vejce

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Savarka »

Já tedy nejsem žádný odborník na slepice, ale nejsem si jistá, jestli to jde stravou nějak ovlivnit. Občas nacházíme záprdky taky, ale pak třeba nějakou dobu vůbec nejsou a krmíme pořád stejně. Stává se to, když slepice snese vejce ještě neuzrálé, třeba už večer nebo během noci. Takžke si myslím, že to nesouvisí s nedostatkem vápníku pro vytvoření skořápky, ale s nějakým problémem vejcovodů u konkrétní slepice, že slepice to vajíčko zkrátka nedokáže "udržet". Možná může hrát roli nějaký stres, třeba když se večer nemůžou porovnat v kurníku, nevím. Teď fakt už vařím z vody, ale Hippie, pokud jsi nedávno dala ke starým mladé kuřice, může to být stresem ze sžívání.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Savarka »

Aby to slepice nežraly, je dobré zkontrolovat kurník večer při zavírání, to bývají tyhle vejce v bláně už obvykle "snesené". A nejčastěji jsou pod hřady, ne v hnízdě. Omlouvám se za moji blbou terminologii, říkám tomu záprdky, nevím, jaký to má oficiální název. :vytlem:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Ano, Savarko, pravda je, že bývají pod hřadem a ne v hnízdě. A že to je mimo snáškovou dobu. Takže děkuji za námět.

Stresem to být určitě může, vzhledem k tomu, jak už měly zajetý režim a teď je zas všechno jinak. Na mladé jsou pořád ošklivé a jedna spí na hřadu mimo starší slepice a jedna kuřice odmítá spát na hřadu úplně - spí na zemi na obrácené bedýnce.
:Hhippie: Bubáci forever!
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Savarka »

Já bych se tím asi nějak moc nestresovala. Prostě to občas nějaká slepice dělá. Jedině jak píšeš, aby jim to nezachutnalo a nezačaly naklovávat i normální vejce. Nám se to tedy zatím nikdy nestalo. Ono je taky otázka, jestli pokud najdete jenom blánu, jestli to opravdu slepice vyžraly nebo to jen nevyteklo do podestýlky, ono to pak nemusí být moc vidět. To jestli slepice žere vejce se prý pozná podle špinavého zobáku, ale my ten problém nikdy neměli, takže vlastní zkušenost nemám. Dává to smysl... :usmev: Pak to chce asi takovou slepici vyřadit.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Savarka »

Jinak problém zařadit do hejna nové slepice je taky normální. Přijde mi, že čím menší hejno, tím se nováčci zařazují hůře. A je to kolikrát o nervy. :vytlem:
Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Profesor1 »

Taky to občas najdu. Hlavně v době, kdy snášejí hodně, což je teď
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Jana P. »

Slepice mají v hejně přísnou hierarchii, takže zařazení je vždy obtížné.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od kosta »

Dnes jsme dali do líhně 60ks bažantích vajíček. Uvidíme jak to dopadne.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od přezdívka »

Konečně jsem přestěhovala kuřata z odchovny do chléva. Koupila jsem jich 20- Jedno uhynulo hned druhý den. Ostatní pěkně rostou. Jsou líhnutá poslední týden v březnu. Zatím to vypadá na 8 kohoutů. Říkala jsem si, že letos nechám líheň odpočívat, ale....... Objevila jsem inzerát na násadová vejce araukan jen asi 20 km od nás. Tak jsem si je objednala a v pátek bych si pro ně měla jet. Takové exotické slepice jsem ještě ani neviděla naživo, jenom na obrázku. Jsem na ně strašně zvědavá - pokud se teda něco vylíhne.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Kosto, budete zakládat bažantnici?

Přezdívko: to je prima! Držím palce! Je to radost :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od čtenářka »

Až se zima zeptá..... :mrk:
Přílohy
WIN_20210516_10_40_02_Pro.jpg
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Čtenářko, můžeš prosím vysvětlit, o co jde? Nikdy jsem nic takového neviděla? Jedná se o nakládání do toho speciálního skla? Jak se to dělá a k čemu je to dobré? Děkuji
:Hhippie: Bubáci forever!
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od čtenářka »

Ano, jsou to čerstvá vejce naložená do vodního skla. vydrží mi ve sklepě do Vánoc. Teď jich mám přebytek a v zimě se holkám moc nechce :vytlem:
Postup: Do vypařené sklenice naskládat čistá vejce ( nesmí být naťuklá, s pevnou skořápkou )a zalijeme roztokem voda:vodní sklo v poměru 9:1.
Já měla třílitrovou sklenici, vešlo se tam 34 vajec a namíchala 1,8litru vody a 200ml vodního skla. Trochu roztoku zbylo. Babička povazovala celofánem, já zašroubuju víčko s mikrotenovým pytlíkem :usmev: Používám do pečení a vaření.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Moc děkuji. A jak poznáte, že jsou ještě ve zdraví neškodném stavu? Protože chápu, že pukavce člověk pozná, ale pokud se něco pomnoží uvnitř a neudělá to nic se smysly rozeznatelnou realitou, pak ...? :promin:
To nemyslím zle. Zaujalo mě to. Jen se zamýšlím nad všemi aspekty... :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
čtenářka
Příspěvky: 358
Registrován: 09 dub 2020 08:59
Dal poděkování: 1185 poděkování
Dostal poděkování: 541 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od čtenářka »

Nevím, ještě nikdy jsem pukavce ve svých vejcích neměla. Vejce sbírám každý den, a popisuji dnem snášky. Dávám do lednice. Dnes jsem nakládala vejce nejstarší z 10.5. Jednou jsem nechtěně vyzkoušela trvanlivost - 26.srpna jsem v ledničce v kanceláři našla zapomenuté vejce z 24.dubna :udiv: . Odnesla jsem ho domů vyhodit smraďocha do svojí popelnice. Zvědavost mi nedala, vzala misku a u popelnice ho rozklepla. Nic mu nebylo. :udiv: No, chuť jsem na něj neměla, tak jsem ho na pánvičce zrecyklovala pipkám.
Profesor1
Příspěvky: 8383
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Profesor1 »

Mamka dávala vajíčka do vodního skla a taky do vápenné vody. Ale co a jak "ředila" nevím.
Ještě někdo dával vajíčka do zrna, do pšenice, ale tam to mělo kratší trvanlivost.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od přezdívka »

Jedna teta dávala vejce do bečky s pšenicí. Ale to až k podzimu. Říkala, že to jsou "matičkový" a ty že vydrží. Podle nějakého svátku Marie, jenže dřív jich bylo za rok několik.
Dřív jsem taky nakládala - do vápva - s vodním sklem nemám zkušenost. Slepice vždycky nějaké vejce utrousí a když je nejhůř, tak jich koupím krabičku v Lidlu.
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od jupik »

Babička taky nakládala do vodního skla, to je nostalgie:)

Mimochodem, vyměnili jsme doma kohouta, je to asi 3,5 tydne. Kvoká nám slípka a táta by jí nechal sedět. Budou kuřata po starém, nebo novém kohoutovi? Jak dlouho dopředu jsou vejce oplodněná? Díky!
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Sdílené snášení :vytlem:
IMG_20210520_083730.jpg
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Jana P. »

Jupíku prý cca do dvou tydnů po spáření. Takže u vašich slípek by se měl už projevit nový kohout.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů