Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Františka. »

Když jsou dojnice pořád v kravíně, tak ne. Ale kdyby byly venku, měly by menší nádoj a větší spotřebu krmiva v zimě.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od PavelIV »

Taky nemám dojnice :))
:PavelIV:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od čobanak »

Dojňicím se míchá žrádlo v krmném voze podle osvjedśené recepturi.Je tam i digitálňí váha a dostávaj pořád stejňe.
Profesor1
Příspěvky: 8385
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Profesor1 »

Bezmamiňák se drží. Na to že neměl mlezivo a pije jen třikrát denně tak je to čipera.
Nechcete ho někdo?
Přílohy
IMG_20210328_184407.jpg
IMG_20210328_184435.jpg
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím chovatelé,
letos poprvé se mi stalo, že jehně hůře chodí - moc se neudrží na nohách (mlezivo mělo, pije normálně), proto bych mu rád podal dle doporučení od známého chovatele selen, mám zde v lékárničce Kombisol SE, tak se chci zeptat jak mu ho podat?
Zda rozředit s vodou (popř. jaký poměr) nebo mohu dát rovnou stříkačkou do tlamičky (popř. kolik).

Jehňatům dávám již několik let jen pastu Probicol L, proto s tímto nemám zkušenost a ptám se Vás, kdo Kombisol SE dáváte na zkušenosti.

(možná se o Kombisolu SE již někde psalo, ale nějak je to tu asi zapadlé, proto znovu téma zkouším otevřít k diskusi)

Děkuji Pavel
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1815
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1558 poděkování
Dostal poděkování: 1702 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Augenblick »

Kombisol SE dávám holkám cca 14dnů před obahněním rovnou do huby 5ml. Když se mě zdá, že se jehně špatně staví , namočím prst a vetřu do tlamičky, klidně 2x . Vše neředěné.
Jinak dávka pro savce je 0,04 až 0,4ml na 10kg.
Občas když si vzpomenu špricnu do napáječky, jen tak od oka ...
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11579
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2572 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Hhippie »

Pavle, co vím, tak se dává prostě jedna kapka neředěného přímo do tlamky.
Ale ten způsob Augenglicka, namočit čistý prst do Kombisolu a otřít to jehněti na jazyk mi přijde super :souhlas:
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Františka. »

Pokud je potřeba, kápnu kapičku přímo do huby. Asi je to pro mládě koňská dávka, ale prostě to tak dělám.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Pavel »

Děkuji všem za rady.
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Jana P. »

Jsou různé koncentrace, ale každou podávám stejně jako Augenblick. Prstem na jazyk. Držím palce ať se jehně spraví. 🍀
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Pavel »

Děkuji, tak jehně to bohužel nakonec nedalo. :(

Jen pro zajímavost, jak to děláte u vás v chovech? Když se vám narodí jehňata? Zastříknete jen pupík nebo podáváte i nějaký ten selen nebo jiný přípravek (popř. jaký),
celkem by mě zajímalo jak to kdo dělá a co se komu osvědčilo. Vím, že názorů bude asi spousta a každý má asi něco ověřené ... nikdo dává selen injekčně, někdo C-Guard Lamb AID, taky vím, že nikdo krom ošetření pupíku nedává nic a odchov má vždy v pořádku apod.
Já mám ověřený Probicol L, který podám hned po narození, pak jen udělám desinfekci pupku popř. pokud je nutné, tak jej zastřihnu a ohlídám, zda jehně pije.
Děkuji všem za zapojení se.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1815
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1558 poděkování
Dostal poděkování: 1702 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Augenblick »

Myslím, že to nejdůležitější je péče o bahnice před porodem, kterou se minimalizuje následá péče o nedochůdčata. Určitě bude hrát roli i plemeno. V době březosti zvlásť ke konci je potřeba rychle rostoucích plodů velká, jehňata rostou a vlastně zmenšují možnost naplnit maminám celý bachor. Tady hodně pomůže příkrm jádrem. Hodně chovatelů má strach že se jim pak budou rodit velká jehňata, myslím, že to je neopodstatněné, protože matka jim dá ze sebe co může i když potom sama mnohdy upadne do ketózy. Jen ze sena a kostky sole, dobrá bezproblémová jehňata u šlechtěných plemen podle mne nejdou odchovat, alespoň u dojných ovcí...Minerály jsou také hodně důležité, dávám tento liz: https://www.heapco.cz/mineralni-liz-top ... igest-20kg. Během 3 neděl před bahněním 26 ovcí sežerou s chutí ty belíky 3. Lamb aid jsem používal a špatný není, po aplikaci bylo vidět i jakési vzpružení slabšího jehněte, ale je to jen takové chvilkové nakopnutí, které nic neřeší. Na letošek jsem ho nekupoval a potřeba nebyl, koupil jsem oproti loňsku belík toho lizu navíc. Moje zkušenosti ber s rezervou, ovce chovám teprve 7let a mám VF a značně rozmazlený 😀
Pupeční šňůry jsem letos nezastříhával, ale o to víc jsem se snažil mít v choulech absolutně suchou podestýlku. Minulý rok jsem zastřihával a dezinfikovali poprvé a tři jehňata od dvou matek měla zánět v očích, určitě to mohla být náhoda, ale budu to teď nechávat na přírodě..
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11579
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2572 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Hhippie »

Já slyšela, že to matky stejně olížou, takže už nedesinfikuji. Jen zastříhnu pupečník na cca 3 cm a vymáčknu z něj krev.
Dělám předporodní střihy matek, aby mohla jehňata snadno najít struk a abych i já dobře viděla, zda je jehně přisáté.
Podávám měsíc před plánovanými porody melasovaný liz pro březí ovce - Brebigest Toplick.
A přikrmuji symbolicky ječným šrotem pro zvýšení příjmu energie. Ale to taky až poslední měsíc. Teď (rodí každým dnem!) mají 2 litry šrotu a půl litru krmných granulí na 9 ovcí.
Pokud bych měla slabé jehně, podala bych selen. Nebo pro letošek tu mám nějaký ten podpůrný preparát ve stříkačce přímo pro tento účel (Něco jako LambAid). Ale nikdy jsem to nepoužívala. Když bylo jehně slabé, snažila jsem se, abych do něj dostala mámino teplé mlezivo hlavně :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
jupik
Příspěvky: 847
Registrován: 16 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 81 poděkování
Dostal poděkování: 751 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od jupik »

Téměř Celoročně mám u ovcí selenovou sůl (na pastvě jim přidám hořčíkovou), malým dávám do hubičky selen ( aquavit) když je druhý den značím, malou stříkačkou 1 ml. Když je mizerný dávám dřív, selen podporuje sací reflex. Pupečníky neřeším, snažím se na ně vůbec nešahat. Mam tu jen jeden zanícený a to byl komplikovaný porod, koza to potom moc nedávala, takže si malýho asi moc neumyla. Mláďat mám víc jak 100, podestýlku suchou ale není to stoprocentní.
Máme jen senáž, seno a minerální lizy v kostce, asi 3 druhy.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od čobanak »

Hippie a jseš v kontaktu s chovatelema ze švícarska?Vimňeňujete si ňejaké zkušenosťi?Víš přece,jaké jsou rozďíli mezi koňma,co se tejká víživi.To,co vihovuje jednomu,po tom se ten druhej schváťí.Před časem bil ve zpravodaji článek o vřesovejch ovcích.Ňemeckej chovatel řikal,že se nesmňej krmit vidatňe.Oňi jsou z vřesovišťe a příliš víživná strava bi je zabila.Bubáci jsou horské ovce,teoreticki bi mňeli dobře zvládat nouzi.Co na ňich může bejt jiného než na valašce?
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4931 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od PavelIV »

To by ale byli tlustý jak poník s neomezeným přístupem k senu, ale to nejsou. Ale asi se mají o dost líp než ve svým původním prostředí. Konsultace se zkušenými chovateli plemene určitě ničemu neublíží, zvlášť při znalosti NJ bych doporučil.
Já bych ten jetel dal hned do háje a krmil normálním dobrým senem, ale nemusí to být hlavní příčina.
Při eventuálním dalším úhynu bych nechal udělat pitvu, snad na to nedojde
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11579
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2572 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Hhippie »

To nevim. Kamarád, nevětší chovatel valašek, je má taky jen na seně, a jsou normální - některé hubenější, některé tluštší… to asi není ukazatel, ne? Podle mě není moc plemen, krom dojných, co by vyloženě potřebovaly krmit jádrem. Leda masňáci, pokud se hraje o kila na jehňatech v PoP chovech nebo při vícečetných vrzích..

Já než jsem je kupovala, jsem obepisovala chovatele v Německu a Rakousku a sháněla informace, abych věděla, zda se vůbec dají vysokohorské ovce chovat v údolí… ale, ruku na srdce… vyprávěli byste komukoli otevřeně, co má vaše plemeno za negativní stránky, když potřebujete prodat…? :nevim:

Přikrmuji spíš symbolicky, kdyby bylo třeba přidávat po porodu, aby byly zvyklé.

Jetelotravní seno jsem domluvila s výrobcem, že mu zavezu zpátky a vymění mi to za normální. Jen jsem zvědavá, jak ty 350kg brutálně utažené 150tky budeme růčo nakládat na náklaďák… :ajeje: Naštěstí je to auto s rukou, tak snad vymyslíme systém, jak to přes kurty naložit… naštěstí jsou všichni zlatí a chápaví a nápomocní… :andel:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Lostsan
Příspěvky: 574
Registrován: 29 kvě 2023 17:46
Dostal poděkování: 28 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Lostsan »

Shetlandky se treba lisej velikosti kdyz jsou z hor vs z niziny. Klidne i o 10 a vic kg pro nizinu. Vydatna pastva. Ale asi to musi bejt zvyknuty.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11579
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2572 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od Hhippie »

Pořád mám ve hře pořídit plemeníka k tomu svému. Ale aby byl menší a dobře se s ním pracovalo… nesnáším kamerunky. Myslela jsem si na shetlanda nebo vřesáka. Ale ona tahle plemema nejsou zas tak malá, ti berani, viď?
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Slabá jehňata a bahnice bez jehňat

Nový příspěvek od čobanak »

Valášci jsou třeba docela hodní kluci.Nebo jak s ňima chceš pracovat?
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 20 hostů