Žužvance sena a kašlání

chov koní...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Žužvance sena a kašlání

Nový příspěvek od Marion108 »

Dobre rano, vim, ze ted budu vypadat jako tydyt, co vsechno resi... no, ale tohle mi vrta hlavou...
Uz dvakrat jsem v ohrade nasla zuzvanec rozvykanyho a vyplyvnutyho sena. Vcera vecer jsem slysela silne kaslani a pak frkani (byla jsem v loznici, mam tam okno smerem ke zviratum), no a rano zase zuzvanec sena na zemi. Tak premyslim, cim by to mohlo byt? Napadly me zuby, ale ti maji oba kontrolovane, bilej na podzim a hucul to uz nejaky patek bude, ale zere normalne. Jde mi o to, ze jsem si toho nikdy driv nevsimla, tak mi to vrta hlavou. Nebo normalne kasle (asi hucul, ten obcas trochu kasle) a v ramci toho vyplyvne seno?
Jde mi jen o to, abych neprehlidla nejaky vaznejsi problem nebo pocatek vaznejsiho problemu...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žužvance sena a kašlání

Nový příspěvek od Lisbeth »

Mě to spíš připadá jako ten druhý případ - má něco v hubě, zároveň se mu chce kašlat a při tom to vyvalí všechno ven. Já jsem kobylu přivezla hodně dušnou, dík bylinám a vhodnému managementu se mi to podařilo tak utlumit, že i vet to sotva pozná, kašle občas v létě, když je horko a sucho, jinak ne, ale tohle jsem u ní taky parkrát viděla - hubu plnou sena, přišlo to na ní, chrchla a venku byl sopel i mokrý seno a to samozřejmě nechala ležet, ale stalo se to fakt párkrát, teď už skoro vůbec. Dala bych si asi pozor, aby toho nebylo moc a moc často, každopádně mě zajímá, co k tomu řeknou ostatní!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žužvance sena a kašlání

Nový příspěvek od Marion108 »

No on tu vet byl, poslechl a dusnost "uzavrel" s tim, ze na poslech je ok a ze kazdy obcas zakasle. :zed:
Loni kaslal dost, to jsem obcas slysela, ale ted se to vyrazne zlepsilo, respektive do vcerejska uz jsem ho neslysela kaslat vubec.
Muzu vedet jake bylinky?
Doplnuji, ze kasel je u nej, co jsem ho pred skoro sesti lety koupila...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žužvance sena a kašlání

Nový příspěvek od Lisbeth »

Začla jsem jednoduše tím, co mi roste doma - máta peprná, né pouze list, ale celou bylinu - stonek i květ, suším celé a pak přidám do denní dávky - promnu v ruce listy i květy, stonek nalámu na malé kousíčky, aby to nepoznala :vytlem: Dávám celý podzim+zimu.Pak jitrocel list, taky roste všude, dávám na konci léta+podzim, na jaře nepodávám nic, neboť mi to většinou dojde a kupovat to nechci. Při silné atace kašle, můžeš podat i eukalyptus, ale ten už musíš koupit, doma ho nenatrháš. :vytlem: To je takový základ pro chrchlaly.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žužvance sena a kašlání

Nový příspěvek od Marion108 »

Jo matu mam, tady seminka, tak je vyseju, jitrocel nam roste vsude, udelam zasoby. :usmev: :souhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žužvance sena a kašlání

Nový příspěvek od Lisbeth »

Já právě bylinkuju hlavně přes zimu, protože skoro nejezdím, díky brzké tmě a hnusnýmu počasí, zhruba od dubna do listopadu jezdím, na odhleňování plic je nejlepší pracovní klus po rovince, dávkuju úseky po 5 minutách a kobyla pak hezky vykašlává, tže přes sezonu bylinkovat vlastně nemusím :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žužvance sena a kašlání

Nový příspěvek od Marion108 »

No ja se k jezdeni moc nedostanu :smutek:, prave to je asi to blby...
Pri jezdeni nikdy nekaslal, je mozny, ze ho drazdi prach, pristresky mam celou dobu na hline, ale letos se bude delat podlaha, tak konec prachu..
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žužvance sena a kašlání

Nový příspěvek od oreb1 »

Lisbeth, to je zajímavý postup pro vykašlávání. U lidí by to nejspíš mělo fungovat taky tak, ne? Rozehřát rychlou chůzí nebo klusem a pak v klidu nechat vykašlat a zase opakovat. :souhlas:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žužvance sena a kašlání

Nový příspěvek od Marion108 »

Vet mi to kdysi radil i na bezny "nachlazeni" rizeny pohyb, klusem, fakt tenkrat ten kun hezky odkaslaval... na ruce jsme poklusavali, hezky mi to zlepsilo kondicku. :))
Ale tenhle neodkaslava, standartne pri zahrati frka jako kazdy kun.:-)
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Žužvance sena a kašlání

Nový příspěvek od Lisbeth »

Tak tak Marion, radil správně! Mě to taky ze začátku překvapilo, ptže jsem měla pocit, že vlastně budu šikanovat nemocného, ale ono to tak vůbec není a důležitý je právě ten klus! Ještě abych to vysvětlila celé, pohyb používat hlavně u chronického kašle a dušnosti, ne při atace. Jde o to, dostat hlen na povrch, u dušných koní se hlen schovává v plicních sklípcích a tohle ho dostane ven, krok nestačí a cval zase příliš zvýší tepovku, kůň to nemůže udýchat a dýchá do břicha, což je blbě, ale právě klus po malých pravidelných dávkách hlen tlačí na povrch. Třeba teď v březnu, kdy taky ještě nejezdím, tak chodím s kobylou pěšky a postupem přidávám a pak teprv do sedla, zvýší to kondici oběma, po zimě jsem rozkydlá jak hrnek sádla :))
JInak Oreb, vlastně mě nikdy nenapadlo převést to na lidi, ale logicky by to fungovat mělo, ale myslím si, že zase při nějakém dlouhodobějším (chronickém)onemocnění, určitě ne při chřipce s horečkou, kde se taky přidává kašel, při nějakém akutním projevu by to člověka spíš zabilo. Ale já sama jsem měla zápal plic, 4 měsíce, kdy ty první dva jsem jen ležela a chrchlala a pak, když jsem se vyhrabala z postele mi byl doporučen pohyb na čerstvém vzduchu, tak jsem chodila a dobrý, tže něco na tom bude!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů