Krmení pšenicí

chov ovcí a koz...
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Františka. »

Jediná koza, která mi stála dobrovolně nasucho, byla ta, co ztratila kůzle při narození a já jsem ji začala jako prvničku dojit. Myslela si, že tak je to v pořádku. Ale brzy viděla, že ty druhé to mají jinak a chtěla taky. Že by šly klidně bez příkrmu, tomu moc nevěřím. Neosvědčilo se mi nic jiného než otruby. Nepřehrabují se v nich, jako když mají cokoliv nestejného, např. zeleninu, taky se po nich tak lehce nenafouknou.
Pět ovcí není moc, to Vám půjde. Ne najednou, ale postupně to musí jít, když je budete brát pokaždé ve stejném pořadí a to pořadí bude odpovídat hierarchii ve stádě. Pomůže ke klidu, když budou vědět, že na ně určitě dojde, pak jsou trpělivější. I kdybyste nějakou nepotřebovala dojit, na její místo nedávejte jinou, ale zavolejte ji taky. Já jsem donedávna brala kozy po jedné, ale teď je beru po dvou, pokud se ty dvě snesou, jinak dál po jedné. Nasypu otruby, zavolám jméno a pustím k sobě jen tu nebo ty, které tam mají být. Když mají taky seno v krmelci, jde to dobře a jdou ke mně většinou jen ty správné. Kdybych dojila v době, kdy nemají krmení a jsou hladové, nešlo by to tak lehce, tlačí se všechny. Ty přivolané se hned pustí do otrub a já začnu jednu z nich dojit, pak druhou a pak jdou zpátky a do ohrádky si pozvu další. Mohla bych je dojit dál po jedné, ale chtěla jsem, aby mě nezdržovaly ty,, které jenom žerou a nedojím je. Chci, aby žraly trochu otrub kvůli obsahu železa a lepší krvetvorbě.
Nejde mi do hlavy, že je na to dojení musíte lákat. To snad by bylo, kdyby nevěděly, že dostanou dobrotu, ale jinak jen zavolejte jméno a hotovo. Jestli ho nemají, tak jim ho dejte :usmev: . Je to fakt potřebné, abyste mohla oslovit jen jednu určitou.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od PavelIV »

Savarko, detaily k videu asi nejlíp vysvětlí autor nebo figurant
http://www.biostatek.cz/KONTAKT/
:PavelIV:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Jamarov »

Já dojim ve stoje, a jakoby zepředu z boku ,mám vysokou dvojici lavici, hlavu nefixuju pokud to není megera, samozřejmě mají zlab s bohatou směsi prikrmu. Dojim ručně 7koz, vyhovuje mě po jedné , protože se lépe kontroluje a je víc času, když letos zprovoznim koncové dojení tak lavice pro aspoň dva kusy je ušetřeni času ,mladé před pripoustenim nechávám se stádem dvojných a učím je chodit na lavici, nejdou hloupé a celkem rychle se naučí. Otvírám branku z výběhu, pouštim po jedné , podojene pak odvádím do výběhu na pastvu, kde mám uzavřenou část aby se nevraceli zpět k brance na dojení, mám to přes dvůr , kozy mají obojek, to je pak snadné, četla jsem ze nejdřív mají chodit od nejmladších , ale pro mě nereálné , mají svůj postup od nejdominantnejsich , někdy se u brány poperou, ale to počkám až si to srovnaji a připraví se ta která má být na rade.
Dojne ovce nemám , ale když to srovnám s texlama tak to jsou andílci oproti kozam,taky to mám tak ze dokud žerou muzu dojit, jde pak o rychlost,když mají hodně mléka ,u některých zas čekám až dozerou, prikrmu dávám hodně . Na začátku sezóny bolí ruce hodně než si zvyknou, 100ovci by byla noční můra :vytlem:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Františka. »

Mladé mají chodit nejdřív u strojového dojení kvůli riziku přenosu zánětu. Mladší zdravá zvířata by se prý mohla nakazit od starších. U ručního dojení to nehrozí a snad by se to dalo i u strojního vyřešit, ale nikdy jsem ho nepoužila, tak nevím, co vše se tam dá umýt nebo vyměnit na každé zvíře. Prostě pro klid ve stádu a při dojení jdou nejdřív vedoucí a nejstarší. Jako u lidí.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Savarka »

Děkuji, děvčata, za sdílení vašich zkušeností. Ono to v podstatě podobně funguje i u nás. Mají svoje pořadí podle hierarchie ve stádě, ale přesto se to občas nějaká snaží narušit, vlezou mi tam dvě na jednou, některá přijde dvakrát... Ale sebekriticky musím přiznat, že problém je spíš v mém tlačení na pilu. :stydim: Jsem prostě posedlá efektivitou. :vytlem: Rozhodně ale upouštím od záměru dojit je najednou. Myslím, že v našem případě by hodně pomohlo nějak zajistit "jednosměrku", jedněmi vrátky dovnitř, jinými ven. Takže jdu vymýšlet, jak to zrealizovat. Moc díky!
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Jamarov »

Příchod a odchod jinam je super :souhlas: když musím vracet kozy zpět brankou do výběhu kde stojí další cekatelky je to zbytečný adrenalin pro nás všechny :vytlem: když stojí pak před brankou dominantnejsi podojena ,která by si dala druhy kolo , tak se zas šprajcne ta kterou odvadim a nechce proti ni jít brankou do ohrady.No někdy to je komedie :)) casto si říkám , ze by mě zajímaly ty jejich rozhovory ,jak se baví mezi sebou :vytlem:

Jo a když pšenice -tak tou krmim jen slepice,premyslela jsem jestli udělat šrot a přidávat ke směsi , ale to už by toho měli hodně asi.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Františka. »

Jamarov, co jim dáváte na dojení? Směs - jakou?
Už jsem psala, jak to není celé stejné, přehrabou to. Třeba vyberou jeden druh semínek a zbytek vyházejí po okolí. Otruby jsou stejné, ty žerou dobře. Ale ne granulované, ty přehrabují.
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Kozám míchám z toho co mám, pšenici, soju a kukuřici nedávám v poměru nad 1/5 a v součtu do 1/2 celkového množství. Oves v celku, kukuřici šrotuju a ostatní projde mačkačem :souhlas:
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Františka. »

DADe, jsem nechápavá, já tomu vůbec nerozumím. Co jim tedy dáváte jako zbytek, když pšenici, sóju a pšenici do 1/5. Zbytek je ten oves?
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

To co seženu :usmev: oves, černý oves, ječmen, žitovec
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Ještě jinak, ty problematyčtější obilniny (pšenice, kukuřice, soja)dávám maximálně do 20% objemu od druhu, celkově maximálně polovinu objemu
ovsem, ječmenem a žitovcem doplním
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 9 hostů