Pižmovky - informace o chovu

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Já bych bohužel řekla, že je to chyba lajdáka chovatele, že neudělal kachnám od začátku dvě oddělená hnízda, aby měly možnost si každá zasednout na svoje… :nevim: ale prostě tak to už teď je a uvidíme, co z toho vyplyne. Každým pádem to bude zkušenost :promin:
Prý je to náchylné na to, že se budou na hnízdě přestrkovat a mohou vejce rozšlapat a poničit… zítra tam zkusím nakouknout, jak jsou na tom.
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Františka. »

Jsem zvědavá, jestli to proběhne v klidu nebo ne. Kdyby chtěly soupeřit, už by se mohly vyhánět, ale nedělají to. Třeba ani nezačnou.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj. Je to na nich. Vypadají dost v pohodě. Spořádaně sedí společně ma té obrovské hromadě vajec a všechny čekáme, co z toho bude :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od přezdívka »

Neřekla bych lajdáka chovatele. Mě se to letos stalo poprvé a dokonce 2x a myslím si, že žádný lajdák nejsem. První dvojici kachen jsem prodala. Každá dostala polovinu kachňat a odjela k jiným majitelům. Druhé dvojici se vylíhlo jen 10 kačat. Bylo dost vajec čistých. Tak je dostala jen jedna a druhá už si zvykla vypadá to, že se opět chystá hnízdit.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak díky, Přezdívko, za podporu. Ono to nějak dopadne. A když to klapne, budeme šťastní :souhlas:
Paráda, že se Vám takhle daří! Ale Vy jste zkušení chovatelé :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jsme konečně napočítali vejce, na kterých ty dvě sedí. Je jich 25 ks. Tak jsem zvědavá, co z toho bude :souhlas:
Četla jsem, že kachny postupem k datu klubání jsou čím dál déle pryč z hnízda. Tyhle jsou v cca půlce hnízdění a na déle než půl hodinky 2-3x denně je rozhodně nevidíme. A to je ta půlhodina myslím dost přehnaná.
Tak to prožíváme, páč se dost těšíme :andel:
Přílohy
7B11814A-6090-4EF4-8F88-5EB9EA1B8AC4.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Františka. »

Je jich tam víc než 20, to bude nadílka :usmev: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Profesor1 »

Zkažená vejce zčernají. Podezřelými zatřepej, když budou čvachtat, tak je vyhoď.
Občas kačena sama pozná mrtvé vejce a vyhodí ho z hnízda.
Kačka si sama reguluje teplotu, proto když jsou ty hice hnízdo opouští častěji a na dýl.
Taky vyvíjející se zárodek už nějaké teplo vyrábí.
U toho společného sezení je riziko že kačeny nepromichávaji všechna vajíčka rovnoměrně.
Uvidíš, třeba pozitivně překvapí .
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo, ale jestli se říká, že umějí počítat a jestli se jim leze do hnízda, tak že ho mohou opustit, tak to bych hodně nerada nějak pokazila :mrzimeto:
Tak já to zkusím nechat na nich a kdyby se to nějak sypalo, tak kdyžtak zasáhnu. Hnízdo kontrolujeme, tak kdyby tam bylo nějaké rozšláplé třeba, tak bych ho vyndala… zatím se zdají, že mají dobrou barvu všechny stejnou.

Děkuji Profesore za postřehy a rady! :ruzicka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak si nejsem jistá, ale mám pocit, že nám nakonec doseděla jen jedna kachna. Protože jedna byla poslední týden spíš venku než vevnitř… a vodí taky jen jedna.
Každopádně mladých je asi 20 ks, dvě vejce ještě naklovaná - z jednoho kouká živá noha a ze druhého peří, ale prý se na to nemá sahat, aby se neutrhl žloutkový cosi, tak to nechávám osudu. A pak ještě asi 15 vajec dobrých a jedno černé - to a skořápky jsem vyndala. Ale mám pocit, že ta kachna seznala, že to stačí a tak už se o zbytek vajec nezajímá.
Líheň nemám, tak to asi nezvládnu ošetřit… škoda jich, no :nevim: ale i tak jich je pro začátečníka habaděj :andel:
Dala jsem do nádob s vodou kameny, malým nízkou misku a žrádlo pro kachní mimina… tak víc pro ně asi udělat neumím. Tak snad budou prosperovat :andel:
Přílohy
5A1B3ECC-9CD8-4C11-A06C-43448DD9BFC9.jpeg
74151437-1088-4283-84DF-1F1A5FEA140D.jpeg
902AA819-49F6-481B-B9E8-FE3EC39E581F.jpeg
109FC598-3409-4B05-9281-E67BF3CF862A.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Profesor1 »

Do krmení jim přídávej vařené vajíčko a tvaroh, nebo nějaký kefír. Nejlépe syrovátku. To pak rostou před očima.
Já napočítal 19 :vytlem: :bryle:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od přezdívka »

20 je pěkné hejno. Jestli druhá kačena nejeví o drobotinu zájem tak asi za 2 týdny začne snášet a vysedí další várku žluťásků. Líhnout by se to mohlo konec září, začátek října. Hodně záleží na počasí, jestli to ještě dají. Každopádně porostou pomaleji, protože budou hodně energie potřebovat k zachování tepla. Od určité doby takhle pozdě je líhnout nenechávám. Nechám kačenu zasednout a asi po 14 dnech ji vejce seberu. Zrovna tak brzo zjara. Pokud by se kachňata líhla moc brzo, tak ji po nějakém čase sezení snůšku vezmu.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Přezdívko, moc děkuji za Vaše cenné rady! Vy jste studnice mouder! :ruzicka:
A proč jí necháváte 14 dní sedět? Vždyť z těch vajec nic nemáte - ani vejce, ani mladé… to je škoda, ne?
Jal bych je určitě nenechávala znovu zasednout. Spíš je mi líto těch vajec, co se nedolíhla. Dvě byla viditelně špatná, zbytek se zdál být dobrý. Překvapilo mě, že jsou ještě teď teplá, přestože kachna je od rána mimo domeček.
Jedno kachně napůl venku, krásné, žluté a chlupaté, ale mrtvé. A pak jedno, co mělo venku hlavičku a nožičku… ale to se zdá být hodně od tmavého mazu a málo opeřené… ale zas děsně snaživé a vitální… já nevím, jak to klubání postupuje, tak nevím, zda má šanci. Opatrně jsem odloupala to, co bylo volné a vrátila ho zpět. Tak prostě uvidíme ráno. Celé jsem ho nevyloupávala, abych mu neponičila tu výživu (jsem se dočetla).
Zbytek vajec není ani naťuknutých, tak tam asi nic… nechala jsem je v hnízdě a když zítra ráno bude vše stejné, tak je odstraním. Věřím, že si je čuníci rádi dají (jestli dobře docestují :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od přezdívka »

Když nechci kačata, tak ji prostě vejce nechám neodebírám je, protože kachna by byla schopná nanést třeba 30 vajec a zbytečně by se vysilovala. Nechám ji zasednout a po těch 14 dnech ji je prostě seberu. Kachna tolik nezeslábne. A než nastartuje zase proces snášení, nějaký čas to trvá a pokud je potom teplota pod nulou tak je pud hnízdění odložený. No nesmí být počasí, kdy je v prosinci nebo v lednu 10 nad nulou, to začnou klidně snášet.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Aha, vidíte, to dává rozum. Tak uvidíme, jak moc bude chtít zkusit na podruhé být matkou… obávám se ale, že tam bude mít moc velký ruch od kachňat, tak třeba jí to ani nebude táhnout znovu hnízdit. Nemají žádné zašívárny - jsou v el.síti na na vysoko vysekané ploše, kam se chodí pást plus kachník plus domeček, na kterém sedávají, když se venčí… nevěděla jsem, že kachna také vyhledává výšky jako slepice :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jedna kachna vodí vylíhlá mláďata (asi 21 ks) a druhá si zalezla na zbylá vejce.
Mezitím, co na nich nikdo nebyl (ale stále byla teplá…), jsem vyházela skořápky a jedno zčernalé a zůstalo myslím 12 vajec.
Tak jí tam nechci lézt, ale myslím, že je ještě šance, že i ta druhá si to dodovysedí… musím vychytat, až na nich nebude a mrknout se do hnízda, zda nepřisnáší další… to by bylo asi blbé, to bych jí to musela nějak utnout :nevim:
Tak jsme zvědaví, jak to dopadne.
Po vylíhnutí a vyvedení z hnízda těch prvních matka obsadila venkovní budku. První noc jsem mladé pochytala a naházela je do kachníku, ale matka byla hysterická, tak jsem je nechtěla znovu stresovat a nechávám jí, kde chce být…
Mladí dostali nízkou vaničku, ve které jsou stále! Naštěstí je teplo, tak snad podchlazení nehrozí. Každopádně jich je tolik, že se už teď pod kachnu ani náhodou nevejdou :vytlem:
Jak si to už zautomatizovali, tak se drží u mámy a zatím se nerozprchávají, tak jim přes den necháváme otevřeno i na pastvu a funguje to… což jsme rádi, že nemusejí být omezení jen v malém pevném výběhu :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Nitraner »

:)) :)) :))
Pohled z Olimpu a jelo se domů. :mrk:
P_20210725_090635.jpg
Tak dom se jelo o něco líp než v čera ráno, ale taky aky žádna hitparáda.
Velkou radost mám z dárku od pána domáciho.
16272231045361982169153.jpg
Jasně že i dárečky od Pavla IV a Hhippie.
😂😂😂
A pak doma Pampeliška.
IMG-20210725-WA0004.jpg
Hhippie, se mi zazdálo, že jsem zahlédl v koutku Tvého oka naznak nedůvěry. 😂
IMG-20210725-WA0002.jpg
:)) :))
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Nitraner »

:))
Admine 😇 prosím přesuň to do správne rubriky - o te radosti. :))
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od přezdívka »

Pokud se nic nevylíhne tak do tří dnů, už z toho nic nebude.
Teď už se líhla pižmovčata pro nás. Postupně jak kachny zasedly jsem jich 6 prodala i s drobotinou. Včera jedna vyseděla z 15 vajec 15 kačat. To se vždycky nepodaří. Většinou 2 - 3 jsou buď čistá nebo odumřelá. A poslední pižmovka, co seděla v páru, ale vylíhlo se jich málo, takže jsem je nechala jen jedné, si nanesla nová vejce a asi 5 dní už sedí. Naposledy co jsem ji kontrolovala, tak měla 12 vajec. Musím se pod ní podívat, protože se ji snažila do hnízda nést slepice. Vlezla tam a usadila se kachně na hřbetě.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od Profesor1 »

Vem vejce a zatřepej s ním. Když bude čvachtat, tak ho vyhoď = pro Hipííí :vytlem:

Pro nitranera - nechci ti kazit radost, ale z telete kladrubáka neuděláš! :)) :souhlas:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů