Koním dorůstají zuby?

chov koní...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od oreb1 »

Můžete mi prosím odpovědět, jestli koním dorůstají zuby, příp. jen stoličky a jestli trvale? Nevím o tom a je mi divné, že staří koně mají zuby ošoupané, že třeba ani oves nerozkoušou, přitom jim možná dorůstají.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Janina »

Souseda má kobylu a jejího syna 28,25 let. Huculy. Kobyla nemá zřejmě zuby, říkali to, nedívala jsem se. Ale co vím, že jí denně seká sekyrkou potravu najemno, trávu přes léto, nyní seno. Zdali má příkrm a jaký nevím, optám se. A optám se i na to dorůstání.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od oreb1 »

Bosorko, to nemusíte, je tu dost koňáků, kteří budou vědět.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Hhippie »

Kun ma dlouhe zuby ukryte v celisti. Zuby se postupne vysouvaji z celisti a behem zivota obrusuji. Kdyz je kun stary, stava se, ze zub je obrousen k dasni a vic uz ho neni. Pak prichazeji problemy s rozmelnovanim potravy. Resi se podavanim kasovite stravy nekolikrat denne. Nejvetsim problemem je dostat do kone dostatek vlakniny, na ktere je zivotne zavisly.
Samozrejme v prirode by uz davno poslouzil necemu k snedku. Ale v umelem chovu bohuzel stale drzi presvedceni, ze to, ze se zvire nedokaze samo nazrat “prirozene potravy”, neni duvodem jeho zivot ukoncit.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, díky, jestli jsem to pochopila dobře, zub nedorůstá, ale pořád se vysunuje ven a ten čouhající kousek se ošoupává, kam až to jde. A pak utrum.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Janina »

Je to zajímavé a paní je stará a chová cely život. Proto se ji zeptám. Víc hlav víc ví.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Marion108 »

Anatomie koní co mám doma říká:
Chrup
Počet se různí, ale obecně má dospělá klisna 40 a dospělý hřebec 42 zubů. Ty neustále rostou až do věku mezi 25-30 let.
Mléčný chrup je postupně vyměněn za trvalý, a to mezi 2,5-5 let věku. výměna může být bolestivá a může ovlivnit tréning v době, kdy mladý kůň právě začíná pracovat. U některých koní se vyskytují "vlčí zuby", těsně před třenovými zuby, které mohou bolet, když do nich uhodí udidlo.
Zuby mají být zdravé, jen tak mohou efektivně drtit potravu, a bakterie se mohou pustiti do buněčné stěny rostlin. Tráva přirozená potrava koní, obsahuje křemenné částice, tvrdou brusnou látku, která zuby neustále obrušuje.
V současné době způsobuji nepravidelné nebo nedostatečné obrušování zubů, kvůli nimž vznikají háky, rampy, vředy, poraněné tváře, bolestivé dásně a dokonce i špatné postavení čelistí, dvě hlavní praktiky.
1. Měkčí krmivo a skutečnost,že kůň který se krmí menší počet hodin, také méně žvýká.
2. Podávání krmiva ve vysoko umístěných žebřinách či sítích. Při něm se dolní čelist zasouvá dozadu, čímž se mění postavení zubů a žvýkacích pohybů...
Rozumní chovatelé zuby koním nechávají kontrolovat pokud možno každý rok, z vlastní zkušenosti nemohu soudit, zuby jsem dělala u koní jen dvakrát v životě, nebylo to nikdy potřeba, kontrolujeme pravidelně, moji koně je mají v pořádku, zatím... musím zaklepat... Vysoko pověšené sítě způsobují mimo jiné i jelení krk, což mohu potvrdit i mi jelena napravovali, není dobré to zvíře nechat žrát z výšky není to u nich na rozdíl jako u koz přirozené...

ještě večer můžu kouknout do veterinární literatury, ale nějak nevím kde tu knížku teď mám... ale takto se to obecně učí, zda je to rozdíl oproti vysouváni zubu co popisuje Hhippie nevím...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Moonika
Příspěvky: 484
Registrován: 09 říj 2018 23:07
Dal poděkování: 87 poděkování
Dostal poděkování: 97 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Moonika »

Hhippie píše: 07 led 2020 13:14 Kun ma dlouhe zuby ukryte v celisti. Zuby se postupne vysouvaji z celisti a behem zivota obrusuji.

no tak sme to zas s nimi prekecali a ze bude to tak ako píšeš, ze sa vlastne vysúvajú:) a u kôz možno tiež, podľa tejto foto sú tiež riadne dlhé tie stoličky
"Nejprve je nutno říci, že má kůň hypsodontní typ zubů, což znamená, že mají omezenou růstovou periodu, ale prodloužené prořezávání. Koňský zub je chráněn proti neustálému opotřebování a obrušování povrchu, dlouhou korunkou, která je uložena v zubním lůžku, jedná se o rezervní korunku. Jakmile dojde u stoliček, zubů třenových a řezáků k opotřebení korunky, postupně se z lůžka objevuje nová. Jednodušeji řečeno, koním vyrůstají zuby celý život. V průměru je to 2 – 4 mm za rok".
Obrázek
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Marion108 »

Takže vlastně kůň má zuby na 25-30 let v "zásobě" a pak přestanou růst protože "dojdou" co už je někde v čelisti, prostě neroste nová zubovina, ale je už hotová po celý život koně?
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak jsem to pochopila z knih já... :stydim:
ze se sice rika, ze rostou - protoze to tak pusobi, ale anatomicky tam proste jsou a proste vic toho zubu nenaroste... ono by to i davalo logiku. Kdyz si clovek vezme stavbu toho zubu...
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Marion108 »

Jo jasně je to logický, jinak by nedávalo smysl, že růst najednou přestanou v pozdějším věku, ony prostě dojdou, když se ale kdekoli zeptám, tak ti každý řekne, že prostě rostou, což je dost široký pojem a to co mám tady v knihovně to bere dost letem světem tuhle tématiku, takže nic do hloubky. Ptát se veterináře mě nikdy nenapadlo, většinou ho zahrnu milionem důležitějších otázek, v tu chvíli zásadních a na běžný pokec nezbývá čas...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Prestige
Příspěvky: 44
Registrován: 21 říj 2018 15:27
Dal poděkování: 34 poděkování
Dostal poděkování: 6 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Prestige »

Tady je to pěkně napsané:

Zuby koní aneb podívejme se koni společně na zoubek

15. 12. 2015 09:00

Obrázky: 7

Autor: Adam Hlinovský, EqDt a MVDr. Kamila Retta Foto: MVDr. Kamila Retta Seriál: Koňské zuby Počet přečtení: 20577 Komentuji zde: Ne Bookmarkován 1 krát

Přiznejte se, kdo z vás se umí podívat do koňské huby? Dřív to uměl každý handlíř, dnes si na to v tom lepším případě zveme odborníky. V tom horším se tváříme, že koně žádné zuby nemají a občas jsme potom dost zaskočeni. Pojďme se tedy společně podívat koním na zoubek v novém seriálu MVDr. Kamily Retta a koňského zubního technika Adama Hlinovského. V prvním dílu si povíme to nejzákladnější o koňských zubech.

Kůň je výlučným býložravcem a z tohoto důvodu mu evoluce nadělila zuby nejen jiného tvaru, ale i rozdílné stavby než má člověk nebo naši malí masožraví mazlíčci psi a kočky. Na rozdíl od nich kůň totiž potřebuje sežrat mnohem více objemné stravy a krmením stráví ve svém životě mnohem delší dobu. Zuby musí být uzpůsobené tak, aby mu toto umožnily, aniž by se obrousily. Proto třeba sklovina není u stoliček koní na jejich povrchu, ale utváří řadu záhybů uvnitř zubu, čímž zvyšuje jeho tvrdost a odolnost:



vsMimoto mají koňské zuby prodlouženou dobu růstu, takže rostou přibližně do deseti let věku koně a poté se dále postupně vytlačují z čelistí. Hovoříme o tzv. semihypselodontním chrupu. Rovněž rozdělení samotného zubu není na korunku a kořen jako u člověka, ale na klinickou korunku, korunku skrytou a kořen. Zuby koní do deseti let věku rostou rychlostí 3-5 mm za rok a po desátém roku věku jsou přibližně podobnou rychlostí vytlačovány skryté korunky, které do té doby byly uloženy v kostěných lůžkách obou čelistí. Po celý život koně jsou zuby obrušovány a to rychlostí až 5 mm za rok. Umíte si představit, jak by dopadly naše zuby při takovém obrušování zejména vzhledem k faktu, že my máme sklovinu pouze na povrchu?

Koňské zuby se dělí stejně jako u lidí na 4 druhy. Jedná se o řezáky, špičáky, premoláry (třenové zuby) a moláry (stoličky). Rozdíl mezi třenovými zuby a stoličkami se za léta evoluce takřka smazal, proto u koní hovoříme o tzv. molarizaci premolárů, což v praxi znamená, že třenové zuby a stoličky koní jsou od sebe takřka k nerozeznání. Mezi řezáky a premoláry se nachází bezzubý prostor, kde se u hřebců vyskytují špičáky, které jsou součástí pohlavního dimorfismu. Občas je můžeme nalézt i u klisen. Tyto zuby se nepodílí na mechanismu žvýkání.

A co tzv. vlčí zuby, ve kterých se často právem i neprávem hledá příčina jezdeckých potíží koně? Vlčí zuby jsou první třenové zuby, které se nemusí vyskytovat u každého koně, a když se vyskytnou, tak je to zpravidla v horní čelisti, na spodní se jedná o opravdovou vzácnost. Jsou to zuby rudimentální (zakrnělé a nedovyvinuté), takže nevypadají jako ostatní premoláry, a jsou znatelně menší s redukovaným počtem kořenů.

Když už víme, jaké druhy zubů můžeme u koně nalézt, zaměříme se na jejich počty. Hříbě má 24-28 mléčných zubů, dospělý kůň 36-44 zubů trvalých. Rozmezí v počtu zubů u dospělého koně vzniká nejen díky vlčím zubům, ale také vlivem pohlavního dimorfismu, tedy již zmíněnému chybění špičáků u klisen. Výše zmíněná čísla nám pomohou dát dohromady zubní vzorec koně, který představuje počet různých typů zubů ve čtvrtině jeho čelisti. U hříběte je 3-0-3(4)-0, tedy 3 řezáky - žádný špičák - tři (někdy čtyři) třenové zuby a žádné stoličky. U dospělého zvířete 3-1-3(4)-3. Čísla v závorkách zahrnují vlčí zuby, pokud jsou vyrostlé.
http://www.equichannel.cz/zuby-koni-ane ... -na-zoubek
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Hhippie »

Dekujeme velice za osvetleni zalezitosti.
Vlastne jsme tedy mely pravdu vsechny, ale zadna “uplnou” :vytlem:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Marion108 »

Děkuji za osvětlení, konečně tedy vím jak to s koňskými zuby je... Na EQ jsem hledala, ale nenašla takový článek, jen spousta podobných. :souhlas:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od xchipsy »

Podle délky/doby růstu dělíme zuby na brachyodontní - to jsou ty, které se jednou prořežou a dál už nerostou. Těch je většina.
Pak jsou to zuby semihypselodontní, ty rostou ještě určitý čas po prořezání. Co se koní týče, jsou to stoličky. (nejen koně, ale i přežvýkavců nebo hlodavců).
No a konečně zuby trvale dorůstající celý život, hypselodontní, jako jsou např. řezáky zajíců a králíků nebo špičáky prasat.

Takže ne, koňské řezáky nedorůstají.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Koním dorůstají zuby?

Nový příspěvek od Lisbeth »

Moje sbírka zoubků :vytlem: nevypadlo to ze mě, ale z flekaté věci. Ještě jsem našla dvě zadní stoličky, ale jedna byla prasklá a tu druhou jsem bohužel já blbka vyhodila s tou prasklou. Njn, tak mám na památku aspoň tyto tři kousky :souhlas:
20230601_205003.jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů