vejce

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od arus »

Františko, já si myslím, že určitý počet vajíček má daný. Včera jsem měla poprve top stav vajíček. Sedm slepiček, sedm vajíček :hura:
:arus:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Jo, taky si to myslím, ale nebyla jsem si jistá.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

To se máš, Arus. Mě ty chuděry nové, zvyklé na komfort vnitřních prostor, najely do těchhle mrazů… tak jsou rády, že přežívají… a nějakou snůšku si můžu vysnívat na jaro, řekla bych. Na začátku z nich ještě vejce padala, ale teď už skoro žádná… :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

A třeba kdybyste je nechala uvnitř? Mám zkušenost, že slepice, které jsou teplomilného plemene, to vůbec neláká v mrazu ven. Nechat jim uvnitř nějakou baterku a budou třeba spokojenější než vyhnané na mráz. Vy možná taky :usmev: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, já je nikam nevyháním. Mají automatická dvířka a mají jídlo i vodu jak v kurníku, tak o venku. Takže tak nějak putují podle svého.
Ale je fakt, že dnes překvapily a prvně zalezly samostatně (nemusela jsem za tmy žádnou přenášet).
A jsou super, že jsou kontaktní. Nechají se hladit a zobou z ruky :) já jsem děsně otlapkávací, tak cokoli, co na sebe nechá sahat, miluju :))
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Ajo, já zapomněla, že Vy máte ty nové, co zůstaly ve sněhu nebo dešti venku, protože asi nevěděly, co mají dělat. Zvyknou si, otuží se a vajíčka zase budou, těšte se. Těšit se je moc hezké :usmev: .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Slepice mají na snášení svoje místo, odkud jsou vajíčka vždycky čistá. Než se tam totiž dostanou, projdou asi dva metry po suchu, jen v prachu a pilinách. Když potřebuje místo na snášení ještě druhá slepice, musí využít místo v kurníku, jen bedýnku se senem. Ale tam už tak dlouhou suchou cestu neprojdou a vajíčka byla někdy špinavá od noh. Tak jsem do té bedýnky na seno začala ještě sypat piliny a je to mnohem lepší. Všechnu vlhkost z nohou vsáknou a vajíčka jsou čistá.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

přezdívka píše: 16 kvě 2021 17:25 Jedna teta dávala vejce do bečky s pšenicí. Ale to až k podzimu. Říkala, že to jsou "matičkový" a ty že vydrží. Podle nějakého svátku Marie, jenže dřív jich bylo za rok několik.
Dřív jsem taky nakládala - do vápva - s vodním sklem nemám zkušenost. Slepice vždycky nějaké vejce utrousí a když je nejhůř, tak jich koupím krabičku v Lidlu.
přezdívko, myslíte, že to mohlo být třeba v září? Dřív je ještě horko, léto, v říjnu je jeden mariánský svátek na začátku a pak už je na vajíčka pozdě.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od přezdívka »

Nemám tušení o který mariánský svátek šlo. V září byly hned dva. 8 a 12. Naše rodina byla křížená evangelická a komunistická. Nic se nepřehánělo, ani jeden z rodičů netrval na svém přesvědčení. My děti jsme byly pokřtěné, ale do kostela se chodilo jen na Velikonoce a na Vánoce. Oni ani ti evangelíci nebyli žádní fanatici.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Něco pro pobavení.
Naše holky jsou takové malé kouzelnice. :vytlem:
Přílohy
IMG_0053.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Je to asi 10 dní, kdy jsem zaznamenala, že slepice nesou o něco míň. Někde jsem si přečetla, že horko působí na snášku nepříznivě, mám sice španělky, které mají být teplomilnější, ale přijala jsem to. Dnes shodou okolností pes vyplašil slepici v nízkém keři, ve kterém ta chudák slepice ani nebyla vidět, když tam právě snášela vejce. Bylo tam už 17 vajec. Já už pár dní taky pozoruju kohouta, jak zase hledá místo, kam je snášet. Našel perfektní, to bych nikdy nenašla, kdyby se slepice nevyděsila, když na ni málem šlápl pes. Takže je mi jasné, že hlavní organizátor slepičího rozmnožování je kohout, hledá místa, kde by snad slepice mohla zasednout. Nestačí mu, že z 8 slepic jsou 2 kvočny :usmev: . On hledá tak, že si zkouší někam zalézt, jestli se tam vejde a jestli je tam klid. Slepice sama od sebe nikam vejce nesnese, to oŕganizuje on. Dokonalý patriarchát i s důsledkem přetíženosti a nervozity kohouta :vytlem: . Trochu jsem se rozpovídala. Chci se zeptat na jedno. Když takhle najdete místo, kam zanášejí vejce, vyberete je všechna nebo jim tam třeba dáte podkladek nebo co děláte? Já vidím, že kohout umí počítat, všude mám podkladky, slepice tam snášejí, ale on ví, že tam nemá být jedno, ale tři vejce. Tak nevím, jestli není lepší mít 5 hnízd, která užívají a o kterých vím, než zase nechat kohouta, aby našel další a další, ještě důvtipnější skrýše. Co myslíte?
Nebo mám dát do hnízda víc podkladků, abych ho oklamala? Je to s ním hrozné.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Já Vám nevím, Františko.
A mají v kurníku nebo blízkém okolí vhodná a bezpečná hnízda, do kterých mohou snášet?
Já mám také slepice na velkém prostoru (cca 800 m2 na 12 slepic s kohoutem), mají v kurníku 2 hnízda a když jedna sedí, tak přidám do prostoru kurníku takovou tu chovatelskou přepravku, ve které se nosí králíci nebo kočka k veterináři… prostě mají 2 hnízda a do těch snášejí.. tak jen přemýšlím, co vede ty Vaše k tomu hledání dalších a dalších hnízd… nebo si vážně myslíte, že za to může ten přemýšlivý kohout?
Já bych tedy neměla nervy ani čas pořád někde hledat snůšku… navíc přes noc by mi to nejspíš něco vykradlo a tím bych si tam o to víc lákala predátory, což fakt nechci..
Vy máte většinou ve všem preference jinde než já. Nejspíš, pokud bych měla kohouta, který učí slepice zanášet, bych ho vyměnila. Slepice zavřela na tvrdo na pár dní do kurníku s hnízdy, aby se zas naučily snášet, kam mají a pak, až bude vše zas v pořádku, bych koupila kohouta nového… :nevim:
Pozorování inteligence domácích zvířat je jistě zajímavé a poučné… třeba se k tomu také jednou prokoušu, že na to budu mít čas. Zatím hosp.zvířata chovám, abych z nich měla užitek a z přebytků si alespoň trochu přivydělali na krmivo. :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Já jsem zatím všechna hnízda našla. Já si vážně o kohoutovi myslím, co jsem napsala, jen počítat asi neumí, ale že někde vejce nepřibývají, i když tam slepice snášejí, toho si všimnout může. Já naopak oceňuju tu jeho inteligenci, nechci ho měnit v žádném případě, leda by se stal velmi agresívním bez zjevného důvodu. Rozumím, jak to myslíte, ale to by mě nebavilo. Ony slepice snášejí do všech 3 současných hnízd a tam si udělaly prostě další. Klidně to může být i tím, že už snáší nebo se k tomu chystá ta právě navrátivší se kvočna, která už své mateřské povinnosti opustila. Třeba by chtěla další a hledají místo, kde jim vejce nebudou mizet.
Jinak máte, Hhippie, pravdu, děkuju za názor. Rázný krok by třeba pomohl. Třeba k němu časem dojdu, ale můj styl to není :nevim: .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Ještě k té první otázce Hhippie, jestli mají vhodná a bezpečná hnízda. Takové není žádné, z každého se přece ztrácejí vejce :usmev: .
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Ještě mě k tomu napadlo, že kdyby měly takové to hnízdo, odkud se vejce odkutálí do spodní přihrádky, asi by tam vůbec nechodily, nejspíš by jim to zakázal :usmev: . Přitom to je sice ošklivé, ale praktické (pro chovatele).
Tak jak to děláte Vy ostatní, vyberete všechno a doufáte, že už zanášet nebudou?
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1133 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Dena »

Slepice chovám osm let, maransky a brahmanky, teď hybridky. Hnízdo mají v kurníku, je to vlastně jen vyšší vrstva sena, vždycky všechny spořádaně snášely do hnízda. Nikdy se mi nestalo že by zanášely, výběh mají velký asi 200m čtverečných. Slepic mám ale vždycky jen pět a nemáme kohouta. Já bych ho měla ráda ale kurník je asi 30m od sousedových oken a nechci aby je kohout ráno rušil.
Občas některá chtěla sedět, tak jsem jí hned umístila do sklepa na chladnou podlahu a přiklopila bednou s otvory, asi za tři dny kvokání nechala. Líbilo by se mi odchovat kuřátka ale na to nemám podmínky ani čas.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Deno, tak nemám pocit, že odchov kuřat, byť pod kvočnou, nestojí žádný čas, ale mě vždycky štvalo, že to odkvokávání je takové brutální a stejně nenesou… tak jsem je radši nechala kuřata vysedět. :nevim: Vyrobila jsem odchovnu, kde je třeba 2 týdny kvočna s kuřaty a pak je pouštím a zavírám, až nakonec začnou chodit do kurníku společně s ostatními. A tím pro mě zájem o kuřata končí. Jakmile se uživí s ostatními a dosáhnou na napáječku, je to zas bez práce. Jen ten rozruch mezi slepicemi, když srovnávají hierarchii.. :ajeje:
:Hhippie: Bubáci forever!
Dena
Příspěvky: 251
Registrován: 21 úno 2020 20:11
Dal poděkování: 1133 poděkování
Dostal poděkování: 363 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Dena »

Vidíš Hippie mě zas to odkvokání nepřijde tak brutální, sice tam sedí sama, má vodu a pšenici a je to jen dvě noci, třetí den odpoledne je pouštím. Abych jí nechala sedět to bych musela sehnat násadová vejce, u nás ve vsi jsme chovatelé slepic jen tři a kohouta nemá nikdo. A pak bych se bála aby kuřátka nelovily kočky, máme čtyři, jsou to velcí lovci.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo, vidíš, máš pravdu. Takhle je to určitě komplikované.. naše kočka ani s koťaty kuřata nelovili a kohouta máme svého, takže jsem měla tyhle kategorie snazší…
Jasně, každý máme jiné podmínky :usmev:
Ta naše už konečně taky snáší. Akorát manžel zjistil, že začala snášet tam, kam jsem jí přemístila s narozenými kuřátky… tak jsme jí ten specielní budník zavřeli a snáší s ostatními v kurníku. A je klid :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Lisbeth »

Moc mě baví číst, jak to má každý jinak! Je zajímavé to sledovat! :usmev: A pozorovat vývoj hejna u Františky, to už je kultovní záležitost. :vytlem: Největší radost mi však udělala Dena, protože chová slepice téměř v totožných podmínkách a se stejným přístupem jako my. Slepice máme odjakživa, troufla bych si říct, že to jsou desítky generací slepic od roku 1938, kdy moji předci postavili dům, kde nyní žiji i já a jako první domácí zvíře byly už tenkrát pochopitelně slepice, protože to vždycky byl, a stále je, nejdůležitější a nejužitečnější člen dvora. No, pak se jen měnily způsoby chovu, generace slepic a generace lidí. :vytlem: Nyní se již nepovažuji za chovatele slepic, ale spíše za jejich "držiče", protože máme již jen 4 kousky, které pravidelně co dva roky obměňujeme, čímž je slepice využita na max (vejce, maso). Tím, že je takhle pravidelně střídáme už se nám cca 6 let nestalo, že by nějaká kvokala, ale v případě, že ano, odkvokáváme jako Dena, je to jednoduché a účinné, v případě, že si slepice nedá říct a začne kvokat znova, dostane jednosměrnou letenku do mrazáku. Na kvokání nejsme zvědaví. Kohouta nemáme ze stejného důvodu jako Dena. Jsme rekreační oblast. Kohouta tu mají asi 3 chovatelé a všichni ostatní si na ně stěžují (včetně mě :)) ), já mám totiž o víkendu v 8:00 ráno půlnoc a vůbec mě nezajímá, že sousedovic zmetek vořvanej si tu hodlá protrhnout plíce nějakým kokrháním, stejně toho hajzla jednou zapíchnu a sežeru, on totiž neví, že já vím, jak se to dělá :)) :)) A bude klid :)) Ad vejce, abych se držela tématu. Protože teplé počasí dorazilo i na Vysočinu, slépkám se to asi úplně nelíbí, nejsou na to zvyklé, my tu spíš máme po většinu roku opačný problém a mnohem méně snášejí a vajíčka mají tenčí skořápku. Slepice, když snese a opouští hnízdo, často vejce drápem promáčkne a udělá v něm malý důlek, což je dost naprd. Ale máma je doma a chodí tam snad 10x denně a z tohohle důvodu jim sbírá vejce téměř od zadku.
P.S. slepice nám nikdy nezanášely, a to ani kdysi, když jsme ještě měli kohouta, v případě, že se o to nějaká pokusila, byla zkrácena o hlavu a sežrána :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů