Stránka 1 z 7

Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 13 říj 2018 10:31
od Janina
Popište, kde, v čem, jaké, kolik, chováte králíky, čím krmíte, napájíte, podestýláte, jak často uklízíte, zda a čím dezinfikujete, jaká krmítka, napáječky. Jak v létě, jak v zimě. Jak se vám váš způsob osvědčuje. Může to být pro začínající kolegy přínosné.

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 13 říj 2018 19:39
od Janina
Králíky jsem chovala již v mládí, několik let, vesnické křížence, pár let se dařilo, pak mi většina vymřela, asi tři jsem pustila na svobodu do luk a polí.
Nyní mám devítikotcovou králíkáru, ze šesti kotců nad sebou se dají po vyndání přepážky udělat tři velké. Stojí na zahradě, otočená na východ. V létě ji stíním zelenou textilií. Před králíkárnou mám dřevěnou podlážku, chováme dvě feny a kocoura, takže pod podlážkou ani pod králíkárnou potkani nežijí. Vlevo nahoře bydlí samec Kal, do dvou kotců pod ním se odstavuje, ve třech prostředních kotcích bydlí samice , jedna Bu tetovaná, její dcera a kříženka, která vypadá jako Kal. Tři kotce vpravo se k prostředním připojí otevřením přepážky mezi nimi, jak králíčata vyskáčou z hnízda. Při odstavu stačí přepážku mezi samici a desetitýdenní mladé vrátit a je odstaveno. Ještě mám v přilehlé stodole jeden veliký kotec, určený pro odchov odstávčat, která se do králíkárny nevejdou.
Krmím dvakrát denně, pokud podávám zelené, tak i třikrát. Ráno a večer seno, zelené před polednem, po ranním seně podávám směs 2:1 jádro oves ječmen. Králíčatům namísto jádra ovesné vločky. Vodu pitnou z naší studny vyměním vždy při krmení. Seno sušíme ručně, zelené sekám na zahradě kosou vždy čerstvé , podávám i plevele ze záhonů, mrkev, červenou řepu, větvičky jabloní, rybízů, pro prevenci kokcidiozy: větvičky vrby, občas pelyněk černobýl tak pět cm na kus. Krmím s mírou, tak, aby králíci vše poměrně rychle snědli a neplýtvali krmivem. Používám jesle na seno a trávu, na vodu keramické misky v létě, nerez misky těžší v zimě. Na jádro různě.
Kotce čistím jednou týdně, podestýlám slámu k zadní stěně kotce. Tam králíci i dělají potřebu. Důsledně NEometám pavučiny, ani v kotcích ani na králíkárně. Pavouci chytají hmyz.
Při připouštění dávám vždy samici do kotce k samci, nenechávám ji tam dlouho, zpovzdálí vše sleduji. Za tři dny připouštění zopakuji, pokud je samice nevrlá až vzteklá a na samce útočná je z velkou pravděpodobností připuštěná.
Ke kocení nepoužívám koticí budku, samice si staví hnízdo ze sena a slámy.
Odstavuji kolem desátého týdne, mladé porážíme mezi čtvrtým a pátým měsícem. Čistá váha bez hlavy a jater se pohybuje mezi 1,7 až 2 kilogramy.
Doporučuji si pořídit bílou křídu a na kotce si psát datum připuštění a pak datum porodu.
S králíky zacházím s klidem a láskou, už za rohem, když přicházím, na ně promlouvám, aby se zbytečně neplašili. Při práci kolem mi asistují čubiny, králíci jsou na ně zvyklí a nebojí se jich.
Na počátku chovu jsem si důkladně pročetla tyto stránky https://www.kralikar.cz/.
Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek

Obrázek
Obrázek

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 15 říj 2018 02:47
od nitraner
Králíkář, myslím tento týden změnil majitele. Michal Vejvoda jej prodal.
Tohle je druhá verze. V předešlé verzi jsem byl dost aktivní. Bylo tam forum. Celkem to šlapalo. Několik nápadů jsme měli spolu.
Do obou verzí jsem dodával fotografie.

U březích a kojících samic opatrně s vrbovým proutím.

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 15 říj 2018 08:54
od Janina
nitraner ani nevíte jak mne těší, že máme takového odborníka na chov králíků tady. :srdicko:
Je to skvělé. :kyticka:
Je web králíkář dobrý? Je možno ho použít pro načrpání informací pro začátečníky i dnes, kdy se změnil?
Děkuji.

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 15 říj 2018 22:55
od nitraner
Janinko
Králikář se změnil asi před 2-3 lety. Obsahově je to stejný. Michal si nechával odborné články psát veterinářem. Minulý týden mi poslal nabídku k odprodeji webu. Teď už je asi prodaný.
Dělal na tom i nějaký Tomáš Mičúnek, ten pak od toho odešel a Michal byl v Německu, Tak starý králíkař padl. Jak se Michal vrátil z Německa, rozjel túhle verzi.
Diskusi zavedl na faceboku, tak jsem dál ve spolupráci nepokračoval.

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 05 lis 2018 20:14
od Hhippie
Nevím úplně, jestli se mám s čím dělit, protože ač chovám tak, jak jsem vyčetla, nedaří se mi. A to ne z hlediska nemocí, ale z hlediska neochoty se množit. A špatným mateřským vlastnostem.
Takže jsem se poučila, že je potřeba dospělé králíky - chovné jedince - krmit co nejméně. Tedy myšleno jádrem nebo granulemi. Ale vlastně nevím, co dělám špatně. Napadlo mě, že už druhým rokem krmím krásné jetelotravní seno, ve kterém je i nějaká vojtěška... tak jestli ta může mít na triku moje trable v chovu? Jakože zatučnění? :cry: Fakt nevím. :|
Mohou mít průhledné stěny mezi kotci špatný vliv na králíky? (klid, soukromí)
Poslední mě napadá rušnější prostředí, ve kterém jsou králíkárny umístěny.

Ale...může toto být příčina, proč jsou samice i samci neochotní se pářit? :cry:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 05 lis 2018 20:25
od Moonika
Nika a samice idú normálne do ruje či ani to? sú pretučnelé?

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 05 lis 2018 20:32
od Hhippie
Když jsem říji chytila, tak samci podržela. Dokud byl aktivní. Mám ho chvíli, ale teď už o samici nejeví zájem. Samozřejmě tím, že o králících nic extra nevím a když něco načítám, tak se stejně informace a rady rozcházejí i v zásadních věcech, je možná chyba, že jsem předkládala samici k samci třeba co dva dny. Prostě jsem zkoušela, jestli jí samec přijme. Ona ale nebyla extra nadšená. Takže neútočila, ale nepřizvedávala se. Samec však již nemá o samici zájem. Předkládám teď petržel na podporu. Dřív jsem u těch zakrslíků dávala i nějaké vitamíny na podporu libida, ale to už nedělám... přišlo mi, že jsem to moc prožívala, tak jsem tu snahu omezila...
Je "ustájen" v samostatném kotci, samice jsou nad ním.

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 05 lis 2018 20:34
od Moonika
A ide len o jedného samca či u viacerých bol ten nezáujem?

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 05 lis 2018 20:35
od Lisbeth
Hhippie, myslím, že uvažuješ správným směrem. Chovným kusům v období klidu dávám pouze kvalitní ručně sušené seno a vodu. Seno je z různých luk, tže nehrozí uniformita. Teď na podzim jsem jim přidávala přebytky ze zahrady, ale nárazově a jen na chuť, aby nevznikly problémy. Změnu v krmení dělám březí samici, kojící a po odstavu pomalu vracím do normálu. Mladé pochopitelně krmím jinak než chovné. Chovné takto krmím 22 let, co králíky chovám a problémy jsem měla se zabřezáváním pouze u Třísláků, tam jsem nikdy nepřišla na to proč...
K chovnému zařízení - mám 9ti kotcovou králíkárnu a přepážky mám plné, stejně jako boční stěny, mám i odkoukáno, že někteří králíci jsou vedle sebe raději než jiní, tže volnou přepážku si moc nedovedu představit.
Rušné prostředí může ovlivnit jedince, ale nevím, jestli i celou skupinu, mám jedince kteří nesnáší děti, ale motorová pila či sekačka je nechá chladnými, tže tady babo raď :) !

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 05 lis 2018 21:00
od Janina
Baba se hlásí, ale neví. Napsali jste všechno. Snad nitraner poradí.

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 05 lis 2018 21:08
od Hhippie
Moni, dřív spíš nechtěly samice než samci. Tenhle je nový, mladý. Prvně když jsem mu tam holku dala, tak se ještě docela zajímal, i chtěl jakoby připouštět, ale párkrát vrznul a pak slezl a spíš očichával, než aby měl zájem o kopulaci. Holka držela, ale on se nijak nečinil. Tak jsem jí dala po pár minutách pryč. Je to taková potvora ostrá, ale na něj nijak extra nevrčela. Seděla v koutě a čekala, co bude. Ale po několikerém zkoušení připouštění se jeho zájem už snížil na minimum, takže dnes na ní ani nevlezl, jen ožužlal ouško a přestože samice držela, on šel radši žrát seno. Je asi 8měsíční, mám ho cca 14 dní.

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 05 lis 2018 22:37
od nitraner

Nedá se říct, že by je něco rušilo. :srdicko:

Asistence u porodu. Kontrola musí béjt. :D

Samice kojí jedenkrát denně.

:kyticka: :kyticka: :kyticka: :tanec: :papa:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 05 lis 2018 22:44
od Hhippie
Nejde mi to otevřít... :divis:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 06 lis 2018 06:48
od Lisbeth
Hhippie úplně jsi mi připomněla jedno mého samce ;) . Dostala jsem ho tenkrát darem od kamarádky, obyčejný polňák, nic zvláštního, kolem 4 kg, starý stejně jako ten tvůj. Můj chlap o něm zásadně prohlašoval, že je gay, já jsem říkala, že je galantní :lol: . Dala jsem k němu do kotce nadrženou samici, z které stříkaly hormony, samec si sedl velmi způsobně do prostřed kotce, očichal nově příchozí...no a ...NIC...prostě jako NIC :lol: Samice mu mohla rajtovat i po hlavě a prostě nic. Tak jsem k němu dala tenkrát svojí starou samici HOČ, tenkrát už 11 let starou, měla jsem jí na dožití, už nemohla mít mladé, tak dělala společnost morčákovi, tak na tu jedinou si troufl :lol: nicméně jsem měla počit, že ani ke spojení nedošlo, tak holt chlapec po několika marných pokusech putoval do mrazáku - při kucháni byl vevnitř úplně normální, tak měl asi psychologický problém a nebo byl fakt gay :lol: !!!

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 06 lis 2018 21:27
od Hhippie
Vlastně mi dnes během dne došlo, že nevím, jestli jsme přišli na to, kde by mohl být problém.

Moje otázka zní:

Může být problémem v chovu kvalitní výživné seno? Myslela jsem, že je to základ. Ale teď už fakt nevím vůbec nic... :divis:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 07 lis 2018 02:12
od nitraner
Kvalitní seno je základ.
Maximální kvalita sena je z louky podhorské. To osobně považuji za TOP. Je bohaté na živiny a vitamíny. Pestrá skladba. Nasytí i léčí. Ale kdo jej dnes má, že?

Léta jsem bral seno od koňáků. Skladba louky pro koně plně odpovídala požadavkům králíků. Co tam bylo naseto bych asi zjistil. V souhrnu a obecně řečeno, stéblo i jemný (listnatý) podsev. K takovémuhle senu stačí trochu jádra do 30 gramů nejlépe ovse, granulí ještě méně a okopaniny. Voda. Sláma.

Seno z vojtěšky, jetelotravin je dost silné samo o sobě. Stačí do 15 - 20 gramů nejlépe ovse, granulí ještě méně a okopaniny. Sláma ječná nebo ovesná.

Okopaniny - řepa, mrkev, petržel, celer, kedluben, topinambury.

Svou roli hraje i roční období. Světlo. Teplota.
Čím kratší den, tím menší ochota k páření. Nutno uměle prodloužit den. Když jsem měl ve chlívě běžce, tak jsem kvůli snášce prodlužoval světlo na 14 hodin denně. Mělo to vliv i na říji králíků.
Když je chladněji, aktivity kolem králíků provádět kolem poledne.
Připouštění je dobré mít naplánované. K tomu patří i úprava krmení.

Řekneme, že chceme mladé v lednu. Jestli ještě králice nejsou mimo reprodukční sezonu, je dobré dostat je do klidového režimu. Už koncem října začneme s přípravou. Krmná dávka má být pestrá ale nižší než v reprodukci, její základ tvoří seno a voda. Přidáme do 20 gramů ovse, okopaniny. Můžeme střídat, nahý oves (bezpluchý oves) s obyčejným (Pluchatý oves)a ovesné vločky, aby to nebylo jednotvárné. Také okopaniny střídáme. Řepu, mrkev, kedluben (gigant), topinambury, můžeme i nějaké to jablko.
V půlce listopadu zvedneme dávku jádra na 30 gramů, přidáme 10 gramů granulí, pokud možno trochu vojtěškového sena, nebo místo granulí ječmen. Mezi okopaniny zařadíme petržel a celer. Můžeme přidat do vody vitamín A,D,E. Jeli možnost prodloužíme den . Před koncem listopadu a počátkem prosince začneme připouštět.
Dáváme samici k samcovi, ne naopak. Vhodné je aby samec byl umístěn v horním kotci. Na zimní reprodukci použijeme raději starší, zkušenější samice, které po připuštění umístíme do horních kotců. V krytém králičinci je jedno kde budou samice.
Před samotným připuštěním 2-3 dni můžem přidat do kotce samce trochu podestýlky od samice a naopak. Nebo můžeme v kotci prohodit samce ze samici. Pak dáme samce k samici (samec jde do svého kotce).

Pamatujeme na pravidlo: co je dobré jednomu , nemusí být dobré druhému. Je dobré obměňovat, zkoušet. Vytvořit si vlastní způsob, vhodný do daného prostředí a plemene.

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 07 lis 2018 02:38
od nitraner
Hhippie
Seno může být problém. Pokud je z příměsi jetele nebo vojtěšky. Je silné. Má dost bílkovin, energie. Pokud nejde nahradit lučním senem, snížil bych dávku a doplnil slámou /ječná, ovesná. Přídavek ovse by nemusel být na škodu.
Samec může být nevyzrálý. Ještě nenastal jeho čas. Někdy to může být až kolem desátého měsíce.( Někdy vůbec). Nelze to paušalizovat, je to kus od kusu.
Dal bych jej do vrchního kotce.
Bez srandy, udělal bych mu osobní prohlídku. Tou začínám vždy. Kontrola pohlaví a varlat. Pak chrup. Kouknout do uší.

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 07 lis 2018 12:58
od andre.marek
Já měl letos v létě problém s mladými když jsem měl hodně "kvalitní" seno ze zahrady. Žrali ho strašně moc, liboval jsem si jak je to super - vždy je seno základ a čím více ho králík sežere tím lépe :)
Ale já si neuvědomil že je tam asi více živin než normálně a nesnížil krmnou dávku granulí a došlo samozřejmě k rozvoji kokcidiózy a následnému úhynu... :(
A že to bylo tímto jsem si celkem jistý, protože systém krmení mám po počátečních neúspěších a laborování nyní cca 6 let beze změny - vč. dodavatele a složení granulí a kokcidiózu v takovémto rozvoji u mladých jsem vídával tak u 2-3 králíků za rok /při odchovaných cca 120-150 králíků ročně/.

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Napsal: 07 lis 2018 13:39
od Janina
Nitraner :hvezda: :hvezda: :hvezda: :hvezda: :hvezda: