Králíkárny

chov králíků...
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Králíkárny

Nový příspěvek od andre.marek »

Ahoj,
protože vás zaujaly fotky králíkáren, zakládám nové téma přímo pro ty naše "stavby" :usmev:

Nafotil jsem celek a některé detaily, přikládám popis a rozpočet:
Základní konstrukce je ze střešních latí 6x4cm (0,5m3 - cca 3500Kč), podlahy z plastových recyklovaných desek (mám již několikátou králíkárnu z tohoto materiálu a je to super :souhlas: ) - rozměry 200x80 a 150x80 cm (7000Kč), cetris desky, tloušťka 24mm (byly v akci, 1ks 30*125cm za 2Kč - celkem 160ks - tedy cca 500 i s paletou a cestou). Někdy mají v akci 18mm, tyto by i tak bohatě stačily, bohužel zrovna nebyly. Ideální tloušťku cetrisu bych viděl tak 12-14mm s ohledem na tuhost a hmotnost, bohužel v této tloušťce by stály minimálně 10x tolik...
Dvířka s desek co jsem našel doma, pletivo svařované, oko 25mm (1600Kč), spojovací materiál spočítaný nemám (odhadem tak +/- 1000Kč).
Celkové náklady tedy necelých 14 000, celkem 30 kotců.
6 kotců mám s "porodnou" - vždy pro dva sousední kotce jedna porodna uprostřed, oddělitelná dvířky. Tato porodna se mi osvědčila již dříve, samice téměř vždy rodí nejdál od průlezu - tedy u dvířek = snadná kontrola mláďat.

Pokud vás něco zaujalo, chceste ev. ještě nějaký detail, není problém nafotit.
0.jpg
1.jpg
2.jpg
3.jpg
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od andre.marek »

4.jpg
5.jpg
6.jpg
7.jpg
8.jpg
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od andre.marek »

Nechal jsem si dost místa pod králíkárnama, dříve jsem stavěl vždy 4 kotce nad sebou, začínal jsem hned u země, ale špatně se to čistí, navíc se mi nechce tak moc ohýbat do spodních pater :))
Vzadu je průchod pro ev. čištění - kontrolu - opravu - s tím cetrisem je to těžké a nedá se s tím hýbat - jedna králíkárna má minimálně 500kg :vytlem: :vytlem: . Takže jsem to sešrouboval všechno dohromady.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od Janina »

To je teda mega stavba! Jsi borec. :souhlas:
Zaujalo mne otvírání, jedny dvířka přes tři kotce? Hodně se tím zjednoduší.
A jak máš vysoko krmelce a pítka. Já to mám mnohem níž, bála jsem se, aby králíčata dosáhla.
A jak krmíš?
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od andre.marek »

Na původních králíkárnách mám jedny dvířka přes čtyři kotce a nic jiného už bych nechtěl. Je to super, urychlí to krmení. Ty jesle mám co nejvýš to šlo. Když jsou mladí ve věku kdy už žerou sami seno z jeslí, tak dosáhnou v pohodě. Mám to vyzkoušené z dřívějška. Když jsou mladší, tak stejně žerou spíše ze země co spadne samici. Navíc většinou si tam samice "nastele" ze sena co vytahá a nesežere...

Co se týká napáječek, tam to lze kdykoliv upravit, většinou mladým přidám ještě jednu napáječku níže, nebo snížím tu původní, dle počtu mladých.

Trochu problém bude spíše pro ty, co budou krmit... Mám vyšší kotce než dříve, podlahu jsem dimenzoval tak, aby manželka dosáhla na králíka, ale do těch jeslí už to má taktak a kdyby krmil někdo menší, tak nedosáhne :stydim:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od Tedysek »

Mas to krasne.
Jsem proti tobe strasny bridil.
Jedna vec by me zajimala. Jak mas resene v kostrukci napojeni lati vodorovnych a svislych? To nejak nedokazu ja osobne vyresit. Proto se bojim stavet kralikarnu o vice kotcich, protoze tuhle cast proste nezvladam. :(
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od andre.marek »

Normálně sešroubované dvěma vruty. Latě mám 40*60, vruty jsem používal 5*90, nebo 5*70 podle vzájemné orientace - zda ta svislá byla naplocho vůči té vodorovné (uprostřed), nebo o 90 st. otočená - takto je to vždy na těch krajích jednotlivých králíkáren.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od xchipsy »

Dobré téma :souhlas: Já když jsem se rozhodla postavit novou králíkárnu (stará by sice ještě sloužila, ale chtěla jsem víc místa), tak jsem věděla dvě základní věci - nechci sklon podlahy a škvírky a okápky a chci samostatná dvířka. Důvody? Používám podestýlku (hobliny a slámu) a podlaha je "holé" dřevo, takže si nedělám iluze, že při spádu by něco někam teklo. Známý přesně tohle všechno má a vyjádřil se k tomu stručně - je to na hov*o, škvírka je stejně pořád ucpaná podestýlkou a lezou tudy dovnitř myši. Navíc ikdyby teda něco někam teklo, fakt jsem nechtěla mít vedle králíkárny kýbl s močkou.. Ad dvířka - jednak jsem chtěla 10 kotců, což při třípatrové králíkárně nelze vyřešit tak, aby byly všechny pod sebou a druhak mi to připadá nešikovné při kydání - takhle vyndám králíka/y do přepravky a v klidu si to vyhrabu, donesu hobliny, dojdu pro slámu... Neumím si představit mít během této práce (se kterou se piplám a nemám to na pět minut) otevřené třeba dva nebo tři kotce. Ale chápu, že kdo má třeba dvacet či víc kotců, tak to urychlí krmení, já jich tolik nemám, takže momentálně otevírám pět dvířek, když je plno, tak těch deset a to se dá v pohodě zvládnout.
Rozměrově jsem se musela vejít do tří metrů - králíkárna musela končit na hraně psího kotce, protože se na dvůr občas zajede traktorem nebo autem nebo se couve s platoňákem se senem a už jsem viděla, jak mi ty králíky někdo "sundá", kdyby to přesahovalo. Od toho se tudíž odvíjely i rozměry kotců, které tedy nejsou žádné extra obří, pro chovné 75 (šířka) x 80 (hloubka) a pro samice s odchovem a výkrm pak 100x80. Kdybych dělala další (mám to v plánu :mrk: pak na hloubce uberu, protože když je králík zmetek a namáčkne se až na zadní stěnu, tak na něj v tom třetím patře nedosáhnu, ikdyž nejsem žádný mrňous. Vyřešila to deska na nožkách, kterou mám strčenou pod králíkárnou a když potřebuju, tak si holt stoupnu výš.
Náklady na stavbu bych asi nespočítala, protože většinu materiálu jsem si šlohla z dílny (naší, samozřejmě :)) takže jsem v podstatě kupovala "za svoje" jen spojovací materiál, pletivo na dvířka, jesle a misky.
Jestli si to nerozmyslím a pustím se do stavby druhé, tak chci udělat změnu a mít tam "zabudované" kotiště, něco podobného jako je na fotkách výše, ale aby se celá stěna dala vyndat - samice mají svoje kotce, nejpozději týden před porodem je přendávám do většího, při odstavu ji jen vrátím do jejího. Takže v tom větším zůstávají mladí (které pak později rozdělím podle pohlaví), tak bych to chtěla tak, aby nezůstal nevyužitý prostor, takže až nebude třeba kotiště, vyhodím tu stěnu, která ho tvoří a kotec se tím zvětší. Ještě to ale musím promyslet detailně, protože teď mám dvoje dvířka - velká pletivová a malá plná k jeslím, takhle bych asi buď musela oželet ty dvířka u jesliček (které mi ale vyhovují, protože když dávám seno, malí králíci - než si zvyknou - se plaší jak myši a ten úzký prostor si ohlídám líp jak velká dvířka) a nebo udělat troje (plná k jeslím - pletivo - plná ke kotišti) ale to už by byla dost divočina :blazen:
No, uvidíme jak to půjde, teď se už musím konečně pustit do toho kurníku, už to plánuju rok, trámy mám nahoblované, jen začít - a to je vždy nejhorší, zavelet si Jdu na to!
Všem kutilům zdar a ať se chov a výroba daří :souhlas:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od Janina »

Xchipsy moc prosím, až budeš mít chvíli, dej sem fotky. Kralikarnu máš krásnou. 😍🐇🐰
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od xchipsy »

Jedna rychlá fotka ze září 2018 (čerstvě natřeno Karbolineum, odstín ořech, předtím to bylo jen horkým olejem)

Obrázek

Navečer kdyžtak přidám pár fotek z průběhu výroby.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od Profesor1 »

Křásné :souhlas:
Konečně jsem pochopil, jak jde udělat do tří pater deset kotců :vytlem:
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
arus
Příspěvky: 4216
Registrován: 09 říj 2018 21:24
Dal poděkování: 1362 poděkování
Dostal poděkování: 785 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od arus »

Xchipsy, mně zaujalo, že budete stavět kurník. Můžete se o něm víc rozepsat, nebo dát i foto, jak postupujete při stavbě?
Dříve nebo později, budu stavbu kurníku řešit taky a inspirací není nikdy dost. Děkuji. :187:
:arus:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od Janina »

Marion také bude stavět kurnik, založila vlákno. Víc hlav víc ví. To je výborné. :ruzicka:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od xchipsy »

No, zatím jsem ve fázi finálního plánování, teď budu dělat teprve čepy na trámech a sesazovat kostru. Bude to obyč dřevěný domek pro pár slípek, tak tři nebo pět (takže sedm :vytlem: rozměry asi tak na dvě palety, čili 120x180, na vyšších nožkách, aby mohly pod.
Výběh už mám skoro hotový, ten jsme částečně udělali když se dělal plot mezi námi a sousedy (a samozřejmě mám v plánu je pouštět na procházku po zahradě :mrk: , takže zbývá ten kurník no, ale času je málo, ale doufám, že to udělám. Až to vypukne, tak určitě do tématu Kurník nějaké fotky hodím.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od andre.marek »

to xchipsy: Co se týká spádu - tak já jsem s tímto spokojený - ta škvíra se sice ucpe slámou, ale aspoň něco málo odteče dozadu. Nějaké okapy, korýtka apod. jsou nesmysl - to nefunguje, hned se to ucpe. To by museli králíci být bez podestýlky, na roštech.
Myši jsem naštěstí (klepu na dřevo) nikdy nepozoroval, i když by asi škvírou prolezla.
Co se týče házení hnoje, tak přitom právě oceňuji nejvíc ty najednou otevírané dvířka - hnůj mi nepadá na spodní dvířka a na napáječky na nich pověšené. Kdysi jsem udělal králíkárnu kde otevírám dvoje dvířka nad sebou, vždy pro dva kotce a při házení hnoje je stejně otevírám naráz. Králíci z otevřené králíkárny neutíkají, můžu klidně odejít třeba pro slámu /akorát mladé v "běhacím období" bych takto nenechával, tam se musí opatrně/.
To plné zavírání u jeslí mám na jedné starší králíkárně a to je super :souhlas: , chtěl jsem to původně udělat do těch králíkáren s matečníkem, ale nakonec se mi s tím nechtělo dělat - možná v budoucnu - lze dodělat kdykoliv.
Oddělávací stěnu bych nedělal - je to zbytečná práce. Používám ten matečník přesně jak jsi psala a mladí v něm docela dlouho (i po odstavu) nocují. Udržují si tam pořádek, sucho. Jedinou nevýhodu to má v tom, že jsou potom více plašší - vždy když můžou, tak se raději schovají.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od xchipsy »

Jasně, při tom cetrisu (nebo když má někdo lino apod.) to smysl má, ale jak jsem psala, já mám pouze holé dřevo, takže moc nevěřím, že by to po něm teklo, to se spíš má tendenci vsakovat (ale po každém čištění sypu Mistral, který to zas hodně vytáhne). Navíc stelu dost těch hoblin a slámy, takže převážnou většinu pohltí ta podestýlka.
Když bych nechala otevřené tři kotce, tak moc nevěřím tomu, že by ty naše potvory z nejspodnějšího nevyskočili :vytlem: (králíkárna je na jen asi 15-20cm nožkách, takže by to pro ně nebyla žádná výška) Navíc mi při práci často asistuje náš kocour, který pod dohledem ví, že nic nesmí, ale jakmile bych odešla, bála bych se, že něco zkusí, ne třeba že by zakousl tříkilového králíka :mrk: ale už to, že by je tam poplašil by asi nebylo moc dobré, nechtěla bych je pak honit po zahradě.
Stěnu na oddělání jsem plánovala proto, že v tom "porodním" kotci nechávám králíky až do porážky, tak aby měli o těch cca 30cm větší prostor, aniž by museli prolézat "otvorem do nory".
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od andre.marek »

Je pravda, že s tím dřevem by to určitě nefungovalo. Já právě proto dřevo nikdy na podlahy nepoužíval, ale netvrdím, že ten systém je špatný, aspoň to nutí k častějšímu čištění :ajeje:
Z těch spodní pater někdy králík ven vyjde - u těch starých králíkáren mám některé kotce jen cca 10cm - ale projde se kousek po venku a raději se zase sám schová "domů".
Pokud máš králíky na porážku, vůbec bych tu stěnu neřešil a nechal je lozit do "nory". Je to zbytečná složitost, v té noře je králíkovi nejlépe a fakt tam vždy mají krásně čisto. A vleze se jich tam opravdu hodně. Já to mám na staré králíkárně tak, že ta "mezistěna" není až ke stropu, takže to dost větrá ať tam není vlhko - je tam mezera minimálně 5cm - na šíři střešní latě, která drží podlahu v dalším patře. Na nové mi to nedošlo a udělal jsem to do stropu, uvidím jak se to osvědčí, ale asi budu vrtat větrací otvory... :hrabeti:
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od kosta »

Tu králíkárnu jste vyhrabal kde nebo u koho na dvoře?
kosta
Příspěvky: 759
Registrován: 18 pro 2018 19:12
Dal poděkování: 356 poděkování
Dostal poděkování: 210 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od kosta »

Já jenom ,že u nás je podobná .Ale na první pohled vypadá trochu lépe .Také jsou v ní misky a krmítka
ale pro králíky nepoužitelná .Má dobry jenom dvířka.Jinak podlahy a stěny hotovy.Dobrá je ještě
kostra protože je ze železných trubek.
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Králíkárny

Nový příspěvek od xchipsy »

Tohle je naše dvacetiletá bábička :blazen: byla v pohodě, ale chtěla jsem víc místa, tak se "vyřadila", rok nebo dva postávala vedle dílny, párkrát se do ní málem couvlo a když jsem řekla Dost! rozbít, rozřezat a spálit, tak ji chlap přestavěl na holubník :))

Obrázek

foto je hned po dokončení, dneska už zas vypadá trochu jinak (přibyly "sedačky" na zadní stěně)
Obrázek
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti