Tepláky na Podzim

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od arus »

No, jo, jen si vždycky povzdechnu, když vidím starou chaloupku - nejlépe dřevěnou, s kamny a potůčkem. Žila bych někde na polosamotě, obklopená lesem a domácími zvířaty. Pěstovala bych si na zahrádce zeleninu, ovoce a bylinky. Obešla bych se bez televize a možná i bez elektřiny. Neobešla bych se bez studny s vodou a se studeným sklepem.

No, jo, nic takového mně nečeká. Můj manžel je městský člověk, k životu potřebuje internet,obchody a pohodlí města kde má všechno na dosah. Abychom si pořídili aspoň maringotku, to mě trvalo 10let, než jsem ho uprosila a ubrečela. Teď je však rád, že ji máme. :tanec:
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Janina »

Arus, když mluvím se syny o životě, tak probíráme jak je právě toto velmi důležité pro životní pohodu. Stejný názor, kde žít. Mimo jiné, samozřejmě. Mladší upřednostnuje město, byt, nemusí zahradu. Starší samotu, dům, zahradu, přírodu. Prostřední je také městský, dcera neurčitá.
Jsi velmi tolerantní žena, rozumná. Já bych se trápila. Nedokážu spokojeně žít v bytě. Vyjma roku jsem celý život žila v domech se zahradou.
To, co máme právě teď, je pro nás dva dokonalé. Starý dům, prostý, studna, sklepy, stodola, dílna, starý sad. Malá vesnička. Chov zvířat, zahradničení. Můj otec i matka pocházejí ze statku, asi to mám v krvi.
Televizi nemáme, ale internet, bez něj si to neumím představit. A bez mrazáků. Takže elektřinu potřebuju.
Ty máš maringotku také na pěkném pozemku, že? Psala jsi o přírodní zahradě někde, jestli se nepletu.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Lisbeth »

Javorka - ty vaše fotografie mě prostě uklidňují, moc ráda se na ně dívám! A ty barvy!! S vaším svolením bych si foto zahrádky ráda dala na plochu PC, pro mě je to jasná rajská zahrada :slunce: Nádhera! A vašeho muže chápu, můj je stejný! Podobně jako Janča si myslíme, že novostavba prostě nemá kouzlo a ducha, proto opravujeme náš starý dům, ale můj muž se tam právě snaží vnést to moderní praktično, hlavně ve vytápění, na to je ras :D . Našemu domu říkáme vlaštovčí hnízdo, podle toho jak ho jednotlivé generace lepili k sobě - 1. část je z roku 1938, druhá 60tá léta a třetí je z let 80tých, no a my se teď snažíme udělat z téhle mazanice jakože jeden ucelený dům, který z venku i zevnitř nebude vypadat jako lego :D :D
Já se právě snažím prosadit ty sklepy, studnu, kamenné stáje a kurník, starý plot na zahradě. On modernizuje vytápění, okna, dveře, atd.. No někdy je to boj, chtěla bych být energeticky nezávislá jako Jana, ale on mi to tou elektrikou furt hatí, noo.. :)
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Marion108 »

Ahoj, snad nikoho nenastvu, kdyz napisu na slepice, lec slipky nyni nemam, zatim...
Pochazim po otci ze statku, velkeho statku z cp. 4 Milovala jsem to misto, nic pro me nemelo vetsi kouzlo nez orech na dvore, staje pro kravy a prasata, kurniky, kralikarny...
Mela jsem s otcem dohodu, ze na statek se po dokonceni studia prestehuju i se zvirectvem, ktere mam. Na statku bydlela teta. Cely statek, jenz mela s otcem na pul, zadluzila... Na vyplaceni milionoveho dluhu nikdo nemel a tak se statek prodal... Babicka, ktera tam drela jak mezek, se dozajista v hrobe obraci... :cry: Zbyly nejake pozemky, ale jsou daleko, premyslim, zda tu pudu prodat a koupit tady, nebo nechat jako "zalohu"...
K chaloupkam. Nasi koupili dum, ve kterem bydlela pani, co byla blazen... Vsude ruzne symboly, panenky a jine prazvlastni predmety, bylo to desive. Kazdy den, kdyz jsem tam byla, rikala sestra, ze se neboji jako kdyz tam nejsem, duchove tam jsou, ale ja je krmila a smirila, rikala jsem pro ne mantry, prestaly " zlobit"...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion, proč by to vadilo? Já mám zatím taky jen "pár hybridek", tže žádné chovatelství přece, to snad nastane příští rok, díky jedné paní chovatelce, co mi nabídla pomoc, tže uvidíme :slunce: ! Je mi líto, že váš statek takhle skončil, já mám ve svém bezprostředním okolí "propité statky" hned dva a na obou to byl smutný příběh - právě u těch statků, které přecházejí z generace na generaci mě to štve nejvíc, když to takhle špatně dopadne, my máme jen takový polostatek a právě když vím z vyprávění, kdo se tam jak nadřel a co to stálo, při představě takhle o to přijít...musel to být asi děs :? Pochopila jsem z tvého psaní, že teď jsi zase na statku, tak třeba ti k tomu dopomohla právě ta babička, když nemůžeš být "na svém", jsi aspoň na jiném a to je taky dobrý!
P.S. pozemky bych neprodávala, i když jsou daleko, je to půda, nikdy nevíš, kdy se to bude hodit!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Javorka »

Ještě jsem chtěla doplnit k té dílně (včera jsem to nestihla).
Můj muž pracuje z domu, překládá pro Němce, jde převážně o technické překlady. Tak je ve slepě nejen dílna, ale hlavně pracovna, která musí být v teple. Je tam celý den a většinou i noc. Má tam počítač a ty svoje drátky, mikroskop a všelijaké přístroje, co netuším k čemu slouží. Vedle, v technické místnosti, má další věci, například soustruh. Jak má čas, tak něco vymýšlí a vyrábí. Má tam i to své vysněné kino s perfektními repráky (několik i subwoofer, veliký jak skříň), co si sám postavil. Je to na mnohem lepší úrovni než mnohá kina pro veřejnost. Proto už ani do kina nejezdíme. Dají se promítat filmy ve 3D. Na zvuku si zakládá a když si dole něco s kamarádem pouštěj, tak se mi ve skleníku klepou hrnečky. Zvuk moc neslyším, je to výborně odizolované. Má to tak dobře vybavené, že se to dá vyžít jako nahrávací studio. Už se tu nahrálo nejedno CD.
Já to k životu nepotřebuju. Já potřebuju zahradu a zvířata. Pak je mi dobře.
:kyticka: :kyticka: :kyticka:
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Janina »

Javorko krásně jste skloubili potřeby obou z vás, a tak to má bejt. :slunce:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Marion108 »

Javorko, mam to podobne. Potrebuji zelen kolem a prostor pro zvirata. ;)
Nyni bydlim v byvalem obecnim seniku. Je to velky dum. A spousta prace na nem. :pavel:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od oreb1 »

Marion, a mě se děti praly, když viděly seník, jestli na tom seně spím :) . A Ty tam bydlíš!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Marion108 »

Jj, ale seno tu nemame, z bezpecnostnich duvodu mame senik mimo dum. :lol:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Lisbeth »

Javorka - nejsou naši mužíčci dvojčata nebo tak něco? :D Když to tak čtu, tak podobnost je veliká, pravda můj muž umí překládat leda tak hnůj nebo seno, neb jazykem cizím opravdu vůbec nevládne, ale jinak to sedí :D ! Naší krásnou starou stodolu přebudoval na obří garáž nejen pro auto a nad ní má mega pracovnu, alias zašívárnu, která je plná věcí, jimž vůbec nerozumím, ale vlastně jo - reprobedny a takovou tu soustavu na "hluk" jsem poznala :D Jo a do kina taky nechodíme, já dodám koukatelný materiál a on kino sál :slunce: .
Marion, a neúčastnila jsi se pořadu na ČT 1 Po lopatě? Tam onehdá (tak 2-3 týdny zpět) ukazovali bydlení ze stodol a seníků, bylo to moc pěkné a ano velmi velké!!Moc se mi to líbilo :srdicko: !
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Marion108 »

Lisbeth, neucastnila a muz take urcite ne... Neni to hotove a byt je pomerne maly, dole babicka s dedou a nahore my, zbytek zabiji dve haly, ale to nechci rozvadet, atd. Je to velky, to je pravda. Obcas snim o male chaloupce, treba na vrsku. :lol:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Janina »

Konečně snás, dědku, vyvez.
Přílohy
P1200593.JPG
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od arus »

Janinko, když jsem se v roce 1986 vdávala, neměli jsme nic, všechno nám v padesátých letech znárodnili. V devadesátých letech nám v restituci všechno vrátili. Jenže to už jsem byla vdaná, bydlela ve městě a měla malé děti. Pak jsme si pozemky se sourozenci podělili. Já mám část pastvin a les.
Vzhledem k tomu, že manžel je hlavně intelektuál, nikdo z rodiny (tenkrát ani já) nepředpokládal, že bychom chovali nějaká zvířata.
Ovce přišly tři roky po klucích. Takže pomalu a jistě se na vesnici vracíme. :kyticka:
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Janina »

To je krásný, a všechno je tak, jak má bejt.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Javorka »

Dnes jsme měli moc milou návštěvu. Synova bývalá přítelkyně s rodinou. No a co je důležité, že s sebou odvezli kohouta, pro nějaké známé. Bude na veliké zahradě, někde u Berouna. Tak jsem ráda, že jsou všichni kohoutci v nových domovech a žádný neskončil na pekáči. :srdicko:
Už je tu jen modrý kohout (co je na fotce nahoře). To bude ráno koukat, že je konkurence pryč. A červený si bude v novém domově hlídat svoje děvčata a nikdo ho nebude shazovat, jako doposud. ;)
Také jsem dnes namazala hřebeny, asi brzy zakoupím větší niveu, ta mrňavá je skoro pryč. A jak to v kurníku voní...
Ráno jsem zjistila, že ta malá vajíčka, co nacházím v kurníku nejsou od mladých vlašek, ale že je nese malá černá slepička. To jsem opravdu koukala. Je jí teprve 19 týdnů. :divis:
:433:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od oreb1 »

Javorko, kolik je běžné na snášení vajíček?
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od arus »

Javorko, já se tak začetla do vašeho příběhu s kohoutem, že mně nakonec zklamalo, že ty mrňavé vajíčka nebyly od něho :lol:
:arus:
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Javorka »

U vlašek jsem četla, že začínají nést po 5. měsíci. Ty moje už jsou za 6. měsícem a nic. Asi na to má vliv i zima, nevím.
U hybridů by to mělo být podobně, 22 týdnů.
Co jsem měla hemšírky (středně těžké), tak ty začaly nést vůbec pozdě, ale to si přesně nepamatuju.
:433:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Tepláky na Podzim

Nový příspěvek od Marion108 »

Javorko budte v klidu. Me doma odchovane slipky nesly vzdy po Vanocich... Jak pozdne jarni, tak letni. :)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů