Chov na volno nebo ve voliere

chov králíků...
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Marion108 »

Mastnacku, zvazujeme je nechat behat mezi zviratama, vybeh je na to uzpusobenej, ale nevime jak vyresit brany, aby pod nima neutekli...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od oreb1 »

Můj tatínek byl takový pokusník a v tehdejší době choval králíky v přenosné klecové volieře. Byla to podlouhlá střecha do A, z jedné třetiny z plného materiálu, aby se měli kam schovat, zbytek pletivo. Podlaha asi metr krát tři nebo čtyři, to už si nepamatuju přesně. Dole pletivo, už nevím, jak velká oka, ale nebylo to moc husté, aby tam prošla nějaká tráva. Posunoval to po zahradě. Nakonec to ale vzdal, protože když byla oka v podlaze větší, králíci se protáhli a podhrabali a utekli a když byla menší, byla tráva slehlá a králíci ji nežrali.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Janina »

Letos jsem zkoušela to stejné, jako tatínek oreb. Podlouhlá střecha do A, jedna strana plná. Na dně nic. Déle v tomto vydržel akorát samec. Jinak se podhrabali a zdrhli. Jeden zdrhlík žil na zahradě týden či čtrnáct dní, naprosto v pohodě, ze psů si dělal srandu, nedokázali ho chytit. Pásl se v klidu a když se připlížili, tak šup pod hranici dřeva. Pak jsme ho chytli u králíkárny. Také jsem přemýšlela o tom vypustit je v ovčíně. Ať pasou co spadne na zem. Možná v zimě.
přezdívka

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od přezdívka »

Chovala jsem králíky ve clívě s ovcemi. Byl to docela mazec, protože si kopali nory v hluboké podestýlce. Jeden rok jsem do chlíva mezi ovce pokusně dala sviňku vietnamského prasete. Ta se taky zavrtala do podestýlky a jen podle toho, jak dýchala, se nadzvedávala podestýlka se dalo poznat kde právě je. Když si člověk nedal pozor a šlápl na ni, tak to byl jekot. Koupila jsem si brožurku o chovu těhle potvor. Jeden bod důležitý stálý přístup k pitné vodě se nedal dodržet. Jakmile zjistila, že je ve žlábku jenom voda, tak hned žlábek převrátila. Musela mít ve vodě alespoň lžíci krmné mouky.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Janina »

:D :D Mizera jedna nespokojená.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od oreb1 »

Myslím si, že pro králíky by ale takový nějaký způsob života byl vhodnější než uzavřené králíkárny. Jsem toho názoru, že dnes už jsou králíci hodně zdegenerovaní, protože neměli možnost ani částečně svobodného života. Že tedy nejsou schopní dál žít v nějaké králíkárně, protože už jim jako druhu k tomu chybí síly. Někomu se ještě může dařit je chovat úspěšně, ale celkově je to tak odlišné od jejich přirozenosti, že to (podle mě) nebude mít trvalého úspěchu. Výběhy a voliéry by mohly pomoct, ale asi je potřeba počítat se ztrátami nejen nemocí, ale i útěkem, šelmami nebo dravci apod. Někde jsem četla (ale kde?), že někdo vykopal obrovskou jámu, tu dole vybetonoval, pak zasypal, vytvořil nějaké první nory a tam choval králíky. Ale odchyt je pak trochu obtížnější, spíš se musí buď chytit přímo u nory nebo do pasti.
Jinak ten chov u koní ve stájích byl zobrazen i na nějaké olejomalbě, ale zase už nevím kde a od koho. Prostě králíci volně běhající ve stáji. Asi se tehdy moc nezabývali tím, jestli jich tam je všech deset nebo jen devět. Prostě tam měli králíky a sem tam nějakého chytli. Možná se tam ti králíci nastěhovali kdysi sami, přece jen je tam snazší život než ve volné přírodě.
nitraner

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od nitraner »

Králíci - výběh, voliéra. Je to pěkné, dává to smysl. Pokud tam nejsou králíci. Je potřeba si uvědomit, že králík je tvor, který v přírodě odchovává svý mladé v norách. Tudíž přirozenou vlastností je hrabání nor.
Zkušenosti říkají, že lze úspěšně odchovávat v ohrádkách, voliérách - kdekoliv, mladé do pohlavní zralosti. Tá je u každého plemene, jedince jiná. U velkých plemen 8-10 měsíců, střední 6-8 měsíců, malá a zakrslá 4-6 měsíců. Spodní hranice se může u velkých a středných plemen posunot směrem dole i o měsíc dva. Nicméně masné plemená je možné do 4-5 měsíců pást v ohrádkách. Hrabání - norování je minimální. Trávník spasou až na kořeň. Proto je nutné včasné posouvání ohrady. Měla by mít výšku do 1 m. 5 měsíční králík 80 cm přeskočí. Zkoušel jsem i hustý el. ohradník. celkem to fungovalo. Tak hle nějak jde pást i morčata.
Chov ve volierách nebo chlívě je trvalejšího nebo trvalého charakteru. Tudíž je nutno opět počítat s norováním. Pokud bude možnost budou samice norovat. Stačí kousek nezpevněné hliněné podlahy a samice udělá metrovou - i více- díru. Nájde ji i
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Marion108 »

Morcata, mam odzkousena, u nich neni problem, staci 50 cm ohradka...
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
nitraner

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od nitraner »

Nájde ji, zaručeně.
Stájový chov, tak jak byl kdysi praktikován našimi předky, byl rizikový pro dobytek. Docházelo k poranění právě díky norám od králíků mezi stáním.
Navíc, náročnost odchytu ve velkém prostoru. Králík který uteče ven, je po několika hodinách divoký, po několika dnech již je značný problém jej chytnout. Uzavřený chlív není až tak velký problém. Ale i zde se jeden nahoní než jej chytne.
Suma sumárum. Pár mladých do výběhu ano, ale ne na trvalý chov.
Jak budu doma a bude kousek času, prohledám foto archív a dám sem nějaké fotky. :telefon: zvoní, musím jít. :vztek:
nitraner

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od nitraner »

Posléze i něco ke kotcovému chovu. :hodiny:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Jamarov »

DSC_0906.JPG
Myslíte takovýhle chov na volno? :D
nitraner

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od nitraner »

😂 Já mám vždy pár jedinců co zdrhnou. Přesto to nepovažuji za volno chov. 😉
Uživatelský avatar
manbea
Příspěvky: 43
Registrován: 02 lis 2018 18:37
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od manbea »

V mém dětství jsme jezdili na chaloupku, která sousedila s větší zemědělskou usedlostí. Hospodařil na ní již více jak 250 let jakýsi rod Dušků, jehož posledního zástupce (tehdy pána kolem 80 let) a jeho ženu jsem měla čest poznat. Tito dva staroušci byli takový malý svět sám pro sebe, za cenu dřiny byli prakticky soběstační. Kupovali v podstatě jen sůl, cukr, mouku a kávu (ráda jsem jim chodila nakupovat a všemožně pomáhat :srdicko: ). Měli spoustu zvířat, mj. i králíky a ovce. Ale k věci : na jaře p. Dušek vyhnal ovce i s malými jehňaty do rozlehlého sadu, kde zůstaly až do pozdního podzimu. Sad přepažoval na třetiny, vždy střídavě pásl jen v jedné, aby v těch v těch zbývajících dvou stíhala tráva dorůstat. Ovečky neměly žádný přístřešek, stromy jim poskytovaly stín, ale pokud déle pršelo donesl jednoduchou dřevěnou konstrukci přes kterou natáhl plachtovinu a ovce tak měly jednoduchou ochranu před deštěm. Uprázdněný chlév po ovcích vykydal (někdy i vybílil vápnem), nastlal novou vrstvu slámy a do této ubikace cca 3x 7 m (ve chlévě byla vymezena dřevěnou ohradou) dával odstavená králíčata. Chovné kusy měl trvale v králíkárně, ale ve chlévě měl přes sezónu trvale 20 - 30 králíčat. Připouštěl tak, aby na podzim, než se ovce vrátí, byli králíci narostlí a porazitelní. Myslím, že na zemi byla jen udusaná hlína, ale nikdy se mu ušáci ven nepodhrabali. Běhali a honili se tam o stošest, po zabití měli pořádné svaly a žádný tuk. Prospívali dobře, na nějaké větší úhyny si nepamatuji. Byli krmeni v podstatě jen trávou a občas jim do výběhu hodil nějakou větší větev z jabloně či lísky a suchý tvrdý chleba.
Na dnešní poměry je to asi celé špatně, ale on to takto praktikoval desetiletí a vyhovovalo mu to.
Tolik tedy malinká vzpomínka na to, co mě ovlivnilo na celý život - rozumné a skromné hospodaření s úctou k přírodě a živým tvorům. :slunce: :slunce: :slunce:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Janina »

Manbeo to jsi tak krásně napsala. :srdicko: Věrně si to umím představit.
Myslím, že je to všechno dobře. Jen trochu bych upravila krmení králíků. Přidat seno, a místo chleba jádro.
Soused má také stání po kravce ohrazené a tam králíky pouští.
Uživatelský avatar
manbea
Příspěvky: 43
Registrován: 02 lis 2018 18:37
Dostal poděkování: 2 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od manbea »

Janinko děkuji :srdicko: ,
na Duškovy nesmírně ráda vzpomínám, byli to takoví ti skromní a milí staroušci. Zpětně je obdivuji za to, kolik trpělivosti se mnou jako s cizím městským dítětem měli, jak mě všechno ukazovali, vysvětlovali i za to, že snášeli, jak jsem se jim stále motala u jejich nikdy nekončící práce. Jen díky nim jsem pochopila venkovský způsob života, koloběh přírody i to, že zvířata nejsou jen na mazlení, ale i k užitku. A že i tato zvířata mají nárok na důstojný život a plnohodnotnou péči.
Duškovi už dávno, dávno nežijí, zemřeli krátce po sobě, statek je předělán a zmodernizován, ale mě se alespoň podařilo vypátrat místo jejich posledního odpočinku. :kyticka: Mohla bych o nich psát hodiny, jejich hospodaření mám stále před očima. Jsem ráda, že jsem na ně mohla zase trošku vzpomenout.....
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Janina »

Manbeo piš o nich hodiny!
Všechno, co dělali, měli léty prověřené! Vyzkoušené! Poučili se z počátečních chyb. Ty jsi je pozorovala v denním životě. To je úžasná příležitost. Formovalo tě to do dnešní podoby. Jsi o kroky dál, díky nim. Skvělé. :srdicko:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Jamarov »

nitraner píše: 05 lis 2018 16:23 😂 Já mám vždy pár jedinců co zdrhnou. Přesto to nepovažuji za volno chov. 😉
Tak o králíka jsem včera večer málem zakopla, už je venku měsíc, má seno, řepu nechávám trochu ovsa u kralikarny, spí asi u balíků... Tak nevím, jestli ho budu chtít chytit a pozvat na oběd :divis:
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Marion108 »

Soused mel takhle kralika taky, rikal mu Kajinek, zil tak nekolik let. :lol:
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Jamarov »

No, během týdne mi zmizely dvě perličky a běžec... Takže jestli nebudu lovec já tak nevím jakou má šanci. Třeba jo. ;)
Možná uspořádám hon :lol:
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od Kouťák »

Králíky jsem chovatel asi 30 let.Divoký chov jsem zde také popsal.Pavol se mnou asi nebude souhlasit,ale myslím si,že králíkárna s kotci není pro králíky to pravé ořechové.Potřebují pohyb a Hhippie se divila,že její soused tam mám různé prolézačky z kotce do kotce a to je právě ono.Podle mě je nejlepší velký chlívek.Mám chlívek po praseti a v jarních měsících koupím na trhu v Soběslavi samici,nejlépe v sousední kleci jí nechám hned připustit.Zatím se to vždy povedlo.Koupím pouze ječmen a vše ostatní dodá zahrádka,příroda v okolí.Kolem sousední bažantnice jsou lány topinaburů a to je opravdu dobré krmení.Odstav samečků řeším do venkovního pojízdného kotce a když vyrostou,tak jdou všichni naráz do marazáku.Tento chov je pro mě nejlepší.
P1010047.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů