Osel

chov koní...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Osel

Nový příspěvek od Františka. »

Nechci se pouštět do rad o chovu oslů, ale dcera má oslího hřebečka, nahradil jí našeho haflingera, který minulý rok zemřel. Jeho jsme měly tako odmala a v chování vidím rozdíly, které jsem nečekala. Koňovitý jako koňovitý, myslela jsem si. V obouz případech se jedná o hřebce. Osel je mnohem společenštější, nestačí mu být velmi blízko, ale klidně až namačkán na člověka, aby líp viděl, co ten dělá. Přímo touží i po dotyku na kterékoliv části těla, drbání a hlazení se učit nemusel. Zvedání nohou ano. Je rozvážnější než kůň. Myslím, že u haflingera se neočekává, že by byl blázen, který se splaší při sebemenším podnětu, ale taky jsme ho musely učit chodit kolem nastartovaného lesního stroje apod. Jakmile se to naučil, bylo to napořád. Osel si nejdřív zhodnotí situaci sám, nespoléhá tolik na člověka, ale má víc vlastního úsudku. Situaci hodnotí vždycky. Je v tom jako koza. Není to tvrdohlavost, ale když se mu něco nezdá, neudělá to. Musí situaci pochopit. Haflinger byl také velmi samostatný, dalo se spolehnout někdy na něj spíš než na lidi, ale osel má tuto vlastnost mnohem silnější. Neplaší se tolik jako kůň, je odvážnější. Čobanak psal, že muly hlídají ovce. Dělá se to i v Asii s osly, jdou proti hyenám, kopají je. Přesvědčila jsem se, že opravdu hlídá. Přes noc zůstaly ovečky venku, ačkoliv obvykle samy naklušou do stáje. Osel je celou noc hlídal, chodil kolem nich a asi by nikoho cizího nenechal se k nim přiblížit. On do stáje jít mohl, ale měl úkol :usmev: .
Oslí hnůj je cítit trochu jinak než koňský. Osel by nejradši žral úplně suché stvoly, příp. slámu. Šťavnatá tráva mu radost neudělá.
Jsou mu necelé dva roky. Na vožení lidí je malý, ale děti vozit bude moct. Při pokládání deky na záda se cítil nebezpečně, i když to šlo pomalinku, ale už jr v pohodě. Hlavní úkol je naučit ho tahat.
Jsem přímo nadšená, už chápu čobanaka, když básnil o mule.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti