Chov na volno nebo ve voliere

chov králíků...
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od Lisbeth »

Kouťáku chov na divoko mě moc láká, souhlasím s tím, že králíkárna na odchovy jako nic moc.Píšeš, že jsi měl králíky v místě po praseti, jak to bylo velké a kolik si jich tam měl? Odděloval jsi jednotlivé vrhy nebo všechno na jedné hromadě?Měl jsi v místnosti okno? Pokud ne, tak jsi jim svítil? Chtěla bych je nějak umístit do stáje, ale ještě jsem nepřišla na to jak a hlavně, okna tam mám, ale na děsně blbý místo a je tam furt tma, tak právě nevím, jak s tím svícením. Jednalo by se jen o odchovy mladých, základní "stádo"by bylo stále na svém místě.
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
gajdovka
Příspěvky: 180
Registrován: 10 říj 2018 10:35
Dal poděkování: 9 poděkování
Dostal poděkování: 43 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od gajdovka »

Lisbeth píše: 24 led 2019 10:33 Kouťáku chov na divoko mě moc láká, souhlasím s tím, že králíkárna na odchovy jako nic moc.Píšeš, že jsi měl králíky v místě po praseti, jak to bylo velké a kolik si jich tam měl? Odděloval jsi jednotlivé vrhy nebo všechno na jedné hromadě?Měl jsi v místnosti okno? Pokud ne, tak jsi jim svítil? Chtěla bych je nějak umístit do stáje, ale ještě jsem nepřišla na to jak a hlavně, okna tam mám, ale na děsně blbý místo a je tam furt tma, tak právě nevím, jak s tím svícením. Jednalo by se jen o odchovy mladých, základní "stádo"by bylo stále na svém místě.
já taky takhle jeden rok zkusila chovat králíky, v chlívku,ale to se mi moc neosvědčilo,špatné čištění a nekontrolovatelné plození a rození
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od Lisbeth »

já taky takhle jeden rok zkusila chovat králíky, v chlívku,ale to se mi moc neosvědčilo,špatné čištění a nekontrolovatelné plození a rození
[/quote]

Páni, tak to jsi mě překvapila! Já jsem to myslela tak, že bych měla chovné kusy normálně v králíkárně, omladinu normálně u samice až do odstavu taky v králíkárně a pak po odstavu, bych vzala celý vrh a šoupla bych ho do stáje, kdy by měli víc prostoru. Zde by byli do pohlavní dospělosti/porážky a šlus. Tím bych se vyhla čištění několika kotců, to byla jako moje myšlenka, možná blbá, nevím...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Marion108
Příspěvky: 3672
Registrován: 09 říj 2018 20:19
Dal poděkování: 48 poděkování
Dostal poděkování: 100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od Marion108 »

Teta to tak mela, chlivek po praseti, zdeny s oknem do dvora. Normalne tam dala pripusteno samici a ta tam zila, porodila a byla s mladyma, mela je dohromady az do odstavu, to je rozdelila, mela chivky dva... fungovalo to dobre.
http://ekofarma-lukavice.cz/ "Cokoli si lze představit, toho lze i dosáhnout." :marion:
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Co vám dnes udělalo radost?

Nový příspěvek od oreb1 »

My jsme kdysi měli králíky taky volně,ne v chlívku, ale utekli z králíkárny a běhali teda volně okolo a tam už zůstali. Myslím, že byli spokojenější než zavření, ale mladí samci se strašně rvali a občas si vykousali kulky. A to nebyli ještě tak velcí, aby byli na zabití.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Janina »

Soused má králíkárnu normálně. Připouští samice, většinou čtyři, v jeden čas. Když odstavuje, tak všechna mláďata najednou. Naproti králíkárně má dvě vybetonovaná stání, dřevěné stěny, dveře, asi po prasatech? kozách? Nastele je. Do jednoho stání dá mladé samičky. Samečky vykastruje a dá je všechny do druhého stání.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Hhippie »

Tyjo...to me nenapadlo,ze lze kastrovat králíky. Jasne,ze vim,ze invazne to jde,ale nepredpokladam,ze masne kraliky nechava kastrovat pod narkozou...? :usmev:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Janina »

Soused kastruje své králíky sám. Je myslivec, zkušený muž. Nevím, jak to dělá. Zeptám se ho. Chodí k nám a poráží s manželem jehňata. Má srážecí pistoli a velmi ostré nože. Je to rychlé a profesionální.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Hhippie »

Doted mi kone dozirali to,co ovce nedojedly. Ode dneska ale nemam,kdo by to jedl. Vzhledem k vyse uvedenym zkusenostem,ze je dobre kraliky krmit nejlepe domacim prvotridnim senem,se mi s tim krizi informace,ze kralici zili pod hosp.zviraty a dozirali,co velkym upadlo od huby. Take nekteri zde rikali,ze skrmuji “klacky” od velkych kraliky... tak uplne nevim,ci si z toho mam vybrat. Urcite by se mi hodilo spis to,ze muzu postupne skrmit kraliky zbytky od ovci,ale logicky mi vychazi spis zbavit se toho jinak a kralikum radsi davat maximalne kvalitni zradlo... ??? :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Janina »

Hhippie, v článcích jsem o tom něco napsala.
Já si myslím, že je dobré dávat i kvalitní seno, s lístky, na jedno krmení a pak zas slámu, nebo klackovité. Přidávat větvičky k okusu, často. Vysadit si topinabrury jako stínění králíkům například, a v létě zkrmovat nať a když je rozmrzlo, tak hlízy. Také jablíčko není špatné. U malých králíčků použít ovesné vločky.
Všechno v čem je vláknina.
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Profesor1 »

Hezké téma :usmev:
Už dlouho mě hlodá myšlenka chovat králíky ve chlívku na vysoké podestýlce. Jednou jsem měl hodně mladých, tak jsem samce naházel do chlívku na vrstvu hnoje po ovcích. Po nějaké době jsem si všiml, že je uprostřed chlívku nora, z které vykukuje vždy králík. No a po další době z nory vylezli mladí králíci. Omylem jsem k mladým samcům dal i samici. Letos jsem měl v jednom cárku dvě samice. Obě jsem je nechal připustit, ale nějak opomněl je včas rozdělit. A ejhle jedna porodila a odchovala králíčata. Tak jsem je nechal spolu, ale u druhé už to nevyšlo. Škoda, byl to pokus, ale jen v malém cárku. Myslím že kdyby měly o trošku víc prostoru s možností vyhloubení nory, tak odchová králíčata i ta druhá. Rozhodně to jednou vyzkouším.
Teta chovala králíky volně na oplocené (s betonovám základem) zahradě. Měli nadělané nory, dařilo se jim. Denně se mezi nima pohybovala, tak zas tak divocí nebyli, i když nejčastěji na odchyt potřebovala vzduchovku :vytlem:

Samci se kastrují tak, že se jim to zaškrtí nití, nebo tenkým provázkem.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Hhippie »

Takze vlastne jako u beranku nebo kozlicku...

Jj,znama,co v okoli vlastni par zooshopu, chova zakrsle kraliky v norach a ma jich tolik,ze to nema sanci prodavat jako mazliky vsechno, takze zasobuje i hadaře. Verim,ze takhle je pro kraliky nejprirozeneji... ikazdy chov ma sva uskali :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Františka. »

Chov ve voliéře:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Hhippie »

Asi bych mohla dát sem, protože to souvisí.
V zimě jsem koupila dva králíky z volného chovu - žili ve zděném chlívku. Bylo jich tam tak 15 ks. Zdáli se ve slušné kondici. Sháněla jsem samici a když už jsem tam jela, vzala jsem ještě samce na porážku. Po převozu šli králíci hodně z kondice - ale zrovna to vyšlo blbě, že pak byly ty mrazy.. králíci trochu kašlali, ale nic z nich nešlo (soply). Podávám kolem připouštění vitamíny, tak se dali dokupy.
Samce jsme snědli, samici jsem když jsem dala dokupy, tak jsem připustila. Včera (14 dní březosti) jsem přišla a měla bílý hlen u nosu a děsně pšíkala. Zděsila jsem se - tyhle nemoce jsem tu nikdy neměla, ale v hlavě mám velký vykřičník. Obvolala jsem Nitranera a Bosorku a shodla se s nimi, že nejlépe ihned jí dostat z chovu. Predispozice k tomu přenášejí i na potomstvo, navíc představa, že když jí vypukla nemoc při půlce březosti, protože oslabuje tělo, tak jak by zvládla porod a laktaci... rozhodla jsem se porazit hned. :plac:
Při otevření jsem našla další “dáreček” - byla hostitelem tasemnice... takže to byla opravdu koupě za všechny prachy :zed:

Ale proč to píši sem: protože chov v uzavřeném prostoru a na nejspíš ne moc dobře kydaném, způsobuje náchylnost k množení průvodců nemocí v respiračním systému králíků...bohužel mohu potvrdit :mrzimeto:
Přílohy
1C45E153-331D-4E79-BD7F-C1ED5FF98A9A.jpeg
03D28DD3-8C46-4E42-864B-5EA025669256.jpeg
38D1FB24-C34D-4994-A71B-4915F9327C2E.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Jan »

Jako že má korona virus?
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Jana P. »

No fujtajxl
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Nitraner »

:))
Lajk žasne, odborníci se diví. :udiv:
:)) :)) :))
viewtopic.php?p=28026#p28026

:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Hhippie »

Nojo. Jenže na přiložených fotkách ve starém vlákně jsem řešila “divný tvar” naprosto čistých jater, které jen byly víc členité než obvykle. Kulovitý tvar na fotce je žluč.

V tomto - novém - případě se jedná o několik gelovitých průhledných kuliček s bílou tečkou, velkých cca 4-5 mm. Jedna byla vsazená do játra, ostatní byly navolno kolem žaludku.

Add dotaz na koronu - tak to fakt nevím. Jen co jsem četla o těch projevech “rýmy”, tak že králíci (asi všichni savci?) mají v dýchacích cestách mnoho virů a bakterií, se kterými normálně soužijí. Ale pokud jsou dlouhodobě v nevyhovujícím prostředí - vlhko, málo kydané kotce=rozežrané sliznice od čpavku, atp., tak se jim ty brebery pomnoží a začnou dělat problémy. Králíci jsou pak náchylnější a při oslabení se problém projeví.
Tak jsem to pochopila z článků já. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7237 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Kouťák »

Už je to dlouho,co jsem toto u králíků viděl,ale vím,že jsem vymlátil celý chov a zakopal.To jsem však ještě králíkařil a vystavoval.Přitáhl jsem si to nákupem králíka,ale:Když jsem uviděl tyto fotky,tak jsem vyhrabal mou starou evidenci chovu VSS a tam byla od veterináře napsána příčina.UHROVITOST-tasemnice hrášková.Příznaky vcelku žádné,pouze králík netloustne jak by měl.Příčina mám napsáno:ROZNÁŠÍ TO KOČKY-NEPOUŠTĚT DO SENA.Verčo,podle fotek je to přesně ono.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11576
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5321 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Chov na volno nebo ve voliere

Nový příspěvek od Hhippie »

Ty jsi šikovný, že si takhle schováváš záznamy! :souhlas:
Díky moc. Nojo, tak uvidíme. U nikoho jiného jsem to nikdy neměla, tak nevím, no. Dospělci jsou krásní, macatí, s lesklou srstí, prosperují... :promin:
Mladí nerostou tak, jak bych si přestavovala, ale ani u nich jsem nepozorovala tyto zárodky (boubele), ani jiné anomálie navíc v tělní dutině.
Uvidim časem, zda se to vyskytne u někoho dalšího. Samozřejmě doufám, že ne.
Kočky v seně jsou asi neošetřitelným problémem. Soused měl koček mnoho - resp. jsou to kočky osadní, které se mi v otevřeném seníku pohybují... a ono už když se seno suší, přejde po něm kdeco. Takže nevěřím, že se to dá nějak ovlivnit...?
:Hhippie: Bubáci forever!
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 13 hostů