vejce

Slepice, kachny, husy. Co vše se pro ně dělat musí? Jak postavit kurník? Kachník? Nejlepší plemena? Kde koupit chutná krmiva? Funkční druhy líhní? Za kolik letos prodat vejce?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Oni je prý ve velkochovech omývají, ale jak přesně, to nevím. Přitom i vejce z obchodu vydrží dlouho, tak by asi i to mytí nevadilo, když pořádně oschnou.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Jana P. »

Selka, od které prodávám vejce v Praze je čistí zasucha drátěnkou.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Savarka »

K tomu skladování, já bych se té lednice nebála. Pokud má někdo možnost skladovat jinde, ok, ale u nás v létě prostě nikde jinde než v lednici chládek není. Vejce potřebují hlavně konstatní teplotu, takže radši nedávat do dveří, ale na police, a kvůli regulaci vlhkosti skladovat v kartonových obalech, hlavně ne v plastových.

Slepičí vejce nemyju, máme je čisté. Slepice snáší hned vedle vchodu, zaděláno mají až vzadu pod hřady a i tam jsme to zredukovali použitím pochozích mřížek, slepičince z velké části propadají dolů. Jediný problém je, když máme nové slípky a ty se bojí na hřad a spí v hnízdě. :nesouhlas: No a teď když je víc blátivo. Ale je to jen tu a tam špinavé vejce, tak ho prostě nechám pro nás a když dávám z domu, vybírám čistá. Ty naše pak omyju před použitím - kartáčkem a HORKOU vodou. Studená by příliš roztáhla póry a spíš by se nečistoty dostaly dovnitř.

Jinak ale myju všechny KACHNÍ vejce, a to hned po sebrání - kartáčkem, pod tekoucí horkou vodou. Vydrží mi klidně tři měsíce, ale je fakt, že mají silnější skořápku, možná je to tím, nevím.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Františka. »

Savarko, v létě ledničku jo, já to brala na tohle počasí. Nejlepší je v nějaké chladnější chodbě, ale když není nic, tak ledničku ano. To jsem to napsala blbě.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Savarka »

Tak to jo. Já zas dlouhodobé skladování řeším v létě, proto jsem si to spojila s létem. Teď mám tak málo vajec, že je máme sotva pro sebe, takže zestárnout nestihnou. :vytlem:
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Jana P. »

Přesně napsalas Savarko. :souhlas:
Od jara a v létě, jak je víc vajec, tak přebytečná rychle z domu. Rodině a ostatní hned prodám, takže máme stále čerstvá. Nic se dlouhodobě neskladuje.
Vejce jsou nejlepší obchodní artikl. Zákazníci jsou vždy k dispozici. Ne, že bych plánovaně chovala slípky na prodej vajec, ale nějak se mi samy množí. :vytlem:
Vejce máme celoročně ve staré skříni v dílně, bývalá konírna.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Savarka »

My máme trošku netypickou situaci, protože pro sebe používáme především kachní vejce a naše kachny snáší od března/dubna do srpna. V sezóně jdou všechny slepičí vejce z domu, používáme je jen v zimě, když dojdou kachní. Takže se snažím s kachními vydržet co nejdéle, tedy dlouhodobě skladuji. Letos jsem je dodělala někdy koncem listopadu a pořád byly dobré.

Kdesi jsem četla nápad, že nejlepší způsob dlouhodobého skladování vajec je v podobě domácích těstovin. Jenže v létě je tolik jiné práce, že na to nějak nikdy nevyjde čas. :nesouhlas:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Savarko, až od března? Já se bála, že snášejí už někdy v lednu (jsem četla), tak jsem byla nervózní, aby to malí zvládli… tak to je pohoda :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Javorka »

Dnešní, všechno od mladých slepiček.
Nějaká špína tam je, ale nic hrozného.
vejce.jpg
:433:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Savarka »

Hhippie píše: 06 led 2022 11:13 Savarko, až od března? Já se bála, že snášejí už někdy v lednu (jsem četla), tak jsem byla nervózní, aby to malí zvládli… tak to je pohoda :andel:
No, ono kachny snášejí různě. Takhle to mají ty naše. Ale myslím, že začátek snůšky v lednu není zas až tak běžný.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak to je dobře.
Add vejce od slepic. Když je přinesu z toho kurníku, tak jakoby rosí, díky změně teploty… ale vlastně vůbec nevím, co s tím. Asi čistit venku a pak rovnou do ledničky… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Savarka »

Já bych se tedy trochou vlhkosti při čištění netrápila. Tam jde o to vajíčko nějak nenamáčet ve vodě, ještě ke všemu studené. Stejně tak bych ale ani neřešila, když nebude dokonale čisté. Prostě bych ho nahrubo otřela, kdyby na něm bylo něco nalepeného, a hotovo. Kamarád prodává vejce a má je s prominutím strašně zaprasená, právě blbou technikou chovu. Prodává je v Praze a říká, jak jsou z nich Pražáci nadšení, že to jsou poctivá vesnická vejce. :))
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Jj, mí “zákazníci” k tomu přistupují stejně. Jen já mám zas výčitky, že to není dokonalé :vtipalek:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od přezdívka »

Když se povede nějaké posrané vejce, tak ho zpracuji doma. Prodávám čistá, popřípadě s nějakou malou šmouhou. Slepice musí přejít docela velký kus po suchém, takže si nohy stihnou od hoven a bláta očistit.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Předevčírem mi volal ustájený, jestli vím, že zdrobnělé slepičky kříženky, co zůstaly u školky, taky snášej.. no… nevím. V kurníku, kam občas nakouknu, v hnízdě nic neměly.
Za slámou našel 11 mikrovajíček. Ještě, že je zima!
Včera děsný povyk (slepic), tak koukám, co se děje… a uprostřed cestičky od parkoviště ke školce se válí v listí vejce… to je tedy nepořádnice!
Jsou jedna škareďejší než druhá a dávají mikrovajíčka. Ale jsou prima! :vytlem: Zrzavá s černým límcem je z mého chovu - kříženka nosnice se zdrobnělým kohoutem, zrzavá chlupatá vouskatá a kohout jsou od kámošky kříženky hedvábničky.
A taky mi začly už snášet i dvě nosná kuřata od ní. Jedna nese zelená menší vejce. Tak je to plato takové veselejší… :andel:
Jinak pořád platí, že nosnice nesou velká vejce a plato nejde pořádně zavřít! Jsou to holky šikovné! Jen jsme si prošli asi kokcidiozou teď, tak je teprv dostávám do kondice.. tak není snůška jako byla.
Pro srovnání - naše běžné vejce, zelené menší vejce a mikrovejce hedvábniček. V létě se chystám zkusit křepelky. Myslím, že do toho hedvábničkového vejce se vejdou tak 3 křepelčí :))
Přílohy
247688DE-D6A8-47AA-94EC-1DD2078A1524.jpeg
6674A1AD-3CC9-4E0A-89FD-B92452E5BA14.jpeg
F0A40DDD-7F7E-4FC5-ABD4-530E6AF5861F.jpeg
317CB7FA-42C9-4066-BA37-67E91FBD311E.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Jana P. »

Dnešní snuška, mladé slípky, 41deka .
Přílohy
20220120_183214.jpg
16427001292673422581076963591735.jpg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
irčan
Příspěvky: 2771
Registrován: 28 črc 2019 14:43
Dal poděkování: 983 poděkování
Dostal poděkování: 401 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od irčan »

Hhippie, to só moc pěkný pipušky, přesně podle mýho vkusu. :souhlas:
Vždycky sem chtěl vidět co je za tým kopcem na obzoru!Irčan.
Demokracie je když dva vlci a jedno jehně hlasujó co bude k večeři.
Svoboda je když dobře ozbrojený jehně odmítne výsledek hlasování.
Benjamin Franklin.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

Kamarádka, co má asi 40 nosnic, hlásila už asi před týdnem, že jí slepice úplně přestaly nést. Že má místo 30 vajec tak 5-7…
Mě ale také začínají snášet o půlku méně než obvykle… pozorujete totéž? Čím to je?
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od přezdívka »

Současný stav slepic je 14 + 3 kvočny. Sbírám v průměru 10 vajec denně. 10 slepic je z loňska a 4 jsou dvouleté.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: vejce

Nový příspěvek od Hhippie »

To já doteď také sbírala.. od cca 8 snášejících cca 5-7 vajec. Ale jako když utne :plac:
Dnes jsem tedy přivezla na doplnění stavu klasické hnědé, z líhně, prý cca 9měsíční, tedy ve snůšce, tak uvidíme :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů