Píštěl na struku bahnice

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Píštěl na struku bahnice

Nový příspěvek od Hhippie »

Možná jsem o tom tady psala předloni.
U 4leté ovce se stalo, při 3.laktaci, že se jí začala vytvářet ranka na horní části struku, která se nakonec provalila v obrovskou díru - píštěl. Tu jsme zaléčili ATB do struku (Fatroximin) a mastí na doléčení (Aphlegmina) a zasušili tu jednu půlku. Z druhé se jehně odkojilo.
Loni měla jedináčka a vemeno bylo bez problémů (nejspíš pil jen ze zdravého struku - nebyl problém, tak jsem nezkoumala, tedy nevím).
Letos s ovcí řešíme, že byla od začátku starostlivá matka, o mladé (dvojčata, ukázkově zbarvené holky) krásně jevila zájem, ale přes noc jí asi 3denní jehně prolezlo ven a manžel ho našel až ráno, hladové. Jenže jak se asi malá snažila pít od ostatních, tak byla moc načichlá od cizích a matka jí od té doby brutálně odhání. Chodíme dávat matce do žlabu několikrát denně, aby se malá mohla napít. Dnes je jim týden. Druhá je samostatná, tu matka pečuje a kojí.
Až do dneška se zdálo vemeno klidné, jen ten původně nemocný struk je prostě celkově větší, tlustší, ale přirozeného tvaru. No a dnes když jsme ráno přišli, tak ten před 2 lety nemocný struk vypadal jak bambule. Trochu tvrdší, ale prostupný, vemeno měkké, klidné. Mléko z něj normálně teče, ale jehněti se špatně drží a hlavně jsem si všimla, že v místě původní díry píštěle se opět otevírá rána a kolem rány, pod kůží, je cítit zbytnělá báze problému… :plac:

A teď řeším, co s tím. Jehnička, co jí máma nechce, je stejně odsouzená k flašce. Jen jsem jí chtěla nechat co nejdéle pít od matky mateřské mléko, dokud je to udržitelné pro nás. ALE: dnes se situace změnila a tím, že se zase otvírá píštěl je jasné, že z toho ani malá nemusí mít kvalitní mléko, matka je stresovaná a prostě všechno je špatně… a teď řeším, co s tím.
Vetka navrhuje, že by bylo nejlepší odstavit obě jehňata, ovci zasušit a zaléčit. Což by bylo pro mě jednodušší, že bych si odebrala obě jehničky k domu a nemusela lítat několikrát denně meziměsto, což mě stojí hodně času a sil a peněz… Ale zrovna jako na potvoru jsou obě tyhle jehnice vzorově malované a pokud bych musela vyřadit tuto matku, pak bych dost ráda nechala jehnice po ní do chovu. Ale k tomu potřebuji, aby to byla kvalitní, dobře rostlá zvířata… což úplně nevím, zda na umělém mléce budou. S tím nemám zkušenost. Protože jinak je bahnice pečující matka se samostatně proběhnuvšími porody, s PoP v EA třídě (protože byla narozena jako jedináček - ale ona rodí dvojčata) a tak má dost smysl si po ní holky nechat… z ostatních bahnic samozřejmě jako na potvoru nejsou využitelní jedinci do chovu (2 jehnice s chybou ve zbarvení - flíčkem navíc - a 2 beránci)…

A teď babo raď!
Kdo má zkušenost s flaškáči - dorostou dobře ta jehňata? Doteď jsou plně kojena matkou. Je jim týden.
A další otázka zní, zda byste odebrali obě nebo jen jednu a nechali tu druhou vyrůst na mléce matky. Té odmítané mohu někde sehnat flaškového parťáka… :nevim: Hlavně, že jsem před týdnem dala pryč toho odmítaného mraženého chlapečka… teď by se naopak hodil… ale když vše vypadalo v idylickém pořádku a on by byl jediný flaškáč, tak jsem mu holt našla jinou kojnou… to už je teď jedno :nevim:
Děkuji za názory.
:Hhippie: Bubáci forever!
Františka.
Příspěvky: 8362
Registrován: 16 zář 2020 08:37
Dal poděkování: 4374 poděkování
Dostal poděkování: 3330 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Píštěl na struku bahnice

Nový příspěvek od Františka. »

Hhippie, asi nebudete souhlasit s tím, co napíšu. A veterinářka zřejmě taky ne. Pokud bych chtěla dobrá kůzlata a vyléčit kozu, u Vás jehňata a ovci, nechala bych jí obě mladé, nutila je, aby pila z obou struků a důkladně čistila, případně proplachovala píštěl. Jestli to je nebo není kvalitní mléko, je otázka. Dalo by se to postavit i tak, že právě když je v těle nějaký zánět, produkuje se do mléka víc obranných látek. Ale nemusí to každému připadat etické, estetické atd. Kdysi jsem měla u jedné kozy píštěl, měla tři mladé a nalila vemeno šíleně, ani ti tři to nevypili. Jedno ji vždycky chytalo zvenku v místě, kde nebyl struk a tak to místo podráždilo, že se vytvořil píštěl. Vymačkávala jsem z něho hnis, čistila kysličníkem a kůzlata nechala, aby střídavě vypila všechno. Pomohlo to. Ale taky to může být uvnitř tak rozsáhlý píštěl, že se to takhle nedá udělat, to nevím. Já si jen myslím, že zasušování je riskantnější z hlediska zánětu, i kdyby to bylo antibiotiky, než vydojování a čištění. Nemusí to ovšem být pro Vás přijatelné.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Píštěl na struku bahnice

Nový příspěvek od Hhippie »

Františko, proto to píši sem, protože si s tou situací moc nevím rady. Takže jsem ráda za každý nový pohled na věc.
Tam je blbé to, že se jí to zřejmě bude zhoršovat (6 dní ok a “najednou problém”) a ovce se samozřejmě nenechá dobrovolně chytit, ani na žrádlo, a z nemocného struku nenechá nikoho napít dobrovolně. Tedy si úplně nedovedu představit, že budu 3-4x denně jezdit 2 měsíce k zavřené vynervované ovci a násilně jí držet, aby jí jehně odpilo. Ona už je tak v nepohodě, že už u toho ani nežere. Jen víc nebo míň bojuje, aby na ní to jehně nesahalo… :plac: a ta její vyvolená, se kterou nemá problém, je napitá, když přijdeme, takže jí z cecku, který nejde pořádně vzít do tlamky, pít nedonutíme (tu by možná nechala… je oblíbenější. Ale nejspíš taky ne - prostě se ošívá, jakmile je mládě “z bolavé strany”) :mrzimeto:
:Hhippie: Bubáci forever!
přezdívka
Příspěvky: 1340
Registrován: 22 lis 2018 11:53
Dal poděkování: 281 poděkování
Dostal poděkování: 987 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Píštěl na struku bahnice

Nový příspěvek od přezdívka »

Co takhle převést k domu ovci a jehňata společně. Případně jim přidat trochu sušeného mléka. Ona jehňata začnou brzo ochutnávat šrot od matky, tak je pro začátek naučit na granule ve kterých je sušené mléko. Odpadlo by míchání a hlídání správné teploty.
Jana P.
Příspěvky: 6018
Registrován: 17 bře 2020 11:51
Dal poděkování: 5136 poděkování
Dostal poděkování: 5587 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Píštěl na struku bahnice

Nový příspěvek od Jana P. »

S píštěli nemám zkušenost, ale hned mne napadlo to, co Přezdívku. Vzala bych domů bahnici s jehnaty, do ohrádky. Měla bych je při ruce. A vidělo by se.
:bosorka: Janina
Kdo chce, hledá způsoby. Kdo nechce, hledá důvody.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11574
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5314 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Píštěl na struku bahnice

Nový příspěvek od Hhippie »

Já zas nechtěla úplně odvážet matku od stáda. Sice je teď týden zavřená v boxe, ale vidí na ně a slyší je (ostatní velké ovce). A pořád mám prostě výčitky, že jí fakt děsně stresujeme, jak jí to z toho struku bolí a nechce odtamtud nechat malé pít… tak nevim, no… :mrzimeto: ale samozřejmě by to byla jedna z těch jednodušších variant… :nevim:
:Hhippie: Bubáci forever!
minie
Příspěvky: 764
Registrován: 01 bře 2019 22:24
Dal poděkování: 104 poděkování
Dostal poděkování: 265 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Píštěl na struku bahnice

Nový příspěvek od minie »

ahoj,
Jsem stejného názoru. Je-li to možné, přiblížila bych si ovci i s jehňaty. Píštěl jsem u ovce měla (loni nebo předloni, už nevím). Hnis jsem vymačkala, struk byl průchozí - i tou dírkou, ale i když se to ovci nelíbilo, nechávala jsem jehňata pít tím strukem, jinak si koledovala o zánět vemene celého. Za pár dní se struk vrátil do normálu. :souhlas:
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot], Google [Bot] a 18 hostů