Kastrovat nebo ne?

Vplížíme se tiše do kočičí říše. Kočka, nejlepší mazlík pro zaměstnaného člověka? Jaké plemeno zvolit do bytu? Druhy krmiva a steliva. Kastrace ano či ne? Kočičí nemoci. Vhodný vysavač na kočičí chlupy.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od oreb1 »

Máte zkušenosti s kastrací kocoura?
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 17 pro 2018 13:18, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Javorka »

Děkuji za založení. Uvítám rady. :kyticka:
:433:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Kostey »

Uspat, máznout oči, otrhat chlupy ze šourku, říznout, vyndat varle, odstranit ho, to samé udělat s druhým a pak buď chámovody podvázat nití na šití, nebo chámovody k sobě zauzlovat, což znamená že se do těla nedostává vstřebatelná šicí nit a nemusí se jí tělo zbavovat. Pak jen něčim otvor v šourku zastříkat. Když nepočítám uspání a následné probouzení to je práce na 5 minut. Je to jedna z nejjednodušších operací s téměř 100% úspěšností.

Ale jinak co se týče toho jestli kastrovat nebo ne, tak za mě ano. Koček je všude spousta a pokud se vysloveně nejedná o nějaké čisté papírové zvíře, tak nemá cenu vyrábět koček víc a ty názory že každá (nejen) kočka by měla mít aspoň jednou koťata je naprosto lichá, protože pak by jich tu za chvíli bylo víc než lidí a následně ještě víc.
Kastrovaní kocouři se méně courají, méně se perou, neznačkují, samé výhody.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od oreb1 »

Před několika lety jsme nechali kastrovat kocoura a špatně se probíral z narkózy. Zároveň jsme kastrovali ještě tři kočky, které problém neměly. Kocour měl už doživotní následky, byl hloupější, špatně se orientoval, hůř viděl. Takže ze skvělého zvířete zbyl invalida.
Závěr není jednoznačný, každé zvíře je jiné.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Javorka »

Kostěji, to není rada pro mě! Po doma to určitě dělat nebudeme. ;)

Kočku jsme nechali, tam to bylo jasný. Kocoura nejspíš taky necháme, co se dá dělat. Veterinářka nám říkala, ať počkáme, že to někdy je ještě horší.
Ale jak píše Oreb, každé zvíře je jiné.
Taky znám případ, kdy fena úplně zmagořila...
:433:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Kostey »

To neměl být návod, jen přibližnej postup který se teda může u různých veterinářů lišit, ale myšleno jen jako ukázka toho že to je jen šup šup, nic strašnýho.
Mnoho vetů chce aby kočky a kocouři měli aspoň 2kg kvůli anestezii.
U starších zvířat nemusí mít kastrace požadované účinky (zmírnění agresivity a pod) protože u nich už může být chování tak naučené, že se už zkrátka nezmění.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od oreb1 »

U kocourů je dosažení požadované váhy snadnější. Mimochodem ten náš tehdy byl fakt pěkný kocour, žádný mrňousek.
U koček je často docela nemožné, aby vůbec mohla být kastrovaná, protože dřív, než doroste do váhy, má koťata nebo je čeká. A zavřít ji na půl roku je většinou nemožné. Jak tohle chovatelé koček řeší, to by mě zajímalo. Sama mám kvůli tomu jen kocoury.
Ještě otázka. Myslím, že u koček je operace náročnější, ale nezmění se hormonální stav kočky, kdežto u kocourů ano?
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Marion108 »

Kastrovali jsme nekolik kocouru a vsichni v pohode, jen jeden to nejak nechapal a stale se o kocky pokousel a ono mu to neslo... :divis:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Kostey »

Když se kastrují mladé kočky, tak častokrát už jsou březí, to se prostě u venkovních koček neuhlídá. Bere se to všechno i s koťaty.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od oreb1 »

Takže když se odstraní všechno, tedy i vaječníky, dojde k hormonální změně i u koček. Myslela jsem si, že se jen podvážou nebo jen přetnou vejcovody. Aspoň tak nám to tehdy vysvětloval veterinář u těch našich koček. Tak nevím, třeba jsou dva způsoby.
Naposledy upravil(a) Anonymous dne 17 pro 2018 13:30, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Kostey »

Těch způsobů je mnoho. Někdo jen podvazuje vaječníky, někdo je odstraní, někdo odstraňuje i dělohu. Někdo kastruje řezem na břiše, někdo řezem na boku.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Kostey »

a čím má vet menší prsty, tím má kočka pak menší díru na břiše. A pokud se pak břicho sešívá intradermálem, tak si stehy pak kočka ani nemůže rozlízat.
Uživatelský avatar
Kostey
Administrátor fóra
Příspěvky: 1088
Registrován: 09 říj 2018 20:23
Dal poděkování: 17 poděkování
Dostal poděkování: 105 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Kostey »

interadermální steh:

Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Javorka »

Kostěji, já to pochopila. ;)
Mě je jasné, že to není veliký zákrok. Jen se obávám, aby jeho chování ke kočce nebylo ještě horší, ale to mi asi nikdo neřekne.
:433:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Marion108 »

Javorko, to je nepredvidatelny, nam se chovanim zmenili, ale spis k lepsimu.
Zase kun, si do ted mysli, ze je hrebec a i se tak chova...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Jamarov »

Měli jsme nekastrovanyho kocoura i kastro. V podstatě kocoura už nechci, hlavně ne nevykastrovanyho. Výhodou je, že se vážně tak netoulaji, nervou, nestrikaj všude. Čehož se není možné snad ani zbavit.
Kocour by, ale neměl být už starší, nejen kvůli narkoze, ale protože se většinou už toulá,popřípadě někde serve a po kastraci půjde znovu na toulku , ale reakce ostatních kocouru bývá krutá, je pro ně takový červený hadr. Takže jsem pro kastraci a za včasu.

Kočky mám dvě a kastrovane , ale první rok života byly malé jak koťátka. Prostě jsem nevěřila, že by mohla porodit a donosit kdyby náhodou... Měla 3 koťátka, zájem o ně velký. Jedno jsem si nechala, opět to samé. Obě šli na kastraci hned po odstavu. Nakryte v tu dobu ještě znovu nebyly.
Jak píše Kuba, množí se strašně rychle a je jich hodně. Ona teda i úmrtnost na vesnici je veliká, ale tady platí, že ti chytří přežijí.
Z 6 narkoz jsme neměli žádnou komplikaci. Ale to je otázkou jedinců.

Ve vašem dotazu není asi rozhodující cena, ale ve většině případů to tak je, zákrok je podle mě zbytečně předražený a když pak slyším co kde a jak kdo řeší opakující se rození koťat tak mi z toho je smutno.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Janina »

Chováme kocoury, kteří mohou ven i dovnitř, jak se jim zachce. Doma často spí bud celou noc nebo přes den, nejvíce v zimě.
Jsem jednoznačně pro kastraci, kocourů i koček, u vedlejších sedláků se občas kočky přemnoží až do počtu desítek, je to děsné.
My kastrujeme proto, že milovaný nekastrovaný kocour s přístupem ven má životnost tři až čtyři roky- A to je pro nás bolestivé.
Po kastraci je zvíře vždy spavé, pak dezorientované, chová se nezvykle. Ale jde o jeden den. Je s výhodou zavřít kočku do přepravky do šera a klidu, na více hodin. Ale to už dobrý vet poradí.
Kastrovaný kocour je po celý rok velmi obezřetný, pozorný, ostražitý, nehrozí mu zajetí autem atd.
Nyní máme pětiletého Mikeše, kastrován v roce. Nikdy nepřišel ani potrhaný z bitky, a to tu žije koček velmi mnoho. Kastraci přestál bez problémů, psychických i fyzických.
Minulý kocour zrzavý Mauz, tam to bylo stejné. Dožil se třinácti let. Tedy ve třinácti se podivným způsobem ztratil. Neměl nikdy žádné problémy.
Maminku Mikeše jsme si pořídili v roce 2012, byla to droboučká černá kočka , měla hezky šikmé oči. V necelém roce porodila tři kotata, ta snědl zřejmě její partner asi týden po narození. Hned byla zas těhotná. V šesti týdnech věku druhých kotat jsem ji dala vykastrovat. Ani ne tři dny poté ji zajelo auto. Bylo to pro mne hrozné. Vyčítala jsem si dlouho, jak jsem jí , chudině, ublížila, vlastně zbytečnou kastrací. Chjo.
No nic. Nechali jsme si Mikeše, a to už jsem psala.
Kastrace koček má , dle mne, jen pozitiva.
Uživatelský avatar
Javorka
Příspěvky: 1698
Registrován: 14 říj 2018 18:10
Dal poděkování: 1752 poděkování
Dostal poděkování: 737 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Javorka »

Náš kocour přišel na začátku léta. Bylo to odrostlé kotě. Na veterině mi řekla asistentka, že by mu mohl být rok, ale mě se to nezdálo. Pak se opravila a řekla mlaďoch. ;) Za tu dobu, co je u nás, tak neuvěřitelně vyrostl a ztloustl. Myslím, že je na kastraci vhodná doba, starý není. Ale zase neznačkuje (zatím), netoulá se. Ale to všechno může začít.
Většinu času prochrápe doma, když jde ven tak se za chvíli vrátí a třeba sedí na rohožce a kouká, co se děje na zahradě.
Kocoura jsem před tím neměla. Kočku máme 2 roky, taky přišla sama.
Vždycky jsme měli jen psy.
:433:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od Janina »

S kastrací bych neváhala, Javorko, vyber spolehlivou a vstřícnou veterinu. U psa se může po narkoze aplikovat látka na dobré probuzení, nevím, zda i u kočky. Náš vet radil, dát do přepravky, zavřít, do ticha a šera. Na pár hodin. Nedávat nikam nahoru, po probuzení, nemá koordinaci.
Druhý den nebude vědět, že něco bylo.
Naši kocouři také byli kastrovaní než začli značkovat, nenaučili se to.
Uživatelský avatar
manbea
Příspěvky: 43
Registrován: 02 lis 2018 18:37
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kastrovat nebo ne?

Nový příspěvek od manbea »

Vše už bylo řečeno, tak přidám jen osobní zkušenost. Za 24 let života na venkově jsme měli 7 koček a 3 kocoury, vše kastrované. U několika koček jsme včasnou kastraci nestihli, svá první koťátka tedy rodily již kolem 9 měsíců věku. Byla to naše nezkušenost, u později chovaných koček jsme již stíhali kastrovat včas. Naštěstí se těch pár koťátek vždy dostalo do dobrých rukou.
Jsem jednoznačně pro kastraci, v našem okolí se prakticky nekastruje a nyní se zde pohybuje okolo 20 bezprizorních černých koťat. Je mi jich líto, koťata jsou již polodivoká, prakticky neodchytitelná a i přes šílený hlad se k ruce s jídlem nepřiblíží, tudíž šance na nějaký domov pro ně je nulová. :?
Všechny 3 kocoury jsme dávali kastrovat kolem roku, dřívější kastrace jim prý může časem způsobit močové kameny. Zákrok snesli bez problémů, dožili se 2, 5 a 12 let. Jaká smrt je dostihla nevíme, všichni zmizeli v plném zdraví ze dne na den.
Změnu povahy jsem u kastrovaných koček nepozorovala, dál aktivně chytaly myši, chodily na své obvyklé pochůzky a nevykazovaly žádnou menší aktivitu. Kocouři se mi zdáli mazlivější a pohodlnější, ale obtloustlí povaleči se z nich také nestali.
Nyní jsme bez koček, ale pokud ještě nějaká v budoucnu bude, kastrace ji (ho) nemine.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů