Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

chov koní...
Odpovědět
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Protože tu máme již mnoho krásných ukázek králíkáren, kurníků, ovčínů a tuším, že jsem zahlédla i přístřešek od Pavla IV pro kravky, napadlo mě založit téma pro koňáky, ale možná by se sem vlezli i chovatelé skotu (je nás tu obou skupin pořád málo), kde se můžeme pochlubit a třeba i inspirovat ostatní našimi ubytovacími zařízeními pro tahle krásná velká zvířata, která už přeci jen vyžadují více prostoru než ušák či slépka.
Dnes se nechová jen klasicky jako dříve v kamenných stájích, či chlévech, spousta z nás má svoje svěřence volně na pastvině s přístřeškem, proto sem dávejte prostě a jednoduše místa, kde vaši koníci bydlí a kde to mají rádi, ať už se to jmenuje jakkoliv!
Abych to pěkně zkomplikovala, tak začnu tím, že pro jednoho koně mám ubytovací zařízení hned dvě (nebylo to však plánované, prostě k tomu během času došlo).
Kompletně zrekonstruovaná kamenná stáj 40 m2 - původně zde stály 2 kravky na úvazu + telata a byl tu prasečí chlívek, kurník + kachník.
Teď je tu boxík pro koně, sklad krmiva a sedlovna, kurník zůstal, jen se do něj vchází jinudy z chodby, vše je součástí domu, od obytného je to odděleno chodbou, která i dělí dvůr od zahrady a hospodářskou část od té "okrasné".
20190330_113223.jpg
Původní žlab, co zůstal po kravách:
20190330_113236.jpg
Krmení:
20190330_113252.jpg
Sedlo a skříň na "nezbytnosti", lékarničku a tak:
20190330_113308.jpg
Chodba, kterou se sem vchází + kocour asistent:
20190330_113601.jpg
Venkovní seník na 6ks balíků 16o cm v průměru:
20190330_113627.jpg
A se šťastnou obyvatelkou:
20190330_162027.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Janina »

Lisbeth to je veliká paráda. :souhlas: A ten pořádek všude. :ruzicka:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

A protože je kobyla ryze venkovní typ a tak trochu klaustrofobik, má svoje hlavní zázemí venku, do stáje chodí na odpolední dlabanec, na kováře, veta, sedlaní, prostě na všechny běžné úkony, bydlí ale jinde (bohužel není to spojené, musí se vodit).
Její venkovní "bejvák":
20190330_160533.jpg
20190330_160610.jpg
20190330_160634.jpg
Vodička schovaná před sousedoj kačenoj, dělaly si z toho jezírko :-)
20190330_160708.jpg
Stelu pilinami:
20190330_160742.jpg
A krmná bedna na seno/trávu, nikdy nehážu nic na zem:
20190330_160722.jpg
20190330_160800.jpg
A zbytek výběhu:
20190330_160819.jpg
20190330_160916.jpg
20190330_150316.jpg
Výběh je rozdělen na 2 části, jsou to 2 v 1, lesík má k dispozici celoročně, kdežto na tu rovnou plochu chodí velmi omezeně, sušíme jí (tu plochu).
Přístřešek je jen takový halabala a to z jediného důvodu, pozemek na kterém stojí, je v nájmu, nesmím zde dělat trvalé terénní úpravy, tže byl postaven jen tak na zemi, z toho co dům dal!Plocha výběhu je 1 hektar (bez pár metrů).
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Jamarov »

Nadherny Lisbeth.
Budu rada za inspiraci a i vychytavky ,detaily ,rozmery ,cokoliv nez se do stavby pustime.Moc casu nemame.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jamarov, ráda odpovím, když budu vědět, ptej se na cokoliv, co tě pálí, koně doma mám 11 let, v budoucnu jsou v plánu 2 (tahle kobyla je asociál, tu už tu musím nechat asi dožít samotnou), tže už to vééélmi pomalými kroky na 2 kousky připravuji. Sami jsme se učili za pochodu a spoustu věcí udělali a pak po roce zjistili, že to nefunguje, tak znova předělávali a vlastně ani tohle asi není úplně finální podoba. Zlepšovat do budoucna chceme to zázemí doma, ve výběhu se moc rozmáchnou nemůžem, neb není náš...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Marion108 »

Tak hrube, odpoledne nafotim detaily a dokomentuji.
Cela stavba je situovana pro ctyri velke kone, bychom chteli tri velke a dva male, coz by se melo vejit. Dole je pristresek uzavreny se zavetrim a vodou, ktery ma vchod velky zvireci a vchod velmi uzky lidsky z druhe strany. Tam se kone schovaji, kdyz je hnusne. Druhy je tunel. Miluji to pruchozi, ze je tam misto a stin, tam maji stale seno, jinak na noc i v tom prvnim. Mezi nimi je kozin a sedlovna, z tohotu pohledu kozin pro tri kozy s kuzlaty. A nahore je senik a moje zasivarna.
V prvnim pristredku jde snadno a rychle udelat venkovni box v pripade nouze, zraneni atd.

Cely vybeh je oploceny, driv to byl vybeh pro psy, a navazuje na nej pastviny. Na pulce jsme sebrali ornici, polozili tkanou geotextilii a sterk a na to prosivku a uvalcovali... funguje to bezvadne.
Jen jedna chyba, v pristreskach neni hotova podlaha, je to na hline a za deste se hlina dostava na prosivku, coz je musi rucne seskrabat a odvezt, opruz. Podlaha bude snad brzy, zvazuhem gumove rohoze, kone pod strechou radi lezi... puvodne jsme chteli drevo, ale mame obavu, ze by prisli o pohodli. Nenastylame, protoze si z toho delaji zachod a pak tam vubec nechodi. Radi lezi za deste i na hline pod stechou a je tam stale sucho a cisto... za sucha spi venku.

Ve finale by to cele melo byt oblozene jako ta zapadni strana na fotce, jen ten cas, ten moc neni to dodelat.
Přílohy
IMG_20190323_155159.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion, těším se na fotodokumentaci! Tahle dřevostavba je opravdu velkorysá, pro koníky luxus, hlavně asi v létě! Mrzí mě, že to musím mít takhle rozpůlený, ale žel jinak to nejde,... jinak bych kobylákový vyfikla přesně něco takovýhleho. A zpevnění ploch, to je kapitola sama pro sebe, když člověk může (je na svém) a má na to (peníze, mašiny, fyz. síly), dají se dělat zázraky. Protože já na svém nejsem, musím na zpevnění ploch použít pouze přírodní materiály, které během let prostě zmizí - rozloží se.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Marion108 »

Ja tise zavidim ten zdeny box, to je parada, ale stejne jak tvoje kobyla ani moji kone by ho nevyuzili, jsou oba takovi venkovni a nesnasi kdyz jsou zavreni...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Zděný - dřevěný boxík byl úplně původně budovaný pro toho šedivého valáška, ten byl menší než kobyla, měl jen 135 KVH a ten byl zase naopak zvyklý na noc zavírat, měl přesně svou hodinku, od kdy stepoval ve výběhu a čekal než si pro něj přijdeme, pro něj to bylo akorát velikostně, možná i proto tam kobyla nechce být, je velká a box je na ní těsný, hlavně je dušná, tže pobyt venku byla jasná volba. Ale přesto jsem ráda, že tenhle prostor mám, pro kováře a veta je to k nezaplacení, v zimě v létě přibližně stejná teplota, elektřina + tekoucí voda. Kovář si to pochvaluje, ví, že k nám může přijet, i když bude hurikán, stěny jsou metr tlusté, tam ani nevíš, co se venku děje :vytlem: A pro mě je to taky jednodušší, tady má sůl, příkrmy, všechno, nač to vláčet do výběhu a do kopce k tomu, když nahoře hupnu na koně, dolů se svezu a ona má baštu pěkně v chládku a bez vyrušování :souhlas:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Hhippie »

To jo. To pevne zazemi je proste k nezaplaceni!

Ja take nejsem na vlastnim, takze take mam spis provizoria nez pekne stavby. Pristresky ze dreva (konstrukce bud z velkych palet nebo jen sloupky obite krajinkami nebo deskami, podle toho, co jsem zrovna sehnala), strechy bud vlnity plech nebo plachtovina z kamionu (sice nevypada pekne, ale je nesmrtelna a vyresi to, ze neprsi na nic pod ni).
Ve vybezich mam pristresek pro dva - tri kone, dostatecne vysoky, a pak mam jedno zazemi - nizky senik, kam se vejdou maxomalne 2 baliky ve trech radach na sebe (celkem asi 26 baliku) kde je zpevnene krmeliste, elektrina, tekouci voda... vic nelze vybudovat skrze legislativni i majetkove slozitosti. Ale me to stacilo.
Jako zazemi pro lidi mam garaz (zaroven i uskladneni materialu a naradi) a u ni mensi sedlovnu a krmirnu a maly ohrazeny prostor (aby mohly deti v klidu cistit kone a nemotaly se jim pod nohama ovce a kozy) se striskou..
V tomto vybehu je i mensi piskova jizdarna.
Letos vsak vypada, ze to tu bude bez koni...zatim nemam zadne zajemce o ustajeni (tedy jen 1 a chce to mit 2, aby kun nebyl sam...). Alespon si my i pastviny odpocineme ;)
Přílohy
702B7291-D23D-4333-930A-EC7ECF1E7C34.jpeg
74DEC333-4D20-4EDA-ABC0-E8E8DE60E325.jpeg
00B90207-EB51-41E7-97C2-DEC5C92AD65E.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Tak tak Hhippie, vlastní či nájemní pozemek je prostě limitující faktor. V mém případě je to i jeden z důvodů proč odmítám adepty o ustájení, vím že 1-2 prakoníci by se tu uživili, ale děsí mě ten fakt, že je mi vypovězen nájem a teď co s tím? Sice to není ze dne na den, ale snadněji někam upíchnu jedno koně než 3, tohle je prostě pakárna...proto chceme zvelebit a hlavně zpevnit!!! prostor u domu a udělat to pro koníky volně přístupné, jakože otevřený box, s přístupem do malého paddocku, aby odpoledne, když jsme třeba na zahradě na nás viděli, takhle když kobylu zavřu, tak ona nás slyší, furt něco vykládá a chce za náma, jenže když jí vezmu ven, musím u ní stát jinak udělá ze zahrady Velkou Pardubickou...
Přístřešek mám řešený stejným stylem jak ty - záda jsou z velkých palet od nějakých strojů, boky jsou ze vrat od stodoly, co jsme jí zbourali a stěny z pazderodesek, co jsme měli na půdě a stejně přišli vyhodit, natřeno je to vyjetým olejem a zčásti fasádní barvou, co nám zbyla na stavbě :vytlem: jediné, co se koupilo, byla lepenka na střechu.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Marion108 »

Jeden z pristresku u rodicu, take na cizim a ze vseho mozneho v pozadi...
Pak jsem stavela primo na zahrade, uz trochu lepsi, ale ten nemam vyfoceny, stoji tam do dnes, tak ho blisknu az tam budu
Přílohy
DSC_8483.JPG
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Marion108 »

Pohled od brany. Prusvitne cosi, asi polykarbonat?, vchod pro lidi, kone si to musi obejit, a sedlovna.
Přílohy
IMG_20190402_143819.jpg
Naposledy upravil(a) Marion108 dne 02 dub 2019 14:55, celkem upraveno 1 x.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Marion108 »

Pohled od pastvin, zpevnena cesta je dulezita, protoze to tam kone litaj hroznou rychlosti... na travnatou cast muzou jen kozy a maji tam kopecek, ktery miluji kuzlata... :vytlem:
Přílohy
IMG_20190402_144229.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Marion108 »

Uvaziste, ktere vubec nepouzivam, ale hlavne, ze jsem ho chtela... :)) narozdil od Lisbeth tam mam neporadek
Misto zebriku budou schudky, casem...
Přílohy
IMG_20190402_144139.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Marion108 »

Vpravo zasivarna a vlevo je vlez do seniku....
A samotna zasivarna, omluva za neporadek, ale jeste neni zasivaci sezona... :))
Přílohy
IMG_20190402_143946.jpg
IMG_20190402_143842.jpg
Naposledy upravil(a) Marion108 dne 02 dub 2019 14:58, celkem upraveno 1 x.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Marion108 »

A prvni pristresek, tu stenu zaneradil hucul je hrozny prase, delal to uz u byvale majitelky....
Přílohy
IMG_20190402_144204.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Marion108 »

Aaa posledni minisedlovna... ta je jeste dost provizorni, budem to vylepsovat. :usmev:
Přílohy
IMG_20190402_151624.jpg
IMG_20190402_151617.jpg
IMG_20190402_151605.jpg
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Marion, tak to je ovšem MAZÁCKÝ!! Úplně ze všeho nejvíc ti závidím tu zašívárnu a jako s gaučíkem i nábytkem, to je luxus, to ještě nemám ani v obýváku (jako gauč a nábytek - jsem se na to ještě nezmohla), natož u koně :)) :)) :)) Když chci relaxovat u koně, musím si ze skříně vyndat rozkládací rybářskou stoličku :vytlem: HUSTÝ!
Ale co by mě zajímalo - kdo je tvůrcem přístřešku? Myslím jako, kdo ho navrhnul, je to velice netypická stavba ve svahu a ten tunel vidím poprvé v životě! Je to moc zajímavé! Přiznám se, že kdybych měla možnost stavět na zeleném, což se mi nikdy nestane, tak by mě něco takovéhleho určitě nenapadlo! Měla bych strach, když přijde vichřice, že mi to v tom tunelu bude tak protahovat, až to celé ten vítr nadzvedne! Jak se to chová v extrémním počasí? Zpevněná cesta super, tu bych taky brala a pevný plot kolem základního výběhu taky - ne proto, aby se kůň nedostal ven, ale proto, aby se něco nedostalo k němu dovnitř, aspoň přes noc to mít takhle zabezpečené je super! A ještě se zeptám, kolik sena se vejde nahoru?Předpokládám asi volně ložené, nebo tam dáváte i balíky?
To je zas dotazů, viď? :vytlem:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Marion108 »

Jsem mela elaborat a spadl mi net a je to fuc... :smutek:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů