Kokcidie

chov králíků...
Odpovědět
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Kokcidie

Nový příspěvek od Tedysek »

Pomaha nekomu na kokcidiozu ocet do vody?
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Janina »

Neokyseluji vodu. Nemyslím si, že pro králíky může být pití takovéto vody prospěšné. Ověřila jsem si, že je opravdu nutné potlačit své pečující sklony a králíky nepřekrmovat, nedávat jim, vyjma vody, nic do zásoby. Pokud přeplníme misky, přecpeme krmelce, zvířata mají sklon se přejídat a potravu přebírat a znehodnocovat. Pak dochází ke trávicím problémům a možnému přemnožení kokcidií.
Píši tedy z pohledu tzv. tradičního krmení. Nepraktukuji krmení granulemi, tam to bude zřejmě jinak.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Tedysek »

No, vodu neokyseluji. Ale sehnat nase granule zacalo byt nadlidskym ukolem. Takze budu presedlavat asi na sehnoutka. Toho sezenu tady vsude. Snad budou mit i s kokcidiostatiky granule. Jenze ted mam kulove. Teda mam obili, ale grancle zadne. A je to znat. :-(
Jinak se mi usaci vrhaji na zradlo vic nez psi a do ctvrt hodiny je sezrano. Seno davkuji do dvou davek, u mladych ted do trech. Stejne kdyz toho dam moc tak to vyhazi a udupou a nezerou. A na to je letos sena malo. Prijde mi hloupe takto znehodnocovat seno i kdyz pro me neni problem ho sehnat, tk vuci ostatnim mi to je blby.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Janina »

Jsem obecně pro řešení příčin a ne až následků. Proto si myslím, že rozumné, rozvážné krmení je základ. Chápu, že když tví králíci jsou navyklí na granule s kokcidiostatiky, je to problém.
Sehnoutek má tuto nabídku http://www.sehnoutek.cz/13-kralici/ pokud bych už volila granule, tak snad s těmi přírodními antikokc.
Znehodnocovat cokoliv je jistě hloupé.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Tedysek »

Meli granule s emanoxem. To je prirodni. :) ja jsem se zprvu chtela vyhnout granulim. Ale bez nich mi to neslo.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Janina »

Tak letos mi zemřeli dva králíčci, ze všech odchovů, víš, už to neřeším, je smutnej, nežere, a umře. Nebo to vyřeší manžel, at se netrápí. Sem tam se to stane. Přežere se jádra a je to.
Psala jsi, že ti to nešlo bez granulí, píšeš, že samice váží 4,5 kila, ale to mi nepřijde, že by byli obři. Máš křížence, ne? Zvážím samici až dojedu dom a písnu.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Tedysek »

Jj jsou obe krizene. Minuly odchov mel co mesic to 1kg navic. Tenhle odchov je nejaky pomalejsi a vubec takovej celej jinej.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Janina »

Také záleží na otci, že. A také jich máš hodně na samici. Samice prý mají různý počet struků, je dobré se podívat, kolik jich mají tvé samice. Taky se doma kouknu.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Tedysek »

By me nenapadlo otocit samici a koukat kolik ma struku :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Hhippie »

Do vody kyselé nedávám. Nepřeléčuji proti kokcidioze. Králíci mi na ní netrpí (ťuk ťuk). Nejvíc tomu prý napomáhá nečistota v chovu. Tak se snažím je mít na suchém, vybírám počůrané rohy s bobky. Jsou naštěstí převážně čistotní a kálí na jedno místo, tak se to dá..
Co se týče krmení s kokcidiostatiky jsem to dlouho řešila, jeslti je to nutné, ale u dlouholetých chovatelů jsem si potvrdila tvrzení i vetů, že pokud člověk nekrmí jen a pouze granule s kokcidiostatiky, pak nemá smysl je krmit vůbec. Protože prostě jinak nedostanou králíci do sebe dostatečné množství, aby to mohlo kokcidioze zabránit... jinak jsem taky když, tak měla krmiva s Emanoxem. Přišlo mi to jako nejmenší zlo ;)
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Tedysek »

Tak co mam koupit?Emafaunu? Neco jineho? :(
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
nitraner

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od nitraner »

Já dával do vody 5ml octa na 10 l vody. Hlavně z důvodu abyse voda v napáječkách přes léto nekazila.
Pokud je stanovená krmná dávka granulí např. na kojící samic 200g tak na tuto dávku je spočteno i účinné množství antikokcidiostatik. Míchaní takto ošetřených granulí s jádrem se snižuje jejich účinnost. Zvyšuje se rezistence kokcidii na danou účinnou látku.
Suma sumárum : lepší je krmit bez, nebo jen granulemi.
ocet do vody preventivně tři dni po sobě v dávce 5ml octa na 10 l vod
Jsou na trhu různé přípravky. Nepoužívám je. Jako nejlepší prevence je vyvážená krmní dávka. Kdy základ je vláknina - seno, ječná nebo ovesná sláma.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Tedysek »

Tak ted maj jen granule s lecivem a seno. Tak jsem zvedava jestli to pomuze. Jeste zkusim dnes nejaky lecivo objednat. Chjo
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Janina »

Eliško jak pomůže? Tobě králíci hynou?
Ověřila jsem si, že stres při odstavu a přemistování hraje velikou roli, je lepší odstavovat starší mláďata a odebrat samici, mládata ponechat tam, kde jsou zvyklá. Několik dní po odstavu krmit jen seno a vodu. Moje zkušenost.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Tedysek »

Jeste nehynou. Jsou veseli, zvedavi, v pohode. Jen jsou divne pohubli. A ja se bojim predem. Protoze jsou vsichni takovi. A prijit o 9 mladych se mi fakt nechce
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Janina »

Nejlepší bude, když vezmeš váhu a toho nejvíc divně pohublého zvážíš. Podle váhy a věku usoudíme.
Také přece vidíš bobky. Citace z článku kdesi :Králík má složitější trávení, než si mnozí myslí, a součástí procesu trávení je i tvorba dvojího trusu. Všichni známe kulaté tvrdé králičí bobky, které králík trousí po celý den, a které se vždy rozkutálejí při úklidu králičí klece. Ne všichni však vědí, že králík vytváří ještě jiný druh bobků. Jsou měkčí, obalené hlenem, a králík je vylučuje a pojídá přímo od řitního otvoru v nočních hodinách. Jsou to takzvané cékotrofy. Cékotrofy jsou výsledkem trávení králíka ve slepém střevě, tzv. céku, kde králík tráví vlákninu pomocí probiotických bakterií a tvoří se zde i vitamíny B a K. Výsledný měkký bobek – cékotrof – je zdrojem nejen těchto vitamínů, ale také minerálů a především bílkovin.
Pro králíka je cékotrofie přirozenou a nezbytnou součástí života, a naším úkolem je krmit ho tak, aby jeho trávení mohlo dobře fungovat. Proto je důležité poskytnout mu dostatek vlákniny, a to jednak v krmivu, které sypeme do misky, tak v neomezeném množství kvalitního sena.
Proces cékotrofie neprobíhá hned od narození, ale vyvíjí se v době odstavu, kdy malí králíci přestávají přijímat mateřské mléko a v jejich jídelníčku začíná převládat pevná strava, především pak seno. V tomto období jsou králíčci velice citliví a i stres v podobě přesunu od mámy do nového prostředí může být příčinou trávicích problémů.
Pokud dospělý králík z nějakého důvodu nepožírá céky a vy je najdete v trusu, signalizuje to nějaký problém. Někdy může být problémem i to, že je králík příliš tlustý a jednoduše se nedokáže ohnout tak, aby se dostal čumákem k řitnímu otvoru. Pak bude nezbytné nasadit dietu a dostatek pohybu, aby se králíkovi vrátila štíhlá postava…to je dobrá terapie nejen pro králíky.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Tedysek »

No tak to budu muset tu vahu koupit. :D
Juknu jim rano k zadkum. :-)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Janina »

Nemáš lidskou nášlapnou? Zvaž se s ním a bez něj.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od Tedysek »

Nemam protoze bych mela furt deprese.
A kuchynska pred 14 dny zemrela. :D ale to nejak vyresim. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
nitraner

Re: Kokcidie

Nový příspěvek od nitraner »

Tak jsem si celý příspěvek smáznul. Nevadí tak znova.
Několik pohledů a rad.
Pokud jsou králíci ve stavu jak popisujete, je několik možností co se jim přihodilo. Omezil bych v první řadě granule. Přidal k senu i kvalitní slámu.
Králíci se musí vyčistit od granulí. Pokud se mladý přežrali granulí - stačí jednou - přestávají jím pracovat správně střeva. Pro jednoduché pochopení, představte si jak vypadají namočené granule. Je to blato. Tohle blato pak střevo nedokáže posouvat dál. Začíná kvasit, králík se nafukuje, střeva se plní plynem. Jako druhotný je pak zánět střev. To znamená že králík léčený na kokcidiózu by měl být léčen vlastně ant. proti zánětu.
Množství granulí tak 20 g na hlavu. Seno a vlažnou vodu, nejlépe když vodu napustíte alespoň hodinu před krmením. Já napouštím konve vždy den dopředu. Na podporu trávení, je dobrý fernet. 2 ml do tlamy. Né že jim ten fernet vypijete. :divis:
Jiný problém
Je docela možné, že mladý - i staří - jsou napadený parazity. Jsou to takový malinký bíly červíčci. Bývají vidět kolem řitního otvoru i v bobcích. Můžou spůsobit pohublost mláďat. Nerostou a jsou ve špatném stavu. Dospělí králíci většinou prosperují, pokud invaze není enormní. Jsou přenašeči.
Podává se injekčně ivomec.
Jiný problém
V úvodním příspěvku se dotazujete na ocet. Podáváte jej? Pokud áno, přestaňte. Jestli že podávat granule s léčivy a zároveň okyseluje vodu - čím koliv- odrovnáváte králíkům játra, ledviny. Usazují se v nich krystalky, důsledek toho že antikokcidikum se nesnáší s kyselostí. To jse jako pomáhat a chránit a pokutovat. :tanec:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů