Králičí rození

chov králíků...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Janina »

Plyšáci :usmev:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Jamarov »

Tak dnes Kubička...od novehoroku 4.vrh.Většinou pripoustim dve naraz,abych mohla vyzkoušet v případě vysokého počtu prihodit jine samici.
Jelikož z 9chovnych jsou 2 uz 5lete a třem dalším bude 7let...nemam srdce na to je porazit... nepocitam s velkým počtem a za 2-Kousků jsem ráda.
Ale-Nitranere....ona ma 11kousku :otraveny: Jiste ze je neuzivi.asi neni ve spatne kondici...ale vlastně je to praprababička?
WP_20200318_15_22_10_Pro.jpg
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Jamarov »

Uz jich je deset. Dve jsem ji totiž vrátila do hnízda a jedno bylo chladnější.... :smutek:
Jak ji podpořit? I kdyz asi ona si poradi a nechá co zvládne ale je to děsná škoda.
nitraner

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od nitraner »

Tvá péče Jamarou, u všech zvířat je nadstandardní, jak to tak pozoruji, u králíků to asi nebude jinak. Každopádně bych hneď po porodu nedělal změny v jídelníčku. Pokud měla 11 mladých, je ve výborné kondici, tak i skladba a množství krmení je v množstvı s složení výborně.
Od 7 dne bude potřeba mírně zvyšovat jádro. Pokud si sama samice nzredukuje počet mladých. Mladé které budou kojený jako poslední, ve chvílí kdy nebude už mít mlíko, vytáhne na strucích ven z hnízda. Samice kojí jednou za den a jen určitý čas.
Pokud je možnost přidat za hrst vojtěšky, můžeš, sníží se riziko odvápnění samice.
Nehledej v ničem složitosti, jak to děláš děláš to výborně. 👌
:nitraner2:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Jamarov »

Děkuju :stydim: Ale kraliky asi zanedbavam nejvíc ze všech... :stydim: Vojteska mi právě došla pred tydnem,přidávám ji k ovsu a ječmenu1:2:1 přes zimu s krmnou řepou a s minimem kukuřice ale tim zmatkem kolem všeho jsem úplně zapomněla ze jsem pro ni měla jet na statek ... :smutek:
Rychle změn v jídelníčku dělat nebudu,ale bojim se právě ze do toho 7dne počet zredukuje.Proto jsem přemýšlela jak ji nebo spis mladým pomoct. Že krmí jednou denně vim,většinou brzy rano ale neni to pravidlo .Videla jsem ze nektere krmí i později.Snažím se dělat častější kontroly.
Myslis ze je to v nějaké návaznosti na čas porodu?
nitraner

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od nitraner »

Každá samice je individualista. Do hlavi ji nikto nevidí, proč jedna se okotí rano a krmí odpoledne jina to má zas jinak.
S tim bych se netrápil. Není to důležitý.
Jen jako zajimavost uvedu, že jsem delal řízené kojení. To znamená, že jsem samici pouštel k mladým jednou za den. Vyhodou bylo že jsem měl kontrolu nad tím jak se chová při kojení, a pokud se stalo že mladé vytáhla, bylo ihned vraceno do hnízda. Čas kojení se s přibívajícim věkem mláďat zkracoval. Asi vypili stejný množství mléka rychleji a samice už kolem 3 tydne snižuje produkci mléka.

Přilepšit by šlo granulema pro kojíci samice. Na tru jsou i mléčné granule.

Osobně jsem zastáncem tradičních spůsobu chovu a krmení. Jistě používam granule, v omezené míře. To i z důvodu, že udržuji zvyk a mikrofloru ve střevěch na granule. Někdy, v časovem stresu, dávam pak jen granule a vodu. Nebo když nejsem doma a krmi některa holka, nebo manželka.

Ve tvém případě bych spíš přidal vojtešku a pokud maš tak trochu mlíka.

Udelal bych to asi takhle. (nemusí ka6da samice mlíko chtít) vlažnou vodou bych naředil mlíko 1:10, a na jedenácty den už může dostat čistý mlíko. A tak nějak to vyjde zrovna i na mladé když začnou vylízat z nízda. Mliko nahradí probiotika za drahý peníz. Cokoliv se mlade naučí, pamatuje si to celý život. Jestli žrádlo nebo výstavní postoj.

Pozor, pokud budeš dávat vojtěšku, už nedávej granule. Je to pak naráz moc silná kombinace.

Děkuji za dotaz a tvé zkušenosti s věkem a plodnosti starších samíc. Tyhle informace jsou vzácne. Osobně nenechávam samice dyl jak 3 leta, geneticky cenného samce 5 let.

:nitraner2:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Jamarov »

To já děkuju za tvé rady :mrk:
Zas těžko říct jestli od takhle starých samic je dobre si nechávat potomstvo do chovu,nebo zda by splnili kritéria ....mam od ni dceru z lonska.dlouho nemohla zabřeznout,ale to nebyla v me péči,pak jsem si ji vzala zpět a po měsíci pripustila. Ma 4kousky. Uvidím jak bude vypadat další vrh.
Pridam tu vojtěšku,snad dnes seženu.Mléko zkusím. Jinak pokud bych chtela dávat granule pro laktujici kolik dni pred porodem nebo vubec kdy je vhodné přejít na gran.stravu z klasického krmení.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od xchipsy »

Proč samce jen 5 let? Kdysi jsem se bavila s velmi dobrým chovatelem, že uvažuji o výměně samce, ptal se na důvod, když jsem řekla, že už je mu 6 let, tak se na mě díval jak na blázna - prý dokud je samec dostatečně pohlavně aktivní a jsou po něm silná mláďata, byla by totální hloupost ho z chovu vyřadit... Takže ten náš se dožil 10ti let a kdyby mi ho nezkosila pasteurelóza, kterou jsem si dotáhla do chovu s koupenou samicí hyly, nejspíš by vydržel ještě déle.. I v těch 10ti letech pořád skákal a mladí po něm byli perfektní.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od xchipsy »

Jinak si dovolím poznámečku k tomu krmení - mimo období reprodukce krmím pouze nonstop seno a oves (večer). Když se chystám připouštět, na cca týden zvýším dávku (takže dostanou ráno i večer) a přidám trochu granulí Králíček (Pohledští Dvořáci). Stejnou směsí (poměr cca 1:3 granule : oves) krmím celé období březosti (ale zase už jen jednou denně - večer) i po porodu, kdy opět krmím 2x. Cca 5-7 dní po porodu začnu přimíchávat ke směsi ovesné vločky a mléčné granule. Ano, je to drahá sranda, ale zase těch ml.granulí se dává max. 10%, takže do hrníčku namíchané směsi jich dám trošičku (nevážím to, beru "baj voko", půl hrnku oves+granule, pak trochu ml.granulí a zbytek do zarovnaného hrnku dosypu vločkama - hrnek je cca 2 deci). Jakmile mladí začnou vylézat z hnízda, ochutnávají tuhle směs, postupně přidávám granulí a ubírám mléčných, po odstavu pak postupně vyřazuju vločky a malé granule Králíček měním za granule pro výkrm (opět Pohl.Dvořáci). Oves nechávám ve směsi, králíci ho mají rádi a hlavně, pokud z nějakého důvodu nechtějí dostatečně brát seno, mají vlákninu v tom ovsu (mám kliku na "hodné" králíky, že mi oves neloupou :usmev:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Profesor1 »

Tak se nám to množí i před úřadem :vytlem:
Přílohy
IMG_20200313_071646.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Hhippie »

Musím říct, že od té doby, co krmím jen oves na nitranerův tip, tak mají všichni králíci nádherně lesklou srst a zdá se mi, že se snadněji koriguje jejich kondice (dospělých).
Dřív jsem krmila převážně ječmenem nebo půl napůl s ovsem a rozdíl je velký. Pořád ale čekám, jak budou růst mladí. Protože o tom pořád nějak nejsem přesvědčená.. :nevim:
Včera mi porodila poslední samice. Ta, co před Vánoci nepostavila jako prvnička pořádné hnízdo (bez chlupů) a mladí pomrzli... teď se docela pěkně oškubala a mladí i druhý den žijí. Tak snad to zvládne. Víc jsem jí do hnízda nelezla. Bojím se vždycky, abych jí nějak nezradila..
První má jako prvnička 8 kousků (1 je slabší), KA, co mívá slabé vrhy, má zas jen 4 (vyřadím) a teď čekám na tu velkou kuní, jak to zvládne a kolik kousků mě tam čeká.
:Hhippie: Bubáci forever!
nitraner

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od nitraner »

Každý krmí dle svích možnosti. Kolik chce investovat do krmení a tak. Kolik má času.
Seno, voda, obilí, granule, okopaniny. Nespočet kombinací, možnosti.
Jestli někomu neco funguje, je zbytečné to měnit a experimentovat.
Pak zaleži na plemeni. Na samotných králících. Pokud někdo má vesnickou smesku, nedoshne valných výsledků ani granulema. Tím nechci řict že vesnicky králici jsou špatni. Jen rostou pomaleji.

Věk králíků:
U brojlerovích kralíků se produkční životnost udáva 1,5 roku. Nevím, nemám zkušenost. Udáva se vysoká porodnost, to jest 14 dni po porodu se samice přilouští. Lze i v den porodu, v jednadvaceti dnech se mladé odstavuji.

Pak je intenzívní chov, 4-5 x za rok připouštení.

Polointenzíví chov, max 3x připoštení za rok.

A ppsledni, kdy se prípouští 1x za rok.

Když je osvedčeny chovný pár nebo kmen, který dava vystavně úspěšné potomstvo tak si jej držíte dokud to jde.udelají e max. Dva vrhy za rok. Takový chovatel se nikam neposouvá, nešlechtí.

Nebo si vytíčite cíl, nadelate mlade, udeláte selekci a v tu chvili se rozhoduje te cons rodiči. Pokud samec nebo samice jsou v danem znaku vyjímečni, archivuje te je na pozdeji. Použijí se v příbuzenske pemenitbě. Jinak se vyřazují.

Proto se lze setkat s různou delkou života a úžitkovosti.

😂 A každý má svou pravdu.
:nitraner2:
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Jana P. »

Dnes mi porodila samice, kterou jsem připouštěla 17.2. Je to čistá BU pět let stará. Zkusila jsem neopakovat skok, a i tak se zadaŕilo.
Mívá do pěti králíčat, když má víc, tak to sama zredukuje.
Včera ani chlup a dnes se pěkně oškubala. Jsem vděčná.
Přílohy
E0BD8E50-346F-4138-A54A-2FD4421C846D.jpeg
D8A9F999-3F7A-44A0-8480-4C6FC85C6247.jpeg
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Jamarov »

Tady je má bila priserka :vytlem:
A oči ma rude :nevim: Tak bud ten po prarodičích nebo albín?
Nemam králíky s červenými očima .
WP_20200325_18_54_26_Pro.jpg
WP_20200325_18_54_04_Pro.jpg
Tak těch 11mladych umrelo náhle do druhýho dne.... :plac:
Doufala jsem ze aspon nějaké zůstane. Ten den po tom co se narodili přišel mráz. Mozna je ani nenakrmila.nevim.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Hhippie »

Tak to je mi líto, Jamarov. :plac:
Já se děsila, protože mě taky přišel mráz hned po tom, co porodila ta, co neudělala jako prvnička hnízdo a všechny vymrzli... napadla mě tehdá taková blbost, že posbírám těch pár chlupů, co ze sebe vytrhala a schovám pro další vrh, kdyby se zas neoškubala, abych je mohla přikrýt jejím... tak jsem jí ten kyblík sena a chlupů vyklopila vedle stavěného hnízda a postupně to zmizelo, tak to možná použila. Ale tentokrát udělala lepší a jak začlo mrznout, tak bylo vidět, že každý den na vršku přibyla dokonce srst nová! Nechtěla jsem jí tam lézt, protože někdy jak malí skáčí, tak si to rozhrabou a to jsem nechtěla riskovat.. teď po týdnu jsem našla odvahu a našla krásně teploučký pelíšek s nabaštěnými, již osrstěnými miminky... tak mám velkou radost! Zítra bych chtěla zkusit být odvážnější - má být přes den tepleji... a mrknout, kolik jich má. Na to jsem vždycky děsně zvědavá :andel:
A pro letošek mám odrozeno.. Tedy...přemýšlím, jestli nenechat skočit tu, co budu za chvíli odstavovat... ale jako prvnička měla 8 ks, tak se bojím, aby jí to moc nevyčerpalo a třeba nějak nepoškodilo...?
Co na to zkušení? :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Jana P. »

Veru určitě připustit . Co by dělala celý rok ?🙂
Jamarov to je mi líto :smutek:
Králíčata z 19.3. Žijí pod chlupatou peřinou. Jsou tam 4 či 5, jako obvykle.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
nitraner

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od nitraner »

P_20200510_185254.jpg
Dnešní. Poporodní kontrola. 😂
:nitraner2:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od Hhippie »

Fakt to děláš takhle? Nepochybuji o Tvých zkušenostech... já bych se k tomuhle neodvážila.
K čemu je dobré tato manipulace? Děkuji za sdílení zkušeností!
:Hhippie: Bubáci forever!
nitraner

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od nitraner »

:vytlem:
Hhippie, ano vždy.
Kontrola mláďat.
Redukce slabších kusů u početnych vrhů.
U tohohle plemene, redukce albínů.
Kotrola kresby u kresebných králíků.
Zvedavost. :))
:nitraner2:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králičí rození 2018/2019

Nový příspěvek od andre.marek »

Také to přesně takto dělám. :souhlas: Jenom výjimečně, když se mi nechce tak je nevytahuji a jenom pohmatem zkontroluji jak jsou na tom.

Nikdy s tím nebyl problém. Jo a samici nejlépe vyndat mimo, aby nedošlo k úrazu :vytlem: :))
(kontrolora, ne samice) :blazen: :vytlem:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 hostů