Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

chov ovcí a koz...
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím všechny,
po dlouhé době si jdu pro radu.
Letošní bahění je pro nás jedním slovem doposud katastrofa. :(
Ze zatím narozených 4 jehňat přežilo jen jedno. :plac: Zbylé tři se narodili slabé a o proti normálním, co se nám kdy rodilo, tak o 50% menší bez skoro žádné šance se postavit a jít se napít. Za dobu co máme ovce jsem toto ještě neviděl. První jsem měl doma pod lampou s teplem (bylo chladnější), podal jsem mlezivo, selen, LambAid a ještě pak dokrmoval mlékem MIKROP OVIS, takto přežilo 3dny, druhé (které se narodilo včera) přežilo jen cca 2hodiny, to mělo ještě sourozence a ten byl také malý, ale měl alespoň snahu pít, tak byl u ovce a chodil jsem přikládat v průběhu včerejšího dne. Pilo a celkem dost. Naposledy jsem tam byl kolem 23.00hod a to se také napilo a bylo v pořádku, ještě takové nemotorné, ale se snahou už hledat vemínko a stát na nohách, ovšem, když jsem přišel dnes ráno kolem 6hod., bylo KO. :plac: Takže ovce nemá nyní žádné jehně, proto se chci zeptat, co teď dělat s ovcí, když nemá pod sebou jehňata? Nikdy se nám to nestalo, tak nevíme. Máme hledat někde v okolí "náhradní" jehňata, která zase přišla o mámu nebo se ovce zasuší sama, když od ní nikdo nebude pít. Ráno co jsem našel to jehně mrtvé, tak jsem ji vypustil z choulu mezi ostatní ovce.
A pak se ještě chci zeptat, zda se někomu stalo to co nám, že se rodí malinkatá a slabá jehňata já už fakt nevím, čím to může být a co v takových případech dělat abych omezil úhyny. Do letošního roku byl maximálně 1 úhnyn, ale jehňata se rodila větší než ty co letos. (Plemeno máme pořád OD)
Ovce jsou živené dobře (kvalitní seno, senáž, vojtěškové granule, oves + ječmen mačkaný, granule pro ovce, 2lizy, vodu). Porody probíhají bez komplikací, akorát u jedné, které přežilo to jehně, jsem musel pomoci se zaseklou nožkou, ale to se narodilo jehně kolem 3kg, dnes má 14dní a je čiperné, zbytek měl max. kolem 1- 1,5 kg).
Že by jehňata umrzla, to úplně nehrozí, na noc je radši zavírám do stáje a je tam kolem 5 - 10 stupňů.
Ještě čekám porody od 8 holek z toho 3prvničky, tak jsem zvědav, snad už to bude lepší.
Předem všem děkuji za reakce.
Pavel
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Jan »

no sem v tomhle ohledu úplný začátečník, ale když mi loni u minioveček uhynula jehňata, tak se ovce zasušili sami.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od čobanak »

moh bis ovci dojit.rozhodňe vemen kontroluj.snad budou další porodi lepší.já dávám selen už visokobřezîm samicím.mi mňeli jednou zcela neživotaschopná kúzlata.říkali nám,že je to ťim selenem.ale nevim.u hydrovitu se podává orálňe 1ml/10kg.možná bis moh dát ješťe ťem zbilejm.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Pavel »

čobanak píše: 25 úno 2021 10:01 moh bis ovci dojit.rozhodňe vemen kontroluj.snad budou další porodi lepší.já dávám selen už visokobřezîm samicím.mi mňeli jednou zcela neživotaschopná kúzlata.říkali nám,že je to ťim selenem.ale nevim.u hydrovitu se podává orálňe 1ml/10kg.možná bis moh dát ješťe ťem zbilejm.
Mají liz se selenem. A jehně hned po napití mleziva dostává Slevit. Tak se zase bojím abych je nepředávkoval.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavle, je mi líto, že máš takovéhle trable.. :smutek: O matky, co ztratily jehňata, se bát nemusíš. Pokud se ani nerozkojily, měly by se zasušit samy. Nepedpokládám, že bys měl chuť quessantky dojit, takže na vemeno “nesahat”. Nejlépe nepřidávat žádný příkrm a vemínko denně kontrolovat. Nevadí nalité, ale je třeba řešit vemeno hřející, ztvrdlé.

Mám ze třech porodů 5 mrtvolek. Také jsem to nikdy nezažila! :plac: Vetka potvrzuje, že je letos na konci zimy spousta zdravotních problémů u zvířat napříč druhy.

Mě u těch špatných porodů napadlo, jestli nedojíždí ještě špatná výživová kondice z minulého chudého roku.. u nás ještě nechci dělat závěry - zatím je to spíš souhra nešťastných okolností. Pokud dorodíme v pohodě, tak to fakt byla jen smůla na začátku.
A u těch oussantek bych si každopádně myslela, že takováhle výživa je prostě moc a zbytečná - to jsou ovečky, co nic navíc nepotřebují a jestli jsou spíš obézní, může to také působit problémy... :jakoby:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od čobanak »

Aha,máš minijaturi,tak to asi opravdu dojit nebudeš.Ňegdi maj slabá jehňata prvňički.Nebo se jim nespusťí mlíko.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Pavel »

Hhippie píše: 25 úno 2021 10:20 Pavle, je mi líto, že máš takovéhle trable.. :smutek: O matky, co ztratily jehňata, se bát nemusíš. Pokud se ani nerozkojily, měly by se zasušit samy. Nepedpokládám, že bys měl chuť quessantky dojit, takže na vemeno “nesahat”. Nejlépe nepřidávat žádný příkrm a vemínko denně kontrolovat. Nevadí nalité, ale je třeba řešit vemeno hřející, ztvrdlé.

Mám ze třech porodů 5 mrtvolek. Také jsem to nikdy nezažila! :plac: Vetka potvrzuje, že je letos na konci zimy spousta zdravotních problémů u zvířat napříč druhy.

Mě u těch špatných porodů napadlo, jestli nedojíždí ještě špatná výživová kondice z minulého chudého roku.. u nás ještě nechci dělat závěry - zatím je to spíš souhra nešťastných okolností. Pokud dorodíme v pohodě, tak to fakt byla jen smůla na začátku.
A u těch oussantek bych si každopádně myslela, že takováhle výživa je prostě moc a zbytečná - to jsou ovečky, co nic navíc nepotřebují a jestli jsou spíš obézní, může to také působit problémy... :jakoby:
Hhippie děkuji za reakci, jen tě trošku opravím, mám Oxfordy ne Oussantky, to psal někdo výše, že je má :)
Ale ovce bohužel byla včera oddojená, abych mohl dát malým mlezivo a i to jehně co se drželo do dneška pilo přímo od ní.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od čobanak »

Liz se selenem maj moje ovce taki a stejňe jim před porodem selen dávám.A ješťe se naroďilo kúzle,co začalo kolabovat na nedostatek selenu a musel jsem mu dát ješťe zvlášť.Zas gdiž jsou mláďata čilá,tak už jim selen dávat nemusíš,stačí to co maj z matki
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Hhippie »

Aha, pardon, Pavle. To jsem se spletla. Maličké má Jan :stydim:
S tím vemenem: pokud nepotřebuješ už mlezivo / mléko, tak jí prostě nech na seně bez příkrmu a kontroluj pár dní vemeno, zda je klidné.
:Hhippie: Bubáci forever!
Profesor1
Příspěvky: 8379
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Profesor1 »

Nemáte mezi ovcema otravného berana, nebo ovci, která ostatní trká? Ale to by zase ovce neměla mléko.
Při takové komfortním příkrmu vemeno určitě hlídejte a případně sem tam odpojit.
A určitě ovcí už jen na seně.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od PavelIV »

Co beran, je stejnej jako vloni? Ale tím to asi nebude.
U kolegy parkuju traktor poblíž "nádoby na kadavér", ovce letos nemá, ale telat jsem tam taky viděl víc, než je k počtu porodů obvyklý. Ale to byly porody v těch velkých mrazech, přesto že jsou ve chlívě. Teď už přes týden nic.
Tak nevím, asi jsem moc nepomohl.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Nitraner »

:stydim:
Mno, loni jsem dopadl katastofalně. Devět porodů, 8 jehnát z 15. Matka trojčat dostala zánět, aniž by se rozdojila. Přišla o struk, posléze i o hlavu. 😂
Po konzultaci s Bekkky, připadly do uvahy jenom dvě možnosti.
Cizí beran, dotahl nejakou nemoc. Nazev mám někde napsanej. Bekkky doporučovala před přesunem berana naočkovat.
Druhá možnost špatná kondice ovcí.
S první nešlo už nic dělat, ani odstranit, ta už byla a proběhla. 😂

Zustala tedy jenom druhá možnost. Dal jsem seno kolik sežrali, 700g ječmene s ovsem na hlavu a den. Přidal víc řepy. Do vody AD3E.

Za 3 tydny byla druhá vlna. 5 porodů 7 jehňat. Porody venku, ve sněhu. Ani u jedneho jsem nebyl. Bez komplikaci a úhynů.

Pro letošní bahnící sezonu jsem vsadil na jistotu. Berana mám svého od jehněte.
V půlce září byly otavy. 12 kulatých balíků, byli až do půlky ledna volně k dyspozici. Jetelotravní seno.
Od půlky ledna seno co sežerou. Příkrm jádro a řepa. Vitamíny do vody. Pochopitelně líz. Voda neustale k dispozici.
😂😂😂
Takže 😂 uvidím😂 od pondělí by měly začít porody.
P_20210222_121240.jpg
:))
P_20210222_121205.jpg
Tak snad zas nebudou moc tlusté. :))
:nitraner2:
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Tada
Příspěvky: 638
Registrován: 29 úno 2020 10:29
Dal poděkování: 755 poděkování
Dostal poděkování: 455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Tada »

A co takle koupit pod ovce kúzlata na bazoši prodávají asi 10 denní kůzlata. (ale asi je to jen zbytečně pridelavaní práce ) ale nevím jestli by je ovce nechali napít když to jsou kůzlata.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Jana P. »

Nitranere jsou to krasavice! :souhlas:
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Františka. »

Tado, co když nenechají, nejspíš po dobrém ne, co pak s nimi?
Nitranere, co je AD3E?
petanena
Příspěvky: 304
Registrován: 07 srp 2019 12:16
Dal poděkování: 316 poděkování
Dostal poděkování: 441 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od petanena »

Nejspíš je to nesmysl, ale nemohli chytit koronavir? Když ho můžou chytit i různé jiné druhy, proč ne vaše ovečky?
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od přezdívka »

Nejsem Nitraner, přesto odpovím. Je to kombisol.Tekutý mix vitamínů A, D3, E.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Františka. »

přezdívko, děkuji.
marcis
Příspěvky: 159
Registrován: 06 úno 2020 22:06
Dal poděkování: 23 poděkování
Dostal poděkování: 59 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od marcis »

Kombisol je vhodný, ale ještě vhodnější je podávat Vitamulgol, je to kompletní přípravek k dodání všech potřebných látek nejen pro březí zvíře, ale i pro zátěžové situace, jako třeba přemístění z pastvy před porody, změna stanoviště. Nitranere, pokud by se jednalo o infekci od berana, byla by postižena i bahnice. Pokud další porody byly bez problémů, je vidět, že problém je třeba hledat jinde.
:andel:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Františka. »

Nemám žádné rady ani tipy ani rady, jen dostávám z okolí zprávy, jak je to letos špatné. Jehňata i kůzlata hodně hynou, rodí se slabá nebo vydrží jen pár dní. Paní znedaleka přišla o kozu i kůzlata, další taky něco takového. Včera mi volala známá paní kvůli jehňatům, že mají hned druhý den po narození průjem. Ne smolku, ale vodovatý průjem. Co prý s tím. Na to jsem radu nevěděla, odkázala jsem ji na kliniku při veterinární univerzitě. Po telefonu jsou ochotní na dálku poradit, jsou výborní. Zdá se mi, že těch problémů tady v okolí je víc než jiné roky.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 14 hostů