Podlomy

chov koní...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Hhippie »

Jak jsem rikala ze svych zkusenosti - kdykoli jsem mela nejaky podobny problem, at jsem volala sebezkusenejsiho veta, vetsinou se priznal, ze stejne vari z vody (a to ikdyz se delaly stery...)
Proto jsem prala hodne stesti. Protoze mi to prijde vazne vic o stesti, ze clovek narazi na neco, co bude fungovat, nez na lek, co je konkretni diagnozu...
Pro me jsou ekzemy odrazem psychiky.
Napada me: Nejde mu vymyslet nejaky rezim, ktery by mu vyhovoval, ale nesl v sobe zmenu oproti stavajicimu systemu?
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Marion108 »

Problem je ve mne, jo a ten ekzem mame oba, ja i kun...to uz je :hrabeti:
Musim mu venovat vic casu, potrebuje pohyb, vic prostoru, ted ho poustim na zvykaci pastvinu na par minut denne, prodluzuju pozvolna, tak snad se to zlepsi, je desne spolecenskej, chce kontakt a ja bohuzel nemam tolik casu a prostoru s nim travit vic, cimz trpime oba... samo to neni jenom v tom. Jinak rezim ma takto, rano po osme davam musli s trochou panenskeho slunecnicoveho oleje, vesim sit sena, pak osetrim co je treba dbe jablicka a pustim k nim kozeny, po obede dam dalsi sit plus mrkev a neco delame, nebo taky ne a jen poklidim vybeh, vecer kolem zapadu slunce davam vecerni krmeni zase musli, tentokrat se lnenym seminkem a ostropestrcem a seno tolik aby vydruelo cdlou noc a rano nebyl hladovej, vetsinou rano jeste trosku maji, seno samozrejme v sitich. Vodu maji stale, pokazde zkontroluji a doleju nebo vymnenim. Nevim co vic... nikam ho nezaviram ma prostorny zpevneny paddock pristresky... no ja fakt nevim...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion, díky že jsi sem dala vyjádření veta. Akorát že mě to teda zavařilo hlavu, fakt nevím o jaké komponenty krmnou dávku zjednodušit, jako jo, dalo by se něco vyhodit, ale upřímě nevím, čemu by to prospělo. To by musel být na nějakou konkrétní složku v krmivu alergický, ale že by se to projevilo teď? Sestavovala jsem daleko "divočejší" krmné dávky z většího množství komponent a nikdy jsem nezaznamenala obdobnou reakci, je to fakt zvláštní. Araboidi jsou oproti jiným plemenům velmi senzitvní a vnímají daleko víc, než prakoníci. Určo bych koukla i na druhého, ale myslím si, že bude OK, právě proto, že je to huculík. Vím, že koně nás zrcadlí, ale že by až tak?
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Taky o tom přemýšlím jako Lisbeth. Ono ostropestřec je dobrá bylina, ale.... Já bych zkusil krmit bez serepetiček, prostě jako koně, jen seno, popř. trochu ovsa. Třeba kecám :nevim:
Tykání prosím
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Marion108 »

To ani nechtejte vedet, jak se vari hlava me... :prekvapeni:
No asi takto, probehlo setreni... :))
Druhy kun na sobe nema nic. Takze to je ok.
A ted to dulezite
Nove seno jsem zacala davat 2.2.
Nove musli jsem postupne velmi pozvolna zacla davat 20.2.
A prvni symtomy se objevily 28.2. Ve forme dupani, pak tedy mylne vyhodnoceneho podlomu a nyni az ekzemu (asi?)
Z cehoz, pokud by mel vet pravdu a ani tim si jista nejsem, vychazi, ze skutecne muze byt ta reakce na krmeni, jsou v krmeni tri slozky, ktere jsem nikdy drive nekrmila a to ryzove otruby (tucne, granulky), konopne vylisky a karob. Vse ostatni v minulosti dostaval, takze vylucovaci metodou, ktera slozka by mohla teoreticky alergizovat?

Clovek ma radost, ze konecne kun pribere a on se pro zmenu osype... :zed: to uz faaak neni normalni.

Milane tohle mi rekl vet, ale ja uz ho zkousela nakrmit jednoduse, slozite i za pomoci drahych prumyslovych smesi a nic nefungovalo tak jako tohle krmeni a neni to muj subjektivni dojem, ale to ukazuje proste metr...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od PavelIV »

Tak moje snad logický uvažování (bez velkých zkušeností) - 26 dnů na reakci na jiný seno se mi zdá až dost, myslím že by se to projevilo dřív, kdyby v tom seně bylo něco špatně. Na druhou stranu mohla nějaká rostlinka růst na jednom fleku, okraji louky a mohla se dostat jen do pár balíků v různý koncentraci, ale to by bylo ve vlnách a asi by to postihlo aspoň trochu i druhýho. Hlavně podle krav soudím, že nejdřív by měl sračku. Takže spíš to muesli.
V rýžových otrubách bude hodně vitamínu B, nevím jakou má kůň potřebu a kolik tam toho je, naopak to může bejt to, co mu chybělo a teď pomáhá přibírat. Konopný výlisky nevím, karob jsem si vygůglil, tam asi nic špatně není, ale alergickej na něj být asi může, přeci jen to není nic z našich krajů.
Marion, když jsi to takhle zanalyzovala, možná bys tohle mohla zavolat vetovi, třeba by mu hned svitlo.
:PavelIV:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Uff, tak já jsem to analyzovala snad i přes noc, ráno se člověk budí orosený ze žrádla pro koně :))
Díky Marion za prohlídku huculíka i za osobní analýzu krmení, resp. těch nových složek. Rýžové otruby i konopné výlisky by právě naopak měli (mimo jiné) přispívat k lepší kvalitě srsti a rohoviny, zvláště u konopí je jeho léčivost na kůži všeobecně známá a karob neboli svatojánský chléb by měl být hypoalergení, do krmné dávky jsem ho zařadila zejména kvůli jeho nasládlé chuti, koně ho velice dobře přijímají, má nízký glykemický index a neměl by zatěžovat trávicí systém. Právě nízká zátěž trávicího systému byl ten důvod, proč jsem zvolila krmnou dávku takhle "lehkou", pokud je koník pohublý, ať už vlivem jedovatek v seně, díky stresu, či čemukoliv jinému mezi nebem a zemí, je důležité mu hlavně nezatížit žaludek, proto jsem třeba nezařadila celé obiloviny, jak navrhuje MilanHájenka ten oves. V krmné dávce jsou ovesné vločky, na které byl koník zvyklý a které se lépe tráví než celé zrno a pak ještě kukuřičné lupínky (pravda ty by tam být nemusely, to je takové oblíbené vycpávadlo). Celý oves nedoporučuji z důvodu překyselení žaludku, někteří koníci jsou na tohle hodně citliví a pokud musím počítat s možnou otravou z nějakých jedovatek, tak celý oves nee.
Je samozřejmě možné na příkrm se vyprdnout úplně, bude travička, koně se začnou pást a třeba se to "zlepší samo" nebo udělat krmnou dávku jen velmi strohou z bezpečných a vyzkoušených komponent, s tím, že se požadovaně nezakulatí, jak bychom si představovaly...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Profesor1
Příspěvky: 8380
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Koukám že koně pod kapotou vyjdou teda hoooodně levněji :smutek:
Koňům naštěstí nerozumím, ani to tu nějak podrobně nečtu, ale co takhle lněné semínko( + ten oves), případně lněný olej? Ten olej nejenom vnitřně.
možná blbost, ale jen mě to tak napadlo.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Profesore, no já nevím, ono je rozdíl mít doma prohnilou Felcku, co sotva leze po silnici, technickou to dá až na potřetí a furt se na tom a do toho něco sype, nebo jakoukoliv funglovku, co do ní jen natankuji a jezdím a jezdím a užívám si to :vytlem: S hajtrama je to stejný, jsou plemena, co má člověk doma prakticky zadarmo (můj případ), no a pak ta druhá, co se často bez příčiny sypou (taky jsem měla doma), tže opravdu vím o čem mluvím.
Proto vlastně koně vybírám stejně jako auto - důležitá je pro mě spotřeba, životnost a předchozí servis :)) :)) :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Marion108 »

:profesor: Dekuji tip, uvazujete stejne jako muj vet, tohle jsem jiz zkusila, oves a lnene seminko, pomalu navysovat az na docela velkou davku a bohuzel kun nepribral, ale ano reakci zadnou nemel a nam krasne obrazilo hnojiste mladym ovsem... :)) za me tedy jedine vlocky a ty mely kdyz jsem je shanela vypadek, vetsi baleni neslo sehnat, protoze v cr je jeden vyrobce a mel pry vypadek ci co, nevim...
Mela jsem rozepsany elaborat a smazlo se mi to, tak to zkratim.
Napadlo nas, ze muze byt chemicky osetrena napr vojteska ze ktere jsou ty ususky nebo treba i seno, ktere mohlo byt z louky vedle pole.
Kazdopadne jsem ted uplne to musli vyradila a zkusim (doufam s pomoci Lisbeth) sestavit jine a nove veci zaradit postupne. Muze se stat, ze to s tim musli nesouvisi.
Taky muze byt pricina jinde, ale kun vypada nyni dobre a zdrave, je vitalni a dokonce uz dela i hmotu kolem kohoutku a ja to ted musim zas prekopat...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Hhippie »

Lisbeth: pro laika dobre shrnuto a pripodobne o, kazdopadne vime dobre, ze jako ve vsem existuji vyjimky. A ze ti bezudrzbovi a lehce krmitelni s sebou prinaseji zas jine problemy. Nebo nekdo to treba neresi, kazdopadne ja si tedy “uzila” s temi prakoňmi sve :nevim:
Celorocne jsem resila prijem zradla skrze nadvahu :nene: V lete omezeni prijmu cerstve travy, aby se neschvatili a v zime aby porad nestali u sena a nezrali...takze rucni krmeni do siti, dostatek pohybu, coz kdyz je na to clovek vicemene sam... pro me to byl proste permanentni stres, vlastnit kone a mit za nej zodpovednost. Zlate deti!
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8380
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Lisbeth když myslím koně pod kapotou, nemyslím felicii :zed: :)) ( když jsme u těch osobkrámů, tak abych se vyhnul těm potížím tak mám toyooootu :vytlem: )
Já ale myslel na nějaký traktůrek, který pokud jste včera zaparkovala v OK stavu, tak s jistotou příjdete, nastartujete a zase jedete :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Hhippie s těmi prakoníky je to jednoznačně pravda, mají také svá specifika, já jsem to tu nechtěla pitvat, abych Marion neplevelila téma. Možná je to i tím, že mám doma tlustooře již 7 let a ta péče je přesně taková, jakou jsi popsala, že už si to ani nijak neuvědomuji, prostě to že jí permanentně odtrhuju od huby, aby mi nepraskla, je už pro mě tak samozřejmé, že to vlastně považuji za normální, i když to normální není :vytlem: Profesní deformace prostě. Když pak uprostřed zimy jedu na návštěvu ke známému, co má doma 6 folblutů a vidím ty kopce sena, co maj k večeři a on se zeptá, jestli už mám nakrmíno a já mu řeknu, že jo, že ty svoje 3 kg sena na noc už dostala, tak mám pocit, že na mě zavolá Chocholouška :)) :))

Marion, ani nevíš jak mě to mrzí, promyslím to, ale drobátko jsem ve slepé uličce, protože zrovna třeba tu vojtěšku považuji za základ KD, tže to by mě štvalo echt, kdyby byl problém tady, ale samozřejmě může to být špatný pytel. Uff :stydim:

Profesore, budu se muset zeptat tchána, co má jeho Felicie pod kapotou, když né koně, akorát mám obavy že mi řekne, ať si z něj nedělám KOZY :))
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Marion108 »

Mam taky pra kone a taky resime trochu nadvahu, nastesti nikdy jsme nemeli schvaceni, kvuli tomu oba kone na vse velmi pozvolna navykam, pastvu atd, proste vse postupne a kontroly kopytek atd. Jednou jsem u nej mela lehkou koliku, ale povedlo se ji rozchodit, a ano taky neni uplne ok, trochu ma asi problemy s travenim nebo jak to rict, ale ma to celou dobu a uz prodavajici me na to upozornila. taky se obcas drbe, nenazvala bych ho vylozene mucharem, ale uz i hrivu vydrbanou mel, je to kun senior a tak k nemu pristupuji, co se toho tyce jeho udrzba je mnohem levnejsi a vic ok, nez toho druheho a to ma za sebou kde co...
Bilej je proste moje "hribe", ktere mam pres deset let, je to trochu neco jineho, nez kdyz si clovek koupi hotoveho kone chvili se vozi a pak ho zase odlozi, protoze prisel nejaky problem. On ten kun je proste, ostatne jako temer kazdy araboid, fixovan na sveho cloveka a to opravdu hodne. Za cely zivot se lide, co na nem sedeli daji spocitat na prstech jedne ruky a i tak je vynikajici, kdyz pominu plemenou prislusnost a s tim souvisejici vlastnosti a taky handicap, ktery uz bohuzel ma do konce zivota a i pres veskerou mou i veterinarni snahu se nepodarilo to zachranit... Je to proste zvire, co se mnou jde velky kus zivota a da se rict, ze jsme na sobe zavisli vzajemne, protoze uz jde o silny navyk, to ze pokazde, co me slysi uz zdravi dostatecne hlasite, uz si tady z nej delaj srandu... :)) to ze vi, ze ja vzdy vyresim, kdyz se neco deje, on vzdy ceka, co na to ja, kdyz ma nepohodu, vylozene mi to ukazuje a dava najevo. Treba dojde voda a ja si hned nevsimnu, tak jde k nadobe a zacne s ni lomcovat. Priznavam, ze proste nemam uz nejak potrebu si vozit zadek, i kdyz i to obcas delam, ale neni to duvod pros bych si je drzela. Ty duvody jsou uplne jinde. V tehle situaci uz je to jine, clovek uz nepremysli, kolik to bude stat, ale jak to je pro to zvire prospesne a zda to neni uplna blbost... Stres to samo prinazi, to pise Hhippie spravne a dotyka se me to cely muj zivot u koni, a to i kdyz neslo o me zvire, tak to proste je. Bud clovek chce delat kone na plno a zodpovedne a tudiz se tim nechat trochu nervovat nebo taky jako nekteri kolem, co tu vidim v okoli, na to kaslat povozit se kone zase vratit do bahna k plesnivymu senu a :splachnise: na to... jo i tak to dnes u koni je, protoze jsou strasne levni a dostupni.
Kone jsou styl zivota, bez koni by to u nas neslo. Je to celo zivotni handicap :hrabeti: Dost tezko se to vysvetluje nekonakum a i nekterym konakum. Clovek se obcas musi zamyslet, obcas jit na dno sil, obcas vypnout, aby ho neodvezli, protoze ano nekdy jsou situace, kdy je to fakt tezky...
Jak rika Hhippe, zlaty deti, tak jdete za odbornikem na to ci ono a ten vam poradi nebo se zeptate rodicu, znamych, u tech koni je to mnohem tezsi. Ani ti nejfundovanejsi odbornici nekdy nevi a za to ze vlastne strili od boku si nechaji platit neskutecne sumy :ajtak:
Vite vsechno ma svou pricinu, nikde se nic nedeje jen tak, a pokud chci neco zmenit, v tomto pripade lecit, musim najit pricinu a tu se nam nepodarilo bohuzel uplne objasnit... Jdeme metodou pokus-omyl... a to i veterinari a to jsem zazila mockrat.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Marion108 »

Lisbeth netrap se tim, tys udelala myslim maximum, kun pribral viditelne, to jsem i posilalal na fotkach a i nekam jsem sem to dala. Je na tom lip, nejaky ekzemek muze mit opravdu pricinu uplne jinde. Zkusime to postelovat. ted jsem to proste vyradila a dala mu hrst spillersu abych mela do ceho zamichat len a ostropestrec, ty vyrazovat urcine nechaci, oboji mi dava smysl a len krmim proste mnoho let i ostropestrec uz jsem drive na ocitu krmila. Ostatni veci mam v malych baleni, takze me to vubec netankuje, stejne bych musela dokupovat, vzdyt jsme to tak i zamysleli, ze kdyby neco nesedelo tak se to doladi... :usmev: Chvili to necham na te hrstce toho spillersu, zda se to zlepsi, pokud ne, tak to tim neni. a zkusime zase neco vymyslet. Me se treba to konopi v KD moc libi, navic ho berou jako pamlsek a fakt jim chutna. To podle me ta pricina nebude, ze je karob hypoalergenni jsme tusila. Ty ryz. otruby nevim, vubec jsem je drive nepotrebovala.
Co se tyce nezavadnosti krmiv, to je vzdy osemetne... :smutek: Nejen u zvirat, ale i v lidskym jidle... :nesouhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion, díky za veškeré info! Určitě nad tím popřemýšlím, klidně to zatím udělej takhle, jak jsi napsala, a až "něco" uvidíš, hoď sem další zprávy, jak to probíhá, na KD pak juknem dle tvých poznatků :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Marion108 »

Tak stroupky se samy odlupuji a pod nimi zdrava kuze, na korunce z boku jeste jsou, ale zezadu je to lepsi :usmev: Mazu rano a vecer bylinnou masti od dance and jump, kterou mi dal vet...
Navic konik uz je hezky spolupracujici, asi uz ho to neboli necha si to v klidu osetrit. :usmev:
Přílohy
IMG_20190331_101602.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Milanhájenka
Příspěvky: 59
Registrován: 10 úno 2019 21:42
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Milanhájenka »

Výborně, teď by bylo ještě dobře zjistit příčinu. :usmev:
Tykání prosím
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od PavelIV »

Mě napadlo, jestli mu to nemohla udělat koza, když jsem viděl tu fotku s masáží. Nemá některá ostrý paznehty?
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Podlomy

Nový příspěvek od Marion108 »

Nema tam zadnou ranu, jsou to stroupky na povrchu kuze... :nevim:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů