Pižmovky - informace o chovu

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Odpovědět
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od oreb1 »

Chováte někdo pižmovky? Jestli ano, můžete se podělit o zkušenosti, rady, informace o nich, prosím? Cokoliv, co se jich týká.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od přezdívka »

Velkou předností pižmovky je, že spolehlivě sedí na vejcích. Sedí 5 týdnů. V 99 % je velmi dobrá matka. Mladé vysedí 2x ročně. Pokud se jí mladé po vylíhnutí odprodají, během dvou týdnů začíná snášet znova. V tom případě vysedí i 3x v jednom roce. Pokud má velký výběh, tak si hodně krmení sežene sama. Pase se podobně jako husa. A když má přístup k vodě je to ještě lepší. Jinak ji stačí mít vodu ve velkém pekáči nebo řeznické lodně. Malým je dobré dát do vody kámen nebo cihlu, aby mohli vyskočit ven. Krmím míchanici ze šrotu pšenice s kukuřicí v poměru 2:1. Do toho namočený krmný chléb z pekárny, posypaný vitamixem a plastinem. Potom trochu vařených krmných brambor a krouhané kopřivy. A ještě trochu zadiny z pšenice. Uplně malým jsem míchala strouhanku s vejcem na tvrdo a na jemno strouhanou mrkví a samozřejmě vitamix s plastinem. Je to sice vodní pták, ale potřebuje mít pod sebou suchou podestýlku. Momentálně mě nic jiného nenepadá.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

dobře lítá, je dobré mít alespoň tři až pět kachen na jednoho kačera, jinak může otravovat sedící kachnu z nudy
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od oreb1 »

Vejce se jí můžou odebírat na jídlo a pak nebude sedět?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

nanese jen určitý počet vajec, (řekl bych do 20 ks) a pak buďto sedne a vysedí nebo když nebude na čem bude hledat jiné bezpečnější hnízdo a začne druhou respektive třetí snášku, ale s menším počtem vajec
na snášení jsou jiné kachny co zase moc nesedí, ale snesou jednou tolik vajíček
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od přezdívka »

Když budete odebírat vejce, tak jich místo 20 je schopná snést třeba 40. Dokud ji je tam nenecháte a ona nerozhodne, že jich má dost na to aby na ně sedla. A je vynalézavá v zanášení. Letos mě takhle jedna vyškolila. Myslela jsem, že ji něco mělo ke svačině a ona se vrátila s hejnem mladých.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od oreb1 »

Já jen tak uvažuju, že to může být dobrá drůbež, nějaká vejce snese, je dost odolná, a když je uhlídá a vysedí, taky to není špatné. Taková kombinovaná užitečnost (užitkovost?). Nekřičí, jak jsem se dočetla. Nemám s drůbeží moc zkušeností, tak se dlouze rozmýšlím a vymýšlím, jestli a co a jak.
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od kosta »

Kdysi jsem je chovala a byla jsem moc spokojená. Akorát jsem jim musela na jednom křídle zkrátit letky, aby mě neuletěly.Převážně se pasou.
Plánuju ,že si je zase pořídím místo králíků. Králíky jsem loni zrušila, protože králikárna se rozpadá.
kosta
Příspěvky: 757
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od kosta »

Ještě jsem zapomněla mají libové maso žádný tuk . Kačenky jsou menší je na nich méně masa,ale kačeři jsou větší.Na jaře si je pořídíme.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Nirrti »

Tak nevím, asi máme - říkáme jim "čínky". Je to nezmar, vloni se jedna ztratila a nakonec ji muž našel spolu s cemankou schovanou za králíkárnou na hnízdě - tak jsme to nechali - vyvedla koncem srpna 4 káčata, která vychovala. Z káčat jsou kachny na zabití - teď bydlí ve skleníku, než bude potřeba a kachny už zase nesou.....
Vloni jsme měli 24 ks na jídlo, kačenky to vyseděly, ale na odchov bylo odebráno - běhá nám po dvoře, m.j. malý jezevčík a to je lovec - kdybychom tomu nechali volný průběh, tak by nebyla ani jedna a z mini jezevčíka by byl maxi jezevčík.
Nirrti
Příspěvky: 241
Registrován: 10 úno 2020 11:49
Dal poděkování: 107 poděkování
Dostal poděkování: 376 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Nirrti »

Loňská nadílka
Přílohy
20190903_092652.jpg
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Marion108 »

Kdysi jsem mela tenhle parecek... byli uplne samostatni, nikdy se nenaucili chodit do kachniku a spali venku na klepaci na koberce, bohuzel mi prvni rok kacena nesedla a pak bezestopy zmizeli oba dva. Kacer byl obr. Mozna je vzala liska nebo si je upekl nejaky soused...
Přílohy
DSC_4031.jpg
DSC_4031.jpg (9.54 KiB) Zobrazeno 11820 x
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Jamarov »

Marion ja přišla o 3kachny a nakonec vzala liška i kačera :cert: Do kachniku se naučili chodit. Byly samostatný,mela jsem z nich radost a kaceri na prodej byl pěkný přínos bez starostí.
Liška chodila bohužel i pres den. :plac:
A než je mít zavřený v malém vybehu tak radši nic :smutek:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Marion108 »

Me to tenkrat desne mrzelo, ale co vim, tak vzali i sousedovi nejake kaceny. No jo konec vsi a u lesa... :plac: ted jsme zacali budovat male jezirko, jenze tam je takova zemina, ze tam voda sama nedrzi, ale zase tam vede roura ze stechy, asi zkusime nejakou folii a v budoucnu by tam prave kaceny mely mit vybeh s malym jezirkem na koupani...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Marion108 »

Jinak kaceny mi tehda jen zraly psenici od slepic, jinak jsem jim nic nepridavala... hodne slusne zlikvidovaly veskere slimaky v dosahu. :souhlas: koupila jsem je na podzim a pred jarem zmizely, tak bohuzel proto nebyly mlade... :smutek:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Jamarov »

Mela jsem i běžce,ty nikdy nenasedly a v lihni se mi nedařily. Pizmovky seděly. Taky jsem krmila na stejno se slipkama.
S tema slimakama je to super. Žádná chemie.
Jestli jednou bude dokončeny velký kurnik-chci tam nekolik vybehu,kde by mohli byt na čas zavreny když začne období škodné.
Tak bych chtěla zas kačky. Mame tu male jezírko,nad domem cele jaro teče potok a drenazni trubky nad domem mají svod. Mame tu dost jíl takže se voda udrží,ale az tu bude bagr chci to zvětšit a prohloubit a dat taky folii.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Roznesly se nám pižmovky. Máme je cirka týden, před 4 dny bylo první vejce, pak ještě jedno, včera dvě. Ze včera na dnes jsme jim otevřeli do nového kachníku. Mají v něm nastlané hnízdo, ve kterém byly dnes dvě vejce (od dvou kachen). Jestli jsem to dobře pochopila, tak na vejce tedy od teď nesahat a nechat kachny, ať tam snášejí, až samy uznají, že chtějí zasednout... ta vejce neprochladnou ani se jinak nezkazí? A nechat zatím kačera společně, aby mohl dál oplodňovat a až kačenka zasedne, teprv oddělit. Správně?
Děkuji za upřesnění!
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Jan »

Tak to tam nanesou aspoň 10 vajíček a budeš mít velkochov. Osobně si myslím, pokud mají prostor, že jim kačer vadit nebude. To hnízdo mají rády někde v přítmí, ideál něco jako obří kotiste pro králíky.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Profesor1 »

Počet vajec můžeš klidně určovat.
První tři vyhoď. A pak jí tam nechávej dvě tři a ostatní dávej bokem. Až jich bude celkem kolem dvaceti, tak je tam vrať. Jestli je to kus kačeny, tak obsedne 23-25 vajec.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
pamijo
Příspěvky: 308
Registrován: 06 črc 2019 22:23
Dal poděkování: 67 poděkování
Dostal poděkování: 294 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od pamijo »

Já mám zkušenost, že ty potvory :vytlem: umí počítat, pokud nemají v hnízdě aspoň 12_15 ks tak se jim nechce zasednout.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů