Ekonomika chovu koní

chov koní...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Lisbeth »

Palčivá otázka pro každého chovatele a milovníka koní a protože mám několik osobních zkušeností jak z profi chovu koní, tak ze svého soukromého, podělím se s vámi všemi.
Lze na chovu koní vydělat? Ano, ale....
1)Musíte to dělat ve velkém, ale opravdu ve velkém, tj. 60-80 kusů koní a mít vlastní zázemí. U nás takto funguje pouze jeden areál, slovy jeden! Vydělává pouze na koních, teď je jich tam tuším 80 ks, od hříbat po starší chovné klisny + zde funguje i ustájení a výcvik pro soukromé osoby, ale to je jen vedlejšák. S majitelem jsem už dlouho nemluvila, naposledy tak 2-3 roky zpět a tenkrát mi říkal, že nejlepší chov koní je na maso, že to co dělá, dělá jen proto, že už to u nich funguje přes 3 generace, vše mají na svém, on "jen"navázal na své předky a hlavně spolupracuje se zemským hřebčincem v Písku, to je to hlavní co ho živí.

2)Mít jinou podnikatelskou aktivitu, která to v případě potřeby "zatáhne". Takové tu máme 2 subjekty, mají jinou podnikatelskou činnost (né v zemědělství) a koně jako doplněk k podnikání a pro zábavu, jsou to velmi snobské subjekty, mě nepustí ani přes závoru...

No a pak už jsme v kolonce, že se na tom vydělat nedá, ale lze to aspoň udělat tak, aby nula k nule přišla, tedy nebýt v mínusu a to je přesně můj případ :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Marion108 »

Lisbeth, a jak jsi nula k nule? Ja totiz jsem mnoho let minus nekolik tisic kazdy mesic a to jsem na svem... neplatim ustajeni, jen krmeni, veterinare, podkovare... o vybaveni radsi mlcim...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Lisbeth »

No a jaký je ten můj případ?
No hlavně mí štěstí na koně :vytlem: , to je asi alfa a omega všeho! Můj první kůň byl bohužel tak nemocný a já tak děsně blbá, že ho koupila (tyhle záchranářské sklony už mě fakt přešly), že tady se o ekonomice nedá absolutně mluvit, narvala jsem do jeho léčby takových peněz, až hanba a stejně to dopadlo všechno špatně, zato kobyla co mám nyní mi to stonásobně vynahrazuje a i si na sebe vydělala.
A jak? No no přece prací! Jsem známá tím, že všechna svoje zvířata kapitalisticky vykořisťuji a vůbec se za to nestydím, věnuju jim veškerý svůj čas a dávám jim péči a za to chci, aby si vydělali aspoň na vlastní žrádlo. Z koně jaksi nevypadne vejce, mléko, ani nemohu zakrojit kus kýty, tak holt musí makat. Moje kamarádka, co má dva tažné hřebce s nimi dělá v lese. Normálně chodí do práce, ale je-li požadavek, jde tahat, a tak si koně na sebe vydělají, pouze na sebe, né na ní. Já zas na kobyle vozím za úplatu, ale s mírou a jen mezi známými. Nemám žádný veřejný inzerát, ani mě to nijak neživí, chci jen, aby si vydělala na seno, co musím dokoupit (jinak si sušíme svoje) a müsli, co jí míchám, víc po ní nechci, zatím to za ten rok vždycky zvládla, že jsme byly někdy i v plusu a jí mohla koupit něco navíc, tže ano jde to.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Lisbeth »

V žádném případě to není o tom, přestat chodit do práce, práce mě živí a tečka. Já jen chci, aby i ona byla soběstačná, teď už je stará a já vím, že zas přijde čas, kdy jí budu dotovat, ale to je jako se starým člověkem, co celý život pracoval a teď má nárok na odpočinek a já to respektuji. Vozím, když vidím, že jí to baví a má náladu a ano nebojím se, říct si o peníze, za to co nabízím, nejsem charita a člověku, který přijde se plně věnuji, tak to nebudu dělat zadáčo, že :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Marion108 »

Vozis, koho a za kolik? My zvazujem ustajit k nasim jednoho kone a tim pokryt cast nakladu, ale je tu spousta otazniku...
Hucul taky sveze, ale nikdy jsem od nikoho nevzala vic nez tasku suchyho chleba...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Marion108 »

Jsem asi blba.. :hrabeti:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Marion108 »

S tohoto duvodu jsem koupila toho hucula, ze neco udela, byvala majitelka s nim kazdou zimu priblizila vzdy drevo, umi to, ale je mnohem snazsi to udelat vari za zlomek penez a casu...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Lisbeth »

:mastnacek: Tak tak, já mám křížence ČMB a hucula a stála mě jen desítku v roce 2012 :)) A ta už si na sebe dávno vydělala! Vím moc dobře, že takhle to nefunguje vždy, přijde nemoc, stáří a už se to veze...Ale chlaďásci a jejich kříženci a cobíci a shire horse jsou moje láska a ty jsou do roboty jak dělaný! Nemám kolo ani auto, dopravuju se na koni (tedy do práce ne, tam musím busem, 40 kilo by ta moje čůza neuběhla :)) )
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion, to bude tím, že já nemám Vari, jen koňa, hrábě a vidle, jako jó máme doma 2 traktory (malý a velký), ale to musím říct chlapovi, čili nejsem soběstačná, čili mě to neba :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Marion108 »

Tak ja se nekamosim ani s vari... to taky dela chlap... ale na druhou stranu rika, ze on to ma za chvilku, driv nez ja nastrojim kone... :)) jo ale jinak mam i chomout a postroje k tomu, chybi mi jen poduska pod chomout...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Marion108 »

Ale ted vazne... co to ustajeni kone? My proto mame vse v ramci ustajeni 24/7, takze neni problem, ale mam stejne obavy, cizi lidi v arealu, dohady, mozne zraneni mych nebo ustajenych zvirat atd... zazemi je slusne pro kone, pro jezdce jen mala sedlovna, ale wc atd by se dalo udelat, hmm...
Jde mi o to, ze kone fakt prozerou sileny prachy, plus veterina, strouhani, vsechno to dnes neco stoji a i kdyz si uvedomuju, ze to neni levny konicek, tak stale uvazuju, ze poskytnout ustajeni by mohlo hodit aspon nejakou kacku.
Znam pani, co ma takhle ustajdnou kobylu a zaplati tim naklady na sve dva kone... nevim tedy, mate nekdo zkusenost?
to co pise lisbeth je hezky, ale jsem ten pripad, co ma doma kone, co pro to vhodni nejsou, bilej je trdlo, na ktery nikoho nepoustim a hucul uz miri jiste do duchodu, je mu neco pres dvacet (nevime presne) a uz i sedivi, i kdyz je porad pri sile, tak treba nema rad deti a dospelce na 70 kg bych na nej nepustila...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od PavelIV »

Ono by to asi šlo, jak jsem psal vedle, nebudu to moc rozpitvávat, protože ten o kom píšu o tom neví.
Chová kobyly celkem atraktivního plemene, čistokrevný, asi všechny super původ, co koukám do inzerce tak taková kobyla stojí jako 5 mých krav, ale hříbě nabízí na pětinásobek ceny telete taky. Ty 2 kobyly sežerou určitě míň než 10 krav. Takže to může být zajímavější, samo práce s 2 kobylama asi skoro stejně, jak s deseti krávama. Že tam má asi jednoho koníka na ježdění i plemenný hřebce a nějakou důchodkyni, to je tak nějak navíc, to do ekonomiky vůbec nepatří :vytlem: I když dobrej plemeník asi není špatná investice...
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion, ohledně ustájení jsem byla již několikrát oslovena ( a to hlavně lidmi spíše známými, ne nikým úplně cizím ) a nikdy jsem do toho nešla z několika důvodů:
- zázemí pro koně a jezdce je prostě a jednoduše součástí našeho domu, kamenná stáj přímo navazuje na dům, dvůr a zahradu, kde se běžně pohybujeme a já tu cizí lidi nechci (myšleno jakože pravidelně, třeba několikrát do týdne)
- zázemí venkovní pro kobylu na náš dům nenavazuje, musí se asi 200m vodit a hlavně je na propachtovaném pozemku, který není mým vlastnictvím, tže kdyby něco, jednoho koně si nacpu k domu, ale co s ostatními...
- blbě se dávají dohromady koně s různými stravovacími návyky - já mám tlustooře, co se podívá na stéblo trávy a má o 10 kilo víc, koně, kteří mi sem byli nabízeni, byli vesměs folbluti nebo subtilní ČT a už jen tohle je kujva problém, jak to oddělit a nakrmit, aby plňas nehubnul a tlustooř nebyl jak vzducholoď...
- jsem zvyklá si seno dělat sama, dokupuji jen 4-6 balíků 160cm, což by při větším množství byl nesmysl a přišla bych o jakousi malou soběstačnost, výběh má 1 hektar, suším na něm asi 4 000 m a ty pak po usušení do zimy pasu (kobyla je jak kule), tohle by taky nešlo, ptže by celý výběh zabírali koně, nic bych na něm neusušila a naopak musela o to víc nakoupit
- koně mám doma prakticky zadarmo - pije vodu z vlastní studny, slámu jí nestelu, ptže jí pod sebou žere mrcha, tže to neřeším, teď už 3 rokem pod ní dávám piliny a ty mi sem vozí pán z pily jako odpad, je rád, když se jich zbaví, nikdo to nechce, seno jsem popsala výše, tže zbývají müsli, kovář jezdí 4 x do roka, mezi jeho návštěvami si kopyta upravuji sama, on to pak po mě dodělá pořádně. Vet 1x 2 roky očkování + odčervení, neodčervuji každý rok, nemám s tím problémy, tak beru pastu jen při očkování, toť vše. Další koně by byli další náklady a hlavně nervy s tím spojené a to nechci.
Vůbec nezastávám ten názor, že jeden hladový krk se tu ztratí, to ani omylem. Ale když se mi sem objednají kamarádi a známí na ježdění to naopak vítám, je to rozptýlení pro mě i kobylu a to že mi lozí po dvoře, mi v tu chvíli nevadí, ptže vím, že je to jen občas, tak mě to spíš těší!
Tady hrozně záleží na tom, jaké zázemí máš a jak je ti přítomnost ostatních (cizích) lidí příjemná či nepříjemná. Já jsem s lidmi v práci a to mi bohatě stačí, doma chci mít klid a soukromí :stydim: .
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Lisbeth »

PavelIV - tak nějak tuším, o čem hovoříš, mám kamarádku, co to má podobně, koně atraktivního plemene a prodává hříbata, ale v současné době má problém s přeplněností trhu - koní je všude mraky, sice každá věc má svého kupce, ale když prodává dvouletka, jeho reálná cena je 150 000,- a ona ho nemůže prodat ani za 80 000,-, protože prostě koní je moc a to tlačí cenu dolů, tže no ... dělá to při práci a né fakt se jí to nevyplatí, ale dělá to, protože praštěnej koňák :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak to bude asi podobnej případ, taky vidím jen její inzeráty - tam je možná cena zbožný přání, netuším, za kolik reálně prodává
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Hhippie »

Úplně nevím, proč tohle vlákno vzniklo.
Když se řekne "Ekonomika chovu koní", jako první mě napadá téma rentabilita. Bylo toto myšleno? Jak to udělat, aby kůň nebyl prodělečný?

Jsem u koní 25 let. Prošla jsem kdejaká prostředí. Můžu uvést 2 případy, které znám dobře, kde se jedná o to, že lidi živí koně buď pouze a jenom, nebo zemědělství s větším podílem chovu koní.
První stáj je čistě sportovní, profíci zabývající se drezurou. Na okraji Prahy. Začali na malém, svém, postupně vybudovali zázemí. Operují tak max. na 2 - 3 ha. Vše nakupují v prvotřídní kvalitě. Jsou to matka s dcerou, obě koňařky, uznávané kapacity. Připravují koně na úrovni světové. Tedy o ustájení u nich a trénování je velký zájem. Ač by to dle popisu výše jeden neřekl, jsou to velmi pokorné, moudré a skromné ženy s nelehkým životním osudem. Jsou obrovští pracanti. Pro ostatní by se rozdaly. Jezdí po celé republice trénovat své klienty, plus doma provozují ustájení. Nemají extra prostor pro osobní život. Koně = péče 7 dní v týdnu. Ne, že by neměly zaměstnance, ale všechny závody např. jsou o víkendech. Čím víc klientů, tím víc víkendů na závodech. Svých vlastních koní mají jen hrstku. Mít vlastní koně na trénování klientů není nikdy výdělečné tak, že by to člověka uživilo. To lze pouze v případě, že se jedná o vození lidí na koních, přičemž stačí jeden cvičitel na zemi a na koni je třeba 4 a více lidí... nebo agroturistika, kde ti koně mohou odšlapat i několik krokových procházek-vyjížděk denně.


A tím se dostáváme ke druhému subjektu.
Začli jako agroturistická jízdárna v rozpadlém statku v turisticky vyhledávané lokalitě. K tomu oba manželé makali přes den na hospodářství, přes noc dělali jako taxikáři. Výhoda byla, že se v místě dalo dostat k levným pozemkům, kterých nasbírali myslím ke stovce a víc... postupně se rozšiřovali, jak chov, tak nemovitosti. Stále mají agroturistiku, která přes léto vydělá velmi dobře. Taky letní tábory pro děti. Přes půl roku pak ale ti koně prakticky stojí a žerou, protože od listopadu do dubna skoro nikdo nepřijde. K tomu mají chov plemene, který začali na prvotřídních kusech dovezených ze země původu. Ale prodejnost odchovaných koní není nijak extra velká.
K tomu si před pár lety pořídili angusy. Mají jich pár desítek. Nebavila jsem se, proč. Předpokládám, že prostě hovězí rozhodně je výdělečnější než chov koní...
Dělají si vše své, nemají extra zaměstnance, dělají to rodiče a jejich dospělý syn... plus nějaké dělníky na rekonstrukce objektů, které postupně nakoupili. Představa je přibrat ještě ubytování...
Jsou to skromní dříči. Taky pořád na nohách a v jednom zápřahu. Mám pocit, že tady ikdyž tělo odpočívá, tak hlava pořád jede. Pořád někdo něco potřebuje.. a nikdo jiný, než oni to nerozhodou...

Je to řehole, aby byli koně výděleční. A většinu lidí to baví jen kus života. Dokud nedojde energie... pak buď omezí, nebo úplně prodají. Koňařina je styl života. Buď hodně nákladný nebo hodně náročný. Nebo obojí...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Hhippie »

Ohledně ustájení na vlastním můžu napsat, ale jen do SZ.
Předpokládám, že se jedná o výdělečnou činnost zdanitelnou, takže mi nepřijde úplně rozumné to rozebírat veřejně...? :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od PavelIV »

Hhippie, začalo to asi jako variace na téma: "Vyplatí se ty ovce vůbec?", takže s nadsázkou, no ale návody a nápady jak by to ufinancovat šlo, se můžou hodit.
K druhýmu případu - "ke stovce" myslíš 100 ha? To už je pěkný, i nezanedbatelný peníze za dotace na plochu. Tak třeba měli malou intenzitu chovu a víc koní nechtěli, tak s krávama je míň práce, takovej Angus toho moc přes léto nepotřebuje - vodu, stín, trávu, min. liz, ohradu. V zimě místo trávy seno + přístřešek. Ono chovat krávy není zase takovej byznis, kouzlo je pro mě v tom, že s tím fakt není moc práce.
Přeju lidem z obou případů, ať se jim daří. Myslím, že stájí, který na sebe opravdu vydělají (i když s bídou) je dost málo. Co jezdíme my, tak je to "výkladní skříň" bohatýho podnikatele. Ale má tam ke koním dva fajn lidi (pro který je to srdcovka), tak to funguje dobře.
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Lisbeth »

Téma vzniklo na základě ovčí diskuse, kde jsme řešili, jestli se ty ovce teda vyplatí chovat a nebo né, a už nevím kdo tam zmínil, jestli se vyplatí chovat koně a tak mě poňoukali, že jsem napsala vlastní zkušenosti :vytlem:
Hlavně si myslím, že bychom asi měli striktně oddělit koně ve velkém (případy, které jsem popsala já a Hhippie) a ten náš malochov, to je prostě úplně o něčem jiném...
A koukám, že mě Pavel s odpovědí předběhl :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Ekonomika chovu koní

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavle, oni mají cca 80 koní. Některé ustájené, ale většinu z nich - myslím tak 3/4 vlastních. K tomu pár desítek kusů dobytka. Ale do nedávna to jeli jen na těch koních a - jasně - dotacích na zěmědělství. Taky v tom kraji bude možné vychytat dotační tituly na podporu turist.ruchu, je to Severočeský kraj, taky je to malá obec pod 500 obyvatel, což dává další kredity... takže nevím úplně, jak to mají s tímhle, ale to by se dalo dostat k dobrým věcem. Ale ne každý na to je. Navíc stejně nedostaneš ty peníze za nic - musíš toho část spolufinancovat, tak u toho to u mnohých skončí... No jo no..

Já měla ambice, když jsem budovala školku, vytvořit trochu jiný projekt.
Jsem v lukrativní lokalitě, kde jsou peníze a kde jsou klienti. Měla jsem v plánu někde kousek za městem vytvořit takový zookoutek s jezdeckým ponny oddílem. Ale po dloooouhém zvažování jsem to vzdala. Protože vím, že by se to uživilo a že by to bylo prima, ale pro všechny zúčastněné krom mojí rodiny. Protože bychom v tom byli všichni až po uši. Děti by se nedostaly z baráku, protože bych byla pořád zavřená na dvoře kvůli tréninkům.. taky dokud jsem měla jen individuální klienty, pak to byla paráda. Člověk si mohl vybírat. Ale jak jedete v masovce, tak prostě plníte stavy a pak až zjišťujete, co jsou ti kteří lidé zač, jak vás mají pořád rodiče potřebu buzerovat, že se děje jejich dítěti to nebo ono...protože mezi sebou si ta děcka vyříkávají kdeco a vy ne na všechno dosáhnete... původní oddíly bývaly jiné. Svým nastavením, systémem, učily děti primárně pokoře, pracovitosti a zodpovědnosti...vztahu ke zvířeti...že zvíře rovná se dřina a ne vožení zadku. A teď jsou peníze argument na prvním místě a kdo je má, chce si vybírat a diktovat. A na to bych tedy já neměla žaludek. Ale třeba to jen vidím moc černě. Ještě jsou možnosti, že pokud máte co nabídnout a nastavíte laťku vysoko, můžete si vybírat. Ale je to složitější cesta. A v dnešním světě často nepochopená a zatracovaná. :nene:
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů