Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

chov koní...
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Jan »

ale pokud je problém s úřadama, tak to už je stavba a ne kus betonu, co se válí na pozemku. A ztracený bednění za posledních 5 let strašně zdražilo ( no co ne, žejo, tak možná cena zemědělský produkce)
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Jan »

Tada píše: 01 lis 2020 17:04 Tak se taky pochlubim rozměr 4,5 × 2 m jsou tam čtyři kozy a jalovice.
bouda je to pěkná, jak už napsal čobanak - nevím jak přišel na 2 jalovice, ale z logiky textu (chápu, že se jedná o 1 ks jalovice) by tam měly být 4 kozy a 4 jalovice. Je to jako ta anekdota , když pošle manželka manžela programátora na nákup a řekne, kup chleba a když budou mít rohlíky, tak jich vem 10. (pointa je, že když rohlíky budou koupí 10 chlebů a když nebudou tak jeden) . Nějaké foto vnitřku pro inspiraci by nebylo?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Jana P. »

Ranč protožé koně ne? :souhlas:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Profesor1 »

Vždyť o ranči se píše hned v úvodu? :udiv:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Františka. »

Jo, ale všude máme samé farmy a ranče, ale statky, grunty a hospodářství nikde žádné, proto je ta diskusní odbočka.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

Kayečku, díky, že jsi přispěla do tohohle témátku, které jsem kdysi založila :souhlas: Předně jsem ráda, že je tu další koňák, protože to se vždycky hodí a když je to ještě k tomu rančer/farmář/hospodář, tak to je prostě bomba! Máš to tam moc pěkné a koníky pěkně napapané a spokojené, líbí se mi to! :souhlas: Také mne zaujalo hnojiště a ty plastové rohože. Hnojiště vyvážíte technikou jednou za čas, nebo růčo fůčo (to asi ne, když máš 6 kousků?), zkrátka by mě zajímala ta manipulace a "kam s tím"...
Já jsem letos měla premiéru se svým kontíkem, co jsem ho na jaře koupila. Tže, bez problémů pojal kobyláky za celých 6 měsíců od jednoho oře a ještě zbylo místo možná na celý měsíc, ale protože jsme měli na konci září naplánovanou trasu - vývoz kobyláků k soukromému zemědělci A, přejezd k zemědělci B a u něj nakládka 4 velkých kulatých balíků 160 cm v průměru, muselo se to vyvézt takhle, protože jsme ještě byli závislí na dopravci C. Tže akce kulový blesk jako prase :)) .Každopádně to klaplo na jedničku! Zemědělec A, který dělá pouze rostlinnou výrobu a tedy nemá žádný svůj hnůj, byl nadšený, tam jsme kontejner umyli a jeli pro balíky k zemědělci B, které se úplně v pohodě vešli, naložil nám je bobíkem a frčeli jsme. Najezdili jsme celkem 90 km a stálo mě to 3 000 za dopravu, ale na hnůj a seno jsem "ani nešáhla" a ten komfort mi za ty peníze rozhodně stojí! :souhlas: Nyní se kontejner zlehka plní a mají si přijet ještě 2 zahrádkáři, kteří ho nejspíš vyprázdní, také se mi na něj momentálně vyrábí zastřešení, aby do něj nepršelo. Jsem spokojená a šťastná, že jsem ho koupila, mám to momentálně absolutně bez práce a jak pravil dopravce "kdo chce chovat vopice, musí mít na banány" a vo tom to je!
Add plastové rohože - mohu je použít i na pozemku, kde jsem v nájmu a nesmím tam dělat trvalé terénní úpravy? Jdou pak vyndat, kdyby něco? Díky!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Je to jako dlažba se zámky - spoji aby se svévolně nerozjížděly od sebe, na měkém se budou časem vlnit, ústojí to, kdyby měli zůstat v rovině je potřeba podle zatížení zřídit pod únosnou vrstvu, mohl by stačit netříděný kačírek s jílem - ten se dá zaorat aniž by to moc ničilo zem.stroje
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Demontáž je možná :souhlas: a opětovné použití také :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od čobanak »

táta říkal,že u ňich na vsi bili samí hospodáři a statek jen jeden-tam mňeli i voli.bilo to ve 40tejch letech,před znárodňováňím.o rančích se tenkrát četlo v rodokapsech pod lavicí.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Bezzemek, záhumenkář, chalupník, hospodář, statkář, vekostatkář, baron, hrabě, kníže, král
Vyberte si :usmev:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od čobanak »

hospodář je taki hospoďin!nejvišší!ranč je ze špaňelšťini-dobitkářská farma :usmev:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Lisbeth »

DADe, díky za odpověď, já už s touhle myšlenkou laškuji od doby, co jsem od chovu 12/12 přešla na 24/7 a ta půda na exponovaných místech logicky dostává zabrat, zvlášť teď a to tam mám jen jednoho oře (nejvíc tam bylo 1,5 oře), ale prostě pořád se nemůžu rozhoupat, protože se vždycky najde něco, co má vyšší fin. prioritu. Např. nedávno muž vyměnil téměř všechny dřevěné kolíky za betonové se slovy, že to sice je investice, ale že nehodlá měnit uprostřed zimy další uhnilý kolík, že to mu loni stačilo a že kdyby nás z toho výběhu jednou vyhodily, tak betonové kolíky lehce vytáhne čelákem a udělá z nich nový plot na zahradě, zkrátka má "náhradní plán", ale ty plastové rohože si pořád nějak nemůžeme odůvodnit, jestli je doopravdy potřebujeme nebo ne? Protože náhradní využití pro ně není a kobyla má možnost jít do sucha, v bahně stát nemusí, hnilobu ani podlomy jsme nikdy neměli (ťuk ťuk). Tak já nevím, a právě mě nejvíc odrazuje fakt, že pozemek není náš, kdyby byl, uvažuji jinak...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Tada »

Jan píše: 02 lis 2020 12:01 bouda je to pěkná, jak už napsal čobanak - nevím jak přišel na 2 jalovice, ale z logiky textu (chápu, že se jedná o 1 ks jalovice) by tam měly být 4 kozy a 4 jalovice. Je to jako ta anekdota , když pošle manželka manžela programátora na nákup a řekne, kup chleba a když budou mít rohlíky, tak jich vem 10. (pointa je, že když rohlíky budou koupí 10 chlebů a když nebudou tak jeden) . Nějaké foto vnitřku pro inspiraci by nebylo?
Dodneška bohužel 1 jalovice 3 kozy ve vnitř jsou jesle koryto a držak na kýbl na vodu
Přílohy
2020-11-02 13.16.03.jpg
IMG-20200627-WA0012.jpg
IMG-20200514-WA0001.jpg
IMG-20200801-WA0015.jpg
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Jan »

DAD David Abrahám píše: 02 lis 2020 12:43 Bezzemek, záhumenkář, chalupník, hospodář, statkář, vekostatkář, baron, hrabě, kníže, král
Vyberte si :usmev:
Sedlák ( osedlý rolník ), láník, půlláník, dvořák , ......
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od čobanak »

s ťema dvjema jalovicema jsem se překouk.ale třeba je to proroctví a budou? :nazdravi:
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Kayeček »

Já si myslím, že každej si může říkat jak chce, podle toho, na co se cítí a jak se mu to lí. A dokud mi někdo nenadává, je mi jedno, jak mi říká :usmev: Mám štěstí, že hospodářství/farmě/statku můžu říkat doma, tak to ani jinak neoznačuji, onomu "ranči" ranč také ve skutečnosti neříkám, prostě jdu ke koním :vtipalek: Rančer se určitě neoznačuji a na Ameriku si nehraju. :nevim:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Hhippie »

Lisbeth: s těmi rohožemi je to stejně jako s kontejnerem... nutně jsi ho nepotřebovala...ale s ním je Ti blaze... aneb nebylo mi nic a je mi ještě líp. :stydim:

Mmchdm: ... myslím, že máš ve výběhu stále 1,5koně. Jen má celkem 4 nohy a jednu hlavu... :))
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od čobanak »

mňe docela baví sledovat,jak se ta terminologie promňeňuje.úředňe je to hospodářství,máme je očíslovaná.já třeba provozuju kopaňičářské zemňeďelství,neb nemam mechanizaci.je to historickej název,ale asi nejvísťižňejší.nedávno jsem se dočet,že podruhové nesmňeli seďet v kostele ve stejnejch lavicích,jako sedláci.
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Kayeček »

Lisbeth - ano, rohože, jak už tu přede mnou psal pán, se dají položit a zase rozložit, takže je Váš plán možný. Jen se z toho bahna hůře vyndávají, ale krumpáč to spraví. Na opětovnou pokládku je pak dobré mít zámky vyčištěné :usmev:
Popravdě jsme o kontejneru také přemýšleli, hlavně proto, že jsem koně měla jinde. Ale ono trochu sešlo z plánů, tak přes léto jsem to vyřešila hnojištěm " na hromádce" s měsíčním ručním vývozem na vozíku za autem. Naházet, sházet... asi znáte. No a tady na to mám techniku, traktory, valník, nakladač, kiupila jsem si na nakladač "krokodýla", lopatu se zavíracíma bodlinama. Naštěstí se vejde přesně do Učka. Takže jak jsem psala, 2x za zimu v příhodném počasí manžel vyveze. Vejde se na valník, a ten se vyveze na polní hnojiště. Hnojiště máme i u baráku, ale není tak velké, máme v plánu postavit větší, ale to je bohužel ten boj s úředníkem, ale to je na dlouhé v,právění.
K tomu ztracenému bednění, ono asi záleží, jakou máte představu o velikosti. A i dřevo splní svůj účel. Kompost máme z fošen a prken, třetí rok. Hnojiště by šlo i z plochých panelů, postavit na nich "ohrádku" dřevěnou. Pár let vydrží a stavba to není.
Uživatelský avatar
Kayeček
Příspěvky: 277
Registrován: 01 lis 2020 11:58
Dal poděkování: 27 poděkování
Dostal poděkování: 207 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Stáje, chlévy, přístřešky, výběhy

Nový příspěvek od Kayeček »

V tom případě jsem kolchozník. Dřive se naše činnost prý označovala jako SHR - soukromě hospodařící rolník :promin:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů