Pižmovky - informace o chovu

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky . prosím o všechny informace

Nový příspěvek od čobanak »

Ten brk se dá použít na víšivku.Je to technika qillováňí.Já mislim,že peřím mohli vicpávat mokasíni.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak se vylíhla první letošní kachňátka.
První hnízdění je vždycky blbé. A to od konce ledna několik týdnů sbírám, aby nezasedla moc brzy. Jenže tahleta matka hnízdo vždycky několikrát za sezení přesouvá, koulí vejce zleva doprava a pak je ani všechny nemá pod sebou, ikdyž jich má málo (myslím, že sama ví, že jí nesmějí nastydnout, takže proto zasedá na velmi malý počet vajec)… takže jsme věděli, že to žádná hitparáda nebude :ajeje:
Z pěti vajec se vylíhla tři kachňátka. Jedno mrtvé a dvě životaschoná. Dvě vejce se nevylíhla vůbec.
Druhá kačenka sedí jak socha asi na 8 vejcích. Chlupů jak v králičím hnízdě, skoro nechodí žrát a koupat nebo pást jen velmi výjimečně. Takže pokud jsou všechny oplodněné, věřím v dobrou líhnivost.
A pak sedají ještě dvakrát na cca 18-22 vajec. Takže věřím, že zase bude kačenek dostatek. Dělají nám radost! :andel:
Přílohy
923FF5BF-EFB1-4CDA-9464-9D30B2186FAE.jpeg
15D0BE4F-3F6A-4F89-B1EE-5DA70B710A25.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak už se nalíhla i druhá várka. Ale něco mi vrtá hlavou. Některá kachňátka už budou skoro třídenní a asi jak je zima, matka na nich pořád sedí a nevodí je krmit… mám už potřebu jí zvednout z hnízda, aby se malé kachničky najedly… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od přezdívka »

Kachnu nechám sedět na místě, které si vybere. Po vylíhnutí káčat je i s kachnou přemístím do ohrádky asi 1 x1 m a tam je nechám tak do dvou týdnů. Kachna si je lépe uhlídá, žádné se nemůže zatoulat. A taky jsou lépe chráněná před predátory. Ohrádku mám přikrytou sítem proti kočkám. Po těch 14 dnech už si jich kočky nevšimnou. Jsou pro ně velké sousto.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od přezdívka »

Hhippie píše: 18 dub 2023 08:10 Tak už se nalíhla i druhá várka. Ale něco mi vrtá hlavou. Některá kachňátka už budou skoro třídenní a asi jak je zima, matka na nich pořád sedí a nevodí je krmit… mám už potřebu jí zvednout z hnízda, aby se malé kachničky najedly… :nevim:
Tři dny je ještě dobrá doba. Kachňata tráví zásoby ze žloutkového váčku. Dejte jim žrádlo a vodu co nejblíž k hnízdu.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak už dobré. Kachna je skvělá matka. Ona moc hezky pečuje. Jen měla pod sebou ještě dvě vejce, tak jestli ještě čekala, zda se vylíhnou…? Jedno bylo úplně mrtvé, v jednom nevylíhlé, ale dovyvinuté kachně. Tak jsem jí je sebrala a hned jak jsem odešla, vyvedla mladé nažrat. :souhlas:
Ani nevím, kolik jich máme. Vajec jsem tehdá napočítala 8, ale nejspíš byly zas ve více vrstvách. Kachňat jsem napočítala 11. Ale je hysterická, tak jsem jí nechtěla prudit. Tak je spočítáme, až budou venku a v klidu.
Ano, také je zavíráme na cca 2 týdny do menší ohrádky, aby měli klid na sebe a nikde se nevysilovali couráním… :usmev:
Mám z nich radost! :srdicko:
Přílohy
DBE32F56-AF44-4D0A-983A-6833CAEC4CAC.jpeg
AB96D281-25AE-4F08-BC3B-4F8C6B5EC909.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Musím moc pochválit naší kachénku. Kachňátek je dokonce 14! Na první hnízdění paráda! :souhlas:
Když se vylíhla, tak si je z malé boudičky převedla rovnou do kachníku a má je pěkně ve větším, pohromadě a pod dohledem, ikdyž nebudou zrovna pod křídly! :andel:
Přílohy
8595E324-DE2F-4487-B662-CEA0A34B67A6.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od přezdívka »

Pižmovky už jsem zredukovala jen na 1 + 1. Kachny snášely v prosinci a v lednu. Vejce jsem jim brala, protože jsem netoužila po únorových kachňatech. Pak jsem je chtěla prodat.Podařilo se jen částečně. Nakonec zůstala kachna s kačerem. Začala snášet teprve v neděli. Dnes má 5 vajec. Už je teplo, tak to nechávám na ní. Kačata budou asi kolem 10 června.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Já tedy nevím, ale to první líhnutí se nám nevede. Kachny jsou venku, protože to prostě jinak neumím a to jim vajíčka nastydají, když odchází na jídlo a koupání. Prostě líhnivost prvních hnízdění je minimální. Proto i my sbíráme vejce během ledna a února. Evidentně se to ukazuje jako dobrá forma - kachny se nevysilují s minimem kachňat a později, v teple, zvládnout vysedět a odvodit daleko větší počet mladých :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Zakřikla jsem samostatnost a bezpracnost chovu kachen.
Cca týden nám přes den něco krade vejce. Jsou poházená po okolí, někdy vynesena do výšky (na stříšku, na záhonku za el.ohradníkem). Tak řešim, co s tím.
V současné době mám v prostoru domečky pro kachny a vše je obehnané drůbeží el. sítí. Jedna stěna výběhu je voliéra, kterou jsem stavěla právě pro účely odchovu drůbeže. Na noc nezavírám, jak jsou v té elektrice.
A teď otázka zní: jsou kachny schopné žít ve voliéře, alespoň po dobu snůšky a hnízdění? Jen ty dvě kačenky a kačer.. můžu kdyžtak vyrobit minivýběh, aby někdy mohly být na hlíně (rády se bahní), ev.jim udělat blátiště… vše v pevném pletivu ze všech stran.
Přijdou mi hodně svobodomyslné, tak řeším, aby nebyly ve stresu. To pak budou těžko snášet tak jako tak… :nevim:
Přílohy
IMG_9528.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od přezdívka »

Kdybyste viděla, jak se taky dají chovat pižmovky,.......Ohrádka 2x3 m. Děsnej binec a smrad. A to prosím ve městě. A mají to napořád. Pokud by to bylo jen na dobu snášky a sezení na vejcích tak není co řešit. Jenom by byla další práce s přípravou míchanice a sekání trávy.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Přezdívko, díky za reakci.
Add míchanice a tráva - blbej dotaz - bez toho se neobejdou? A třeba když jsem jim dávala grit, když jsem je potkala s ulitou v zobáku, tak ho vůbec nežraly… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od přezdívka »

Záleží, jak velký by měly ohraničený prostor. Pokud mají možnost, dávají přednost pastvě. Minimálně potřebují v krmítku pšenici a v bedničce písek.
Uživatelský avatar
divizna
Příspěvky: 3
Registrován: 11 lis 2018 17:44
Dal poděkování: 2 poděkování
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od divizna »

Děkuju za tuto diskuzi! Pořídila jsem si v zimě pižmovku k ruánkám (1,3) a chová se přece jen trochu jinak než ruánky a tady jsem našla spoustu zkušeností i odpovědi na to co mi vrtalo hlavou - třeba ruánky pustily sem tam peříčko, pižmovka dnes ráno měla hnízdo jak když rozpářu peřinu, takže do tří čtyř dnů předpokládám zasedne.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Divizni, to jsme rádi. A díky za zpětnou vazbu :ruzicka:

Mě od předvčera sedí obě holky. Teď mají klid. Tak věřím, že v pořádku vyvedou mladé. Sice, jak jsem psala v jiném vlákně, budeme mít o několik kachňat méně kvůli strakám, co vykrádaly hnízda… ale od každé by do 10 mladých mělo být. Tak se těšíme!
Ale ta čekací doba… ta je dlouhá… :otraveny:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od PavelIV »

:)) Dlouhou čekací dobu mám já u telat
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

:)) to je fakt. Beru zpět. A vyjadřuji nově: na hospodářskou drůbež je to dlouhá čekací doba. :vytlem: (a teď zas napíšou husaři a krůťaři… :blazen: )

A ba ne… teď čtu, že husy i krůty se líhnou do 30 dní… takže fakt ty pižmovky nejdýl.. :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Ne, že by to tady asi moc někoho zajímalo, ale já jsem vždycky z těch kachňat tak na měkko, že to “musím” sdílet :srdicko:

První, co zasedla - černá - včera vyvedla pinďata. Po náletu straky a kradení vajec zvládla snést ještě 14 vajíček, ze kterých se vylíhlo krásných 13 pestrobarevných kachňátek! :srdicko:
Matka je harpie, takže vyfotit moc nejdou, aniž by mě matka sežrala zaživa :vytlem: navíc se je snaží chránit vlastním tělem, takže jich je vždycky půlka zakrytá :)) tak alespoň to, co ukázala.. :andel:
Přílohy
IMG_0174.jpeg
IMG_0175.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Buď ráda, že je chrání :souhlas: . Tohle u běžců postrádám :mrzimeto: ty prostě jen běžej. Sice letos už třikrát vyvedly mladé, ale je to tak na 14 dní :smutek:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Pižmovky - informace o chovu

Nový příspěvek od Hhippie »

Jooo, to já jsem ráda. Matky jsou to skvělé! :srdicko:
Za mě je to skvělé plemeno hospodářské drůbeže! Absolutně samostatné! :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 14 hostů