Jesle

chov ovcí a koz...
Uživatelský avatar
Kouťák
Příspěvky: 2885
Registrován: 21 říj 2018 12:38
Dal poděkování: 7238 poděkování
Dostal poděkování: 3784 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Kouťák »

Dnes při mém toulání jsem uviděl jesle a tak jsem udělal pár fotek.
IMG_1820.JPG
IMG_1819.JPG
IMG_1816.JPG
IMG_1821.JPG
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Takhle krmím já. Nahoře mám seník, že kterého beru krmení a házím dolů přímo do krmelce. Ke kozám vůbec nemusím, házím dolů lopatkou i mláto, jablka, cokoliv. Nosit seno mezi tolik koz by bylo o život. Desky, které jsou opřené o stěnu, při mrazech přiklopím, aby tamtudy tolik nefučelo, jinak jsou odklopené a je to vlastně větrání. Desky měly být na pantech, ale není to nutné. Další větrání mám kousek dál v seníku. Jsou tam odklápěcí dvířka, která jsou taky celoročně s výjimkou mrazu otevřená. Tamtudy taky můžu seskočit lehce mezi kozy, když se všude motají a já potřebuju dovnitř. Nebo se jen nakloním dolů a podívám, jestli je tam všechno v pořádku.
Přílohy
P9130003.JPG
P9130005.JPG
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Hhippie »

Oreb, a Vam to doziraji vsechno? Protoze ja jsem tedy rada,ze mam krmelec tak,ze muzu vidlemi nebo hrabemi vytahat zbytky,protoze ovce se v tom prohrabou,vyzerou to nejlepsi a tak ctvrtinu odsoudi jako moc hrubou a nechaji. Maximalne pres noc ubyde vi,ale vetsinou stejne neni “vyluxovano”. Takze davam stranou a na radu mistnich kralikochovatelu pridavam ke kralicimu krmeni. Sice to budu zkrmovat jeste pul roku po zime,ale alespon nemusim resit,komu to vozit pro kone/kravy...o vyhazovani nemluvě.
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, ano, sežerou všechno. Už vím, kolik mám dát, aby to nevytahaly a stačilo jim to. Když jsem byla několik dnů pryč a krmili zástupci, dávali moc, seno bylo roztahané a pošlapané. Nechte je trochu vyhladovět, nebudou tak vybíravé. Ne moc samozřejmě, ale pokud to seno není plesnivé , shnilé nebo nějak špatné, jsou schopné ho sežrat a není na tom nic špatného. Máte je prostě rozmazlené. Dokud jsem na to nepřišla, taky mi to dělaly. Vypadalo to , že něco prostě žrát nebudou. Tak jsem dala míň a sežraly všechno. Za dva tři dny na to přijdou, budou hledat, co je ještě k jídlu.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Mají moje ovce vydřený krky, na kůži. Sbíraj propadaná semínka na dně. Myslím si, že ta úzká štěrbina by měla být kratší. Nebo užší? Možná obojí. Ale spíš kratší.
Změřím to, ale až zítra. Dnes workuju.
Změřím to, a přemýšlím dát na dno něco, aby bylo vejš.
Profesor1
Příspěvky: 8384
Registrován: 22 lis 2018 08:43
Dal poděkování: 3895 poděkování
Dostal poděkování: 4111 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Profesor1 »

Přesně jak píše Oreb - dávat míň. Taky už jsem na to přišel. Poklízím dvakrát denně, tak nech jsou klidně trošku vyhladovělé. Krmelce jsou vyžrané, pod krmelci jsou díry v těch popadaných tvrdých stoncích jak v tom mají zapichlé hlavy a hledají co se ještě dá sežrat. Nevím co to je mlsná koza, protože si kozy ten luxus aby přebíraly a čekaly na další nemohou dovolit. Musím přistýlat slámou a to je znamení, že vyžírají maximum.
:profesor:
„Pro nerozvážné vedení padá lid, padne i chov, kdežto v množství rádců je záchrana, žije i malochov“ (Motivováno příslovím - ..,14)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Tak to jsem ráda. :usmev:
Vzadu máme opřené prkno jako šikminu. Pravda je, že dopňuju dvakrát denně, takže zásoba mne netrápí.
Jsem s těmito jeslemi spokojená. Maj hlavy vražené dovnitř a žerou, pravda je, že sem tam něco v hubě vytáhnou, ale minimum.
Změřím ještě jak to máme široké.
Máme dvě klíčovky také ze strany, takže tam nějaký prostor být musí.
Přílohy
krmelec4.jpg
krmelec5.jpg
krmelec 6.jpg
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Nemaj to do krve, ani modřiny. Ani vloni ne do krve. Ale hezký to nejni. :)
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Mastnáčku a neměly by bejt širší ty úžiny? Když tak koukám na fotky z kozína jak jsou vejš.
Možná širší dírou strčej hlavu a zasunou ji do úžiny a nevyndavaj ven. :divis:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Hhippie »

Oreb, Profo: jj, vcera jsme se nejak neshodli s muzem a bylo moc prace (odesel bojler...), takze mi v noci doslo, ze nikdo vecer nekrmil. Ale krmeni odpo uz standartne probiha tak,ze se musi nejdriv z krmelce “vykydat” nedozrane a pak dat nove. Kdyz jsem ve 4 odchazela,jeste jsem prihrnovala a mely dost...jen uz trochu probrane. Do vecera by doprobraly a nechaly lezet. Manzel rano hlasil ciste krmelce... mno...asi tedy to seno vazne neni uplne nejedle! :hihi:
Jenze ja mam pocit,ze kolem porodu by se proste takhle blbnout nemelo...nemaji optimalni kondici z leta,takze ted jeste trochu dohanim prikrmem a “nutit” je zrat i mene uzivnou susinu mi proste prijde risk :plac:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, "méně úživná" dávka je nenutí hladovět, ale využít to, co jsou schopny strávit. Je tam víc celulózy, což jim rozvíjí bachorovou mikroflóru a to je v pořádku. Nejsou přece o hladu a tak hrozné to seno přece není. Zkuste trochu nadhled, já tu pořád píšu, aby si lidi představili divoké zvíře, co žere a jak s tím vyjde. Nemusíte jim dávat tak málo, jako mají někdy v přírodě mufloni a srnky, ale ta Vaše zvířata jsou jim příbuzensky tak blízko, že ani v případě březosti jim trochu hrubšího sena neublíží. Někdo Vám třeba řekne opak, ale to už je na Vás. Já si za tímhle rozhodně stojím :usmev: .
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Hhippie »

Zrovna jsem si ted premyslela,jak to tu dela jedna selka. Ja ji nemam rada,protoze je arogantni a vulgarni a jede si svou,ikdyz neni v pravu, atd. ... ale ma toho mraky, zda se, ze nestiha, ale vlastne nemuzu rict, ze by jeji zvirata (kravy a kone, co tu ma roztahane po pastvinach kolem obce) vypadala nedpokojene nebo zanedbane.. k tomu ma vetsi “zelinarstvi”, kde pestuje nejakou zeleninu a taky prodava... a proste tim, jak to neproziva, tak toho zvlada vic a ta zvirata porad ziji a produkuji... a asi to takhle taky jde.
Takze Vam rozumim, Oreb, jak to myslite.
Proste nad tim moc premyslim a moc to piplam.. verim,ze by to nejak slo i s daleko mensi starostlivosti... ucim se kazdym dnem. :mrk:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Hhippie, trefila jste se, moc je pipláte, to se nevyplácí. Můžete je mít ráda, ale to nemá s tímhle nic společného.
Mastnacku, já mám odpozorované jen kozy a o muflonech jen co jsem slyšela. Ale žerou suché, někdy jsou na stoncích ještě semínka, suché listí. Mufloni si prý i vyhrabou pod sněhem, ale jakpak ta tráva vypadá, když byla měsíc hluboko zapadlá? Ale to, že si ukousnou tu a tam, je pravda, a proto pořád píšu, abychom jim dali všechno možné, co roste kolem nás. To, co se podle rozborů hodnotí jako kvalitní píce, není vždycky nejvhodnější pro ovce a kozy, protože je dobrá pro krávy. Ovce i kozy potřebují právě ty druhy, které by kráva nežrala. Velkochovy tohle v úvahu neberou, protože tam jde hlavně o rychlý nárůst masa a tvorbu mléka, zdraví a trvalá kondice je až za tím, i když to nepřiznají.
Čím víc vlákniny dostanou do žaludků, tím pro ně líp, tím budou odolnější. Kdežto to výživné krmivo jim žaludky spíš zatíží. Zjednodušeně.
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

Tuhle jsem pod vysokou vrstvou sněhu vyhrabala petrželku nádhernou a taky hrušky co tam zbyly spadené. Taky byly pěkné tvrdé. :udiv:
Vysoká má letos velké množství žaludů i jiných plodů.
Veronika chová zwartbles, ovce s kombinovanou uzitkovosti. Možná mají k muflonum blízko.
Naposledy upravil(a) Janina dne 13 úno 2019 14:26, celkem upraveno 2 x.
Uživatelský avatar
oreb1
Příspěvky: 4528
Registrován: 27 bře 2019 14:36
Dal poděkování: 246 poděkování
Dostal poděkování: 192 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od oreb1 »

Když se pasou a ukusují, vybírají zelenou, když už je, ale přitom ukousnou i suchou, co je společně v trsu. Pokud tam nějaká suchá je. Když se někdo stará o pastvinu vzorově, nic suchého tam není, ale taky to má nevýhody, protože tu sušinu potřebují.
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Hhippie »

At se vratime zpet k tematu.
Vyfotila jsem sve nouzove reseni provizorniho krmeliste (jesle) ovci.
Provizorni proto, ze donedavna tam byly ovce maximalne 3 a 2 zakrsle kozy, ktere vyuzivaly jesle spolecne a kone meli krmeliste jinde.
Kone jsou pryc a tak jsem “sesypala” stadecka dohromady a tedy jsem musela narychlo vyrobit jesle,aby se nazraly vsichni. Nevim,jak budu mit pristi rok,takze to zatim necham, jak to je a na podzim bude jasneji... tedy do konce teto sezony zustane toto provizorium. Sice ne pekne, ale funkcni 😉 Ty palety jsou proste boží!! :stydim:
Krmitko nejbliz byla puvodne vyndavaci plna stena kterou kdyz jsme sundali,mohli ksme nakulit cely balik do zpevneneho zastreseneho krmeliste (pro kone, kdyz jsme odjizdeli v zime na dovcu) a druha, mensi paleta, byla puvodne vratka... nejzadnejsi krmeliste bylo to puvodni. To nema zvenki (nad zady ovci) strechu,tak tam maji alespon malou strisku, aby nestaly na desti a v blate...0
Přílohy
AC0D3A54-80EE-44FB-BFA3-E0430D1CE444.jpeg
5F3BED3D-4901-4524-B124-F60D502DED38.jpeg
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Bekkky »

S tím dožíráním sena je to takové dvousečné.... česká koza opravdu dokáže zpracovat skoro všechno - nejsou tolik vyšlechtěné, ale u ovcí je to hodně rozdílné podle plemen. U zmasilejších plemen, která jsou šlechtěná pro vyšší užitkovost není zcela ideální je nutit sežrat každé stéblo, protože pak v podstatě hladovějí, zejména když jsou březí. Začne jim ubývat svalovina a zároveň jim to poškozuje játra. Po několika březostech a s tím spojeným extrémním úbytkem na váze se už tyhle ovce nevylepší a nepřiberou. Tohle si každý musí nastavit podle plemene a celkového systému chovu. Každopádně se zkracuje doba života ovcí, pokud musí každoročně absolvovat zimní hladovku.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Uživatelský avatar
Hhippie
Administrátor fóra
Příspěvky: 11578
Registrován: 10 říj 2018 13:32
Dal poděkování: 2571 poděkování
Dostal poděkování: 5326 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Hhippie »

Bekky: ano, jak jsem psala. Vzhledem k tomu, že je nemám v takové kondici, v jaké bych je chtěla mít, nemám potřebu je nutit dožírat všechno. Co jsem ráda, že jsem je přemístila a dávám dvakrát denně nové seno, tedy se nestane, jako je tomu u krmeliště s celým balíkem, že si nejdřív vyberou to dobré a když je balík rozcuchán, zůstane jen to hrubé a ony opravdu nechtějí žrát. Poznám to ve velkém výběhu tak, že se zdržují méně kolem balíku a courají po výběhu, jestli nenasbírají něco lepšího... pak vím, že je na čase posbírat to hrubé, donést to v bigbagu koním a dát ovcím nové (tak jsem to dělala, dokud byli koně). Teď, když mám ovce u seníku a krmím růčo, můžu lépe korigovat, co a jak a kdy žerou. Což mi přijde nejoptimálnější u takhle malého stáda (cca 10 ks), když má člověk čas.
Samozřejmě představa, že by žraly bezezbytkově, je lákavá, ale asi sci-fi. Leda u toho domácího ... třeba takové laskominy, jako má nasušené Bosorka... to musejí dožírat bezezbytkově všechna zvířata. Ale k něčemu takovému, "průmyslově" vyráběnému, se člověk prostě nedostane. Zemědělec není blázen, aby vyjížděl s traktorem k 20cm porostu, jak si to může dovolit pěšák, který si to dělá růčo. Jsem šťastná, že při té bídě minulý rok, mám pěkné seno, které není nijak vyběhlé a obsahuje bylinky a jeteloviny! :hura:
:Hhippie: Bubáci forever!
Uživatelský avatar
Bekkky
Příspěvky: 1157
Registrován: 11 říj 2018 13:43
Dal poděkování: 234 poděkování
Dostal poděkování: 519 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Bekkky »

Hippe, jednoznačně. My třeba musíme ve stáji dávat pozor, když zakládáme seno. Dáváme do jeslí ze 3 -4 balíků a pokud se stane, že jsou rozdílné kvality, tak všechny ovce se natlačí tam, kde jim to chutná a druhý den najdeme to horší seno téměř netknuté, ale ovce nejsou dobře nažrané.
Nejhorší smrt je z vyděšení.... :slunce: :dest:
Janina
Příspěvky: 6235
Registrován: 09 říj 2018 21:32
Dal poděkování: 415 poděkování
Dostal poděkování: 241 poděkování
Kontaktovat uživatele:

Re: Jesle

Nový příspěvek od Janina »

I já musím dlouhá stébla z krmelce vyhazovat. Něco přihodím do choulu na podestlání, ostatek odnáším do stodoly. Přes rok to použiji na podestýlku pro králíky.
Když vidím jak Hrom s Bleskem rostou ze dne na den, jak hltavě pijí od matky, je třeba aby ovce měly výživné žrádlo.
Odpovědět

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 14 hostů