Krmení pšenicí

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Augenblick »

Mám k hoblovce takovou pojízdnou odsávačku na hobliny, možná by to s ní šlo plnit .. ?
Tykat, díkes ....
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Jan »

pokud se dá centrifuga nahoru a bude dostatek času .....
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
Augenblick
Příspěvky: 1812
Registrován: 09 říj 2018 23:23
Dal poděkování: 1557 poděkování
Dostal poděkování: 1700 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Augenblick »

Tak jsme zprznili téma krmení pšenicí, asi by stálo za to otevřít nové téma s uskladněním krmiva..
Tykat, díkes ....
Vedra
Příspěvky: 285
Registrován: 05 led 2020 19:19
Dal poděkování: 21 poděkování
Dostal poděkování: 518 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Vedra »

Nevím jestli to přes to dřevo nebudou cítit hlodavci. Mám několik tzv. kadlubů z vydlabaných kmenů a ve všech jsou prožrané díry.
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od PavelIV »

Kdybyste řezali do IBC flexou, tak nejdřív nacpěte mezi rám a nádrž nějakej klacek. Jinak při troše nepozornosti nebo nešikovnosti můžete při odřezávání rámu projet stěnou, nebo ji zeslabit (jako já, když jsem vyráběl napajedlo :)) )
Pod výsypkou by byl hezčí ohybanej plech, z tý pěny :soufl:
:PavelIV:
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Františka. »

Myslím, že u DADa prožrali myši i plastový sud. Ale to asi není běžné, kdežto dřevěnou bednu prokoušou snadno.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od čobanak »

Já krmim ovsem jednotlivje.Kozlovi vůbec nedávám.V dojném období podojim kozu a dám ji oves.Mezi ťím dojim další.Gdiž dodojim,má ta prvňí už sežráno.Odvedu jí a vimňeňim za třeťí.Tu místo druhé přicvaknu na dojeňí a druhé dám oves.Podojim třeťí,druhá má sežráno.Odvedu jí a vezmu čtvrtou.Atd.Gdiž dojde oves dávám krátkodobje i pšeňici
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od PavelIV »

Co jsem viděl, tak se často dává přímo při dojení, když zvíře žere dobrotu, nevymejšlí hloupsti obvykle. Tvoje už jsou naučený, tam je to fuk, ale asi se tak rychlejš naučí na dojení, když se to přímo spojí s mňamkou.
:PavelIV:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Jan »

přesně tak, koukám na videa v Rusku a tam mají to krmení spojené s dojením. Ony tam ty kozy pak líp lezou.
Dokonce chodí ve čtyřstupu , každá na své místo a dojení je nezajímá, zajímá je obsah žlabu.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od PavelIV »

Já to viděl v dojírnách na krávy - na místě rovnou fixovanej kbelík, do něj odměrku granulí nebo šrotu a dámy nástup.
:PavelIV:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Savarka »

Naše ovce nejen že zajímá při dojení žrádlo, nikoli samotné dojení, ale hlavně jakmile žrádlo dojde, už nechtějí stát. Takže se dá dojit jen po jedné a odděleně od ostatních. Zatím dojíme jen tři, to se ještě dá, ale příští rok by jich mělo být pět a to už bych docela ráda změnila systém dojení. Měla bych představu takovété úhledné řady ovcí u jednoho žlabu, které jednu po druhé v klidu vydojím. :usmev: Jenže to by ty naše princezny musely být ochotny zachovat při společném krmení klid a nebrat to jako boj o to, která toho víc uloví. Vím, že jsme tedy úplně mimo původní téma, ale je tady někdo, komu dojení více kusů najednou funguje? Je to možné i bez fixací hlav? A pokud by se hlavy fixovaly, dá se je na to naučit, když jsou teď zvyklé na dojení na volno?
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Savarka »

Něcp takového by se mě líbilo. :vytlem:

Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od PavelIV »

To je kousek od nás :souhlas:
Mně by tedy upadly ruce nejpozdějš po druhý ovci
:PavelIV:
Jan
Příspěvky: 2410
Registrován: 07 bře 2019 15:08
Dal poděkování: 617 poděkování
Dostal poděkování: 917 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Jan »

V tom Rusku mají dojící aparát.
chovám asi 35 včelstev v systému langstroth 448x330 a 448x159 ,8 slepic isabrown
od jednodenních kuřátek, 6 křížených slepic, 5 hus , čubinka KAO. Dále mám 2 beránky z ostrova Oessant v černé až černohnědé barvě , 2 ovečky a 14 prasátek
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Savarka »

No, mně ani tak nejde o moje ruce, pět ovcí je ručně ještě v pohodě. Viděla jsem nějaký dokument o slovenském bačovi, který má stohlavé stádo a dojí ho ručně ve dvou lidech dvakrát denně. Podle mě je to jen o cviku a o posílení těch správných svalů. Pokud ovšem někdo nemá v háji karpály. :smutek:

Na tom videu výše mě spíš fascinuje, jak jsou ty ovce při dojení klidné a zajímalo by mě, jak toho ten chovatel dosáhl. Těm našim při pohledu na ječmen stoupne adrenalin a jsou všechno jen ne klidné. :smutek:
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Savarka »

Ten slovenský bača dojí po jedné, ale bez příkrmu, zavře do malého prostoru, takže ovce nemá úniku. Jestli to dobře chápu, je to tradiční způsob dojení na Slovensku.

čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od čobanak »

PavelIV píše: 09 dub 2021 11:18 Co jsem viděl, tak se často dává přímo při dojení, když zvíře žere dobrotu, nevymejšlí hloupsti obvykle. Tvoje už jsou naučený, tam je to fuk, ale asi se tak rychlejš naučí na dojení, když se to přímo spojí s mňamkou.
Nám se to v kravîňe neosvjedčilo.Krávi se vrťej,chťej sežrat příďel,co dostala jiná,nechťej z dojírni odejít.Upusťili sme od toho.U dojeňí robotem to prej maji,jenže tam je každá kráva v kabince sama.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od čobanak »

Savarka píše: 09 dub 2021 14:42 Naše ovce nejen že zajímá při dojení žrádlo, nikoli samotné dojení, ale hlavně jakmile žrádlo dojde, už nechtějí stát. Takže se dá dojit jen po jedné a odděleně od ostatních. Zatím dojíme jen tři, to se ještě dá, ale příští rok by jich mělo být pět a to už bych docela ráda změnila systém dojení. Měla bych představu takovété úhledné řady ovcí u jednoho žlabu, které jednu po druhé v klidu vydojím. :usmev: Jenže to by ty naše princezny musely být ochotny zachovat při společném krmení klid a nebrat to jako boj o to, která toho víc uloví. Vím, že jsme tedy úplně mimo původní téma, ale je tady někdo, komu dojení více kusů najednou funguje? Je to možné i bez fixací hlav? A pokud by se hlavy fixovaly, dá se je na to naučit, když jsou teď zvyklé na dojení na volno?
V kravíňe máme krávi nacpané jednu za druhou na ťesno.Dojič stojí pod úrovňí,netřeba se ohejbat,vemena jsou zhruba ve vejšce pasu až prsou.Doma mam obojki a fixuju hlavi.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Františka. »

Savarka píše: 09 dub 2021 14:48 Něcp takového by se mě líbilo. :vytlem
Savarko, když to vezmu podle koz, naučí se na cokoliv bez problémů, pokud tam budou mít dost co jíst. Podle mě je dojení 5 ovcí najednou až dost, protože jestli jedna trvá třeba 3 minuty, musí žrát 15 minut a to už by mohlo způsobit nějaký problém, kdyby to byl třeba šrot. A spíš budou žrát déle. V ničem jiném bych nehledala větší potíž. Moc se mi taky nelíbí, jak má ten člověk bandasku jen tak, stačí lehce hnout nohou do strany a vylije se. A poslední věc, mít takhle ruce před sebe při dojení není zrovna dobré, při dojení na zemi na stoličce je máte spíš spuštěné dolů a o vemeno se opírají, není to tak namáhavé. 5 ovcí bych takhle klidně podojila, ale 20 ráno a večer bych nechtěla. To můžu leda na nízké stoličce.
Savarka
Příspěvky: 484
Registrován: 06 kvě 2019 20:40
Dal poděkování: 1258 poděkování
Dostal poděkování: 525 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Krmení pšenicí

Nový příspěvek od Savarka »

Děkuji, Františko, za podnětné postřehy k videu. :usmev: Hlavně s tou výškou, vždycky jsem brala, že mít zvíře výš je při dojení výhodnější, ale máte pravdu, při ručním dojení je to vlastně blbost. :nesouhlas:

Jinak já hledám způsob, jak zkrátit celkovou dobu dojení a nejvíc mě zdržuje to organizování kolem. Aby prostě jedna odešla, jedna přišla. A jelikož jako "vodítko" používám kbelík se žrádlem :vytlem: , někdy to nejde hladce ani při třech kusech, natož při plánovaných pěti. Na tom videu to není moc dobře vidět, ale zdá se mi, že tam mají v těch kbelících příkrm, ale žerou ho v klidu a pomalu. Tak nevím, jestli jen blbě vidím a ty kbelíky jsou prázdné nebo tam je příkrm, který jim až tak nechutná, ale jsou ochotné kvůli němu postát, i když už mají sežráno. Každopádně mi takováhle pohodička při dojení přijde jako sci-fi. :vytlem: Ale třeba je to opravdu o tom naučit je na dojení bez příkrmu, jak tu psal někdo výše, ale nevím, jestli je to takhle zpětně vůbec reálné. :smutek:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 17 hostů