Stránka 1 z 4

Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 12:14
od Františka.
Krmit pšenicí přežvýkavce je problematické. Obsahuje příliš sacharidů, zvlášť pro kozy, ale i pro ovce. Z obilovin je nejlepší oves, jenže se dá sehnat mnohem hůř než pšenice. Napadlo mě, že by bylo dobré nějak té pšenici ubrat sacharidy a pak ji zkrmit. Jediné, na co jsem přišla, bylo namočení a naklíčení. V tom případě se množství sacharidů určitě sníží, navíc se zrní obohatí o vitamín B a možná i něco jiného užitečného. Nezkoušel jste někdo dávat kozám nebo ovcím naklíčené obilí? Je mi jasné, že to chutí sežerou, jde mi ale spíš o postup, jak obilí klíčit, přece jen na to nestačí miska.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 13:57
od PavelIV
Františko a myslíte, že by jim to pak chutnalo? Nechtějí z toho právě ty sacharidy? A nejsou ty sacharidy právě to, co pomáhá zvyšovat laktaci?
Krávám prý má být přenice napůl s ječmenem, tak jim to občas dám, ale jen trochu.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 13:58
od Františka.
Našla jsem na chovzvirat.cz následující návod. Sice pro slepice, ale to je asi jedno. Líbí se mi, že se neklíčí na plechu, ale v kbelíku, takže jde i větší množství.

Zrní(ječmen, pšenice) již mnoho let nakličuji tímto způsobem : plastový kbelík asi 5l se dnem v němž jsou vyvrtané otvory a funguje jako cedník vložím do druhého kbelíku bez otvorů ve dně. Kbelík naplním do 2/3 zrním a zaliji čistou vodou. Vše mám v místnosti při teplotě okolo 15°C Takto nechám dva dny. Poté kbelík se zrnem a otvory ve dně vytahnu a nechám okapat vodu a zrní propláchnu čistou vodou. a nechám celý den nasucho. Zároveň si připravím do dalšího kbelíka asi 5l vody a do ní dám 2-3 šupinky(ne více!!!! ) hypermanganu. Do této vody pak každý další den po dobu asi 5-10min namočím nakličované zrní. Po té pak vždy vytahnu a nechám okapat a celý den nasucho. Takto pokračuji až je délka klíčků 2-4 mm(při této délce klíčků je nejvyžší obsah vitamínů) a zkrmuji. Naklíčené zrní musí mít vůni čerstvě strouhané okurky. Hypermangan jako desinfekce zabezpečí že v zrní nebují plísně. Při pochybnostech raději nezkrmovat, zkrmování zaplísněného naklíčeného zrní může mít fatální následky.
Přeji mnoho zdaru Míla

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 14:01
od Františka.
Já krmím z obilovin jedině mlátem, se vším ostatním mám špatné zkušenosti. Z mláta už je většina sacharidů vyloužená. To víte, že by jim to chutnalo a že ještě víc, kdyby to byla celá pšenice, ale to bych měla jistotu, že budu mít půl stáda nadmutého a půl s průjmem.
Kozy jsou na tohle asi nejháklivější, krávy snesou o hodně víc. A laktaci sacharidy zvyšují, ale za cenu více starostí více mléka nechci :usmev: .

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 14:18
od PavelIV
Když čtu ten návod, tak to by mě tedy nebavilo, ideální by na to byl hrnec na těstoviny.
Předpokládám, že je problém s dávkování, silnější sežerou nejvíc, slabší skoro nic.
Deseti kravám roznesu dostatečně daleko od sebe deset kbelíků. Silnější sice odbíhají a vyhánějí slabší, ale ty si vždycky ten jeden volnej najdou. Trochu jsem to vypiloval, kýble mám naštosovaný na sobě a od spodu je pokládám. Do spodních tří dávám víc, protože ty tři nejsilnější mrchy se vrhnou na první kýble, ale jak jich položím víc, přecházejí postupně dál a vyhánějí ostatní i sebe navzájem. Začla s tím jedna a už to dělají tři. Myslí si, že tím sežerou nejvíc, ale na mě nevyzrajou, potvory nenažraný :))
O riziku jsem tu psal nedávno :))

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 14:24
od Jan
Krmím pšeničným šrotem s kukuřicí cca 10:1. 1/2 litrů na 4 miniovce a den.
Nestěžuji si a vyžadují to. Průjem nemaj.
Teď přestali jíst i seno a hoblujou trávu.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 14:26
od Františka.
Mně taky vadí ta pracnost a dokud je mláto, nic takového provozovat nehodlám. Spíš přemýšlím, čím vyplnit dobu, kdy mláto není. Někdy je i mizerné seno a pak je ještě něco potřeba. Mohl by to být i oves, ale ani toho nemůžou mít do sytosti.
Já jim dávám do 40 l vaničky tak dlouho, až se vystřídají všechny. To bývá tak 100 l. Nikdy nechodí pořád dokola, i když třeba dvakrát jdou, ale pak už nechají i ty druhé, takže mají i ty slabší. Když toho nemám dost, dám do krmelce seno a navrch jim sypu mláto nebo kousky chleba nebo zeleniny, podle toho, co mám. Nemají všechny dost, ale každá trochu, protože nestihnou přebíhat na jiné místo, tam už je to sežrané. Musí to být nasypané po celém krmelci, jinak by přebíhat stihly.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 14:33
od Františka.
Jane, to já vím, že krmíte takhle, ale u mě to nejde nebo nevím jak. Netvrdím, že by měly průjem všechny, ale bylo by jich dost. Viděla jsem to, když vyžíraly klásky na strništi. Pak do nich cpu živočišné uhlí a v noci nespím, jestli se nenafoukla nějaká další nebo jestli zvládla noc. Možná, kdybych jim dávala po troškách a učila jejich trávení, šlo by to. Jenže některé jsou citlivější a musím se řídit podle těch, nejde rozdělit to tak, aby někdo měl a někdo ne. Mít dvě tři kozy, asi by se to dalo. Navíc to mokré se mi líp dává na seno do krmelce, tam to drží.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 14:34
od Augenblick
Když mláto není v čerstvé podobě, tak granulované. Já se k čerstvému nedostanu, tak s tím granulátem přikrmuju celý rok. V zimě střídám s řípou, dokud nedojde. Té pšenice bych se taky bál.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 14:42
od Františka.
Mně se nakonec to granulované neosvědčilo. Nemělo zdaleka takové účinky jako čerstvé a ani jim to tak nechutná. Jsou asi zmlsané, zvyklé na čerstvou stravu. Doufala jsem, že to s tím půjde, ale není to ono. Tak vymýšlím jiné blbosti :usmev: . Asi ta klíčená pšenice nebude snadná, i když by byla jako krmivo výborna.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 06 dub 2021 22:51
od Profesor1
Nějak mě to nesedí, ale možná se pletu.
Zrní obsahuje škrob.
Dává se naklíčit, aby se škrob přeměnil v cukr = sacharid. . . . . . = Výroba piva - alkoholu.
Ale chemie taky nebyl můj koníček :usmev:

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 07 dub 2021 01:33
od Jan
Chemie nebyl koníček.... A já myslel, že tam u vás na východě furt vaříte nějaký lektvary a ono se to ne a ne vařit a furt jste zaseklý kolem těch 78 C :hura:

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 07 dub 2021 05:54
od Profesor1
Když se to zvrhlo k tomu "vaření", tak důležité je vědět, že první se začne odpařovat metanol! :vytlem:
Ale mě šlo spíše o ty sacharidy v pšenici :usmev:

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 07 dub 2021 08:02
od Jan
To měl být pokus o vtip. S obsahem nejen škrobů je potřeba se ptát, jaká pšenice. Třeba špalda asi bude i pro krmení vhodnější , než výběrová potravinářská, plná dusíku a lepku.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 07 dub 2021 08:33
od Jana P.
Včera jsem koupila pytel ovsa a pytel ječmene, Prodejna Družka Sedlčany (Primagra). Cena vlídná. Pšenice je dražší.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 07 dub 2021 08:38
od Františka.
Profesore, sacharidy jsou spotřebovávány jako energie pro klíčení.
Jano, ani mi nešlo o cenu ovsa, ale že pšenici pěstuje každý zemědělec v okolí a oves nikdo. SPíš to byla jen úvaha, jestli by šla pšenice nějak rozumně použít nebo jeto blbost. Spíš to druhé.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 07 dub 2021 09:07
od Jan
Tak si oves zasejte sama, psala jste, že latifundie jsou :) .
Pšenice je drahá, protože se celosvětově zvýšila cena. Ječmen je asi krmný.
Já mám třeba pro ovce zaseto jarní sladovnický, to zas mají všichni v mém okolí.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 07 dub 2021 11:15
od Františka.
Měla bych ho kam zaset, ale nechci dělat 10 věcí najednou. Pak není dobrá ani jedna. Asi bych si to musela mlátit ručně :blazen: . Třeba na to časem dojde, ale všechno hezky po sobě, po malých soustech. Zatím jsou na řadě méně pracné plodiny.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 07 dub 2021 12:36
od Jan
No a není u vás nějaký menší zemědělec, co by ho kvůli vám zašel a pak i vymlátili?

Pokud máte zdatného kozla, možná by utahnul lehčí koňské brány , až by oves uzrál, posekat do snopů a omlatit třeba o kraj sudu/ bedny.

Re: Krmení pšenicí

Napsal: 07 dub 2021 12:40
od čobanak
Já se na oves taki chistám