Dvojí velikost králičat

chov králíků...
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Dvojí velikost králičat

Nový příspěvek od Aulay »

Ahojte, jsem tu zas s dotazem, je možný aby byli králíčci v jednom hnízdě dvojího stáří? Teď jak se blešky rozlízaj, se dívám, a 6 je jich větších než 4 další, i ty 4 vylízaji pozdějc, jsou tak týden od sebe jakoby....tak mi teď vrtá hlavou, jestli fakt nejsou narození o týden později....jako kontrolní skok byl 10 den po prvním a to nechtěla držet.... že by přeci jen?
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvojí velikost králičat

Nový příspěvek od oreb1 »

Aulay, někde jsem četla, že to je možné. Ale víc nevím a zkušenosti nemám :smutek: .
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvojí velikost králičat

Nový příspěvek od Profesor1 »

Ano, stává se to. Někdo dává kontrolní skok už po pěti dnech a taky se to stane.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvojí velikost králičat

Nový příspěvek od xchipsy »

Superfetace je u králíků velmi ojedinělá, byť ji literatura zmiňuje jakoby to byla běžná věc. Spíš jsou ta mláďata prostě slabší a tudíž "zpomalená" (ve vývoji i vývinu). Není samice prvnička? Ty mívají často nevyrovnané vrhy. A nebo nemá menší počet struků? Pak se ne vždy mláďata pravidelně prostřídají a některá začnou zakrsat... Přikrmte ovesné vločky a příp. granule pro kojící samice a odchov a oni to začnou dohánět.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
nitraner

Re: Dvojí velikost králičat

Nový příspěvek od nitraner »

Par krát se mi to stalo. Ani jednou nepřežil ani jeden vrh.
Pokaždé si samice postavila nove hnizdo na každý vrh.
Samice se vetšinou kontrolně připouští 5-6 den od prvního skoku. Na desátý den by samce vzala jen zcela výjimečně. U mě se to ještě nestalo, aby vzala tak pozdě samce.
Xchipsy to vystihla celkem přesně.
Nemůžu si vzpomenou co byli rodiče zač. Může jit i geneticky podmíněný stav.
:nitraner2:
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvojí velikost králičat

Nový příspěvek od xchipsy »

Já druhé připuštění nedělám, protože na něm nic moc kontrolního nevidím.. :nevim: Dřív jsem to dělala, protože jsem začínala a bylo mi to doporučeno, ale byly samice, co vrčely a kňučely a březí přitom vůbec nebyly ("jen" už holt nebyly v říji) no a taky takové, co se klidně nechaly skočit znovu a pak stejně porodily v termínu prvního připuštění.. (dvakrát neporodila nikdy žádná).. Takže připouštím jen v říji, jen jednou (dva skoky v rozmezí půl hodiny, tedy 1+1) a není problém, zatím vždy zůstaly.
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvojí velikost králičat

Nový příspěvek od Aulay »

Díky za odpovědí, mladé už přikrmuju, dostávají jak grancle, tak i ovesné vločky, plus sbírám bršlici a pampelišku, přidávám sušené kopřivy a při krmení dávám majzla aby ti malí nebyli odstrkovaní, takový kripličí už je jen jeden....nevím, jestli ho nemám zrakvit hned, nebo čekat, že se ještě zventí, i když je živý a žere jak prokoplý buben, ale je prostě fakt oproti ostatním maličký, ti ostatní už nejsou rozeznat...ano, samice je prvnička, stará se ukázkově, cecíky jsem počítala má jich 10 a nalitý fakt dost, mladí mají pěkně baculatý bříška, to i ten kripličí... ale on prostě je ....divnej.... ale zas jedinej kterej se nechá hladit a přilítne na zavolání :D
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Uživatelský avatar
xchipsy
Příspěvky: 903
Registrován: 25 říj 2018 09:47
Dal poděkování: 135 poděkování
Dostal poděkování: 176 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvojí velikost králičat

Nový příspěvek od xchipsy »

Jestli je v pohodě, tak bych ho nechala. Jednou jsem měla zákrska, proti ostatním byl třetinový. Čekala jsem, že nepřežije, ale držel se statečně. Když jsme poráželi, furt to byla taková veverka, tak jsem ji ještě nechala. Pak přišel soused, jestli nemám samici do chovu, tak jsem mu ji nabídla s tím, že to nebude žádný zázrak a ať ji kdyžtak klepne.. dnes je z ní víc jak pětikilová mašina, v zatím posledním vrhu 12 mladých.. :potlesk:
Člověk by měl mluvit, když má nějakou myšlenku...
Uživatelský avatar
andre.marek
Příspěvky: 1302
Registrován: 14 říj 2018 19:12
Dal poděkování: 860 poděkování
Dostal poděkování: 1100 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvojí velikost králičat

Nový příspěvek od andre.marek »

Já kdysi dělal kontrolní skoky v cca 10. dnu, jednou měla samice druhý vrh po těch 10 dnech, nevím už který, ale jeden vrh nepřežil, myslím že ten druhý.
Spíše bych to tipoval na slabší jedince ve vrhu, takoví občas bývají. Také je nechávám, většinou dorostou trochu později, ale do dalšího chovu tedy ze zásady nepoužívám.
Aulay
Příspěvky: 178
Registrován: 24 úno 2019 18:40
Dal poděkování: 13 poděkování
Dostal poděkování: 44 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dvojí velikost králičat

Nový příspěvek od Aulay »

No do dalšího chovu prcka nepustím. Mě jen zarazila ta dvojaka velikost. Da se nějak prvnickam přilepšit, aby se neopakovaly takové výkyvy? Krmení mají myslím dost a kvalitní. Těsně před porodem tak týden dávám i vápník pocukruju granule v misce trošku.
Nikdy neříkej, že něco nejde, protože se objeví nějakej blbec co to neví, a udělá to...
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů