Králičí rození

chov králíků...
Odpovědět
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Králičí rození

Nový příspěvek od Janina »

Dnes si naše mladší čistá Bu začala trhat chlupy. Letos už dva vrhy měla. Dle mne by měla rodit 4.12.
Vyčistila jsem jí kotec, nastlala pšeničnou slámu, seno z ovčího balíku, dostatek at má z čeho stavět hnízdo. A budeme sledovat.
K snídani dostala směs oves ,ječmen. Trošku vojtěškových granulí, tři žaludy, větvičku rakytníku k okusu. Voda, seno je stále k dispozici. Zatím žere.
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od přezdívka »

Je vidět, že to je uvědomělá matka a chystá hnízdo dopředu. Co se pamatuji z dětství a pár let vlastního chovu, tak některá samice začne dělat hnízdo za týden po připuštění a některá natrhá pár chlupů až v průběhu porodu. To je různé u všech zvířat. Třeba některá koza nemá do posledka ani náznak vemene a naleje mléko až po okozlení a některá tahá vemeno skoro po zemi několik dní předem.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Včera dopoledne, přesně dle plánu, se samička okotila. 🐇Hnízdo má na vrstvě slámy a sena pěkné z chlupů. Osáhla jsem obsah, živá klidná králíčátka. Fotky dodám v pátek.
Mamka a taťka.
Přílohy
20181201_081519.jpg
20181201_081545.jpg
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Anka »

Také máme plné hnízdo mladých, je jim 8 dní. Samice je VSSxNOS (dostali jsme ji), je připušněna Burgunďákem Ferdou, ale trochu mi míchá počty. Běžně kontrolní připouštění nedělám, ale tohle je potvora a měla poslední šanci. Dala jsem ji k Ferdovi 23.10. a pak na kontrolní 2.11. a mladé měla 28.11. Takže buď se kotila po 36, nebo po 26 dnech. Přitom podruhé začala tak po minutě vrčet, tak jsem ji dala pryč. Měla jsem pocit, že Ferda nic nestihl. Jde mi o to, že při 36 dnech se mají rodit max 1-3 mláďata, ne?
Předchozí dva porody byly přesně na čas (31), ale druhý vrh 11 mladých roztahala :evil:
Takto odkrytí jsou celý den, při krmení je vždy přikryju, ale při dalším krmení jsou zas nahatí. Máme králíkárnu v zateplené, nevytápěné kůlně, tak jim to asi nedělá velký problém.
Přílohy
IMG_4978.JPG
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Anko ty jsou překrásní :) :kyticka:
Toto se mi nikdy zatím nestalo, aby samice rodila bud za tak málo nebo hodně dní. Snad se vyjádří nitraner. Zajímavé.
Připadá mi, že samice obezřetně regulují teplotu v hnízdě. Zakrývají a odkrývají dle potřeby.
Kontrolní připouštění dělám třetí den po prvním připuštění.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Lisbeth »

Anka to jsou krásní válečci! Přiznám se, že jako Janča také nemám zkušenost s takovým rozdílem ve dnech a kocení, samice se mi vždy kotí v rozmezí 29-31 dní a vždy mívají mezi 5-9 mladými (chovám ČSČ). Vždy jsem se domnívala, že pokud se samice okotí po 33 dnu, jsou králíčata mrtvá, ale je to jen info vyčtené z knihy pro chovatele, naopak okotí-li se před 29 dnem, může jich být více a jsou drobnější, tže já bych se spíš přikláněla k variantě 26 dnů. Kontrolní připuštění dělám stejně jako Jana 2-3 den, podle toho jak si vzpomenu.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Anka »

Kontrolní připouštění jsem měla v plánu třetí den, ale znáte to - pořád bylo něco důležitějšího a vzpomněla jsem si docela pozdě..
Tím, že samice minulý vrh (červenec) roztahala, jsem jí raději do hnízda ani nelezla. Myslela jsem, že má 1, max. 2 mláďata a teď jich je 9 :lol:
Také řeším, jak jim vyčistit kotec. Normálně to dělám až po 3 týdnech kdy začínají z hnízda vylézat. Ale ona je teď hrozný čuně a bobky jsou úplně všude a tak se bojím aby je pak nenechala být, když bude mít všude čisto. Docela vrčí, když jí dávám jen krmení a měním vodu..
Navíc se mi zdá, že pro ně má málo chlupů, ale z ní je škubat nebudu. Napadlo mě, oškubat nějakou starší kůži, ale netuším jak by to přijali (hlavně ona) :?:
Asi to raději nechám osudu a zkusím vydržet ještě dva týdny. Prostě jsem plašan :lol:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Dnes je králíčkům třetí den. Nevím, kolik jich je, nechci tam samici zbytečně lézt, vše se jeví v pořádku.
Mamina se krmí. Seno má v jeslích vedle v ložnici.
Přílohy
králíčata 41218.jpg
králíčata 41218.jpg1.jpg
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Anka »

ASI mám odpověď na délku březosti u naší samice. Pravděpodobnější bude délka 36 dní a má 9 mláďat. Jsou narození 28.11.2018, takže dnes je jim 11 dní a malý černý už má otevřené oči. Celé je to divné, ale datumy souhlasí (mám je zapsané).
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Anko teprv jsem si přečetla tvůj minulý příspěvek. Jak já tě chápu. Taky mám vždycky dilemata, jak a kdy vyčistit. Přidávat chlupy mne tedy ještě nenapadlo, možná by to samici mohlo vadit? Přistýlám radši seno, slámu. Ale tvoje králíčata vypadají naprosto spokojeně, máš je v kůlně, tak asi je teplota oki. :slunce:
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Anka »

Přiznám se, ještě ten večer při krmení jsem to neustála a samice šla z kotce ven a už jsem čistila. Hnízdo jsem nechala být, ale okolo to fakt byla síla. Smrad byl neuvěřitelnej a bobky všude. Pak jsem vytahala z podestýlky chlupy co byly úplně mimo hnízdo a byly čisté a dala jsem je na mladé. Holka je spokojená a mladí také :) . Dnes ten malý černý co už má otevřené oči, skákal jako klokan :lol:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Máš je krásné ty králíčky. :kyticka:
Já nechala samici propojené dva kotce i teď, když jsou maličcí ještě v hnízdě. A ona chodí s bobky do části, kde hnízdo není. To mi vyhovuje, mohu to pěkně vyhrábnout. Takže má ložnici, tam je seno na krmení a hnízdo s mladými a jídelnu, tam je jádro voda a toaleta. :D
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Mrazové hlášení. Králíčátkům je deset dní. Nyní v mrazech má samice hnízdečko celé zakryté slámou a senem. Sáhla jsem do něj opatrně, králíčátka jsou pěkně teploučká. :slunce:
nitraner

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od nitraner »

:bosorka:
i při -20 to bude stejně, jen vršek hnízda bude víc orosen, případně mírně namrzlý. Výborná samice.
Jedna dobrá rada, jestli máš senné drolky - lístečky, jemné seno, pár granulek, sušené kopřivy, tak od desáteho dne života mladých nasyp trošku na vrch hnízda. Ono to propadne na mladé, něco málo pak sežerou.
Jo už tak mladí, s tím sypaní to moc nepřeháněj. Stačí trošku, pak od 15 dne házím jemné seno, nebo drolky víc. :nitraner2:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Tak právě dnes je králíčkům třináct dní. Je kolem nuly, tak jsem udělala pár rozmázlých fotek. Králíčátka jsem nespočítala, mají pěkné bytelné hnízdo, nechtěla jsem ho rozhrabávat. A samice už mě pak vyhodila.
Přílohy
20181217_131354.jpg
20181217_131411.jpg
20181217_131419.jpg
20181217_131432.jpg
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří 10 2018

Nový příspěvek od andre.marek »

Včera večer jsem šel kontrolovat čerstvě okocenou samici a našel 7 mrtvých mladých, položených na hnízde jen ze slámy, bez chlupů :vztek: :vztek: :vztek:
Je to prvnička, ale nejsem na to moc zvyklý... Většinou je to bez problémů.
Navíc další 2 samice co se měly kotit tak nic, jednu už jsem znovu připustil, tak uvidíme.
Letos se nějak nedaří... A to mám pěknou zásobu sena a stavím nové králíkárny. Nevím co do nich dám :(
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří 10 2018

Nový příspěvek od Janina »

Ondro to je mi líto. Ale je to prvnička, dej jí ještě jednu šanci. :kyticka:
Opakuješ skok? Za tři dny?
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří 10 2018

Nový příspěvek od Hhippie »

Andre.marek: uplne znam tyhle stavy. Je to k nastvani. Ted ke me doputuji dve nove samice,tak se snad zadari a budou zase zspesne odchovy. Me takhle pred mesicem porodila MM :cry: nadhernych osm macíčků... ikdyz jsem je zakryla (jeste nebyly takove zimy), do rana byly sezrani.. :cry:
Drzim palce,at jsou dalsi odchovy veselejsi :kyticka:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od andre.marek »

Jj, ještě dostane jednu šanci...
Já skok po třech dnech neopakuji, bojím se dvojité gravidity, párkrát jsem to viděl, naštěstí to dopadlo většinou dobře, akorát ten druhý vrh samice neukrmí a mladí umřou a ti první nejsou tak pěkní. V době kdy jsem měl 8-10 samic neustále s mladými nebo připuštěné, jsem to moc neřešil, pořád bylo králíků spíše více než jsem potřeboval, ale teď se nějak dostávám do opačné fáze a nemám koho krmit..

Jednu dobu jsem zkoušel pohmat 10-14 den, ale asi jsem se to nikdy pořádně nenaučil a mám pocit, že každá manipulace s připuštěnou samicí je špatně a projevuje se to na odchovu - snažím se připustit a už ji netahat z kotce. I při házení hnoje je nechávám v kotci.
Tuhle jsem právě přesunoval z původního stanoviště do odchovny a takhle to dopadlo :(
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Když se nedaří, tak se nedaří

Nový příspěvek od Lisbeth »

Andre.marek - přiznám se, že 10-14 den taky nepoznám vůbec nic, až tak 20 den cítím na břiše samice malé hrášky a vím, že to je OK! Co se týče manipulace, mám to úplně stejně, samici tedy na kontrolní skok dávám, ale během pár vteřin poznám, jestli je nebo není "v tom", tže samec si často ani nestihne skočit, jak je ona vzteklá a hned jí dávám pryč. Při čištění ji ale vždy v kotci nechávám, ty je vyndaváš?Proč? Teda jestli neva, že se takhle blbě ptám, když čistím, samice skočí do čistého rohu, počká, než to vyhrábnu, nijak mi tam nerajtuje (každá samice, ne jen jedna). Jinak mě mrzí ta prvnička, ale šanci jí určo dej!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti