Říje

chov ovcí a koz...
Lesni
Příspěvky: 28
Registrován: 30 čer 2019 07:10
Dal poděkování: 6 poděkování
Dostal poděkování: 39 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Říje

Nový příspěvek od Lesni »

Zkoušíte někdo si řídit říji u ovci? Třeba přesunutím na lepší pastvu nebo jim přilepšit trochu jádrem? Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Mám CHaroláky a potřeboval bych posunout bahnění někde na leden, v zimě jsou v salasi a porody si pohlídám i v mrazu, to mne nevadí.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Jana P. »

Tak myslím si, že to dělám každoročně. Na začátku září ovce stahneme z letních pastvin, hned je ostříháme, odcervime, a jdou na pěkně vzrostlou pastvinu vedle sadu, po otavách. A chodí i do sadu na spadaná jablka a Švestky. A přidáme k nim berana. To se rodí jehnata od začátku února tak tŕi týdny. Vloni jsme vše posunuli o měsíc, na začátek října, a to se jehnata rodila od začátku března. Jádro dáváme až tak šest týdnů pŕed porodem. Kdo by ten řev poslouchal už od září. :vytlem:
Na leden? To máš tedy nejvyšší čas.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Hhippie »

Říje se řídí leda uměle hormony, když se připouští inseminačně (zřídka).
To, co popisuješ, Jani, je flushing. To je podpora ovulace, ne říje… jestli se nemýlím :promin: lidově řečeno - aby měly bahnice pocit hojnosti a pustily víc vajíček, tedy byly zajištěné vícečetné porody.

Já právě nevím, jestli potřebujete posunout jakože dopředu nebo dozadu…? Většina ovcí / koz se začínají říjit na konci srpna, tedy pokud provedete flushing (“dopřejete holkám co nejlepší pastvu, možno i energetický příkrm) v srpnu a na začátku září dáte plemeníka do stáda, měly by Vám holky zabřeznout a rodit leden / únor :promin:
Třeba by fungovalo i podání přírodních rostlinných hormonů? (některé druhy jetele, myslím, že i vojtěška) … ale to už se mělo začít.. :promin:
Ale je to jen domněnka - nejsem v tomto ohledu zkušená, dobu zabřeznutí si řídím vpuštěním berana do stáda :stydim:
:Hhippie: Bubáci forever!
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Jana P. »

Ovlivňování a regulace pohlavního cyklus
Ovce jsou polyestrická zvířata s různorodou pohlavní sezonností. Pohlavní cyklus ovlivňuje délka světelného dne, výživa a plemeno. V našich podmínkách říje u ovcí nastupuje zpravidla 60 – 120 dnů po letním slunovratu (21. června). Říje trvá 20 – 48 hodin. K ovulaci dochází 24 až 36 hodin po říji. Nejčastěji se při ovulaci uvolní 1 – 4 vajíčka. Jestliže samice nezabřezne, říje se opakuje za 16 – 23 dnů.
U samic ve špatné kondici využíváme tzv. flushing -> prostřednictvím kvalitní výživy se nastartuje říjový cyklus

Citace
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5137 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Jana P. »

A ještě zde
jpgCílevědomomé zásahy jsou v chovech velmi často používány. Jde především o stimulaci pohlavní aktivity pomocí krmného šoku - flushingu (kdy ovci před začátkem plodného období nepatrně snížíme příjem živin, abychom jí následně před zapouštěcím obdobím tuto redukovanou dávku navýšili tak, aby došlo k podpoře ovulace co největšího množství vajíček a v neposlední řadě, aby projevy říje byly výraznější - 2 až 3 týdny před zapouštěním). Další metodou je použití tzv. beraního efektu - kdy používáme berany jako stimulátory pohlavní aktivity. Takto lze např. dosáhnout dřívější puberty u mladých jehniček, za předpokladu, že je vystavíme kontaktu s beranem. U ovcí před zahájením připouštěcí sezony může vyvolávat setkání s beranem dřívější nástup říje a přerušení anestru (tedy doby pohlavního klidu). Hlavním cílem použití této metody je stimulace tvorby LH (hormonu, který je zodpovědný za prasknutí Graafova folikulu na vaječníku a uvolnění vajíčka). Za cca 24 hodin po vystavení ovce působení berana ve stádě se u ní dostavuje říje s ovulací. Důležitou zásadou je mít oddělené berany od ovcí a tyto do stád pouštět, nikdy ne je mít celoročně s ovcemi, protože dochází k návyku ovcí na berany. Stejná zásada je i v chovech prasat.Regulace osvětlení - je také jednou z možných cest. Týká se chovu ovcí v ovčínech či stájích, kde je možno pomocí délky světelného dne regulovat a řídit říje. Jedním z charakteristických sexuálních projevů u beranů je ohrnování horního pysku (tzv. flémování), očichávání s možnou ochutnávkou moče říjící se ovce, ale
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Františka. »

Někde jsem četla, že zkoušeli měnit délku dne, jako se to dělá myslím u drůbeže. Prostě dali nějaké zářiče nebo světla do stájí. Tehdy měli požadavek, aby měli mléko celý rok Vlastně to možná bylo u koz, už si to nepamatuju. Ale stejně se jim nedařilo stejně jako přirozeně, měli míň zabřezlých a slabší mláďata. Ale to není zrovna odpověď na otázku. Úplně zodpovědně nemůžu nic říct, když chovám kozy, ale pokud máte berana mimo stádo, jeho zařazením říji ovlivníte, ne? Případně tím, že přidáte jetel nebo vojtěšku. Hlavní důvod je změna v délce slunečního svitu, třeba jen dočasná v době týdenního deště. Takže když chtěli říji nastolit v tom pokusu, zavřeli zvířata a tím, že bylo větší šero, přišla říje.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11577
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5323 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Hhippie »

No vidíš. Tak je i na podporu říje. :mrk:
Každopádně teď je to dost na poslední chvíli, no… :promin:
:Hhippie: Bubáci forever!
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od čobanak »

Lesni píše: 04 srp 2021 21:32 Zkoušíte někdo si řídit říji u ovci? Třeba přesunutím na lepší pastvu nebo jim přilepšit trochu jádrem? Máte s tím někdo nějaké zkušenosti? Mám CHaroláky a potřeboval bych posunout bahnění někde na leden, v zimě jsou v salasi a porody si pohlídám i v mrazu, to mne nevadí.
Asi bi se dalo zkusit mít berana mimo a pak ho přidat do stáda 14 dňí před požadovanou říjí
Uživatelský avatar
PavelIV
Příspěvky: 5866
Registrován: 10 říj 2018 07:57
Dal poděkování: 4930 poděkování
Dostal poděkování: 2760 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od PavelIV »

Jana P. píše: 04 srp 2021 22:05
U samic ve špatné kondici využíváme tzv. flushing -> prostřednictvím kvalitní výživy se nastartuje říjový cyklus

Citace
Tohle mi nepřipadá úplně správně. Když je špatná kondice, tak uměle se snažit o víc jehňat, tý ovci po porodu jenom kondici zhorší.

Jinak ten beran bude klíčovej. Já to pročítal a vlastně několikrát zažil jen u krav, ale funguje to bezvadně. Přijede bejk a říje bývají o dost silnější.
:PavelIV:
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Nitraner »

Každý rok jsem připouštel berana k stadu. Září říjen. Pulka zaří se jeví jako ideální-v mích podmínkách. Konec řijna se ukázal jako nevhodný pro jehňata. Z důvodu pozdnímu pasení. Než jsem na tonpřišel přišel jsem o půlku jehňat. Jedno odčervení nestačilo.
Letos jsem to nechal otevřené, zkusím z čeho jsem měl vždy obavu. Nechal jsem berana ve stádu po celé léto. Uvidím kdy budou porody. Jak se roztáhnou.
Jednu zkušenost mám i s berane vřesovím. Byť byl s ovci od srpna jehnata byla až v květnu. Asi zaleží i na plemeni. Pač ta sama ovce měla pak už vždy jehňata v březnu, konec dubna.
Pokud by se chtěla synchronizovat říje ve stádu, lze použít ganotropín - je to z březích kobyl. Přípravek SERGON. Před léty jsem to používal u kralic.
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od čobanak »

U nás už kozel začíná neklidňet.Berana nemam doma.
Uživatelský avatar
Nitraner
Příspěvky: 611
Registrován: 15 srp 2020 19:54
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 534 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Nitraner »

Oprava, ne konec dubna.
Spraně je : konec února, březen.
Pak už jdou na pastvu dost velké a silné. A stačí jedno odčervení.
Jak jsem psal, letos chci od září do vánoc pást. Pokud budou jehnáta, ovce pujdou na zimoviště dřív.
Pohodu a klídek, bez nehod a hlídek. :nitraner2:
Jamarov
Příspěvky: 2539
Registrován: 10 říj 2018 13:26
Dal poděkování: 338 poděkování
Dostal poděkování: 851 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Jamarov »

Já jsem radsi u koz za jedináčky , lepší kusy , muzu dřív dojit takže mléko ubývá a s nim přiměřeně i prikrm , pastviny jsou spis vypasene nebo posekane , takže já to dělám asi úplně obráceně :nevim:
Týden už mám kozla , hned druhy den jsem viděla povedený skok na 3kozy, další den na dvě , zbytek už nevím .
Mám oddělené stádo , nejdřív staré a zkušené a po třech týdnech nebo aspoň 14dnech jsem chtěla vypustit i mladé. Samozřejmě jak na potvoru jedna ze 7mladych kterou jsem chtěla odvézt na hory a nepripoustet protože je to zaprcek tak mi prošla přes el. za maminkou a to je loňska koza. No a dnes začala Eiwa jedna mladá koza prskat, stádo na louce a ona řve a řve u brány . Tak uvidím jestli se rozprskaji i ostatní asi to psychicky neunesu a vesnice pod námi taky ne :vytlem:
Jo přítomnost samce který nebyl přítomny ve stáde do té doby říji rychle vyvolá .
F8327049-6521-4A93-AC0C-34A54DB94943.jpeg
Uživatelský avatar
DAD David Abrahám
Příspěvky: 4625
Registrován: 10 říj 2018 15:33
Dal poděkování: 1899 poděkování
Dostal poděkování: 4109 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od DAD David Abrahám »

Je je, vidím žluté známky na volno :souhlas: , jak pak se má ?
na práci mám jen dvě ruce a dvě nohy, sedět můžu jen na jednom místě
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od čobanak »

Loňi snad ňikomu neříjili kozi,že jsme ňic nenapsali?!Včera Čtvrtka,dnes Ponožka-špaňelskí milovňík se čiňí.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Františka. »

Nojo, říje je v plném proudu. Začala na konci srpna, ale to byly jen takové záchvěvy. Mohlo to být dřív, zase budou kůzlata až někdy v únoru. No, nedá se nic dělat.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od čobanak »

Mňe únor nevaďí.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Františka. »

Mně taky ne, ale nechávám kůzlata libovolně pít 3 měsíce, takže se posunuje začátek dojení. Dojit některou a některou ne, to je problematické, když na dojení, přesněji na otruby při dojení, chtějí všechny. Takže prosinec leden jsou lepší, navíc kůzlata z té doby jsou vždycky nejsilnější. A můžu skončit s dojením v říjnu a nemusím se nutit ještě v prosinci, když je tma a zima. Takže můj výběr (nemožné) je narození koncem prosince, začátek dojení koncem března a konec dojení nejpozději začátek listopadu. Nojo, ideály nejsou, díky Bohu za to, co je. Co kdyby nedej Bože byly asezónní, to bych se z toho zbláznila.
čobanak
Příspěvky: 7666
Registrován: 27 srp 2019 22:21
Dal poděkování: 1832 poděkování
Dostal poděkování: 1455 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od čobanak »

Naopak,asezóňí bi jste si snadno připusťila podle potřebi.Musela bi jste mít kozli zvlášť a pak je připusťit už v léťe.Jenže asezóňí dojné jsou jen anglonubije,ne?Musí tam bejt ňejaké africké geni.Jak jsou ze severňí polokoule,tak reagujou na slunovrat,jak včeli.Kamarádka má anglonubije a má mléko celoročňe.To je taki víhoda.Já dojim na dvoře a kozi si tam poušťim brankou,tak můžu dojit i jen 2 a dávat jádro jen dvjema.Tak jsem to ďelal ma jaře,gdiž 2 kozi přišli o kuozlata.
Františka.
Příspěvky: 8367
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4375 poděkování
Dostal poděkování: 3331 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Říje

Nový příspěvek od Františka. »

Jenže já nechci mít kozly zvlášť, to stádu nesvědčí, mají i jiné funkce než jen rozmnožovací. A taky nechci dojit celý rok, jsem ráda, že je v zimě klid, ještě abych dojila v lednu, no nazdar. Anglonubijskou jsem měla jednu a taky už takovou nechci. Koza jak almara a když si vzpomene, že chce něco jiného než já, silou ji nepřemůžu a musela bych mít pořád u sebe psa. Nene, já jsem spokojená s našimi kozami, se stádem, kde jsou všichni, kdo tam patří, a žádné novoty a šizení nepěstuju. Přesně vím, jak musí stádo vypadat, aby byly kozy spokojené a měly pak taky výborné mléko. Úplně jiné než tam, kde je třeba 200 koz bez kozlů a kůzlat. I když jsou anglonubijské. A neberte to prosím jako vytahování, ono to tak doopravdy je, už jen nejsem přehnaně skromná, když se mi něco daří.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 18 hostů