Ježdění

chov koní...
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Františka. »

Ona si ta druhá polovina totiž obvykle neuvědomí, že ta první by byla někdo jiný, kdyby ta zvířata neměla. Když prodá zvířata, nezůstane stejný manžel jako doposud, ale sklíčená otrávená osoba, kterou někam dotlačili. Oni často na ta zvířata žárlí, ale nepřiznali by to. I když znám jednoho člověka, který měl dvě kozy a rozuměl si s nimi víc než s manželkou. Moc jsem se mu nedivila, ale manželka to neskousla a dala se s ním rozvést. Že prý jí věnoval málo péče a času. A on to vzal hrdinně, netrápil se a našel si ženu, která má kozy ráda :usmev: . Ale to není typické.
Jo, je výhoda, když ten druhý sice nesdílí chovatelské nadšení, ale nestaví se proti. Málokdo to ale tak má.
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

Já to mám, ale jen u manžela. Kdo někdy bydlel s rodiči, ke všemu ne s vlastními, pochopí. Ale teď zrovna nejsem v rozpoložení to řešit. Úřednice si zaslouží lopatou po hlavě, ale všichni mi brání. Ach jo.... :plac:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Lisbeth »

Františko, také jsme doma tohle hodně řešili, jako koně mít - nemít, jejich počet, jezdit - nejezdit a tak vůbec všechno kolem a dospěli jsme k hodně podobnému závěru. Můj muž si se mnou koňácky prošel vším, co je u nás v regionu dostupné, tedy nejprve se mnou chodil k soukromníkovi, co měl (a stále má) jako já jednu kobylu, pak k jinému soukromníkovi, co měl koně 3 a pak 2 roky do JK, kde bylo koní přes 20 a jezdilo se na závody. To ho bavilo asi ze všeho nejmíň, protože ten stres v JK, závodní euforii a všechno kolem nedával a hrozně ho to nebavilo. Ale hlavně mu všude vadila jedna věc a to byla dřina na cizím, nechápal, proč bychom měli dělat doma, kde máme vlastní zvířata a barák jako kráva, kde je taky spoustu práce a pak odjet kamsi za herkama a tam zadara makat u někoho cizího, abych si mohla povozit pozadí. Proto když přišlo na prvního vlastního koně, tak kategoricky prohlásil, že kůň bude doma, i když věděl, že ho čeká kompletní budování všeho, protože by nesnes, abych trajdala někde po vejrech každý odpoledne a házela hnůj u kdejakýho nýmanda, když si můžu házet svůj vlastní hnůj :)) A tenhle přístup má do dneška. Kdybych mu teď oznámila, že budu chodit někam jezdit do JK, tak by si sbalil kufry. Prostě pochopil, že dokud budu schopná se o toho koně postarat, tak tu s námi dycky nějaký bude. Že bych jinak byla k ničemu a to by dopadlo i na něj. Mám pouze jednu podmínku a to tu, že kůň musí být jen jeden, což u mé současné kobyly není problém, ale do budoucna mě to trochu děsí, ne každý kůň samotu zvládne :plac: S péčí o koně pomáhá zejména svou fyzickou silou, tam kde je to potřeba (nakulit balík, posekat, odvézt, přivézt...), ale jinak ho to vůbec nezajímá. Když jsem vyjížďkovala každý den, tak sám viděl tu změnu, jak se člověk vrací spokojený a má pak i více zájem o toho druhého :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od čobanak »

já se od mámi odsťehoval 2 km.je to dostatečná vzdálenost,abi sme se mňeli ráďi.ale jen si telefonujeme.neviďeli sme se přez rok
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od čobanak »

oprava-ťech km je 200
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Františka. »

čobanak píše: 10 lis 2020 11:26 oprava-ťech km je 200
Už jsem se lekla :stydim: .
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

Lisbeth to tím jedním koněm.... No, kvůli tomu jsem "dostala vyhazov" z ifauny, protože mít jednoho koně "schvaluju". Já si jen myslím, že hodně záleží na přístupu a podmínkách. Zrovna včera jsem to paní vyprávěla. Všichni vyšilujou, jaký ke to strašný týrání a že se dělaj z koní nezvladatelný asociální trosky, kterých je plná inzerce, protože to majitel nezvládá. Já neříkám, že to je naprosto ideální stav. Určitě je pro koně, ale já si myslím, že pro každý zvíře, lepší, když má kámoše svého druhu. Ale nejsem prostě tak ortodoxní a nepovažuji lidi, kteří to takto maj, za sobce, kteří nemají koně rádi. My jsme s mým koněm v samotě žili 12 let. Asociál se z něj nestal, dožil dalších 9 let ve stádě, bez problémů. Já jsem s ním výchovmý problémy neměla žádný. Možná jsem výjimka, nevím. Ale "za nás" to bylo vcelku normální, že lidi měli doma jednoho koníka, nikdy mne nenapadlo, že to je taková tragédie. Takže ještě jednou za mně, pokud ten kůň má podmínky a člověk rozum, nevidím v držení jednoho koně problém. Ale je to jen můj názor a celá ta věc by se musela hodně, hodně analyzovat.
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

Já se od našich odstěhovala 400, druhý mam v baraku. Extrem pro extrem.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od čobanak »

:vytlem: :vytlem: :vytlem: já třeba,gdiž jsem přijel k mámňe na návšťevu,tak sem jí přines ňeco z hospodářství-vejce,kachnu...ale zakázala mi to.ona si to chce radši kupovat od babiše.a to doslova.třeba babišovo kvalitňí zlatavé kuře,krmené kukuřicí,to samozřejmňe nemužu domácím kohoutem nahraďit.nechťela aňi vajíčka.gdiž jsem ňeco přines tátovi(jsou rozvedení),tak to nekomentoval a sňed to.ale u mámi jsou v tom silné emoce
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Františka. »

A dcery taky, žejo :usmev: ?
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Lisbeth »

Kayečku, děkuji za pochopení, ani nevíš, jak si toho vážím (toho normálního přístupu). Na ifaunu nechodím už dávno (ani číst, nikdy jsem se tam neregistrovala), prakticky od té doby, co jsem tu na MCH a tohle byl jeden z důvodů. Napsat někde, že mám koně v samotě, to je prostě virtuální vražda. Mám na to podobný názor. Chápu, že kůň je stádové zvíře a ve vhodně zvoleném stádu na velké ploše může velmi dobře prospívat. Já mám koně teprve druhého. První byl kříženec araba a welše, domů jsem ho přivezla v jeho 18ti měsících z dvacetihlavého stáda, kde byl úplně poslední a šikanovaný. U nás úplně rozkvetl, najednou měl všechno pro sebe a byl velmi vděčný, vyhledával naši přítomnost, byl normálně jezdecky využívaný, měla jsem na něj i trenéra, protože na mlaďocha jsem si netroufla sama. Bohužel, pak se chronicky schvátil, mou vinou, a byl to začátek konce, tak jsem mu jako kámošku přivezla kobylu, co mám teď. On úplně rozkvetl, tedy jsem poznala, že samotu sice zvládl, ale s dalším svého druhu se cítil o 100% lépe. Kobyla však byla a je asociální mlátička, vzatá ze stáda krav, kde tak nějak prostě žila. Po svém. Po valachovi neskutečně šla, přestože ona přišla jako "cizí" ihned si podmanila výběh a všechno bylo najednou "její". Valach na ní byl závislý, ona na něj zvysoka kašlala. Až mu jednoho dne zlomila nohu a bylo, stala se královnou výběhu, což jí maximálně vyhovovalo, jako stádo si podmanila nás lidi, přesto je stále maximálně samostatná jednotka. Mě i jí to vyhovuje. Já jsem více koní nikdy nechtěla, protože bych na ostatní neměla ani čas, ani místo a ona každého z výběhu vykope. Tím je to daný, zatím...Stejně jako valach před tím, byla normálně jezdecky využívaná, nikdy žádný problém. Moji předci také měli koně, jednoho či dva, více nikdy ne, byli na práci, tak to bylo akorát. Kolem mne je hafo "jednokoňáků" nikdo to nijak nepitvá...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od čobanak »

naše mula je taki sama -jako koňovitá..ale mám za to,že jí docela baví ďelat kápo ovcím a kozám :vytlem:taki vim o případech,gdi se koňe nesnesou,a musí bett každej zvlášť.
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

Já jsem asociála neměla. Vzali jsme ho v 5 měsících z JK, a bylo to tenkrát pak jedno ze dvou přeživších hříbat z celého 6ti členného "vrhu". Nejdříve jsem jej měla přes zimu u taťkova známého, dříve v tom JK jezdil, od té doby nesnáším slepice, byl tak trochu v kurníku. Za 5 měsíců jsme jej vzali domů, taťka dostal "ranč" (tak tomu říkal on, já to jen převzala) od své babičky, moje babička to tam považovala za své, a když jsem dotáhla koňa, ona se odstěhovala, že prej jsem zdivočelá země (tenkrát ten seriál běžel poprvé). Tam jsme "vymysleli" venkovní ustájení, a kůň možná byl, možná ne, spokojenej. Prostor na dalšího nebyl, jak kapacitně tak krmně, a já jsem neměla potřebu takat kamarádky, aby se mnou jezdily. To mi zůstalo doteď, radši jezdím sama. A za těch dvanáct let, ať tam, či tady, jsem potkala nesčetně koňáků, kteří véděli, že mám kině samotnýho, a nikdy, opravdu nikdy mi nikdo do očí neřek, ten kůň nesmí být sám. Vtipně pak ta slečna, co jsem z ifauny kvůli ní odešla, tam napsala "kůň o samotě je týrání, puntík", a já ji na to napsala "že jsi mi to před 15 lety, kdy jsi toho utýranýho koně viděla na vlastní oči neřekla?" hohoooo, co na to odpovědět, že... 3x jsme spoku byly na vyjížďce. Ani ťuk. No, s ovcema bejt nehtěl, ty honil. Když jsem kamarádce hlídala koně, kupodivu taky jej měla samotnýho, tak ho ten můj první den řezal neskutečným zpúsobem. Vyhrála hozená pantofle po hlavě, byl z toho tak překvapenej, že na takovou dálku distal ťafku, že zbytek týdne byl naprostý klid. 8 v přístřešku 3x3 metry spolu stáli. Když jsem pak už měla příležitost zvětšit, zařazení dovstáda bylo v klidu naprostém, kobyly si ho srovnaly, bo zas měly svoje 2hlavé stádo 🙂 a jak koně přibývali, nebyl problém, ani nebyl na bůh ví jaké pouici, spíše ke konci, myslím žebříčku. Jen mně si prostě hlídal, byla jsem jeho majetek.
Tak prostě ano jistě je to lepší, když je jich více. Ale člověk nemusí mít kapacity, jak prostorové, tak třeba jezdecké, a vše souvisí se vším. Jeden kůň špatně, teď už se razí teorie že minimálně 4. Dva koně je závislost, takže jeden jezdec či vodič tragédie. No a tři atd už je prostor, finance, krmení.... A tak dále. Nehledě na to, že na 1 koně máte mít 1 ha. Hm, tak nevím, jak to zvládám, když jich mám 6 na 2,5 ha.... To je samozřejmě vtip, já vím, jak je to myšleno. Jen že to jsou takový poučky s praxí neslučitelný. Asi jako že naše 300m² hala je kapacitně pro 50 zvířat. Řekla bych ouřadovi, ať si tam zkusí zavřít i blbejch 20...
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od čobanak »

kayečku,von to asi váš manžel taki nebude mít lehké.tlak z obou stran.bidlet u tchána a tchíňe je náročné i v roďinách,gde nemaj zvířata :otraveny: mula je fakt hodná,ale kamarád mňel kobilu a ta taki hoňila ovce.ale znám osla,co má ovci jako společňici
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

Já ale vím, že to nemá lehké. Proto se snažím hledat řešení vhodné pro všechny. Ony si ty zvířata umí najít své blízké, a nemusí ti bejt jejich druh :ajeje:
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Jen k tomu soužití s rodiči - já i má drahá polovička máme svou tchýni doma :nevim: :usmev: , tak už asi tušíte proč jsem stále v práci nebo u dobytka :stydim: :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

Nechci, aby to vypadalo jako zavod "kdo víc". Ja ani do tý práce nemůžu utéct... mám ke prostě všude. Ještě že jsem kině přesunula až tam, kam nedojdou, nebo nechodí. To už je daleko. Tak aspoň tam chvíli klid.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nějaké ty jezdecké: :vytlem:
Zima 2016
20160205_165143[1].jpg
Léto 2016
20160507_180050[1].jpg
Léto 2017
20170813_172200[1].jpg
Podzim 2017
20171014_163831[1].jpg
Léto 2020
20200517_113009[1].jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Lisbeth »

A ano, jsme plnotuční a je nám to úplně jedno! :vytlem:
20200403_173915[1].jpg
20200506_171630[1].jpg
Prostě kámošky :vytlem:
20200904_175506[1].jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ježdění

Nový příspěvek od Kayeček »

Jeee až mně dítě v příštím století pustí k počítači taky přidám :hura:
V tel mám jen toto :usmev:
ani 1. na koni.JPG.jpg
P7266556.JPG.jpg
Skenovaný obrázek006.jpg
H17_0458.jpg
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů