Způsob chovu, který se mi osvědčil

chov králíků...
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Kotiště nepoužívám. Pravda je, že samice hnízdo zahrabává nebo odkrývá dle teploty a tak. Ale to je sláma a seno, tohle mne nenapadlo. :o
Souseda je tak trochu bordelářka. Jednou se jí zdálo, že samice nezabřezla, tak jí vzala z kotce, dala jí k samci, asi na dva dny. Po těch dvou dnech jde vykydat její kotec, že jí dá domů a kouká, samice má v kotišti mladé. Zděsila se. Žili. Dala samici zpět a oni přežili normálně vyrostli.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od oreb1 »

Jak to králičí mléko je asi vydatné, když stačí jednou denně.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

I méně než jednou denně Oreb. Jak vidíte podle sousedy.
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani, taky se snažím o přirozenost, nicméně takhle vymakané, jako to měl Kouťák, to tedy opravdu nemám :lol: chybí mi na to ty správné prostory. Králíky mám normálně v devítikotcové králíkárně, umístěné vedle sebe tak, jak to oni mají rádi. A ano krmím jen jednou denně, tak mě to naučil můj děd a můj otec, nikdy se u nás králíci nekrmili vícekrát, stejně jako se nikdy nekrmili obilím a konvenčními granulemi s léčivy (ty za dob mého děda přeci ani neexistovaly). Základem je hygiena - čistím kotce každý týden a pořádně, stelu pšeničnou slámou, seno ručně sušené, voda z vlastní studny, přiměřeně přidávám zahradní přebytky, jsou-li nějaké (mrkev, petržel, celer - kořen i natě, listy maliníku, jahodníku, jablka, lusky z hrachu, listy salátu, kedlubny, dřevnaté kedlubny, atd..co si dovedeš představit). V zimě, když toto není, dostávají jen seno a vodu, fakt je, že také mám jen základní chovnou skupinu, mladé mám nejdříve v únoru (i já si chci přes zimu chovatelsky orazit :slunce: ). Protože si míchám vlastní krmnou směs pro koně, mám pestrý výběr krmiv a z těchto komponent pak míchám vlastní směs pro březí, kojící samice a dorost ;) . Už letos jsem chtěla vyzkoušet, že odstavené králíky dám volně do stáje, jenže komoňová mi zmařila plány - stáj je kamenná a protože léto bylo extrémní, ona se rozhodla tam bivakovat, tže z toho sešlo, králíci už se mi tam jaksi nevešli, ale do budoucna to hodlám nějak pořešit. Kouťákův chov to je tedy fantazie :slunce: !!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Lisbeth souzním s tebou. :slunce: :kyticka:
Zdeňkův chov je z říše mých snů.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Anka »

Janinko, my máme králíky klasicky v králíkárně. Ale jabloňové větvičky jim dávám vždy s listím (ať je zelené, nebo suché), v zimě tedy bez. Navíc když jdu do lesa, tak tu máme hodně náletovek a v lese je plno lísek. Už chodím do lesa se zahradnickými nůžkami a králíkům (kromě jehličnatých větví) nosím i větvičky lísky i s listy. A když nemám nůžky, tak nosím jen listy :lol:. Donesu pugét listů a hned je rozdělím mezi králíky, vrhají se na ně nadšeně :D .
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani dnes jsem na tebe myslela celé dopoledne :slunce: . Od rána jsem u zvířat a provádím tu výše zmiňovanou hygiééénu chovu ;). Možná by se to spíš hodilo do tématu, co mi dnes udělalo radost, ale týká se to hlavně králíků, tak jsem to dala sem ;) Vyčistila jsem samozřejmě všechny obsazené kotce, ale i jsem na zimu vydesinfikovala ty neobsazené (letos už připouštět nebudu). Vydrhla jsem odtokové žlábky, co už skoro neodtékaly, vydrhla misky, nastlala a naplnila jesličky senem k prasknutí, pokrájela jablíčka a zbylé omladině - 2ks - ještě naplnila krmitko kukuřičnými lupínky,co mám pro komoní ;) Všichni tam teď spoojeně leží s nacpanými pupíky. ještě jsem vyčistila holkám kurník, něco málo pojedla a za chvíli se přesunu do stáje a výběhu :) Také jsem nafotila své chovné kousky a jakmile budu mí více času, vložím do diskuse o genetice a trochu to tam rozvinu ;) Nevím jestli to stihnu dnes či až zítra. Celou dobu jsem při práci měla společníka, ale protože měl taky nacpaný pupík, otočil se zády dělal, že není (viz. foto) :lol:
Přílohy
20181110_111649[1].jpg
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Lisbeth to je dokonalý popis dne, který si užije jen chovatel se :srdicko: na pravém místě. :hvezda: Úplně tě vidím! Rajská hudba pro mne. Na fotky se moc těším. :tanec:
Já dopoledne přebírala sklep, také chystám vlákno, a nyní kuchtím kotlety podle Anky. Fotky budou. ;)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Tak jsem včera z důvodu veliké návštěvnosti na obědy nestihla králíky vyčistit. :) Dnes to napravím.
Také nyní v naší malé vísce probíhá nežádoucí "pokus":Kolik nám jich přežije? Králíci se zde chovají v sedmi domech z jedenácti. Očkuje se ve dvou z nich. Naproti nám právě probíhá mor.
V naší devítikotcové králíkárně je samec Karel, Kal, dvě samičky, matka s dcerou Bu, kříženka vypadající jako Kal se čtyřmi mláďaty, prvnička. Tak jsem zvědavá.
Přílohy
45890793_262222547819807_5457555354650935296_n.jpg
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani, krásní ušáci! Jestli budeš mít při čištění čas, nafoť chovné kusy, moc ráda se podávám!! Máme stejně velkou králíkárnu a myslím, že i stejně velkou chovnou skupinu, já bych ráda měla větší výběr, protože u strakáčů je to nutné - mít z čeho vybírat, ale právě ještě nemám vyřešen ten stájový odchov dorostu, který mi takto blokuje králíkárnu :P
Pokus ve vaší obci je teda fakt na pytel...zvlášť, když je vás tam tolik chovatelů, koukám, že akorát já bydlím na konci světa - jsme malá vesnice, ale nikdo už tu skoro nic nechová, staří vymírají a mladé chov čehokoliv nezajímá, co vím tak králíky tu má asi 5 domácností z 80ti, prase 2 domácnosti, ovce jedna, koně já, krávy tu má také jen jeden chovatel, kozu nikdo, včely nikdo, akorát slípky hybridky, ti tu ještě většina lidí má, ale jinak nic...o jakékoli králičí nemoci už tu nikdo neslyšel dobře 20 let, já to pamatuji naposledy jako dítě - ataky moru a myxomatozy...
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Anka
Příspěvky: 68
Registrován: 17 říj 2018 10:25
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Anka »

Janinko, držím palce ať králíci ve zdraví přežijou. My máme očkované všechno, i mladé na výkrm, a stejně nám v září uhynula samice (byla úžasný mazel a měla by to u nás na dožití). Na schůzi chovatelů nám řekli, že tu právě řádil mor.
Osobně bych raději nechávala očkovat myxu i mor zvlášť, ale s naším vetem to vážně není jednoduché. Pán v letech co má svou pravdu..
Teď potřebuji naočkovat dva králíky co mají jít v prosinci na výstavu a on nepřijede, protože má dávku jen na 20 králíků (přestože se běžně dá sehnat i dávka jen pro 5) a má to k nám max. 0,5km...
Naposledy upravil(a) Anka dne 14 lis 2018 19:25, celkem upraveno 1 x.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Děkuji mnohokrát. No, uvidíme. S vetem to máme u králíků stejné. Dávka na dvacet kusů. Musí se zaplatit celá. 400kč.
Vaší samičky je mi líto. :cry:
nitraner

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od nitraner »

Pestorín
jsou i jedno dávky v balení 5x1
prostudovat - https://www.bioveta.cz/pripravky/veteri ... aliky.html

Myxoren je taky v malém balení 5x1
https://www.bioveta.cz/pripravky/veteri ... aliky.html

Oba přípravky se aplikuji jednotlivě. Ochrana 1 rok.
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
PESTORIN MORMYX
https://www.bioveta.cz/pripravky/veteri ... edlem.html

Kombinovaná vakcína. Aplikuje se najednou. Ochrana mor- 1 rok, myxomatóza- 6 měsíců. Je nutná revakcinace
Balení je také i v malém množství. 5x1
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

Nevím jaké máte kdo zkušenosti.
Doporučuji si všímat jak veterinář vakcíny převáží. Především vakcínu na myxomatózu. Pokud ji nevytáhne z chladíciho boxu, jeto špatné. Není záruka že je vakcína žívá. Hlavně v letním období. Jde o živou vakcínu, která je oslabená.
Nesmí se pří použití dvojjehly použit dezinfekce, ani dezinfekce ucha.

Závěrem jen prosba o používání vhodné terminologie.
Lidi a včely - umírají
Zvířata - hynou
Hajzlové - chcípaj, zdechnou
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Nitraner nám zvířata umírají, nebo je porážíme.
Lisbeth moji chovni Karel Kal, matka s dcerou Bu a kříženka, jako Kal.Chovám pro radost a užitek. 😍
Přílohy
20181113_135345.jpg
20181114_061240.jpg
20181114_061206.jpg
20181114_061005.jpg
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Lisbeth »

Jani ,moc pěkní kousci!! Jsem ráda, žes je nafotila, co mě ale totálně porazilo je nápis "Jen seno" :lol: :lol: Ježiš, tohle fakt nemá chybu!! Koukám, že máš podobný styl informovanosti pro své blízké okolí jako mám já, akorát já to aplikuji jen u kobylákové, kde mám manuál "na krmení tlustých ořů" :lol: :lol:Dobrý, fakt dobrý!! :lol:
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Janina »

Mám na králíkárně křídu, nápisy obměnuji podle nutnosti. Pan Bosorka má dar mne neslyšet, ale když je to přímo takhle napsané, tak to dodrží. :lol: Králíci mají dva kotce spojené a krmelce jsou v obou, když je seno v obou, moc plýtvají. Zrno nesmí podávat vůbec, (tuhle krmil jeden týden jen on a jeden králík zemřel. Dopřával mu dostatek jádra. ) Dala jsem zrno dnes ráno, a dostanou ho zas ve čtvrtek večer. 😄🐰
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Lisbeth »

Naprosto chápu! Mám kamarádku, která když dlouhodobě onemocněla, o koně se jí staral manžel, v dobré víře kobylce dopřál a kobylka po 3 měsících jeho "péče" musela být utracena kvůli velmi těžkému schvácení. Ne nadarmo se říká, že ty nejhorší věci na světě jsou konány s nejlepšími úmysly :x! Chjo...
Jani já momentálně také chovám jen pro radost a asi i příští rok budu - přestavujeme totiž chalupu svépomocí a jsme z toho tak vyčerpaní, že už letos ani to chovatelství nedávám, letos se mi ani nepodařilo sehnat žádné chovné kusy na obměnu krve, prostě na oblastních výstavách nula nula houby a dál jsem prostě neměla energii na to, kamkoliv dojet. Letost je to takové o ničem, mám to trochu podobně jako Hhippie, taky chov spíš umořuji...uvidím, jaký bude chovatelský příští rok!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Hhippie »

Lidi, já už fakt nevím.
Tak jsme se tu svorně shodli, že by u mě mohl být problém, že jsou překrmení kvalitním senem, proto se nemnoží.
Teď jsem byla u známéno, Ukrajince, co začal chovat (základ jedinců z mého chovu). Králíci jsou širší než delší. Říkám - jéé, máte je březí... a on, že ne, že takhle vykrmení (chovní). Že jim dává 3x denně...směs jádra (granule od Sehnoutka + pytlíčky jádra ze Zverimexu), seno, zelené ... má nakoukné od strejdy z domoviny, že podává různé bylinky a tak...ořechové listy, atp. Neočkuje, neřeší kokcidie, atp.
Mno...a množej se mu, odchovy má krásné. ... prý jen v lednu vysadí jádro a připouští v únoru, aby měl březňáky.
Králíkárnu jsem vůbec nepochopila. Je to labyrint několika chodbiček, malinké prostůrky, ze kterých ale mohou různě přelézat. Snad je oddělen samec, ale samice jsou spolu? Každá má svůj kotec, ale skrz chodbičky může do jiného patra na návštěvu... mazec. Jo a přisvěcuje a přihřívá přes zimu.... huh...to jsem taky ještě neviděla! :divis:

Vždycky jsem si myslela, že dobrý prostor pro králíka je základ - všude to omýlají, ale nikdy jsem neviděla extra velké kotce. Ani na fotkách zde. Králíci podle mě mají standardně kolem 70 cm na délku, max 50 hloubky a nazdar.
Když jsem stavěla svojí králíkárnu, chtěla jsem dost prostoru pro zvířata. Přestože mám střední plemena, mají m2 na jedince. Přijde mi to prima, než když se tísněj, sotva se otočej....navíc nevím, jak se v těch pidikrálíkárnách připouštěj? ... nevim, no.. :|
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Hhippie »

Jinak Lisbeth: Já taky, když odjíždím třeba na weekend a nechávám tu někomu na hrbu "hospodářství", tak taky píšu A4. Jsem na to magor. Hlavně králíci, ti jsou nejsložitější. Tam má každý něco trochu jiného. (teda...teď už ne, když jsem omezila jádro na minimum a zároveň přestala krmit zakrslíky speciálním krmením pro ně). Koně převážně nedostávají nic, krom když jsem potřebovala vykrmit hubeného, co jsem koupila.. ale i tak.. králíci, koně, ovce / kozy.... a je to na stránku jak prd. :lol:
Naštěstí jsou tu lidi, co jsou ochotní se tím zabývat. Ikdyž to zjednoduším, co to jde, stejně se nevyvaruji poměrně dlouhému návodu k obsluze... :|
:Hhippie: Bubáci forever!
Lisbeth
Příspěvky: 1893
Registrován: 04 lis 2018 10:04
Dal poděkování: 630 poděkování
Dostal poděkování: 968 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Způsob chovu, který se mi osvědčil

Nový příspěvek od Lisbeth »

Hhippie, mám to úplně stejně! Mám jeden návod na A4 na výrobu krmení pro kobylákovou (to kdybych náhodou umřela, aby to uměli aspoň namíchat, než jí prodají) a pak denní krmení, taky na A4 :lol:. U králíků je to jednoduchý - přes zimu jen chovné kusy, tže jen seno a voda a přes sezonu, kdy je to složitější a jsou odchovy, píšu pokaždé aktualizovaný instrumentář ;) Holky souzním s vámi, krmivařina to je věda!
:lisbeth: Na co myslíš, to k sobě přitahuješ.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů