Genetika králíků

chov králíků...
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Proč sem pletete hylu?
Založte vlákno o brojlerech.
Asi tak.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Protože se domnívám, že jí moje Čsm samice měla v předcích a to ovlivnilo další chov, proto jsem se na křížení s hylami ptala už výše, jen taková zajímavost. Proto, že se Janča ptala, co myslím tím krysím výrazem. Chov brojlerových králíků a hyl konkrétně mě jinak nezajímá.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Janina »

Lisbeth děkuji , pro mne velmi zajímavé. :kyticka:
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani, není zač, ráda se podělím o to málo, co vím, nejsem vůbec hylí zastánce, ale je to geneticky "vyrobený" hybrid, tak úplně mimo mísu snad nejsem :slunce:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Janina »

Tak hyla, bylo by to zajímavé téma také. Pokud by tam napsal někdo, kdo se tím zabývá. Proč ne. Pokud někdo chová na prodej a tak. Jakým způsobem, chovatelské zařízení, krmení atd.
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Označit co je mlynář může být dosti ošemetné. Navíc pokud v krvi Vaších králíků koluje krev Hyla. http://kralici-hyla.cz/cz/fotogalerie/m ... inace.html Jen pro názornost.
Nejsem schopen říct, co je způsobeno alelou K a co alelou s. Jejich interakce způsobí téměř vybělení králíka. Je principem u Hototského králíka. https://www.ceskatelevize.cz/porady/103 ... 220500003/ - nutno pustit video.

Další poznatek. Jsem překvapen, jak křížíte barvy mezi sebou. co odporuje platnému registračnímu řádu. Je zřejmé že si registrátor Vaši ZO neplní své povinnosti.

Proto jsem se ptal na samce od těch mladých. Černožlutá samice nemůže mít jen černé mladé. Stejně tak jak by jste neměla křížit černou a modrou. :D
Máte představu co dostanete za barvy když do černožluté přidáte ještě modrou?

Jen pro zajímavost:
černožlutý strakáč x černožlutý strakáč
černožlutý strakáč - požadované zbarvení pro výstavní účely
kominík (japonská kresba) - nahrazuje jednobarevné kominíky, (černý, modrý, havanovitý)
U čistých černožlutých strakáčů se černé mladé, nebo modré nemůže vyskytnout.
Že by chvilka na zamyšlení?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od PavelIV »

Já zírám jako blázen. Vůbec jsem netušil, co všechno se u králíků řeší. Když jsem byl malej kluk tak táta choval nějaký menší červený, pak přišla myslím myxomatoza, tak všechno vymlátil a už nezačal. Beztak už jsme s prostředním bráchou byli ve stavu "zase králík?", ale měli jsme jen vodovky :)
Nitraner - smekám.
Lisbeth - k příbuzenské plemenitbě, já bych to nikdy ani nezkoušel. O králících vlastně skoro nic nevím, ale tohle bude asi podobný u všech (nejen) zvířat. Chtít použít výsledek příbuzenského spojení do dalšího chovu už vůbec ne. Ono se to nemuselo projevit v první generaci, ale až v dalších (až byste tím výplodem připustila všechny svoje samice), ale vám se to projevilo. Samozřejmě taky mohlo vše být v pořádku v první i dalších generacích, ale často nebývá. Já jsem to tedy četl hlavně o skotu. Nechci být nijak konfrontační, ale jako čert kříži bylo správně.
:PavelIV:
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Není proč smekat. To jsou jen základy, které by měl znát každý chovatel, který se chce někam posunout.

Pokud chce někdo chovat kresebné králíky, měl by se zajímat o dědičnost barev a kresby.

Pokud chce někdo chovat kresebné králíky protože jsou strakatí, je báječná možnost samice vídeňské bílé (leucín) x samec český strakáč černožlutý. Když pak je trochu toho chovatelského štěstíčka, je to pastva pro oči. :papa:

http://www.klubceskystrakac.estranky.cz/
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Pavel - koukám, že u vás doma to bylo jako ve Slunce, seno...ani Pinďa to už nechce :lol: :lol: My jsme to měli trochu jinak, děda byl sedlák, tže doma musela být kráva a prasata (aby měli mléko), mléko bylo samozřejmě i pro lidi, kůň, aby dělal na poli a v lese, drůbež na maso a vejce a ti králíci tam hopsali bez ladu a skladu mezi tím, občas kráva nebo kůň něco pošlapali, tak se to hodilo prasatům a bylo. Až můj otec v tom zavedl trochu řád, společně s dědou postavili králíkárnu a začli chovat "jakože normálně", ale prostě králík byl vždy na okraji, pamatuji, že jsme dlouho neměli ani samce, protože obecní Ferda vobskočil všechno ;). Když mi bylo 12 let, chov mi předali s tím, že králíci jsou piplačka akorát tak pro holky a tak to všechno vzniklo, učila jsem se sama, oni už se věnovali jen těm velkým zvířatům. Tenkrát nebylo v módě chovat králíky na výstavy, ale na jídlo, tže sehnat někoho, kdo by mi pomohl byl ne oříšek, ale ořech ;) Proto mám stále mezery a spoustu toho nevím, i po tolika letech! :?
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Nitraner - děkuji za všechny odpovědi, rozhodně si z toho vezmu ponaučení, co bych dala za to, mít takovéhleho rádce před 20ti lety!! O hyla massyla jsem četla, napadlo mě, že to je možná to, oč se chovatel, od kterého mám samce, pokoušel. Každopádně, mojí dva modří ničemníci jdou v pátek do mrazáku a zbyde mi tu vlastně jen ten samec, co měl matku čsm a možná tedy hylí krev (píšu možná, fakt to nevím. Mám ho tu spíš z nouze, chtěla jsem letos zakoupit jiný chovný kus na výstavě, nepříbuzný k těm mým, jenže letos to byl u nás na oblastních výstavách totální propadák, na 30 km čtverečních slovy jeden Čsč a k tomu samice, tže naprd. Letost jsem bohužel neměla čas ani energii, jet si pro chovný kousek někam dál, dřív jsem to takhle dělala. Ale teď má přednost přestavba domu a naše vlastní bydlení před chovatelskými počiny.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Lisbeth »

Ještě by mě zajímalo toto:
Proto jsem se ptal na samce od těch mladých. Černožlutá samice nemůže mít jen černé mladé. Stejně tak jak by jste neměla křížit černou a modrou. :D
Máte představu co dostanete za barvy když do černožluté přidáte ještě modrou?

Teď teda přísahám, že jste mě dostal, tuto černožlutou samici, zakladatelku chovu, mám nakoupenou od chovatele, za ty skoro 4 roky co jí mám se mi k ní nepodařilo sehnat nepříbuzného samce Čsčž, pouze příbuzného a to jsem nechtěla, proto jsem jí připustila Čsč a právě mě samotnou překvapilo, že nikdy nedala ani jedno mládě černožluté, vždy jen černé, sem tam nějaký kominík. Nerozumím tomu, co je špatně?
Cíleně černou a modrou? To asi ne, jen mě k tomu evokoval ten samec, co ho právě mám, on je Čsč a matka Čsm, otce neznám. No vzheldem k tomu, že jiného momentálně nemám a těžko přes zimu nějakého seženu, připustí příští rok černožlutou, výsledek bude určený jen k jídlu pochopitelně a ráda ho se dám. Když do černožluté přidám modrou, vznikne Čsmž? To byla moje prvotní úvaha, předpokládám, že úplně blbá :?!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Kořižime-li černou s černožlutou, vysledek bude stejný jako bychom křížili aljašku s durynskym. Mladé budou černý.
AA bj/bj CC DD G/g Kk - genotyp černožluteho strakače
AA BB CC DD gg Kk - genotyp černeho strakače
Mladý jsou vždy černí, protož B je domimamtní nad bj. Může nastat případ, že ve vrhu se objeví mládě divoce zbarvené. Alela bj totíž potlačuje projev alely G. Takže fenotypově nevíme určit zda je vloha pro divokost přítomná v genotypu černožleho atrakáče.
Obdobně to bude platit i když se použije modrého strakače AA BB CC dd gg Kk.
B je domimantí nad bj, a vloha D pro černou barvu je dominantní nad vlohou pro modré zbarvení d.
Čiže i stohoto spojení bude černý strakáč.
Když spojíte dva černožlute, kominík bude v kresbě japonskeho králíka.
😂😂😂
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Janina »

Karel a jeho oko. Pro nitranera.
Přílohy
4E3A38E9-E522-4214-82C9-4CB0F2867F45.jpeg
2BB78295-D8FE-4B20-BB43-D6A0C847ADD8.jpeg
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

Tak už jsem přestal doufat. 😂 Začnu věřit na zázraky. 👍😂
Děkuji.
:nitraner2:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od Janina »

Když se mu podívám z očí do očí, vidím v panence červený podtext. :usmev:
nitraner

Re: Genetika králíků

Nový příspěvek od nitraner »

To je v pořádku. 😂👍
Jak bude chvilka řeknu proč.
:nitraner2:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů