Jak dostat samici do formy?

chov králíků...
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Tedysek »

20190218_115502.jpg
Ahoj,
zase přemýšlím...
Moje samice Hnědulka se potřebuje dostat tak nejak do formy. V létě měla poslední vrh a nějak je po něm taková nijaká. Bejvavala pekne macata a ted jako by se zcvrkla. Vzdy ji mladi nejak vysilili, ale rychle se dostala zase do kondice.

Dostava seno, vodu ad libidum, slamu co rada baští, hrnek a ctvrt smesi jecmen a oves (momentalne 1:1). K tomu jeste mrkev a zbytky zeleniny z kuchyne.

Je ted ve velkem kotci tak možná toho dost vyběhá. Ale jestli trošku nenabere tak už jí nepřipustím. Byla by po mladých jak kostra potažena kůží.

Napadlo mě zda by pomohla třeba kukuřice nebo oříšky, aby nabrala trochu toho tuku a trochu svalů? Zelené u nás ještě není.

Druhá samice, krmená stejně je na tom daleko lépe. Je hezky macatá a má i takový ten lalok pod bradou. Ac vim ze ten neni zadouci, tak ona s tim nema sebemensi problem. A mlady i kdyz odchovava cca 10ks ji vubec nepoznamenaji.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Profesor1 »

Králikáři mlčí, tak je na řadě :profesor:
Nezdá se mě nějaká sešlá, v "nekondici" . Osobně si myslím, že pokud točíte králičata několikrát ročně, tak po králici nemůžete chtít, aby měla stále pod bradou lalok od "vyžrání" . Já bych se vůbec nesnažil ji nějak víc vykrmovat. Nevím, chtělo by to si na ni šáhnout v jaké je opravdu kondici a jestli není pod kůží hubená. Jestli že hubená není, tak bych ji prvně připustil a pak teprve do ní futroval, nějaký výživný příkrm. Jestli že ji nadměrně vykrmíte před připuštěním, hrozí že pak nebude chtít zabřeznout.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Tedysek »

Moje samice mely vloni mlady 2x. Nemyslim ze bych je extra zatezovala.
Tahle holka je proste najednou mensi, stihlejsi... na pohlazeni neni extra vyhubla, ale v kondici proste neni. A nechci prave pripoustet driv nez neco nabere. Protoze by ji mlady uplne vysaly. :-(
Druha samice ma jen zadek tezkej jako je cela tahle samice.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Tedysek »

Březulka a její špekatý podbradek
Březulka a její špekatý podbradek
Tady profesore vidis... Březulka je hezky spekata a pzjevne prave v riji. Nikdy nebyl problem se zabreznutim.
A Hnědulka je proste malo spekata na muj vkus.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od andre.marek »

Zase připouštět "tlustou" samici, není žádná legrace, většinou moc nechtějí a nebo nezůstanou březí.
Já se snažím držet zásady, že samice mezi odstavem a zapuštěním nesmí přibrat, a proto připuštím co nejdříve - ideálně 2 dny po odstavu, to se většinou dostaví i říje :souhlas: A samice to "dožere" během březosti - většinou jsou po úspěšném připuštění žravější, ale nepřekrmuji. Jádro nechávám stejně, přidávám více sena.
Odstavuji většinou ve 12 týdnech a stihnu tedy 3-4 vrhy do roka od samice . Pokud je samice zdravá a v pohodě, tak to zvládne. Pokud měla více mladých /většinou tak 7 a více/, nechám ji chvíli odpočinout.
Takže já bych moc nevykrmoval. Jenom lehce, aby neměla úplně vystouplou tu páteř.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Tedysek »

A cim ji mam prilepsit? Vic sena a zrni do ni nenacpu.
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Janina »

Eliško a mohla bys jí zvážit? Opticky mi přijde normální.
Uživatelský avatar
Tedysek
Příspěvky: 766
Registrován: 10 říj 2018 10:12
Dal poděkování: 24 poděkování
Dostal poděkování: 35 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Tedysek »

Ač jsem neschopná Hnědulku zvážit, tak po přísunu mrkve a už i trochu zeleného se Hnědule dává do kupy. Zase z ní začíná být normální králík. :)
:tedysek: :tedysek: :tedysek:
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Profesor1 »

No jak, stačí oblbnout knížete. Já hlupák nevolil Karla, to by byla první dáma :hura:
https://www.super.cz/1113668-ramlice-ka ... lenka.html
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Jan »

No tomuhle zajíčkovi asi mrkev se zeleným stačit nebude :blazen:
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od PavelIV »

To patřilo spíš do tématu "Jak dostat samce do formy", ne? :)) :))
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Františka. »

Zprostředkovávám otázku své vnučky. Nejsem chovatel králíků a mám sice názor, ale jistota je jistota, Vy tady to budete vědět mnohem líp. Říje u samice přichází sama od sebe v pravidelných intervalech, i když se nebude stýkat s dalšími králíky? Chodí na králičí hop a tam se setkává s jinými králíky. Dokud tam nechodila, chovala se jinak. Byla čistotná, chodila na jedno místo jako na záchod. Nějakou dobu poté, co se začala stýkat s jinými králíky, začala všude čůrat a bobky z ní padají kdekoliv, což není u králíka v domácnosti dobré. Co myslíte, když přestane chodit na hop a budou skákat jen doma, přestane to zase nebo už se u ní něco vyprovokovalo a je to trvalé?
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od andre.marek »

Říje by měla nastupovat v pravidelných intervalech. Jak je stará?
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Františka. »

Asi 2,5 roku.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od andre.marek »

Čekal jsem, že bude mít maximálně rok. Takhle je to divné.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Františka. »

A je to projev říje, že čůrá všude možně a bobkuje po celém prostoru? Nebo by to mohl být projev něčeho jiného? Já vím, že se to u králíků z králíkárny tak nepozorouje a nehodnotí a tak je asi těžko říct co který projev znamená.
A dalo by se teoreticky udělat něco, aby naopak oproti názvu vlákna samice ve "formě" nebyla? Uklidnit ji nějak.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Profesor1 »

U králice se vyvolává říje vhozením bobků či hnoje od samce, nebo se umístí do kotce vedle samce. Tak že společnost se samcem říji vyvolat může.
Jestli je to co popisujete projev říje nevím. Stačí se jí podívat mezi nohy. Rodilo bude výraznější, do červena a "lesklé".
Jak ji uklidnit? Snad jen počkat až ji to přejde. Ale některé samice jsou pořádné stále, některé nikdy.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Františka. »

To je zajímavá informace. Vzhledem k tomu, že dřív pořádná byla a skončilo to po setkávání se samci, mohlo by to zase přejít, když by místo toho, aby jezdila na hop někam, kde jsou i ostatní, skákala přes překážky doma. Jen jestli ale někdy na ty samce zapomene. Taková to byla čistotná králičice.
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1303
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od andre.marek »

Některé samice v říji začnou být hodně nepořádné. Přehrnují kotec tam a zpět, i když před tím měly v kotci pořádek.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak dostat samici do formy?

Nový příspěvek od Jana P. »

Mám dva nápady, poznatky, z proběhlé diskuze.
Mám jednu devítikotcovou králíkárnu, kterou čistím každý týden, ale nijak ji nedezinfikuji. Samec bydlí v horním rohovém kotci, hned vedle má dvoukotec jedna samice a pod ní dvoukotec druhá. Třeba proto jsem vždy připustila bez problémů. Možná má někdo samce extra.
A ten bordel v kotci. Strčím samici k samci, kdy se mi zrovna chce. Nevím, zda má říji nebo ne. A hned po skoku začne samice, dělají to obě, strašlivě přehrabávat podestýlku. Mají dvojkotec. V jednom kotci nekálí, mají tam jesle na seno a vrhají tam mladé, v druhém do zadní části kálí i močí, pěkně k zadní stěně, stačí po týdnu vyhrábnout, mají tam jádro vodu i seno. Jak jsou po skoku všechno všude rozhrabou, i když to urovnám udělají to znova. Furt se v tom rochaj. Za pár dní je to přejde. Vždycky jsou zapuštěné.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů