Krmelec pro ovce - zas a znova

chov ovcí a koz...
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Pavel »

Zdravím,
jdu s dalším dotazem a poradit se s Vámi. :vytlem:

V minulém roce, jsem ovcím vytvořil krmelec podobný tomuto: http://www.almvizovice.cz/krmelce-pro-o ... ivym-kosem na stejném principu akorát doma dělaný ze starých trubek z plotu. Takže byl i celkem za pár. :vytlem:
Celkem dobře fungoval a momentálně a zatím funguje. Jelikož již loni se mi stalo, že ovce jak žerou, tak některé strkají hlavy dovnitř a seno jim padá na huby a jedna ovce měla v oku zapadlý kus drobného sena a musel jsem to léčit a mazat mastí od veta - framykoin ophthalmo, celkem dobře zabrala a během několika dní ovce byla zase v pohodě. :hura: Tak jsem to nějak přehlédl a nechal to být a dále neřešil.
Ale letos cca před týdnem to samé :smutek: , jedna ovce (jiná ovce než loni) ze stáda to samé co minulý rok, a tentokrát má obě oči "poškozené", tak vet dal nějaké injekce... a zase mažeme tou samou mastí framykoin ophthalmo, zdá se, že zase bude brzy vše ok. :) Což jsem rád. Ale již nyní, jsem se rozhodl problém s krmelcem řešit.
A vyrobit jiný krmelec, koukal jsem na různé druhy, ale nejvíce se mi líbí toto řešení: https://www.kamir.cz/prikrmiste-pro-ovce-panel-pozink a to z důvodu, že mám balíky různého průměru a někdy máme i velké hranaté, takže se mi to zamlouvá z důvodu variabilnosti, že si dle potřeby mohu velikost krmelce upravit na daný balík. A hlavně to je i skladné.
Proto se chci zeptat, máte někdo s takovýmto krmelcem zkušenost? Jaké případně udělat mezery? Jelikož si budeme krmelec vyrábět, tak si to můžeme přizpůsobit jak chceme. Přemýšlel jsem nad tím, že bych udělal mezeru jen 10 cm aby žádná ovce nedostala hlavu dovnitř a vždy když by byl balík sežraný, stahoval bych krmelec (ubral vždy 1pole, 2 atp....). Tím pádem si myslím, že bych tomuto problému mohl zabránit, že když budou žrát z venku, tak na ně nebude to drobné seno padat. (respektive jim do očí)
Ale zase mám strach, aby některá z ovcí se nepokusila tam narvat hlavu a abych ji pak nemusel vyřezávat ven. Nebo pak kvůli jehňatům, když by náhodou některé vlezlo dovnitř. (máme oxford down, takže ovce s celkem velkou a širokou hlavou) nebo nechat 15cm?
Rozhodl jsem se to řešit ještě teď, že máme čas krmelec vyrobit a ještě otestovat než půjdou holky na pastvu. A případně abych měl během roku ještě prostor, kdyby to nebylo ono ho nějak upravit a byl zase připraven na podzim na příkrm senem.
Všem děkuji za zapojení a názory.
Pavel
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Augenblick »

Do toho systému asi musí strčit celou hlavu, jinak ten prostředek nevyžerou. Já mám jesle do V, a mezeru mezi šprušlema 8cm. Tak tam celou hlavu nenarvou.
Tykat, díkes ....
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 282 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od přezdívka »

Mám krmelec z karisítě 10 x10 cm. Tam je zas problém, dokud jehňatům nedorostou hlavy, aby nešly prostrčit. Některé tam hlavu strčí, ale už ji nedá ven. Tak musí počkat, až ho vysvobodím.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Františka. »

Nepochopila jsem, v čem má být ten nový lepší proti starému, aby nemohlo ovcím nic spadnout do oka. Poradit nemůžu, ale poučit bych se chtěla :usmev: .
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Jana P. »

:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1814
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1701 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Augenblick »

Ten kruhovej mám, tam ale strčej hlavu až po ramena :usmev: , myslím že chce něco kam by tu hlavu nestačily.
Tykat, díkes ....
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Hhippie »

Pro mě jsou zase příkrmiště, kam ovce strčí hlavu, tím nejideálnějším. Protože jinak děsně caněj pod sebe a je mnoho sena znehodnoceno. :nevim:
Jinak nejlepší jsou “klíčové dirky”, tedy systém, co má Augenblick. Ale je s tím samozřejmě víc práce při výrobě.
Žrádlo mám na zemi, takže se mi nestalo, že bych řešila oči.. ale také jsem se s tím krmelištěm, co “pouští” postupně balík dolů, setkala a přišel mi jako geniální řešení... evidentně má každé něco a nic není dokonalé... do tohoto zas nevlezou jehňata, která dokáží také velkou část žrádla zničit.. :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Jana P. »

Také máme klíčové dírky, ty šikmé sprusle funguji na podobném principu, strčí hlavu dovnitř a nevztahují ji tolik ven.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Pavel »

Františka. píše: 21 bře 2021 17:40 Nepochopila jsem, v čem má být ten nový lepší proti starému, aby nemohlo ovcím nic spadnout do oka. Poradit nemůžu, ale poučit bych se chtěla :usmev: .
jde o to, že jak je balík v tom krmelci položen celý, tak ovce ho vykusuji, a úplně se zaboří hlavou dovnitř. Tam právě vznikají ty problémy. (asi jako zde http://www.almvizovice.cz/data/client.p ... 2.jpg/full , jen tam mám celý balík) a ten nový by byl něco na styl kruhového, v tomto co mám, je balík jakože ve "vzduchu" a naležato (tohle je to dobré, že jehňata nelezou dovnitř, jak je balík nahoře). a v tom novém by byl položen na zem (na paletu) a krmelec by byl okolo jako zde https://www.kamir.cz/images/zbozi/20201 ... m0sl_x.jpg , jen místo volného sena by tam byl celý balík. Proto se mi budou hodit i rady těch co mají ty kruhové krmelce, jelikož to je na stejném principu, akorát to nebude kruh v jednom kuse nebo ve dvou, ale bude to složeno z více dílců. S tím vytahováním sena to je také složitá otázka, přijde mi, že skoro ze všech krmelců jsou velké ztráty. Už jsem přemýšlel, že bych dal na balík v krmelci i síť jak se dává ke koním -(možná bych tím i vyřešil problém s tím padajícím senem do očí :nevim: ) https://www.google.com/search?q=S%C3%AD ... 17&bih=694

ale zase jsem se bál, zda se ovcím z toho bude dobře žrát. A kdyby nefungovalo, tak by to bylo celkem dost vyhozených peněz. Nepoužíváte ji někdo?
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Jana P. »

Všude vidím rovné šprušle.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Pavel »

Jana P. píše: 22 bře 2021 08:46 Všude vidím rovné šprušle.
kruhové krmelce jsou i takové :) . - https://www.kamir.cz/prikrmiste-pro-ovc ... 8MQAvD_BwE
Jana P.
Příspěvky: 6020
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Jana P. »

Ano to vím, ale ty šikmé šprušle účinkují proti plýtvání. Tak proč dávat rovné?
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Pavel
Příspěvky: 230
Registrován: 29 lis 2018 17:46
Dal poděkování: 8 poděkování
Dostal poděkování: 45 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Pavel »

Jana P. píše: 22 bře 2021 10:19 Ano to vím, ale ty šikmé šprušle účinkují proti plýtvání. Tak proč dávat rovné?
Nevím, zda až tak moc mají šprušle vliv na to, jak ovce plýtvají senem. Viděl jsem u jednoho chovatele, že měl oba druhy, jak rovně, tak šikmé a okolo obou bylo stejné množství vytahaného sena, tak nevím no. Třeba se někdo vyjádří, kdo používá tyto krmelce.

A zase u krmelce, který má šikmé příčky, tak bych se bál, že ovce tam strčí hlavu, zasekne se a nevytáhne ji. Jak jsem již psal ,máme ovce, které mají široké a velké hlavy.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Hhippie »

Mám jeden druh “krmelce” udělaný z “panelů” z karisítě. Vyříznuté otvory na hlavy a podle potřeby “utahuji” panely nebo odeberu jeden, abych zmenšila obvod kruhu. Je fakt, že u tohoto nebylo ztrát mnoho. Ale je to zas a opět - já preferuji krmeliště, kde ovce prostrčí hlavu dovnitř. Což se dá jen u nerohatých... :nevim:
Síť na celý balík mám, ale nepoužívala jsem jí pro ovce, jen pro koně. Ale letos jsem měla dvě jehnice mimo stádo, aby mi je nenakryl beran a žraly z malé sítě. To, co vytahaly, byla největší ztráta, jakou jsem kdy měla na seně. Je to pořád dokola. Žádné zvíře nesežere 100 % toho, co mu předložíte. Takže pokud nemá možnost se v tom pohrabat, tak si prostě vytáhne sousto, položí na zem, probere a zbytek nechá ležet. A to jsou velké ztráty. Daleko lepší je, když to “upustí” do toho krmítka a později se k tomu třeba vrátí. Nebo se dá to probrané předložit ještě méně vybíravému druhu zvířat (kůň, kráva)..
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmelec pro ovce - zas a znova

Nový příspěvek od Kouťák »

Už jsem to sem někde dával.Je to u kamaráda,má tam kozy,ovce,lamy a říkal,že je to všechno stejná pakáž a vytahají co se dá.Hlava jim tam nikdy nezůstala.
IMG_1821.JPG
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 21 hostů