Dva berani v jedné ohradě

chov ovcí a koz...
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Chovatel17 »

Dobrý večer,
jdu s dotazem, mám dva plemeníky. Jeden je starý 2 roky druhý 4 roky.
Asi před necelým týdnem, jsem je oddělil, každého od svého harému a dal je dohromady do jedné ohrady.
Ale ihned po tom, co jsem je k sobě pustil, tak ten mladší 2 letý začal trkat toho staršího 4 letého a narážet do něj a to celkem silně, až jsem se bál, aby mu vážně neublížil. Následně jsem je byl po sloučení večer kontrolovat a vypadalo to, že už to bude v pohodě. Přitom jsem je měl spolu na jedné pastvě do doby, než jsem je na podzim rozdělil do harému a to bylo v pohodě. Doposud, když je chodím každý den krmit a kontrolovat, tak se mi zdálo, že už to mají mezi sebou urovnané, ale dnes to opět pokračovalo a mladý zase začal staršího "provokovat" a nakonec ho zase nabral z boku. Starší již nemá tolik síly, sice se ohání a snaží se bránit, ale už to není jako ten mladší. A navíc má problém s jednou nohou, má mezi paznehty výrůstek, takže se musí často ošetřovat a na nohu trochu pajdá.
Nemáte prosím s tímto problémem někdo zkušenosti? Nebo nedělají to vaši berani také? Mám strach abych jedno ráno nepřišel a staří beran nebyl KO. Už přemýšlím, že budu muset ohradu přepůlit na dvě části a rozdělit je od sebe.
Děkuji za rady.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11575
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Hhippie »

Ahoj chovateli. Ono jakmile si kluci “vrznou”, tak se může jejich chování změnit, přestože se předtím snášeli dobře. Nechala bych jim pár dní a pokud by se Vám zdál starší beran moc “uhoněný”, rozdělila bych výběhy.
Akorát bych jim dala chvíli si to srovnat v hlavách. Protože péče o každý oddělený kus stojí čas a starosti navíc...
Tu hierarchii si budou rovnat dva dospělí samci vždycky, když se potkají napřímo. Kort když bude kolem říjí holek. Ale plemeníci se běžně chovají společně, odchází do rozdílných stád a zase se sesýpají dohromady. Je to běžná praxe. Porovnají si hierarchii a je zas na třičtvrtě roku klid. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od ivan613 »

Ja po tom čo sa mi stalo v sobotu by som ich oddelil.Mal som dvoch baranov v stáde a ten starší mi toho mladšieho zabil. Mladšiemu bolo 7 mesiacov.Ráno som prišiel do chlieva a našiel som toho mladšieho mŕtveho.Z čumáku a očí tiekla krv.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11575
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Hhippie »

Ivane, ale tohle jsou dva dospělí berani... a ti Tvoji byli v chlévě, nebo měli možnost úniku na pastvině?
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Profesor1 »

Dva berani pohromadě, jsou horší než pět beranů.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Chovatel17 »

Hhippie píše: 17 led 2021 19:32 Ivane, ale tohle jsou dva dospělí berani... a ti Tvoji byli v chlévě, nebo měli možnost úniku na pastvině?
Hhippie, já je také nemám na celé pastvě, mají jen před přístřeškem udělaný výběh z mobilních panelů, všude je skoro 0,5m sněhu. :/ , tak jsem jim udělal jen výběh, takže i kdybych je měl na celé pastvě , tak by před ním nikam neutekl. :/
Takže to vypadá, že je zítra nejspíš pro můj klid rozdělím. Nerad bych o jednoho z nich zbytečně přišel.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11575
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Hhippie »

Chovateli: jasně, chtěl jste názor, jak by to řešil někdo jiný, tak jsem ho napsala :mrk:
Jasně, takhle budete mít klidnější spaní. :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
ivan613
Příspěvky: 994
Registrován: 26 led 2019 16:11
Dal poděkování: 355 poděkování
Dostal poděkování: 517 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od ivan613 »

Hhippie píše: 17 led 2021 19:32 Ivane, ale tohle jsou dva dospělí berani... a ti Tvoji byli v chlévě, nebo měli možnost úniku na pastvině?
Mali možnosť výbehu na zimnej pastve cca. 3000 m2.Bohužiaľ sa im nechce moc von.
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Chovatel17 »

Hhippie píše: 17 led 2021 21:02 Chovateli: jasně, chtěl jste názor, jak by to řešil někdo jiný, tak jsem ho napsala :mrk:
Jasně, takhle budete mít klidnější spaní. :souhlas:
Hhippie, každopádně děkuji za názor. Cením si ho. :usmev:
Každopádně budu muset udělat to co jsem nechtěl. :( výběh přepůlit a třeba po nějakém čase až si na sebe zvyknou přes plot, tak je zkusím dát zase k sobě a uvidí se. Právě nerad bych o něj přišel, jsou po něm dobrá jehňata a je to kliďas o proti tomu druhému. :)
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Jana P. »

Beran, dost často problém. Více beranů, dospívajících, dospělých, noční můra. Pro mne tedy.
Když nabral tuhle Citu, tak oki, ona už si dá pozor, ale malou Agnes musím zatím hlídat, mohl by jí zabít.
Mně tedy nejvíc vyhovuje systém , který se líbí některým mužům :vytlem: , ošustit a opustit.
U berana připustit a porazit. Můj názor.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od čobanak »

správňe máte mít licencovaného plemeňíka.berana za x ťisíc a z pop nesežerete po prvňí sezoňe!
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Chovatel17 »

přesně jak píše čobanak, mám plemenné berany a jeden stál kolem 8tis. a kdybych je měl porazit, tak by mi ani to maso nechutnalo za takové peníze :vytlem: :vytlem: :vytlem:
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od čobanak »

a jaké chováš plemeno chovateli?
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od přezdívka »

Chovatel17 píše: 17 led 2021 21:25 Hhippie, každopádně děkuji za názor. Cením si ho. :usmev:
Každopádně budu muset udělat to co jsem nechtěl. :( výběh přepůlit a třeba po nějakém čase až si na sebe zvyknou přes plot, tak je zkusím dát zase k sobě a uvidí se. Právě nerad bych o něj přišel, jsou po něm dobrá jehňata a je to kliďas o proti tomu druhému. :)
Budou do sebe bušit i přes plot. A až je dáte k sobě, tak v tom budou pokračovat.
čobanak
Příspěvky: 7662
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od čobanak »

u nás si to viřešili.jeden se podříďil a druhej skákal na ovce
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Chovatel17 »

čobanak píše: 18 led 2021 08:51 a jaké chováš plemeno chovateli?
Oxford Down
Naposledy upravil(a) Chovatel17 dne 18 led 2021 10:13, celkem upraveno 1 x.
Chovatel17
Příspěvky: 30
Registrován: 24 pro 2018 15:27
Dostal poděkování: 4 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Chovatel17 »

přezdívka píše: 18 led 2021 09:14 Budou do sebe bušit i přes plot. A až je dáte k sobě, tak v tom budou pokračovat.
Takže myslíte, že to bude zbytečné je rozdělovat?
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Profesor1 »

Pokud jeden z beranů nemá cenu, tak nemá cenu je rozdělovat.
Často je celkem jedno jestli jsou rozdělení a vidí na sebe, nebo jsou ustájeni mimo dohled. Někteří barani buší do čeho můžou.
Já mám berana spolu s ovcema a po říji, ani při porodech si beran nikoho nevšímá. Jen s kozama se stále přetlačuje. Ale pak když leží nebo spí, tak zase s kozou :usmev:
Chce to oddělit je, do pevných ohrádek. Buď se sklidní, nebo budete denně něco přitloukat.
Přílohy
IMG_20201226_165330.jpg
IMG_20201227_171951.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od petanena »

nemůže to být také částečně z nudy? Viděla jsem nedávno video, bohužel ho nemůžu najít, na kterém beran nadšeně a neúnavně trkal do pneumatiky zavěšené na dlouhém provaze. Zjevně si hrál. Třeba by se to tak nějak mohlo vyřešit.
Františka.
Příspěvky: 8363
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Dva berani v jedné ohradě

Nový příspěvek od Františka. »

U Profesora to bude tím, že s kozou se může trkat, proto taky se k ní přitulí na spaní. Takhle u mě leží kozlové. Nikdy neleží kozel s kozou, ale jen kozlové pohromadě. Usuzuju z toho, že Profesorův beran se vydovádí dost s kozami, nemá přebytečnou energii. Takže petanena má pravdu, nějakou hrubší zábavu by asi potřebovali, jinak se budou bít surově, když jinou zábavu nemají. Je teda divné, že dvouletý je silnější než čtyřletý, ale třeba má jinou konstituci a má větší chuť do rvačky než ten rozumnější starší. Jestli je to moc surové, oddělila bych je a ať se klidně mydlí skrz plot, pokud to ten plot zvládne. Oni bez toho klidní jen tak nebudou. Aspoň tak si to myslím :usmev: .
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 hostů