jim teda dávala hodně dalších věcí, v zrní to měly málo. Ale zvyšují snůšku. Dnes bylo vajíčko od každé slepice, což by asi nebylo, kdybych je šidila. Ony nemají nic jiného, než jim člověk dá.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Krmil jste někdo peluškou? Mám jí asi 20 kg a slepice ji nežerou. (Asi si musím pořídit holuby, ti s ní nemají problém.) Napadlo mě ji naklíčit, ale nevím, jestli to pomůže. Co myslíte?
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Kouťák »

Františko,pokud nemáte šroťák a nemůžete pelušku nijak nadrtit,tak asi bych jí nechal naklíčit.S peluškou, hrachem a kukuřicí je někdy problém i u holubů,protože ze sušky je to tak přesušené,že to nejde rozbít ani kladívkem.Nyní zrovna jsem koupil holubí zob a hrách s kukuřicí holubi nežerou.Hodil jsem to dolu slepicím a také nic.Namočil jsem to na dva dny a to slepicím chutná.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Zkusím to. Nenapadlo mě, že to může být moc tvrdé, spíš jsem si říkala, že jim nechutná ta hořkost. Nechutnala jsem pelušku osobně, ale píše se, že je proti hrachu zahradnímu hořká. Nechám ji teda naklíčit, zkusím nejdřív trochu. Kozy by to sežraly raz dva, ale to je trochu drahé krmení pro ně a zbytečné :usmev: .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmná dávka

Nový příspěvek od Františka. »

Tak aní naklíčená peluška nebyla sezobnuta. Líbila se jim, snažili se, ale je to moc velké. Takže ještě poseldní možnost, uvařím jim ji. Tu naklíčenou jsem zahrnula trochou hlíny, ono z toho něco bude, zbytek budu máčet a postupně vařit. Vařená rýže, bulgur nebo nudle jim chutnají. Pšenici mají taky radši dva tři dny namočenou. Tak si myslím, že vařený krmný hrách jim bude chutnat taky. Jsou prostě moc malé, je to lehké plemeno, ani kukuřice jim moc nešla sezobnout. Takové věci, jako že slepice rozklovou cokoliv, třeba kusy masa apod. tyhle prostě nedokážou.
Musím jim dávat menší kousky, nejlíp jemné nudličky od všeho, i zeleninu. Tu moc nemají, nazobou si trávu. Dcera má australky a to jsou dravci proti těm mým mírným. Jsou taky o něco větší.Ale vajíčka nemám malinká.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů